Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Ghostwriting - păcat sau nu? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19273)

ConstantinNae 09.10.2018 00:37:29

Ghostwriting - păcat sau nu?
 
Pentru cei care nu știu ce este "ghoswriting"-ul și vor să se documenteze în limba engleză, dați căutare pe orice motor de căutare. Un link util pentru informare ar fi pe Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Ghostwriter

Dar, ca să explic pe scurt în limba română, "ghostwriting"-ul este acțiunea de a angaja o persoană să scrie pentru tine o operă literară (roman, biografie, povestiri, poezii etc.) sau non-literară (discursuri, chestii politice etc.) după niște indicații pe care i le dai tu, iar apoi, după ce "ghostwriter"-ul este plătit pentru munca depusă, opera respectivă îți aparține și o poți publica sau prezenta în public cu numele tău.

Realizez că acest lucru este tehnic o minciună prin omisiune (pentru că teoretic nu spui că ai scris-o tu, dar lumea presupune că ai scris-o pentru că e numele tău pe carte), însă în ce măsură este un păcat?

Există site-uri pe internet unde oameni cu talent la scris își oferă serviciile de "ghostwriteri". Îi angajezi, îi plătești prin PayPal, le spui niște idei despre ce să scrie și câteva săptămâni mai târziu ei îți trimit prin email documentul cu poeziile sau cu poveștile pe care tu poți să le publici liniștit, pe Amazon sau la orice editură, cu numele tău.

Având în vedere că ai plătit omul respectiv pentru munca depusă, opera în sine îți aparține ție de drept din punct de vedere moral? Juridic, da, îți aparține, pentru că site-urile prevăd contractual că "ghostwriter"-ul renunță la drepturile de autor după ce își primește banii. Dar eu întreb aici din punct de vedere religios. Este păcat să publici cu numele tău o lucrare literară pe care ai cumpărat-o? Dacă ai cumpărat-o, este a ta, ca orice bun material și, prin urmare, poți să spui că îți aparține?

Care este opinia voastră cu privire la gradul de moralitate al acestui tip de afacere?

Ali Baba 09.10.2018 01:07:52

Citat:

În prealabil postat de ConstantinNae (Post 662182)
Pentru cei care nu știu ce este "ghoswriting"-ul și vor să se documenteze în limba engleză, dați căutare pe orice motor de căutare. Un link util pentru informare ar fi pe Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Ghostwriter

Dar, ca să explic pe scurt în limba română, "ghostwriting"-ul este acțiunea de a angaja o persoană să scrie pentru tine o operă literară (roman, biografie, povestiri, poezii etc.) sau non-literară (discursuri, chestii politice etc.) după niște indicații pe care i le dai tu, iar apoi, după ce "ghostwriter"-ul este plătit pentru munca depusă, opera respectivă îți aparține și o poți publica sau prezenta în public cu numele tău.

Realizez că acest lucru este tehnic o minciună prin omisiune (pentru că teoretic nu spui că ai scris-o tu, dar lumea presupune că ai scris-o pentru că e numele tău pe carte), însă în ce măsură este un păcat?

Există site-uri pe internet unde oameni cu talent la scris își oferă serviciile de "ghostwriteri". Îi angajezi, îi plătești prin PayPal, le spui niște idei despre ce să scrie și câteva săptămâni mai târziu ei îți trimit prin email documentul cu poeziile sau cu poveștile pe care tu poți să le publici liniștit, pe Amazon sau la orice editură, cu numele tău.

Având în vedere că ai plătit omul respectiv pentru munca depusă, opera în sine îți aparține ție de drept din punct de vedere moral? Juridic, da, îți aparține, pentru că site-urile prevăd contractual că "ghostwriter"-ul renunță la drepturile de autor după ce își primește banii. Dar eu întreb aici din punct de vedere religios. Este păcat să publici cu numele tău o lucrare literară pe care ai cumpărat-o? Dacă ai cumpărat-o, este a ta, ca orice bun material și, prin urmare, poți să spui că îți aparține?

