Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Celibatul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18501)

Wryetui 04.06.2016 01:08:21

Celibatul
 
Bună seara, am o întrebare. Poate, în Biserica Ortodoxă, să fie cineva preot celib? Fără să se călugărească, să trăiască în lume dar necăsătorit (așa cum e practica la catolici)?

oitza ratacita 04.06.2016 09:35:54

Se poate; intalnim mai rar preoti de mir celibi dar exista. Nu le mai este permis sa se casatoreasca dupa hirotonie; iar daca nu s-au casatorit inainte de hirotonie, raman celibi.
In ultimii ani, in aceste vremuri "moderne", Mitropoliile/ Episcopiile refuza sa hirotoniseasca preoti celibi pentru a evita pacatul desfranarii in care ulterior cad multi. Sunt sfatuiti sa aleaga calugaria sau casatoria, dar daca dovedesc cu acte medicale anumite disfunctii sexuale sunt hirotonisiti celibi.

Copacel 04.06.2016 11:55:52

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 623129)
Bună seara, am o întrebare. Poate, în Biserica Ortodoxă, să fie cineva preot celib? Fără să se călugărească, să trăiască în lume dar necăsătorit (așa cum e practica la catolici)?

Singurii preoti ca se apropie de ce spui tu sunt preotii de mir vaduvi.

DragosP 04.06.2016 13:24:24

Nu-i adevărat.
Oitza a zis corect: dacă este cineva hirotonisit preot ÎNAINTE de a se cununa, așa rămâne: celib.

altulunul 04.06.2016 15:54:11

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623154)
Nu-i adevărat.
Oitza a zis corect: dacă este cineva hirotonisit preot ÎNAINTE de a se cununa, așa rămâne: celib.

Dar cred ca poate fi hirotonit preot doar daca este casatorit, altfel numai daca este calugar

Copacel 04.06.2016 17:49:02

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623154)
Nu-i adevărat.
Oitza a zis corect: dacă este cineva hirotonisit preot ÎNAINTE de a se cununa, așa rămâne: celib.

eu stiu ca inainte sa fii hirotonisit trebuie sa fii casatorit

Wryetui 04.06.2016 18:06:25

Înțeleg. Eu mă gândesc la celibat, fiindcă, dacă nu este cazul să găsesc o nevastă potrivită nu pot să mă căsătoresc cu oricine doar de dragul de a fi căsătorit, fiindcă este greu să educi copilul în ziua de astăzi cu toate lucrurile satanice care năpustesc peste societate, însă cred că nici monahismul nu este o cale potrivită pentru mine fiindcă îmi place să trăiesc în lume ca preot paroh, pe lângă că ar cauza o mare durere familiei mele, dar, fiindcă sunt student la Teologie și inima mea dorește să devin preot cu ardoare, m-am gândit că aș îndura să fiu celib și că ar fi o decizie potrivită dacă nu am altă alternativă.

Mihnea Dragomir 04.06.2016 21:29:01

Wrietui, dupa socoteala mea, abia puteti fi in anul I. Vorba lui Trahanache, distins membru in numeroase comitete si comitii, care, ca sot al coanei Joitica, stie bine ce e femeia: aveti putintica rabdare!
Pe masura ce va veti apropia de anul final, veti avea din ce alege o preoteasa care sa nu fie "oricine". Potentialele au un simt special in a detecta o partida buna.
Oricum, decizia nu trebuie sa o luati acum, ci inainte de hirotonie, care poate fi si amanata din acest binecuvantat motiv al necesitatii unui mai indelung discernamant. Trebuie sa stiti ca discernamantul privind starea de viata (casatorit sau necasatorit) este altul si se face altfel decat discernamantul privind a primi sau nu preotia.

DragosP 04.06.2016 22:03:32

Citat:

În prealabil postat de altulunul (Post 623163)
Dar cred ca poate fi hirotonit preot doar daca este casatorit, altfel numai daca este calugar

Ce crezi tu e una, realitatea e alta; am arătat-o deja.

