Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Credeti in reincarnare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9875)

Panthera 24.06.2010 00:56:05

Credeti in reincarnare?
 
Credeti in reincarnare?

The_Fallen 24.06.2010 01:19:28

Este un forum crestin?De ce postezi aici daca nu ai nici cea mai vaga idee ce este crestinismul?

Panthera 24.06.2010 01:23:46

Citat:

În prealabil postat de The_Fallen (Post 262135)
Este un forum crestin?De ce postezi aici daca nu ai nici cea mai vaga idee ce este crestinismul?

Este o intrebare... nu are nici o legatura cu crestinismul.

colaps 24.06.2010 01:25:09

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262137)
Este o intrebare... nu are nici o legatura cu crestinismul.

Întocmai. Dacă și tu recunoști acest lucru și faptul că te afli pe un forum creștin atunci la ce alt răspuns decât „Nu” te-ai aștepta?

Întreabă-l poate pe andrei, la el cine știe.

Panthera 24.06.2010 01:30:52

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 262138)
Întocmai. Dacă și tu recunoști acest lucru și faptul că te afli pe un forum creștin atunci la ce alt răspuns decât „Nu” te-ai aștepta?

Întreabă-l poate pe andrei, la el cine știe.

Pai sunt si credinciosi care cred in reincarnare. De exemplu maica-mea.
Nici superstitile fac parte de crestinism, dar totusi sunt oameni care cred in ele.
Si horoscopul e aceasi chestie.

annajanette 24.06.2010 02:12:01

eu cred in reincarare si nu vad care e legatura cu crestinismul, adica ce aceasta idee se contrazice cu credinta in Dzeu , sincer eu nu stiam asta, nu vorbesc ironic doar intreb.

cocacoc 24.06.2010 06:54:36

Domnilor, inainte de a-l mustra pe Panthera, acesta este titlul ariei:

Generalitati
Aici puteti posta diverse probleme chiar daca n-au legatura cu religia.

heaven 24.06.2010 07:52:29

Personal nu neg existenta unei astfel de posibilitati,mai ales ca prin ea se explica foarte multe din asa zisele neconcordante,dar si coincidente pe care le vedem si traim.
Dar,intr-un final numai bunul Dumnezeu cunoaste adevarul.
Important este faptul ca viata este un dar nepretuit si cata vreme suntem aici sa facem totul posibil pentru a evolua pe absolut toate planurile.

Florin Liviu 24.06.2010 08:18:41

Raspuns
 
Parintele Dumitru Staniloaie raspundea cam asa unei interlocutoare curioase dar decenta la aceasta intrebare a ta : "Eu o iubesc pe mama mea... si refuz sa cred ca acum dupa 20, 30 de ani cea care mi-a dat viata ar putea sa fie... o pisica." Tu ce crezi ? Gandeste bine sau nu ?
Dorinta voastra nefireasca de a crede in reincarnare provine din aceea ca voi nu doriti sa credeti in Dumnezeu ! Si atunci negati Raiul si Iadul pentru ca nu doriti nici judecata. Pentru ca nu va lepadati de satana ci il iubiti si el este stapanul vostru dar binele nu vi-l vrea ! Iar Tatal Ceresc are bratele deschise catre voi caci poate va veti satura vreodata de vremelnicie si nemernicie si veti dori vreodata Vesnicia si Pacea !
Iar noi crestinii ne-am saturat de mizeria morala si de incurcaturile sociale peste care guverneaza diavolii ! Am mancat o mancare cu mult peste inchipuirile voastre de buna si am primit Pacea inchinandu-ne Unuia Nascut Fiului si Cuvantul Lui Dumnezeu Inceputul si Sfarsitul acestei lumi. Si iata ca dupa ce ai mancat o mancare buna nu poti prea lesne sa mananci ceva rau la gust si nici nu mai doresti aceasta si mai bine nu mai mananci altceva ca sa-ti ramana in gura gustul cel bun !
Noi vrem sa cunoastem si sa traim in adevar si iata ca cunoastem adevarul si uram minciuna si mergem cu incredintarea Parintilor nostri pe aceasta cale sigura.

teodorabiriuc 24.06.2010 08:40:49

credeti in reancarnare?
 
Biserica ortodoxa nu crede in reancarnare.Nu exista asa ceva,astea-s baliverne,prostiile oamenilor.Am intrebat un preot si mi-a spus ca nu exista reancarnare.Dupa moarte,sufletul celui decedat merge in cer si trupul in pamint.Trupul nu se mai reancarneaza.