Care este opinia voastră cu privire la gradul de moralitate al acestui tip de afacere?

nu conteaza din punct de vedere religios.

presedintele sua are mai multi d'astia, care-i scriu discursurile. daca a iesit din gurita lui mister president ii apartine 100%
si nea nicu avea, toti au, se pare ca nea nicu mai si improviza. cred ca fidel castro nu a avut asa ceva...:))

cu romanele e mai dificil, nu cred, dar autobiografiile au mereu in spate un scriitor profesionist care nu e intotdeauna pus pe coperta.

Demetrius 09.10.2018 03:42:09

Citat:

În prealabil postat de ConstantinNae (Post 662182)
Pentru cei care nu știu ce este "ghoswriting"-ul și vor să se documenteze în limba engleză, dați căutare pe orice motor de căutare. Un link util pentru informare ar fi pe Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Ghostwriter

Dar, ca să explic pe scurt în limba română, "ghostwriting"-ul este acțiunea de a angaja o persoană să scrie pentru tine o operă literară (roman, biografie, povestiri, poezii etc.) sau non-literară (discursuri, chestii politice etc.) după niște indicații pe care i le dai tu, iar apoi, după ce "ghostwriter"-ul este plătit pentru munca depusă, opera respectivă îți aparține și o poți publica sau prezenta în public cu numele tău.

Realizez că acest lucru este tehnic o minciună prin omisiune (pentru că teoretic nu spui că ai scris-o tu, dar lumea presupune că ai scris-o pentru că e numele tău pe carte), însă în ce măsură este un păcat?

Există site-uri pe internet unde oameni cu talent la scris își oferă serviciile de "ghostwriteri". Îi angajezi, îi plătești prin PayPal, le spui niște idei despre ce să scrie și câteva săptămâni mai târziu ei îți trimit prin email documentul cu poeziile sau cu poveștile pe care tu poți să le publici liniștit, pe Amazon sau la orice editură, cu numele tău.

Având în vedere că ai plătit omul respectiv pentru munca depusă, opera în sine îți aparține ție de drept din punct de vedere moral? Juridic, da, îți aparține, pentru că site-urile prevăd contractual că "ghostwriter"-ul renunță la drepturile de autor după ce își primește banii. Dar eu întreb aici din punct de vedere religios. Este păcat să publici cu numele tău o lucrare literară pe care ai cumpărat-o? Dacă ai cumpărat-o, este a ta, ca orice bun material și, prin urmare, poți să spui că îți aparține?

Care este opinia voastră cu privire la gradul de moralitate al acestui tip de afacere?

Sincer, mie mi se pare foarte corect din punct de vedere lumesc.

In primul rand, pentru ca ideile de baza, cele dictate de la bun inceput, sunt originale si apartin celui care le "semneaza" la sfarsit, iar cel care le compune le si respecta.

In al doilea rand, cel care le "compune", de fapt doar le fasoneaza, adica le shlefuieshte dandu-le un lustru ca sa "ia ochii", sa placa, sa atraga.

In al treilea rand, am spus la inceput ca mi se pare foarte corect fiindca si in Scriptura este un exemplu foarte sugestiv pe care si Dumnezeu l-a respectat asa cum s-a intamplat intre oameni:

30. Și a zis Isav către Iacov: "Dă-mi să mănânc din această fiertură roșie, că sunt flămând!" De aceea Isav s-a mai numit și Edom.
31. Iacov însă i-a răspuns lui Isav: "Vinde-mi mai întâi dreptul tău de întâi-născut!"
32. Și Isav a răspuns: "Iată eu mor. La ce mi-e bun dreptul de întâi-născut?"
33. Zisu-i-a Iacov: "Jură-mi-te acum!" Și i s-a jurat Isav și a vândut lui Iacov dreptul său de întâi-născut.(Fac25,30-33)