DragosP 04.06.2016 22:05:46

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 623168)
eu stiu ca inainte sa fii hirotonisit trebuie sa fii casatorit

Nu știi bine: și cineva necăsătorit poate fi hirotonisit. După asta nu se mai poate căsători. De aia, de ex, TOȚI preoții care ajung văduvi, văduvi rămân! Nu se mai pot căsători, dacă mai vor să fie preoți.

Copacel 04.06.2016 22:20:41

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623187)
Nu știi bine: și cineva necăsătorit poate fi hirotonisit. După asta nu se mai poate căsători. De aia, de ex, TOȚI preoții care ajung văduvi, văduvi rămân! Nu se mai pot căsători, dacă mai vor să fie preoți.

Eu stiam ca preotul necasatorit este mohaul, calugarul iar preotul casatorit
este preotul de mir.
Eu stiu astfel:
fie esti preot de mir si ai nevasta, fie esti monah si n-ai nevasta.
Eu n-am intalnit preot de mir fara nevasta.

DragosP 04.06.2016 22:26:21

Parcă ești țiganul cu girafa...

Wryetui 04.06.2016 23:36:36

Copacel, absolut nimeni pe acest pământ poate să oblige pe cineva să se căsătorească, de aia Biserica nu o face. Dacă vrei să fii preot necăsătorit, bine, episcopul te hirotoniseste, dar trebuie să te mentalizezi că așa o să rămâi până la moarte, necăsătorit.

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

Demetrius 04.06.2016 23:56:47

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623187)
Nu știi bine: și cineva necăsătorit poate fi hirotonisit. După asta nu se mai poate căsători. De aia, de ex, TOȚI preoții care ajung văduvi, văduvi rămân! Nu se mai pot căsători, dacă mai vor să fie preoți.

Se pare ca vorbesti despre 2(doua) lucruri diferite ca si cum ar fi la fel.
Tema topicului este despre hirotonire a unui celib, iar vaduvul(deja hirotonit) nu e celib, e vaduv; el a fost hirotonit numai dupa ce s-a casatorit, altfel nu era hirotonit.
Biserica hirotoneste fara exceptie numai candidati casatoriti pentru slujirea in parohii.

Mai sunt si hirotoniri ale celibilor, dar acestia sunt dedicati Domnului(de obicei selectati din manastiri) in Episcopii, nu in parohii, chiar daca, ocazional, inlocuiesc pe preotul paroh doar la Liturghii.

De cele mai multe ori, absolventii cu sanse de hirotonire se casatoresc ca sa nu amane hirotonirea si candidate la maritis se gasesc din plin fiindca domeniul le asigura fidelitate.

ahilpterodactil 05.06.2016 00:33:56

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 623197)
... dar trebuie să te mentalizezi ...

Aoleu! ....

oitza ratacita 05.06.2016 01:00:41

Eu am cunoscut un preot ortodox celib. A slujit la mine în parohie. Avusese nunta programată, iar la o săptămână hirotonisirea programată. Viitoarea mireasă a dat înapoi și a anulat nunta. El nu a dat înapoi de la hirotonisire, și astfel a rămas celib. Și-a purtat cu demnitate crucea. Fusese prin anii 2000 si preot secretar al Facultății de teologie ortodoxă.
A murit săracul de câțiva ani, avea până în 50 de ani...Dumnezeu să-l odihnească.

PS. Da, Copacel, la noi în Transilvania se poate; și nu pentru că suntem mai aproape de Apus.

DragosP 05.06.2016 06:46:47

Demetrius, eu vorbesc despre același lucru: incompatibilitatea dintre hirotonie și căsătorie (în ordinea asta). Cu cele două cazuri amintite.

Copacel 05.06.2016 09:17:20

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623193)
Parcă ești țiganul cu girafa...

