Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Bucatar neinstruit, solicit ajutor de urgenta! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18653)

ioan67 15.10.2016 01:34:27

Bucatar neinstruit, solicit ajutor de urgenta!
 
....:( Fratilor, sunt cel mai prost bucatar din lume!
In afara de omleta, ceai si cafea - nu ma pricep sa fac nimic comestibil la aragaz sau in jurul lui...! Nici macar laptele fiert nu-mi iese; mereu ard oala iar cand n-o fac, totusi (urmare a unei vigilente extreme), sunt lac de sudoare si indispus pentru toata ziua...
Ce-i de facut?
M-am gandit ca, poate, or mai fi alti nefericiti ca mine sau, poate, ca unora dintre baietii de pe forum le-o placea sa gateasca; ori poate au experienta in mestesugul culinar si ar dori sa ajute un semen aflat la necaz...
Ati dori sa lasam deoparte, cand si cand, diferentele de opinie in cestiuni doctrinare sau de alta orientare filosofica si sa impartasim din ale gatitului?
Pe vremuri mai schimbam impresii pe tema asta (si chiar in privinta gradinaritului) cu Ovidiu si cu CristianR.
Astazi poate ca sunt si alti doritori!

P.S. As vrea sa termin, deocamdata, mancarea de gutui pe care am inceput-o acum o ora. Singurul rezultat pana acum e ca am rupt un cutit, am umplut de ulei aragazul (nu stiam ca gutuile proaspat spalate nu se pun direct pe uleiul incins...), am ars gutuile (in carte zicea sa fie "rumenite") si am murdarit juma de bucatarie... Mai mult, am spalat cana in care pusesem ulei peste gutuile din chiuveta si asta mi-a complicat serios munca: a trebuit sa separ clabucii de la samponul de vase de mireasma gutuilor...
Urmeaza partea cea mai grea: cum sa transform zaharul alb ca neaua, in caramel?...:(

P.P.S. E necesar sa cumpar prosoape noi? carpele de pe calorifer sunt deja inutilizabile...

P.P.P.S. Fetelor, nu ne lasati va rog! Iertati badaraniile noastre trecute (si viitoare) si dati-ne o manuta (delicata dar priceputa) de ajutor!

Cu multumiri,
un bucatar netalentat dar care nadajduieste inca.

ioan67 15.10.2016 01:40:24

In caz ca voi reusi sa trec peste incercarea cu gutuile, avansez deja doua subiecte noi:
1) Cum sa fac oua-ochi direct in apa? (fara prajeala, ulei etc.)
2) E posibil sa fac o mancarica de ... gogonele? (zice un crestin de la noi ca asta e mancare traditionala, ba inca de pe vremea dacilor!...:)

ioan67 15.10.2016 02:13:54

Intrebari de urgenta!
1) De ce faina face cocoloase? Cum sa le dizolv fara sa rup lingura?
2) De ce zaharul caramelizat nu s-a facut o pasta omogena, cum scrie in carte, ci un fel de scoarta de copac (crocanta si buna la gust, ce-i drept - dar frige foarte tare!) pe care nu reusesc sa o inmoi cu nici un chip?...:(
3) Cum sa desprind caramelul care s-a lipit de fundul vasului? Dar pe cel care s-a lipit de lingura cu care incercam sa pacalesc cratita?
4) Cum sa ma calmez si sa nu mai mananc, in tot acest timp, din gutuile rumenite? Nu de alta, dar sunt pline de ulei...

Vai, cartile astea savante iti spun tot ce sa faci DAR nu sufla un cuvant despre ce sa Nu faci!...

Florin-Ionut 15.10.2016 07:30:59

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 632626)
....:( Fratilor, sunt cel mai prost bucatar din lume!
In afara de omleta, ceai si cafea - nu ma pricep sa fac nimic comestibil la aragaz sau in jurul lui...! Nici macar laptele fiert nu-mi iese; mereu ard oala iar cand n-o fac, totusi (urmare a unei vigilente extreme), sunt lac de sudoare si indispus pentru toata ziua...

Pentru lapte folosesc o oală cu fundul gros. E mai scumpă, dar o dată o cumperi. De preferat una relativ înaltă, depinde de cantitatea de lapte.

Trebuie să stai acolo lîngă el pînă fierbe și apoi dai focul la minim, amestecînd în continuare cîteva minute cu o lingură [de lemn] cînd are tendința să dea în foc.

Pentru cine nu are surse de la țară, există lapte la piața clasică, la piețele volante și la automate.

Florin-Ionut 15.10.2016 07:35:39

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 632627)
1) Cum sa fac oua-ochi direct in apa? (fara prajeala, ulei etc.)

Eu fierb ouăle ără să le sparg. Le pun de la început în apa rece și după ce încep a fierbe le las cam 4 minute, ca să nu iasa tari.

Fără ochiuri, fără omletă.