Insa din punct de vedere moral(asa cum ai cerut), am ceva rezerve pentru ca, tocmai fiindca si apare in Scriptura, viata se reduce la un comert lumesc cu darurile lui Dumnezeu, sau la desconsiderarea randuielii Lui; adica cel cu bani cumpara un statut de care nu-i capabil fara bani, iar cel cu merite duhovnicesti doreste bunuri lumesti, pe de o parte.
Pe de alta parte, tot aici amintesc o vorba ce mi s-a revelat citind Scriptura: "Meriti ceea ce ti se intampla".



P.S. Cred ca presedintele Romaniei nu scrie nici macar un rand din comunicatele pe care le citeste public.

ConstantinNae 09.10.2018 17:38:50

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 662187)
viata se reduce la un comert lumesc cu darurile lui Dumnezeu, sau la desconsiderarea randuielii Lui;

Nu înțeleg partea asta. Nu e toată societatea bazată pe comerț lumesc cu darurile pe care Dumnezeu le-a dat fiecăruia?

Unul a fost hărăzit cu putere fizică și se angajează muncitor cu trupul pentru alții care nu au putere fizică. Altul a fost hărăzit cu talent artistic și își vinde talentul făcând picturi, sculpturi și alte podoabe pentru decorarea caselor celor care nu au talent ca el. Altuia Dumnezeu i-a dat har duhovnicesc dar, fiindcă trebuie să își câștige și el pâinea, este plătit ca preot pentru slujbele pe care le face.

Asta a fost orânduirea lumii de când s-au organizat oamenii în comunități, nu?

Demetrius 09.10.2018 19:33:58

Citat:

În prealabil postat de ConstantinNae (Post 662194)
Nu înțeleg partea asta. Nu e toată societatea bazată pe comerț lumesc cu darurile pe care Dumnezeu le-a dat fiecăruia?

Unul a fost hărăzit cu putere fizică și se angajează muncitor cu trupul pentru alții care nu au putere fizică. Altul a fost hărăzit cu talent artistic și își vinde talentul făcând picturi, sculpturi și alte podoabe pentru decorarea caselor celor care nu au talent ca el. Altuia Dumnezeu i-a dat har duhovnicesc dar, fiindcă trebuie să își câștige și el pâinea, este plătit ca preot pentru slujbele pe care le face.

Asta a fost orânduirea lumii de când s-au organizat oamenii în comunități, nu?

Dumnezeu a randuit lumea aceasta(desharta) pentru ca in ea noi sa ne pregatim(daci sa meritam) un loc in imparatia cerurilor, insa noi traim ignorand randuiala; noi vrem sa traim bine aici.

ConstantinNae 09.10.2018 20:43:46

Deci, ca să mă asigur că înțeleg, "ghostwriting"-ul este un păcat, da? Atât pentru cel care își oferă serviciile de scriitor, cât și pentru cel care le cumpără, sub anonimat?

Demetrius 10.10.2018 02:24:19

Citat:

În prealabil postat de ConstantinNae (Post 662197)
Deci, ca să mă asigur că înțeleg, "ghostwriting"-ul este un păcat, da? Atât pentru cel care își oferă serviciile de scriitor, cât și pentru cel care le cumpără, sub anonimat?

Cred ca cel care cumpara pacatuieste inchinandu-se la idol, la cel care ar vrea sa fie, adica actioneaza ca sa se prezinte oamenilor mai bun decat este.
Despre celalalt nu stiu ce sa zic, poate are cineva alta parere.



P.S. Si eu am "cumparat" asa ceva si n-am platit decat foarte tarziu, abuzand cumva de ralatie. M-am simt demn de acuzare, dar n-am pus la suflet si nu m-am prea acuzat. Oricum, n-am beneficiat de idolatrie; poate tocmai de aceea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:10:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.