Care-i faza cu tiganul si girafa ?

Yasmina 05.06.2016 09:24:46

Citat:

În prealabil postat de oitza ratacita (Post 623134)
Se poate; intalnim mai rar preoti de mir celibi dar exista. Nu le mai este permis sa se casatoreasca dupa hirotonie; iar daca nu s-au casatorit inainte de hirotonie, raman celibi.
In ultimii ani, in aceste vremuri "moderne", Mitropoliile/ Episcopiile refuza sa hirotoniseasca preoti celibi pentru a evita pacatul desfranarii in care ulterior cad multi. Sunt sfatuiti sa aleaga calugaria sau casatoria, dar daca dovedesc cu acte medicale anumite disfunctii sexuale sunt hirotonisiti celibi.

Nu stiu ce fel de explicatie este asta data de Mitropolie...
Dar cum de avem preoti calugari care slujesc in Manastiri unde vin si pelerini??
Si aceia spovedesc mireni,vorbesc cu ei ca si orice preot...de ce preotii de mir necasatoriti ar cadea mai degraba in pacatul desfranarii ?

Copacel 05.06.2016 09:29:09

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 623218)
Nu stiu ce fel de explicatie este asta data de Mitropolie...
Dar cum de avem preoti calugari care slujesc in Manastiri unde vin si pelerini??
Si aceia spovedesc mireni,vorbesc cu ei ca si orice preot...de ce preotii de mir necasatoriti ar cadea mai degraba in pacatul desfranarii ?

Pe baza acestei observatii, parintele Arsenie Boca spunea ca mirenii sa se
spovedeasca la preotii de mir si sa vina la manastiri pentru dezlegari si slujbe
importante.

Romowe 05.06.2016 10:04:47

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 623219)
Pe baza acestei observatii, parintele Arsenie Boca spunea ca mirenii sa se
spovedeasca la preotii de mir si sa vina la manastiri pentru dezlegari si slujbe
importante.

Corect; avea mare dreptate să recomande astfel. Problemele unei familii sau ale unui mirean în genere sînt mai ușor înțelese de preoții de mir. Călugărul, fie și ieromonah, are alte chemări, și o relație mult mai axată pe întîlnirea cu Dumnezeu (axa verticală Pămînt-Cer) decît dimensiunea orizontală a relației interumane. La urma urmei, monahismul pune mult mai evident pe primul plan comuniunea cu Cel Treimic de Sus, în raport cu comuniunea cu muritorii de aici. Și e firesc să fie așa: sfinții din deșertul copt și siriac cum s-au format?

altulunul 05.06.2016 16:36:42

Citat:

În prealabil postat de Romowe (Post 623221)
La urma urmei, monahismul pune mult mai evident pe primul plan comuniunea cu Cel Treimic de Sus, în raport cu comuniunea cu muritorii de aici. Și e firesc să fie așa: sfinții din deșertul copt și siriac cum s-au format?

Sfintii s-au rugat pentru toata lumea
De altfel lumea aceasta este tinuta in viata pentru rugaciunile sfintilor parinti

AdisAdina 30.09.2017 22:59:36

Preotul celib nu tot preot de mir este?

Bucuriepedrum 30.09.2017 23:21:55

Citat:

În prealabil postat de AdisAdina (Post 652024)
Preotul celib nu tot preot de mir este?

Până se călugărește, e mirean, da, și slujește tot într-o biserică de mir. Vezi cazul PS Vasile Someșanu, el a fost preot celib până s-a tuns în monahism.

AdisAdina 30.09.2017 23:56:56

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 652026)
Până se călugărește, e mirean, da, și slujește tot într-o biserică de mir. Vezi cazul PS Vasile Someșanu, el a fost preot celib până s-a tuns în monahism.

Ok. Multumesc mult.

Demetrius 01.10.2017 00:07:04

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 652026)
Până se călugărește, e mirean, da, și slujește tot într-o biserică de mir.

