Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Mirungerea(Ungerea cu Mir) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5018)
-   -   Uleiul de la Sfantul Maslu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4943)

cristiboss56 16.11.2008 18:34:30

Uleiul de la Sfantul Maslu
 
Uleiul de la Taina Sf.Maslu are mare putere sfintitoare si tamaduitoare asupra omului care-l ia cu credinta. Am deschis acest topic, tocmai pentru a arata, mai ales celor mai noi veniti aici pe forum, importanta de netagaduit a acestui ulei sfintit.De retinut, ca acest ulei nu se resfinteste ci se pune intr-o sticla cu uleiuri de la cat mai multe Sf.Masluri ( 7-9-12 sau chiar 40 de Sf.Masluri). Deci nu se mai aduce acelasi ulei sfintit la biserica. De retinut, ca acest ulei nu se foloseste pentru candela sau pentru animale.Tot de retinut, ca la candela nu este nevoie de ulei sfintit, pentru ca el se sfinteste arzand acolo. Uleiul de la Sf.Maslu se poate administra, mai ales pentru cei bolnavi, prin ungere pe frunte, facandu-se semnul cruci, se mai poate unge rana celui bolnav, se mai poate lua dimineata pe nemancate cateva picaturi sau puse pe o bucatica de anafura.Puterea tamaduitoare a acestui ulei este de neimaginat, atunci cand exista multa credinta, dragoste de Dumnezeu.

pui 15.12.2008 14:37:41

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 100806)
Uleiul de la Taina Sf.Maslu are mare putere sfintitoare si tamaduitoare asupra omului care-l ia cu credinta. Am deschis acest topic, tocmai pentru a arata, mai ales celor mai noi veniti aici pe forum, importanta de netagaduit a acestui ulei sfintit.De retinut, ca acest ulei nu se resfinteste ci se pune intr-o sticla cu uleiuri de la cat mai multe Sf.Masluri ( 7-9-12 sau chiar 40 de Sf.Masluri). Deci nu se mai aduce acelasi ulei sfintit la biserica. De retinut, ca acest ulei nu se foloseste pentru candela sau pentru animale.Tot de retinut, ca la candela nu este nevoie de ulei sfintit, pentru ca el se sfinteste arzand acolo. Uleiul de la Sf.Maslu se poate administra, mai ales pentru cei bolnavi, prin ungere pe frunte, facandu-se semnul cruci, se mai poate unge rana celui bolnav, se mai poate lua dimineata pe nemancate cateva picaturi sau puse pe o bucatica de anafura.Puterea tamaduitoare a acestui ulei este de neimaginat, atunci cand exista multa credinta, dragoste de Dumnezeu.

Multumesc pt sfaturi. Pe unele chiar nu le stiam:)

costel 15.12.2008 16:17:35

In unele zone exista obiceiul ca in untdelemnul adus la Taina Sfantului Maslu, sa se adauge si putin vin, amintindu-ne de vindecarea celui cazut intre talhari, de catre samarineanul milostiv, care a turnat peste rani untdelemn si vin. Practica nu este canonica si de aceea nu trebuie cultivata.

nelamuritul 03.01.2009 04:38:18

asta cu uleiul la candela nu stiu daca e tocmai asa....uni preoti spun ca se pune....eu nu vad care ar fi greseala sa faci cum zic acei preoti...pana la urma ce poate fi mai frumos decat asta...e un exemplu de respect iar eu nu il consider rau...probabil ca tine si de obiceiurile din fiecare zona...

nelamuritul 03.01.2009 04:39:43

scuze...acum sesizez ca ai zis "nu e nevoie" deci nu ca n-ai putea pune...iertare D-le Cristian

