Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Parastas de 2 ani (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5845)

Roxuta 13.03.2009 08:07:46

Parastas de 2 ani
 
Buna dimineata tuturor.
Am si eu o intrebare, va rog din suflet sa-mi raspundeti.
Pana in data de 16 aprilie trebuie sa fac parastasul de 2 ani al mamei mele-Dumnezeu s-o ierte si sa o odihneasca.
Este bine daca fac parastasul pe data de 11 aprilie, adica in Sambala lui Lazar(Sambata Floriilor)?
Sau in aceasta Sambata nu se mai fac parastase(am citit pe un site crestin ortodox ca din Sambata lui Lazar si pana in Duminica Tomii nu se mai pot face parastase)?
Va multumesc mult.

eea 13.03.2009 09:09:57

Roxuta eu iti scriu exact ce scrie in calendarul nostru, editat de Trinitas ptr Mitropolia Moldovei si Bucovinei: 11-S pomenirea mortilor-sambata lui Lazar.E ultima in care se mai fac pomeniri in postul mare..deci cu toata increderea mergi si fa parastas mamei tale, Dumnezeu sa o odihneasca!

Roxuta 13.03.2009 10:42:08

multumesc mult de tot

icamilin 14.03.2009 00:25:56

Intaresc si eu cele spuse de Eea, prin acest scurt mesaj:

Se mai obisnuieste, de asemenea, a se face parastase mai cu osebire in Sambata a doua, a treia si a patra din Postul cel Mare, pentru ca in celelalte zile din acest timp al Postului nu se savarseste Liturghie si deci nu se pot face nici parastase pentru cei raposati; de asemenea, in Sambata lui Lazar, dinaintea Floriilor, cand praznuim amintirea invierii lui Lazar de catre Domnul, rugandu-ne ca Domnul sa invieze si pe raposatii nostri, la vremea cuvenita. De altfel e ultima data cand se mai pot face parastase pana la Duminica Tomii.
Bunul Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca pe mama ta ! Vesnica pomenire!

glykys 29.03.2011 11:20:18

Stiu ca postarea este veche, dar mentionez, sperand sa ii fie cuiva de folos, ca, in manastiri, se face Liturghia in fiecare zi, cu atat mai mult in fiecare sambata. Sa aveti grija sa pomeniti adormitul respectiv si la Sfanta Liturghie (adica la Proscomidie, de dimineata), si la parastas. Nu de alta, dar unde am fost eu sambata trecuta, unii dadusera pomelnic numai pentru Sfanta liturghie (si se mirau ca nu auzisera numele mortilor si la parastas), altii, respectiv, doar pentru parastas. Sunt doua slujbe diferite, totusi, desi sunt atat de legate intre ele. Esential este sa fie pomenit in permanenta la Sfanta Liturghie.

Rodica50 29.03.2011 15:43:45

Citat:

Īn prealabil postat de Roxuta (Post 122141)
Buna dimineata tuturor.
Am si eu o intrebare, va rog din suflet sa-mi raspundeti.
Pana in data de 16 aprilie trebuie sa fac parastasul de 2 ani al mamei mele-Dumnezeu s-o ierte si sa o odihneasca.
Este bine daca fac parastasul pe data de 11 aprilie, adica in Sambala lui Lazar(Sambata Floriilor)?
Sau in aceasta Sambata nu se mai fac parastase(am citit pe un site crestin ortodox ca din Sambata lui Lazar si pana in Duminica Tomii nu se mai pot face parastase)?
Va multumesc mult.

Imi amintesc faptul ca am fost invitata in ziua de Florii la parastas. Intreaba un preot.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:24:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.