Unde ai vazut tu asa ceva? La Biserica Catolica?

Preotii sunt hirotoniti in 2 feluri:
1- dupa ce se calugaresc, dar nu mai slujesc in parohii(biserici de mir).
2- dupa ce se casatoresc, pentru a sluji in parohii.

Nu sunt hirotoniti pana nu se calugaresc, sau casatoresc.
Citat:

Vezi cazul PS Vasile Someșanu, el a fost preot celib până s-a tuns în monahism.
Cum adica a fost celib pana s-a tuns? Si-apoi?

PS nu e preot, e episcop. El nu slujeste, el pastoreste.

Hartford 03.10.2017 02:10:56

In ziua de azi e cam incurcata treaba cu celibatul, da Pomohaci ce fel de preot e?
Eu cunosc preoti divortati si recasatoriti, preoti divortati si celibatari,preoti catolici cu tiitoare asa ca nu mai cred nimic.

Bucuriepedrum 03.10.2017 08:51:37

Pentru Demetrius
 
Eu ți-am spus care a fost parcursul lui, e parte a Bisericii Ortodoxe. A fost hirotonit, s-a călugărit ulterior.

După tunderea în monahism, a devenit ieromonah (logic).

În altă ordine de idei, ai văzut tu episcop care să ajungă episcop fără să fie călugăr și preot? :)

DragosP 03.10.2017 09:14:54

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 652032)
Nu sunt hirotoniti pana nu se calugaresc, sau casatoresc.

Greșit. Nu vor ei, candidații la preoție să primească hirotonisirea fără să fie căsătoriți, pentru că nu mai pot după.

Singura legătură dintre hirotonisire și căsătorie e că a 2-a NU se mai poate după prima.

Demetrius 03.10.2017 15:30:06

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 652126)
Greșit. Nu vor ei, candidații la preoție să primească hirotonisirea fără să fie căsătoriți, pentru că nu mai pot după.

Singura legătură dintre hirotonisire și căsătorie e că a 2-a NU se mai poate după prima.

Desi e aproape de ras cum banuiesti tu, mai degraba ma intristeaza.

Poate ai vrut sa spui ca nu primesc parohie fara sa fie casatoriti, fiindca nu pot fi preoti de mir fara sa fie deja casatoriti, caci altfel sunt tentati tot timpul.
Pe deasupra, daca se iveste o parohie fara preot de mir, este hirotonisit acel candidat casatorit care are sustinerea episcopului, adica cel care este cel mai induhovnicit.
Nu se hirotonesc absolventi celibi asa, de-a valma.

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum;
Eu ți-am spus care a fost parcursul lui, e parte a Bisericii Ortodoxe. A fost hirotonit, s-a călugărit ulterior.

Imposibil.


Citat:

În altă ordine de idei, ai văzut tu episcop care să ajungă episcop fără să fie călugăr și preot? :)
Asta-i ordinea, si-apoi episcop(te contrazici mai sus).
Preotii celibi n-au parohii.
.

Demetrius 03.10.2017 15:31:36

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 652120)
In ziua de azi e cam incurcata treaba cu celibatul, da Pomohaci ce fel de preot e?...

Despartit de nevasta(poate divortat).

Bucuriepedrum 03.10.2017 15:32:02

Bine, Demetrius, cine sunt eu să te contrazic? :))))

Atât știu, că a fost preot înainte de a merge la Nicula, unde a devenit monah. Altfel, cred că încăpem amândoi pe forum.

