Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   "Vreau sa traiesc" (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14556)

dorinastoica14 12.02.2012 15:52:38

"Vreau sa traiesc"
 
Nu este un caz umanitar luat de pe net (deși îl puteți găsi și pe pe blogul lui Radu Ștefan Chirica, ci un caz real despre care am aflat acum câteva săptămâni la biserică pe care o fercventez.
Bunica acestui micuț (de numai doi ani) care a fost diagnosticat cu cancer, o femeie pe care o știam din vedere dar nu-i vorbisem niciodată m-a impresionat foarte tare. Până a afla de boala nepoțelului RADU-ȘTEFAN venea uneori la biserică dar o simțeam acolo doar formal. Acum vine printre primii la slujbă însoțită de soțul ei și ochii le sunt plini de lacrimi. Toată nădejdea lor este la bunul și milostivul Dumnezeu.
Părinții, oameni credincioși care și-au dorit foarte mult acest copil se gândesc să-și vândă casa pentru a-și salva singurul copil. Ei se roagă zi și noapte să nu-l piardă.

Vă rog și eu în numele acestor oameni atât de greu încercați să înălțați o rugăciune pentru copilașul acesta care vrea și trebuie să trăiască!

Adriana Cluj 12.02.2012 16:42:15

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 429034)

Vă rog și eu în numele acestor oameni atât de greu încercați să înălțați o rugăciune pentru copilașul acesta care vrea și trebuie să trăiască!

Doamne miluieste-l pe Radu Stefan!

icamilin 12.02.2012 17:45:51

Bunul Dumnezeu sa-l ocroteasca!
 
" Milostiv si drept e Domnul-Dumnezeul nostru mare
Si nemarginita este, a LUI sfanta indurare!
El pazeste totdeauna pe cei slavi si fara vina,
Si-al meu suflet, izbavire a primit si LUI se-nchina!

Din adancul meu ma bucur, Dumnezeule Preasfinte,
C-auzi glasul gurii mele, rugaciunea mea fierbinte!
Ca apleci a TA ureche, inspre mine dimineata,
Eu TE voi chema Stapane, cu iubire toata viata!"

Bunul Dumnezeu impreuna cu Maica Domnului si toti sfintii dragi sa te tina in brate, draga RADU-STEFAN, sa te acopere sub sfantul lor acoperamant, sa te ajute sa te vindeci, sa traiesti fericit alaturi de parinti, bunici si toti cei dragi!

Hartford 12.02.2012 22:13:45

Bucura-te Sfinte Nectarie ca de ingrozitorul cancer pe multi ai vindecat,alearga si la acest copil Radu Stefan si vindeca-l sa se bucure de viata si sa te slaveasca in veci.Amin

mara2008 13.02.2012 00:04:02

Cu toata inima
 
Alatur si eu rugaciunea mea simpla din suflet pentru Radu-Stefan ,pentru sanatatea lui si darul lui de a aduce bucurie familiei si bunicilor.

zaharia_2009 13.02.2012 00:25:34

Probabil ca multe propuneri si multe rugaciuni inalta fiecare , in particular , pt. un asemnea prunc nevinovat . Ma refer la cele care nu se posteaza , deoarece exista si oameni care prefera aceasta varianta .
Cu toate acestea , cu retinere/smerenie, va propun , sau propun celor care sunt dornici , ca sa ne unim citiva, citi vom reusi sa ne stringem , si sa facem timp de 40 de zile unul din acatistele Maicii Domnului pt. cancer ( Pantanasa , Vindecatoarea , Acoperamintul MD) sau al unui sfint recunoascut ca grabnic ajutator in situatii disperate (Sf. Nectarie Taumaturgul , Sf. Efrem cel Nou, etc) sau sa facem 2 acatiste simultam, adica in aceiasi zi (unul al Preacuratei si unul al unui sfint taumaturg) in modul ca fiecare din cei care ne vom stringe sa citeasca intr-o zi aceste acatiste (sau cite 2 frati , unul un acatist si altul celalalt) si tot asa pina se vor face 40 de zile de rugaciune neintrerupte iar apoi fiecare dintre oranti sa faca o milostenie cit de mica in numele acestui prunc .
Si daca or mai exista si alte initiative folositoare le vom propune pe thread si vom vedea ce iese.
In cazul in care vom cadea de acord sa facem aceasta nevointa, sa o giram pe Dorina , care a si deschis acest fir, sa conceapa in amanunt exct cum se va desfasura totul si sa ii dam drumul deoarece in asemenea boli timpul nu mai este la discretie .

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau ... este doar o propunere . Daca va deranjeaza va rog sa considerati ca nici macar nu mi-am deschis gura !

silvia55 13.02.2012 01:03:02

Vindeca-l pe el Radu Stefan,Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu,cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.

Laudabila propunerea d-lui Zaharia.Pot face acatistul Sfantului Nectarie atat cat e nevoie.

glykys 13.02.2012 01:10:40

O idee buna si concreta. Sa ma anuntati si pe mine ce acatist facem pentru baietel si cand incepem.

Lucian008 13.02.2012 09:10:44

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 429140)
O idee buna si concreta. Sa ma anuntati si pe mine ce acatist facem pentru baietel si cand incepem.

Si eu sunt de acord.

anna21 13.02.2012 09:17:55

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 429140)
O idee buna si concreta. Sa ma anuntati si pe mine ce acatist facem pentru baietel si cand incepem.

Cine coordoneaza?


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:18:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.