Traditie1 24.06.2010 09:09:01

Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.

Marius22 24.06.2010 09:30:17

In Biserica Ortodoxa dintotdeauna s-a crezut in reincarnare. Numai ca nu trebuie sa intelegem acest lucru in modul in care este definita aceasta credinta in hinduism sau in religiile care sustin preexistenta sufletului si purificarea acestuia prin intrupari repetate.

In Crez rostim, "Astept invierea mortilor". Am putea spune ca aceasta este reincarnarea, potrivit invataturii lui Hristos. Persoana umana ramane insa unica si irepetabila.

georgeiancu 24.06.2010 09:52:09

Dupa moarte vine judecata nu reincarnarea
 
Satan este un mincinos si le da oamenilor idei ca sa nu se apropie de Iisus Hristos
Reincarnarea este una din minciuni .


In Biblie scrie :

Evrei 9:27 "Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata, "

Doamne ajuta !

Florin-Ionut 24.06.2010 09:58:03

Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi inapoi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.

Florin-Ionut 24.06.2010 09:58:34

Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.

lore86 24.06.2010 10:01:45

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 262177)
Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi inapoi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.


e un pic cam mult spus.trupul de dupa inviere e transfigurat, nu material.

iar prin incarnare se intelege a trece, dupa moarte, in alt corp de om sau animal.

lore86 24.06.2010 10:06:24

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 262173)
In Biserica Ortodoxa dintotdeauna s-a crezut in reincarnare. Numai ca nu trebuie sa intelegem acest lucru in modul in care este definita aceasta credinta in hinduism sau in religiile care sustin preexistenta sufletului si purificarea acestuia prin intrupari repetate..

asta e parerea ta.biserica ortodoxa INTOTDEAUNA a combatut inv despre reincarnare.

inteleg ca vrei sa dai o nota ortodoxa acestui termen, dar nu merge.
cand e vorba de dogma nu sunt acceptate sinonime sau expresii cu inteles asemanator.
cum a purcede nu e totouna cu a se naste.

Florin-Ionut 24.06.2010 10:29:35

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 262179)
e un pic cam mult spus.trupul de dupa inviere e transfigurat, nu material.

iar prin incarnare se intelege a trece, dupa moarte, in alt corp de om sau animal.

Nu stim in ce fel va fi transfigurat. Stim insa cu certitudine ca Hristos a mancat si a baut impreuna cu apostolii dupa Inviere, iar lui Toma i-a zis sa puna degetul in semnele cuielor si sulitei ca sa se convinga. Deci trupul va fi induhovnicit, dar totusi material, palpabil, asemanator cu trupul de acum, dar imbunatatit, reparat, poate readus la conditia perfecta a trupului primului om, Adam.

Sa stii ca si ingerii au trupuri materiale numai ca materia respectiva este alcatuita dintr-o energie mai inalta, ca dintr-un "foc subtire", cum zicea un Sfant. Singur Dumnezeu este Duh, pe cand toate creaturile Sale au trupuri.

lore86 24.06.2010 10:37:55

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 262184)
Nu stim in ce fel va fi transfigurat. Stim insa cu certitudine ca Hristos a mancat si a baut impreuna cu apostolii dupa Inviere, iar lui Toma i-a zis sa puna degetul in semnele cuielor si sulitei ca sa se convinga. Deci trupul va fi induhovnicit, dar totusi material, palpabil, asemanator cu trupul de acum, dar imbunatatit, reparat, poate readus la conditia perfecta a trupului primului om, Adam.

Sa stii ca si ingerii au trupuri materiale numai ca materia respectiva este alcatuita dintr-o energie mai inalta, ca dintr-un "foc subtire", cum zicea un Sfant. Singur Dumnezeu este Duh, pe cand toate creaturile Sale au trupuri.

Mantuitorul spune ca la inviere oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu.deci trupul la inviere va fi ca al ingerilor.or scriptura ne spune:"Cel ce faci pe ingerii Tai duhuri, si pe slugile tale para de foc"(ps 103,4)
iar sf ap Pavel, vb despre ingeri spune:"au nu toti sunt duhuri slujitoare, trimise spre slujire....?"(evrei 1, 14)

deci de aici concluzia fireasca ca trupul de dupa inviere nu va mai fi material, deci nemaivobind de carne, cuv reincarnare nu isi are rostu.

