Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Manastiri unde poti ramane cateva zile (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15257)

anisoara 20.07.2012 23:55:21

Manastiri unde poti ramane cateva zile
 
As vrea in acesta vara sa merg la o manastire unde sa pot ramane cateva zile(10 zile) ,cu plata dar nu am foarte multi bani.Poate cineva sa ma ajute?
Nu-mi gasesc locul nicaieri,nu ma simt bine si consider ca mi-ar fi de folos sa fac din concediu o perioada de rugaciune.
Doamne ajuta.

AlinB 21.07.2012 00:22:42

Cred ca poti sa gasesti si fara plata daca esti dispusa sa lucrezi acolo pe perioada cat stai.

Ar fi o experienta interesanta chiar sa vezi cam care e viata de calugarie.

ioan cezar 21.07.2012 00:42:16

Din cate am aflat, majoritatea schiturilor si manastirilor primesc pelerini, asigurind gratuit cazare si masa cel putin 3 zile. Conditiile difera, ce-i drept, de la o Casa la alta. Insa locuri sunt, bunavointa este, sunt de toate. Numai sa batem si sa cerem!
Recent, un sfintit slujitor, preot, mi-a spus: "Mergi si cere asa: va rog sa ma primiti aici, o vreme, pentru ascultare. Asta e tot ce ai de spus, restul vei vedea acolo, pe loc."
Acum un ceas sau doua mi-a spus sotia ca s-a intalnit cu o prietena care tocmai se intorsese din pelerinaj cu familia (parintii si copiii), din Valcea. A laudat locurile, oamenii, ospitalitatea. A spus ca au fost primit la una din manastiri, cazati in conditii de exceptie, 3 zile gratuit si fara nici o datorie in schimb. Apoi au fost intrebati daca vor sa dea o mana de ajutor la treburi, dupa puteri. In total au ramas 10 zile. Cu amintiri de neuitat si cu mare bucurie in suflet.
Deci se poate!
Va urez bucurie, pace, toate in Domnul nostru Iisus Hristos! AMIN+

kikyo_ea 21.07.2012 10:37:35

Stiu ca se fac si tabere pentru copii in zona manastirilor din nordul tarii. Si mie mi-ar placea mult sa raman cateva zile si chiar sa imi duc copilul intr.o astfel de tabara (bine...cand va mai creste pentru ca acum are un an si 4 luni ). Cred ca este o experienta minunata. Daca mai afli informatii sau chiar ajungi sa te duci acolo, sa ne povestesti si noua. Doamne ajuta!

ELENA MIRELA 21.07.2012 14:09:37

Citat:

Īn prealabil postat de anisoara (Post 460309)
As vrea in acesta vara sa merg la o manastire unde sa pot ramane cateva zile(10 zile) ,cu plata dar nu am foarte multi bani.Poate cineva sa ma ajute?
Nu-mi gasesc locul nicaieri,nu ma simt bine si consider ca mi-ar fi de folos sa fac din concediu o perioada de rugaciune.
Doamne ajuta.

Va puteti petrece concediul la manastirile din jud. Valcea.Spre exemplu Manastirea Frasinei cazare si masa gratuite.Manastirea Bistrita are o cazare infima (vreo 10 lei cu masa cu tot)iar daca mai dati si o mana de ajutor la treburile manastirii va cazeaza gratis.....si multe altele.
Vacanta placuta cu mult spor in toate cele de folos!

DianaRoxana 22.07.2012 16:34:56

In urma cu mai multi ani eu am fost la o manastire in jud. Cluj - Manastirea Casiel si am stat mai multe zile dar nu mi-au cerut bani. E drept ca nu m-am dus cu mana goala si m-am oferit sa le ajut pe maicute la tot ce aveau nevoie. Dar, cred ca in general in manastirile micute nu se cer bani... doar ajutor in gospodaria manastirii. Oricum, trebuie contactati reprezentantii manastirii si povestit cu ei. Nu cred ca exista manastire unde sa refuze un credincios care vrea sa stea mai multe zile la rugaciune.
Doamne ajuta sa va fie cu folos sederea la manastire. Si mie imi trece prin minte sa fac asa ceva cat de curand.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:20:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.