DragosP 03.10.2017 17:27:21

Demetrius: greșești grav. Citește, studiază și apoi mai vorbim.

stefan florin 04.10.2017 09:25:36

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 652120)
In ziua de azi e cam incurcata treaba cu celibatul, da Pomohaci ce fel de preot e?
Eu cunosc preoti divortati si recasatoriti, preoti divortati si celibatari,preoti catolici cu tiitoare asa ca nu mai cred nimic.

una e realitatea de astazi, si alta sunt regulile Bisericii pentru hirotonire. Sunt destule cazuri (din pacate) unde pietonii au fost loviti de masni pe zebra, iar cei ce au provocat aceste accidente au scapat fara sa raspunda. Asta nu inseamna ca avem voie sa conducem, cum vor muschii nostrii

DragosP 04.10.2017 11:32:36

@Demetrius: nu tre' să ne crezi musai pe noi.
Uite, citești de ex aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-81957.html
Și mai sunt surse. Dacă tot nu crezi, mai caut eu pentru tine, da?
Numa' să spui.
Hai, spor la lecturat!

Demetrius 06.10.2017 21:22:17

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 652143)
Bine, Demetrius, cine sunt eu să te contrazic? :))))

Atât știu, că a fost preot înainte de a merge la Nicula, unde a devenit monah.

Este foarte posibil sa fi fost preot inainte de a merge la Nicula, dar unde a fost inainte, fiindca sigur a fost calugar inainte de a fi hirotonit preot.

Nu se poate hirotoni decat din calugarie(induhovnicit), sau din absolvire a seminarului+casatorie si apoi hirotonire pentru o parohie(preot de mir):

841. -"Prezbiteiul, diaconul si orice cleric, nu trebuie sa se hirotoniseasca fara destinatie, ci fiecare se va hirotoni pentru biserica unui oras, sau sat, sau manastire. Iar cei hirotoniti fara destinatie, Sf. Sinod a hotarat ca hirotonia lor sa fie anulata si nelucraloare, spre ocara celui ce a facut o astfel de hirotonie". -IV ce. 6.

De asemenea, niciun preot nu este ridicat la demnitatea de episcop(sau vicar) fara sa fie nevoie de el la o episcopie anume.

Citat:

Altfel, cred că încăpem amândoi pe forum.
Categoric; cu mila lui Dumnezeu.

Demetrius 06.10.2017 21:29:59

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 652166)
@Demetrius: nu tre' să ne crezi musai pe noi.
Uite, citești de ex aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-81957.html

Ce-ai vrut sa spui cu linkul asta?
Ai gasit acolo ce ai sustinut? Unde?



Citat:

Dacă tot nu crezi, mai caut eu pentru tine, da?
Numa' să spui...
Eu spun sa cauti pentru tine, ca tu ai nevoie, si daca gasesti ce cautai(daca te lamuresti), multumeste lui Dumnezeu.

Bucuriepedrum 09.10.2017 16:16:55

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 652307)
Este foarte posibil sa fi fost preot inainte de a merge la Nicula, dar unde a fost inainte, fiindca sigur a fost calugar inainte de a fi hirotonit preot.

Asta tot spun, că a devenit monah la Nicula, deși ÎNAINTE era preot. :)
Nu mai insist, e inutil.

Săptămână cu pace!

Demetrius 09.10.2017 16:35:43

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 652309)
Citat:

În prealabil postat de DragosP;6[QUOTE=Demetrius (Post 652309)
52309]
@Demetrius: nu tre' să ne crezi musai pe noi.
Uite, citești de ex aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-81957.html

Ce-ai vrut sa spui cu linkul asta?
Ai gasit acolo ce ai sustinut? Unde?

Te prefaci ca n-ai citit ce-am intrebat, sau confirmi ca n-ai citit nici ce-ai "linkat"?

Demetrius 09.10.2017 16:58:30

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 652388)
Asta tot spun, că a devenit monah la Nicula, deși ÎNAINTE era preot. :)
Nu mai insist, e inutil.

Săptămână cu pace!

Nu putea fi preot INAINTE de calugarie; rezulta ca a devenit calugar inainte la o alta manastire si apoi hiritonit acolo inainte de a fi primit in manastirea Nicula.

Daca spui ca-i inutil inseamna ca nu vrei sa pricepi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:13:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.