Florin-Ionut 24.06.2010 10:40:08

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 262187)
Mantuitorul spune ca la inviere oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu.deci trupul la inviere va fi ca al ingerilor.or scriptura ne spune:"Cel ce faci pe ingerii Tai duhuri, si pe slugile tale para de foc"(ps 103,4)
iar sf ap Pavel, vb despre ingeri spune:"au nu toti sunt duhuri slujitoare, trimise spre slujire....?"(evrei 1, 14)

deci de aici concluzia fireasca ca trupul de dupa inviere nu va mai fi material, deci nemaivobind de carne, cuv reincarnare nu isi are rostu.

Okay, o sa vedem atunci cum va fi. :)

Marius22 24.06.2010 10:42:01

Invierea mortilor prorocita de catre Iezechiel:

1 Fost-a mâna Domnului peste mine și m-a dus Domnul cu Duhul și m-a așezat în mijlocul unui câmp plin de oase omenești,
2. Și m-a purtat împrejurul lor; dar iată oasele acestea erau foarte multe pe fața pământului și uscate de tot.
3. Și mi-a zis Domnul: "Fiul omului, vor învia, oasele acestea?" Iar eu am zis: "Dumnezeule, numai Tu știi aceasta".
4. Domnul însă mi-a zis: "Proorocește asupra oaselor acestora și le spune: Oase uscate, ascultați cuvântul Domnului!
5. Așa grăiește Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh și veți învia.
6. Voi pune pe voi vine și carne va crește pe voi; vă voi acoperi cu piele, voi face să intre în voi duh și veți învia și veți ști că Eu sunt Domnul".
7. Proorocit-am deci cum mi se poruncise. și când am proorocit, iată s-a făcut un vuiet și o mișcare și oasele au început să se apropie, fiecare os la încheietura sa.
8. Și am privit și eu și iată erau pe ele vine și crescuse carne și pielea le acoperea pe deasupra, iar duh nu era în ele.
9. Atunci mi-a zis Domnul: "Fiul omului, proorocește duhului, proorocește și spune duhului: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Duhule, vino din cele patru vânturi și suflă peste morții aceștia și vor învia!"
10. Deci am proorocit eu, cum mi se poruncise, și a intrat în ei duhul și au, înviat și mulțime multă foarte de oameni s-au ridicat pe picioarele lor.
11. Și mi-a zis iarăși Domnul: "Fiul omului, oasele acestea sunt toată casa lui Israel. Iată ei zic: "S-au uscat oasele noastre și nădejdea noastră a pierit; suntem smulși din rădăcină".
12. De aceea proorocește și le spune: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Iată, Eu voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre și vă voi duce în țara lui Israel.
13. Astfel veți ști că Eu sunt Domnul, când voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre.
14. Și voi pune în voi Duhul Meu și veți învia și vă voi așeza în țara voastră și veți ști că Eu, Domnul, am zis aceasta și am făcut", zice Domnul. (Iez. 37, 1-14)

lore86 24.06.2010 10:43:04

sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem cu totii dincolo sa-i putem da slava Lui!

costel 24.06.2010 10:56:25

Reincarnarea este prezenta in religiile care sustin ca omul vine la existenta din Dumnezeu si nu de la Dumnezeu. Daca vine de la Dumnezeu atunci trebuie sa se reintoarca in El. Si nu se poate reintoarce oricum, ci numai purificat, de aceea se ofera un numar nesfarsit de vieti. Dar aceasta teorie are un mare handicap - daca omul este o parte din Dumnezeu inseamna ca insusi Dumnezeu pacatuieste in momentul in care omul cade in pacat, sau dimpotriva creste, atunci cand omul face un bine. Ori cresterea si descresterea nu este proprie lui Dumnezeu. In El nu este schimbare.

unpaharcuapa 24.06.2010 10:56:42

Nu stiu ce sa spun o parte din mine spune ca da alta ca nu.Parerile si opiniile sunt foarte impartite...nu cred ca reincarnarea trupului are vreo importanta aici ci evolutia spirituala ...ca exemplu intr-un suflet de copil daca din nefericire ai avut nesansa sa te nasti intr-un trup mai slabit si esti bolnav si din nefericire viata iti este scurta sufletul tau sau spiritual vb, spiritul tau ce evolutie a avut?Cand tu nu ai cunoscut decat durere si intr-un interval asa mic(nenumarate sunt cazurile)?Atunci cum unii dintre noi sunt marcati de alte vieti anterioare sau cunosc extraordinar de bine unele locuri in care nu au fost niciodata...se spune ca omul se reincarneaza numai in om nu si in animale iar animalele numai in animale....
Dar sunt si sceptica fiindca in lume au aparut oameni care dintr-o moarte clinica au revenit la viata si au spus printre multe altele ca reincarnarea nu exista...deci fiecare crede ce vrea prin urmare.