eu-cristina83 17.01.2009 21:49:15

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 100806)
Uleiul de la Taina Sf.Maslu are mare putere sfintitoare si tamaduitoare asupra omului care-l ia cu credinta. Am deschis acest topic, tocmai pentru a arata, mai ales celor mai noi veniti aici pe forum, importanta de netagaduit a acestui ulei sfintit.De retinut, ca acest ulei nu se resfinteste ci se pune intr-o sticla cu uleiuri de la cat mai multe Sf.Masluri ( 7-9-12 sau chiar 40 de Sf.Masluri). Deci nu se mai aduce acelasi ulei sfintit la biserica. De retinut, ca acest ulei nu se foloseste pentru candela sau pentru animale.Tot de retinut, ca la candela nu este nevoie de ulei sfintit, pentru ca el se sfinteste arzand acolo. Uleiul de la Sf.Maslu se poate administra, mai ales pentru cei bolnavi, prin ungere pe frunte, facandu-se semnul cruci, se mai poate unge rana celui bolnav, se mai poate lua dimineata pe nemancate cateva picaturi sau puse pe o bucatica de anafura.Puterea tamaduitoare a acestui ulei este de neimaginat, atunci cand exista multa credinta, dragoste de Dumnezeu.

Nu stiam ca uleiul de la candela se sfinteste arzand acolo. Pr. din parohia mea chiar ieri ne-a spus dupa Sf. Maslu sa folosim uleiul la mancare si la candela, adaugand ca, cine doreste, poate sa lase ulei pt. a fi folosit la candelele din biserica.

cristiboss56 17.01.2009 23:35:13

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 110070)
Nu stiam ca uleiul de la candela se sfinteste arzand acolo. Pr. din parohia mea chiar ieri ne-a spus dupa Sf. Maslu sa folosim uleiul la mancare si la candela, adaugand ca, cine doreste, poate sa lase ulei pt. a fi folosit la candelele din biserica.

Stai putin ! 1- uleiul ce arde in candela, in candela de acasa, de la biserica nu trebuie sfintit, el se sfinteste prin insasi arderea lui in candela ; 2- uleiul de la Sf. Maslu este indicat sa pastrezi din el ,daca vrei, putin intr o sticluta si ai sa vezi de ce. La urmatorul Maslu nu te duci cu acelasi ulei, ci cu altul , car la fel poti pastra doar putin intr o sticluta, restul poti sa-l lasi Bisericii. Dupa , sa zicem, 7, 10 , Masluri , poti amesteca toate sticultele intr o sticla mai mare, din care poti: sa te ungi pe frunte, maini, rani , etc. Se poate lua , cine poate, o picatura, doua pe stomacul gol, dar in nici un caz sa-l folosesti la gatit ! ! !

eu-cristina83 18.01.2009 13:43:24

Chiar nu stiu ce sa mai cred...Este drept ca eu nu il foloseam la gatit deoarece am un caine si ii dau si lui ce mai ramane de mancare, dar la candela il foloseam. Un parinte m-a dat ulei de la peste 100 de Sf. Masluri tot pt. a ma unge cu el. Multumesc pt. sfaturi.

cristiboss56 18.01.2009 14:09:45

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 110184)
Chiar nu stiu ce sa mai cred...Este drept ca eu nu il foloseam la gatit deoarece am un caine si ii dau si lui ce mai ramane de mancare, dar la candela il foloseam. Un parinte m-a dat ulei de la peste 100 de Sf. Masluri tot pt. a ma unge cu el. Multumesc pt. sfaturi.

Sa-ti fie de folos! Doamne ajuta !

ioana_ema 23.01.2009 14:19:44

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 110091)
Se poate lua , cine poate, o picatura, doua pe stomacul gol, dar in nici un caz sa-l folosesti la gatit ! ! !

Se ia obligatoriu pe stomacul gol?:7:

Hartford 23.01.2009 15:31:22

nelamurire
 
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.:2:

cristiboss56 23.01.2009 18:03:57

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 111082)
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.:2:

Daca maine este Sf.Maslu, il mai intrebi odata si de spune asa, asa vei face ! Cuvantul Parintelui trebuie respectat in tocmai. Dar de regula tot ce am citit despre Sf.Maslu si uleiul Sfintit la Sf. Maslu le-am postat. Ultimul cuvant il are Preotul !

mirelat 24.01.2009 18:21:32

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 111082)
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.:2:

Eu zic sa faci asa cum a zis parintele. Doamne ajuta sa se insanatoseasca bolnavul!

Hartford 24.01.2009 19:23:44

maslu
 
Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 111267)
Eu zic sa faci asa cum a zis parintele. Doamne ajuta sa se insanatoseasca bolnavul!

