Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Intruniri (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10772)

Eliana 26.09.2010 21:10:00

Intruniri
 
Ridic si eu o intrebare asa...din curiozitate pentru ca sunt relativ noua pe forumul acesta, oricum mai mult invat de la voi decat vorbind/scriind.

Membrii acestui forum nu organizeaza intruniri locale ( pentru ca avd ca suntem de pe tot cuprinsul tarii si chiar de mai departe )?

Adica spre exeplu, la nivel local ( cei din Cj/ct/ buc etc ) sa ne intalnim o data la... (cred ca toti avem un loc de munca la care trebuie sa fim si multe alte obligatii ) la padure la un gratar, la o manastire iar dupa slujba sa ramanem sa ne cunoastem mai bine s.a.

Sau, ma mai gandesc eu la ceva...in Bucuresti spre exmplu, este foarte posibil ca intrand in vreo Biserica sa fi intalnit privirea cu vreunul dintre voi, in consecinta macar cei care locuiesc in aceleasi zone sa se intalneasca.

Ma intreb daca nu ar fi timpul sa aducem socializarea la un alt nivel mult mai palpabil. Eu una cred ca sunt mult mai multe sanse sa se intample lucruri bune in felul asta...sau poate ma insel.

Astept pareri.


P.S. cand am spus "sa se intample lucruri bune" ma refer ca poate, cunoscandu-ne mai bine sa ne ajutam altfel unii pe altii, poate chiar se vor lega prietenii s.a. ...nebanuite sunt caile Dumnului. In orice caz poate ca este timpul sa redevenim o comunitate, sa reincepem sa ne dam buna ziua pe strada, sa ne oprim vecinul/vecina intreband-o de sanatate...nu stiu cum este viata "pe strada voastra" insa mie una mi se pare ca distantele dintre oameni se adancesc pe zi ce trece.

windorin 27.09.2010 11:24:09

Si eu sunt de parere ca intalnirile ar fi de folos, cel putin unora.

Exista insa "riscul" ca intalnirile personale sa shimbe anumite raportari actuale.
Adica, persoane pe care acum le placi si in care te odihnesti, sa le afli nu chiar potrivit asteptarilor.

Sunt insa de acord cu astfel de intalniri. E nevoie de comuniune personala.

Rodica50 27.09.2010 12:20:36

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 292224)
Si eu sunt de parere ca intalnirile ar fi de folos, cel putin unora.

Exista insa "riscul" ca intalnirile personale sa shimbe anumite raportari actuale.
Adica, persoane pe care acum le placi si in care te odihnesti, sa le afli nu chiar potrivit asteptarilor.

Sunt insa de acord cu astfel de intalniri. E nevoie de comuniune personala.


Acesta este un inceput , cred ca ar fi frumos sa ne cunoastem in realitatea fizica. Spun eu ca ar fi constructiv, daca este ingaduinta si acceptare.

Eliana 27.09.2010 15:57:42

Da, chiar daca in mediul virtual te simti apropiat de cineva dar realitatea este alta cred ca este totusi mai natural sa cunosti omul asa cum este, poate chiar sa inveti sa-ti accepti semenul cum l-a lasat Dumnezeu si, intre timp iti largesti si cercul de cunostiinte.

Acum, sincer vorbind, sunt mult mai multe sanse sa te dezamageasca cei deja cunoscuti decat oameni pe care ii cunosti nou. Nu cred ca avem asa de multe asteptari de la straini.

Oricum, am deschis acest topic deoarece cred ca, odata cunoscandu-ne ne imprietenim si poate se mai diminueaza agresivitatea de pe forum precum si alte trasaturi negative pe care tindem sa le aratam in discutiile cu niste persoane "fara chip".

Florin-Ionut 27.09.2010 16:09:29

Eu m-am vazut cu doua persoane de pe forum aici, in Timisoara. E greu de realizat intalnirile pentru ca multi nu au timp, au familii mai mari, nu au curaj samd. Greu, dar nu imposibil.

windorin 27.09.2010 17:01:05

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 292368)
Greu, dar nu imposibil.

Asa este. Cand se vrea un lucru bun, Domnul binecuvinteaza, iar lucrul se face.

ap2010 27.09.2010 17:12:09

Cel mai simplu lucru pe care il poti face este sa postezi un anunt pe forum in care inviti pe cei din aceeasi localitate la o intalnire.Poate ai prieteni de pe acest site chiar din parohie si nu va cunoasteti decat virtual sau adera la un grup(vezi Comunitatea tot de pe acest site).

Eliana 27.09.2010 20:21:42

Ideal ar fi, cel putin pentru inceput ca o persoana din fiecare oras/zona a tarii sa stabileasca pentru orasul sau, impreuna cu ceilalti din apropiere o intrevedere din aceasta.

Eu una, propun pentru Bucuresti sa stabilim o data de intalnire si sa ne cunoastem candva pana incepe postul Craciunului si, ma gandesc ca odata ce stabilim ziua, sa facem o strangere de bani, fiecare dupa puterea sa si sa mergem undeva intr-un local deoarece presupun ca nu toti suntem tineri astfel incat sa ne permitem sa ne vedem intr-un parc si sa stam sa discutam + ca as invita pe cei cu copii sa vina cu tot cu cei mici, acesta fiind un alt motiv pentru care cred ca ne trebuie un cadru organizat.

Mentionez ca aceasta "cheta" nu reglementeaza in vreun fel participarea in sensul ca bineveniti sunt toti indiferent de posibilitati. Poate cineva isi permite sa dea pentru local si masa 200 de RON si altcineva nimic.

Important cred ca este sa ne intalnim ca oamenii, sa venim cat mai multi si sa interactionam indiferent de pozitia sociala.

coralina 27.09.2010 20:29:57

... iar cei din afara tarii o sa facem o conferinta pe Yahoo. :71:
Doamne ajuta sa va vedeti si sa fie cu folos, imi place propunerea!

Eliana 27.09.2010 20:33:59

Da bineinteles cred ca si o mega-conferinta pe yahoo ar fi frumoasa numai ca o sa cam vorbim toti odata dar poate ne ajuta Dumnezeu sa mergem si "in deplasare" cum ar spune sotul meu.
:D


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:16:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.