costel 24.06.2010 11:02:37

"Reincarnarea este conceptia potrivit careia, dupa moarte, sufletul se intoarce la viata pamanteasca pentru a face fapte bune si a atinge perfectiunea. Astfel, pentru a atinge perfectiunea, sufletul are nevoie de mai multe reincarnari, care pot avea loc imediat dupa moarte sau la mult timp dupa aceasta. Aceasta invatatura este prezenta, in special, in Hinduism si in Budism. Potrivit Hinduismului, legea reincarnarilor (Samsara) nu este specifica doar oamenilor, ci este valabila si entitatilor superioare (zeitati) si celor inferioare (animale, plante, minerale), iar sufletele se pot reincarna fie in fapturi superioare, fie in fapturi inferioare.

Sufletele reincarnate in zeitati sau in fiinte inferioare raman in starea respectiva pana cand isi primesc rasplata pentru faptele bune savarsite sau pana cand isi ispasesc pacatele, apoi reintra in succesiunea nesfarsita a reincarnarilor.

Potrivit invataturii budiste, prin asceza si meditatie se poate iesi din succesiunea reincarnarilor, pentru a intra in starea de nirvana, in care inceteaza dorinta de viata si lantul reincarnarilor.

Unii crestini sunt tentati sa accepte aceasta conceptie asupra vietii, fara a se informa suficient daca aceasta are vreo legatura cu invatatura crestina.
Sf. Scriptura si Sf. Traditie contin invataturile lasate de Mantuitorul Hristos, si in ele gasim ceea ce ne este necesar mantuirii sufletului, caci acesta este scopul vietii crestinului pe pamant.

Invatatura revelata de Dumnezeu arata clar ca sufletele nu se reincarneaza, deoarece este randuit ca dupa moarte: "trupul sa se duca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu, Care l-a dat".
Sf. Ap. Pavel, in Epistola catre Evrei, arata ca indata dupa deces urmeza judecata particulara, la care participa doar sufletul: "este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata". De asemenea, la sfarsitul veacurilor, fiecare suflet se va intoarce in trupul care l-a sustinut (Ioan 5, 28-29), apoi va urma Judecata Universala (Ioan 11, 24). (Pr. George Mihaila)

Lazar2100 24.06.2010 11:09:38

reincarnare
 
multi dintre cei care cred in reincarnare, nu cred ca exista suflet. si-atunci ce se reincarneaza, daca nu exista suflet? si daca exista suflet, el are amintirile si trairile trupului din prezent. cum poate avea mai multe existente, avataruri? acel suflet ar inebuni dupa atita suferinta.
pe de alta parte exista cresterea demografica a populatiei, deci sufletele din trecut nu pot acoperi toate trupurile noi aparute. deci apar suflete "noi", care nu au mai fost reincarnate . cine le creeaza?
conceptul de reincarnare, practic neaga existenta lui Dumnezeu si a Judecatii de Apoi.
concluzie: reincarnarea nu exista.

cocacoc 24.06.2010 11:14:21

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 262169)
Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.

Nu stiu cat de prostie e reincarnarea, dar in mod sigur ultima ta fraza are nimic in comun cu logica, lasand la o parte faptul ca s-ar putea intelege ca i-ai facut neinsufletiti pe toti cei care...dorm...de exemplu .

voxdei55 24.06.2010 11:19:49

reancarnarea,..
 
Exista si e elementul principal al existentei noastre.Despre ea a vorbit chiar Iisus..iar Biblia are multe exemple de reancarnare.Reancarnarea a fost scoasa din crestinism de imparateasa Theodora..si Justinian..din motive personale.Altfel,viata ar fi total nedreapta iar Dumnezeu toate le-a facut cu un scop.Preotii..intoleranti se vor reancarna in musulmani ..iar cativa forumisti inraiti sigur in alta viata vor fi scientologi sau budisti.