CristianR 15.10.2016 10:19:26

Uite, de-aia iubim femeile, nu? Că fac să pară simple niște chestii care pe noi ne pot pune la grea încercare.
Văd că problema era urgentă pe la unu noaptea. Sper că ai supraviețuit până acum și n-ai aruncat bucătăria în aer.
Totuși, pentru cineva care nu știe decât să facă omletă, te-ai aruncat la ceva cam tare. Să caramelizezi zahăr nu-i la îndemâna oricui. Ai constatat între timp că apa nu se pupă cu uleiul. Sigur, feliile de gutui ar fi trebuit uscate întâi. Ți-ar fi utile niște prosoape de hârtie pentru asta. Sau mai bine ar fi fost ca gutuile să fie spălate doar înainte de a le curăța. Iar ulei în tigaie să nu fie mult.
Iarăși, ca să nu facă făina cocoloașe nu-i treabă de începător. Se adaugă câte puțină apă peste făină, amestecând mereu, așa cum faci la ness.
Dar una dintre părțile bune ale internetului sunt tutorialele care au apărut pe tot felul de teme. Pentru că trebuie să vezi cum se face, nu-i de ajuns să citești. Ca în orice meserie, nu?

Am și găsit Mâncare de gutui.

Nici ochiurile românești nu sunt prea ușor de făcut. Eu n-am reușit până acum, însă uite aici cum se fac, dacă nu le vrei fierte în coajă, cum ți-a spus Florin.

Cu fierberea laptelui nu mi se pare mare filosofie. Mă punea mama la treaba asta de pe la 10 ani. E drept că o dată l-am fiert vreo 4 ore, stricând iremediabil oala și afumând bucătăria, însă alte probleme n-am avut :)
Trebuie doar să fii cu ochii pe el, să îl observi când se umflă și atunci să dai focul mic, amestecând în el vreo două minute.

Copacel 15.10.2016 10:46:14

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 632628)
Intrebari de urgenta!
1) De ce faina face cocoloase? Cum sa le dizolv fara sa rup lingura?
2) De ce zaharul caramelizat nu s-a facut o pasta omogena, cum scrie in carte, ci un fel de scoarta de copac (crocanta si buna la gust, ce-i drept - dar frige foarte tare!) pe care nu reusesc sa o inmoi cu nici un chip?...:(
3) Cum sa desprind caramelul care s-a lipit de fundul vasului? Dar pe cel care s-a lipit de lingura cu care incercam sa pacalesc cratita?
4) Cum sa ma calmez si sa nu mai mananc, in tot acest timp, din gutuile rumenite? Nu de alta, dar sunt pline de ulei...

Vai, cartile astea savante iti spun tot ce sa faci DAR nu sufla un cuvant despre ce sa Nu faci!...

Suna la 112.

Copacel 15.10.2016 10:47:23

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 632633)
Uite, de-aia iubim femeile, nu? Că fac să pară simple niște chestii care pe noi ne pot pune la grea încercare.
Văd că problema era urgentă pe la unu noaptea. Sper că ai supraviețuit până acum și n-ai aruncat bucătăria în aer.
Totuși, pentru cineva care nu știe decât să facă omletă, te-ai aruncat la ceva cam tare. Să caramelizezi zahăr nu-i la îndemâna oricui. Ai constatat între timp că apa nu se pupă cu uleiul. Sigur, feliile de gutui ar fi trebuit uscate întâi. Ți-ar fi utile niște prosoape de hârtie pentru asta. Sau mai bine ar fi fost ca gutuile să fie spălate doar înainte de a le curăța. Iar ulei în tigaie să nu fie mult.
Iarăși, ca să nu facă făina cocoloașe nu-i treabă de începător. Se adaugă câte puțină apă peste făină, amestecând mereu, așa cum faci la ness.
Dar una dintre părțile bune ale internetului sunt tutorialele care au apărut pe tot felul de teme. Pentru că trebuie să vezi cum se face, nu-i de ajuns să citești. Ca în orice meserie, nu?

Am și găsit Mâncare de gutui.

Nici ochiurile românești nu sunt prea ușor de făcut. Eu n-am reușit până acum, însă uite aici cum se fac, dacă nu le vrei fierte în coajă, cum ți-a spus Florin.

Cu fierberea laptelui nu mi se pare mare filosofie. Mă punea mama la treaba asta de pe la 10 ani. E drept că o dată l-am fiert vreo 4 ore, stricând iremediabil oala și afumând bucătăria, însă alte probleme n-am avut :)
Trebuie doar să fii cu ochii pe el, să îl observi când se umflă și atunci să dai focul mic, amestecând în el vreo două minute.

Dar nu este mai simplu sa mananci fructe? sau legume in starea lor naturala?

CristianR 15.10.2016 11:06:02

E mai simplu, dacă-ți place; și dacă place și familiei.
Dacă nu, e chiar mai complicat.

Mihnea Dragomir 15.10.2016 11:26:01

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 632633)
Nici ochiurile româneČ™ti nu sunt prea uČ™or de făcut.

Secretul este sa pui un pic de otet in apa clocotita inainte de a arunca ouale acolo. Otetul serveste ca sa tina albusul adunat, fiindca altminteri se raspandeste in toata craticioara. Odata facute, se iau cu spumiera si se adauga, in farfurie, un zar de unt.

Pofta buna!

P.S.: Pentru Ioan: Spumiera este lingura aceea mare si cu gauri. A nu se confunda cu strecuratoarea, care e cratita cu gauri.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:55:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.