Florin-Ionut 24.06.2010 11:30:19

Insasi teoria hinduista a reincarnarii are defectele ei. Ei considera ca numai atman-ul nostru se reincarneaza, adica eu-ul fiecaruia sau sine-le. Insa problema e ca acest atman nu contine personalitatea omului, nici amintirile. Deci omul nu are cum sa-si aminteasca vietile anterioare, insa tot ei fac regresii hipnotice si tot felul de alte experimente pentru a demonstra cica teoria reincarnarii. Si apoi, la ce folos sa te tot reincarnezi daca nu-ti amintesti nimic din vietile trecute, ca sa poti sa te folosesti de experientele anterioare spre a nu repeta aceleasi greseli?! Ciudati orientalii astia, inselati de draci, vorba cuiva... :)

costel 24.06.2010 11:38:13

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 262210)
Despre ea a vorbit chiar Iisus..iar Biblia are multe exemple de reancarnare.

Hristos nu a vorbit despre reincarnare, ci despre inviere. Iar El nu a inviat cu un alt trup, deci nu S-a reincarnat in altceva, ci a inviat cu trupul pe care l-a asumat. Asadar crestinismul crede in inviere si nu in reincarnare.

Panthera 24.06.2010 12:20:57

Citat:

În prealabil postat de Florin Liviu (Post 262164)
Parintele Dumitru Staniloaie raspundea cam asa unei interlocutoare curioase dar decenta la aceasta intrebare a ta : "Eu o iubesc pe mama mea... si refuz sa cred ca acum dupa 20, 30 de ani cea care mi-a dat viata ar putea sa fie... o pisica." Tu ce crezi ? Gandeste bine sau nu ?

Nu vad cei rau sa fii o pisica in viata trecuta. E mai bine sa fii un animal decat un om: fara responsabilitati, fara toate complicatiile si problemele care ti le da viata, fara suferinte o psihiche... manaci si dormi :D.

Panthera 24.06.2010 12:23:54

Citat:

În prealabil postat de teodorabiriuc (Post 262167)
Biserica ortodoxa nu crede in reancarnare.Nu exista asa ceva,astea-s baliverne,prostiile oamenilor.Am intrebat un preot si mi-a spus ca nu exista reancarnare.Dupa moarte,sufletul celui decedat merge in cer si trupul in pamint.Trupul nu se mai reancarneaza.

Stii macar ce-i reincarnarea? Este atunci cand sufletul are o alta infatisare, un alt corp. Si preotul cum poate sa fie asa de sigur ca nu exista reincarnarea. El stie numai religia lui. Nimeni poate fii sigur ca, dupa moare, il va intalni pe Dumnezeu, sau pe Alah, sau pe Visnu. Sunt mii si mii de religi in lume si nimeni poate stii care este aia dreapta.

Panthera 24.06.2010 12:25:02

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 262169)
Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.

Ai auzit de stergerea memoriei?

Florin-Ionut 24.06.2010 12:31:38

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262242)
Nu vad cei rau sa fii o pisica in viata trecuta. E mai bine sa fii un animal decat un om: fara responsabilitati, fara toate complicatiile si problemele care ti le da viata, fara suferinte o psihiche... manaci si dormi :D.

...si daca omori o musca, automat vei fi reincarnat in musca data viitoare si vei fi omorat de altcineva care va fi condamnat de legea fatidica a karmei in alta musca si tot asa forever (cum se va rezolva problema?!)... Dar ce se intampla daca ai omorat cateva mii de insecte in viata de acum? Evident ca vei fi reincarnat de cateva mii de ori numai ca sa-ti ispasesti pedeapsa karmica! Vai de soferi si de macelari si de cei care dau cu insecticide peste orase! :))

Si peste multe miloane de miliarde de ani (este dat si numarul de ani ai eonului in curs, care are muuuulte cifre), cand toti se vor detasa cumva de legea nemiloasa a acestui sir nesfarsit de plati, indiferent de ceea ce ai facut in vietile de pana atunci, vei ajunge oricum bun si vei fi asimilat in matricea impersonala a lui Brahman cel distant, neapropiat si necunoscut. Vrem - nu vrem, mantuirea na paste pe toti! :P

Atentie ce mancati la pranz! :D

Doriana 24.06.2010 12:36:19

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262242)
Nu vad cei rau sa fii o pisica in viata trecuta. E mai bine sa fii un animal decat un om: fara responsabilitati, fara toate complicatiile si problemele care ti le da viata, fara suferinte o psihiche... manaci si dormi :D.

Asta e valabil pentru cei ce cred ca tot ce-i mai frumos in viata este mancatul, dormitul si lipsa constiintei, implicit a responsabilitatilor. Mie nu mi-ar place sa fiu animal. De cate ori vad cum traiesc animalele ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt om. Am minte, constiinta, pot alege, cantari si gandi. Am instincte dar le pot stapani pentru ca am posibilitatea de a apela la ajutorul lui Dumnezeu. Am tendinte rele dar le pot stopa, transformandu-le in ceva bun. Am capacitatea de a-mi schimba viata si de a-mi asuma raspunderea pentru actiunile mele. Am demnitatea de a-mi hotari singura viata si de a ma bucura de deciziile pe care le iau, vazand rodul pe care il aduc. E frumos sa fii om. :1:

Panthera 24.06.2010 12:52:18

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 262251)
Asta e valabil pentru cei ce cred ca tot ce-i mai frumos in viata este mancatul, dormitul si lipsa constiintei, implicit a responsabilitatilor. Mie nu mi-ar place sa fiu animal. De cate ori vad cum traiesc animalele ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt om. Am minte, constiinta, pot alege, cantari si gandi. Am instincte dar le pot stapani pentru ca am posibilitatea de a apela la ajutorul lui Dumnezeu. Am tendinte rele dar le pot stopa, transformandu-le in ceva bun. Am capacitatea de a-mi schimba viata si de a-mi asuma raspunderea pentru actiunile mele. Am demnitatea de a-mi hotari singura viata si de a ma bucura de deciziile pe care le iau, vazand rodul pe care il aduc. E frumos sa fii om. :1:

Bleah, daca as deveni din nou om, ar vi pedeapsa cea mai grava care poate sa mi se dea, deoarece lumea imi face scarba, (lumea omeneasca).

Citat:

...si daca omori o musca, automat vei fi reincarnat in musca data viitoare si vei fi omorat de altcineva care va fi condamnat de legea fatidica a karmei in alta musca si tot asa forever (cum se va rezolva problema?!)... Dar ce se intampla daca ai omorat cateva mii de insecte in viata de acum? Evident ca vei fi reincarnat de cateva mii de ori numai ca sa-ti ispasesti pedeapsa karmica! Vai de soferi si de macelari si de cei care dau cu insecticide peste orase! :))
Deci daca omor mai multi oameni decat mustele, eu in viata urmatoare voi fi un om? Ce calumea, pai ii destul de simplu.

Doriana 24.06.2010 12:54:21

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262259)
Bleah, daca as deveni din nou om, ar vi pedeapsa cea mai grava care poate sa mi se dea, deoarece lumea imi face scarba, (lumea omeneasca).

Fii pe pace, nu te vei mai naste din nou om. :))

heaven 24.06.2010 13:31:35

Citat:

În prealabil postat de Lazar2100 (Post 262205)
multi dintre cei care cred in reincarnare, nu cred ca exista suflet. si-atunci ce se reincarneaza, daca nu exista suflet? si daca exista suflet, el are amintirile si trairile trupului din prezent. cum poate avea mai multe existente, avataruri? acel suflet ar inebuni dupa atita suferinta.
pe de alta parte exista cresterea demografica a populatiei, deci sufletele din trecut nu pot acoperi toate trupurile noi aparute. deci apar suflete "noi", care nu au mai fost reincarnate . cine le creeaza?
conceptul de reincarnare, practic neaga existenta lui Dumnezeu si a Judecatii de Apoi.
concluzie: reincarnarea nu exista.

De unde si pana unde ai ajuns la asemenea rationament?
Tocmai ca cei care cred in reincarnare cred ca sufletul este nemuritor,insa vine la intrupare in mai multe vieti succesive pentru a invata lectiile de viata care ii sunt necesare pentru a evolua spiritual.
Teoria reincarnarii nu neaga nici existenta raiului,nici pe cea a iadului,cu atat mai putin a lui Dumnezeu.
Sufletul este cel ce se reintrupeaza,iar corpul este considerat a fi un simplu "vehicul" de care acesta se foloseste de-a lungul existentei sale pe Terra.
Eu inteleg sa aveti pareri impartite si sa nu fiti de acord cu un asemenea concept,pana la urma sunt lucruri pentru care nimeni nu poate baga mana in foc,insa,totusi documentati-va inainte sa va dati cu parerea.

Ioana-Andreea 24.06.2010 13:37:15

http://www.sfaturiortodoxe.ro/reincarnare.htm

gavriil 24.06.2010 13:57:19

Ce spun SF Parinti despre reincarnare ?


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:47:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.