Acum am venit de la maslu.
Parintele a zis sa fac o turta din faina si uleiul sa-l foloseasca la salata. Asa o sa facem. Multumesc Mirela.
Doamne ajuta.

Hartford 24.01.2009 19:25:46

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 111286)
Acum am venit de la maslu.
Parintele a zis sa fac o turta din faina si uleiul sa-l foloseasca la salata. Asa o sa facem. Multumesc Mirela.
Doamne ajuta.

Am uitat parintele a zis sa facem sapte masluri.

patinina34 24.01.2009 19:27:36

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 111082)
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.:2:

Asa am primit si eu de la Sf. Maslu.
Trebuie s ale folosesti la gatit, insa nu trebuie sa gatesti cu carne, acolo unde pui acest ulei sfinit si aceasta faina.
Asa este bine pentru bolnav, este foarte bine sa stii, vei vedea rezultate miraculoase. Nu-ti fie frica, acest ulei si faina, sint sfintite pentru bolnavul respctiv, si dau rezultate acolo unde chiar medicii nu reusesc!!!

eu-cristina83 24.01.2009 21:25:35

"Fiind binecuvantat de pr. cu chemarea lui Dumnezeu, acestuntdelemn este sfintit si plin de darul dumneseiesc al Duhului Sfant, ca si apa Botezului. El are puterea de a sfinti sufletul si de a tamadui trupul, de a izgoni bolile si duhurile demonice, de a vindeca ranile, de a curati intinaciunea pacatului si de a imparti mila si indurarea lui Dumnezeu. De aceea, untdelemnul ramas de la Sf. Maslu ca si faina binecuvantata atunci trebuie pastrate cu cinste in loc ales. El poate fi folosit numai in scopuri curate si evlavioase. Se obisnuieste ca din faina si untdelemnul de la Sf. Maslu sa se faca o turtisoara, din care se da bolnavului sa manance dimineata. In unele parti, din ac. faina se fac prescuript. Liturghie. Untdelemnul se poate pune in candela sa arda, fie in casa, fie la biserica."-din cartea "Taina Sf. Maslu-taina vindecarii sufletului si a trupului" scrisa de Pr. Monahul Teognost, Ed. "Credinta stramoseasca"2002

eu-cristina83 25.01.2009 16:41:51

"Sf. Maslu, una din cele sapte Sf. Taine ale Bisericii, este destinat de catre Duhul Sfant crestinilor ce se afla in suferinta, celor ce zac in grele boli sufletesti si trupesti, tineri sau batrani, muribunzilor, si in general tuturor celor care au inteles ca SINGURUL LOR LIMAN EATE DOAR DUMNEZEU. De aceea, Sf. Maslu se mai numeste ai Taina Mangaierii. Prin rugaciunile staruitoare ale preotilor care o savarsesc, prin credinta si spovedania foarte amanuntita si cu post din partea mirenilor, si prin ungerea cu untdelemn sfintit, ac. Sf. Taina intareste in sufletul crestinilor pt. care se savarseste, credinta in Dumnezeu si nadejdea mantuirii, da iertarea de pacate si insanatosirea de felurite boli, aduce pace si smerenie in inima.......................Ac. Sf. Taina este cea mai complexa si mai importanta slujba pt. bolnavi in Biserica Ortodoxa."

patinina34 14.02.2009 09:16:02

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 111388)
"Sf. Maslu, una din cele sapte Sf. Taine ale Bisericii, este destinat de catre Duhul Sfant crestinilor ce se afla in suferinta, celor ce zac in grele boli sufletesti si trupesti, tineri sau batrani, muribunzilor, si in general tuturor celor care au inteles ca SINGURUL LOR LIMAN EATE DOAR DUMNEZEU. De aceea, Sf. Maslu se mai numeste ai Taina Mangaierii. Prin rugaciunile staruitoare ale preotilor care o savarsesc, prin credinta si spovedania foarte amanuntita si cu post din partea mirenilor, si prin ungerea cu untdelemn sfintit, ac. Sf. Taina intareste in sufletul crestinilor pt. care se savarseste, credinta in Dumnezeu si nadejdea mantuirii, da iertarea de pacate si insanatosirea de felurite boli, aduce pace si smerenie in inima.......................Ac. Sf. Taina este cea mai complexa si mai importanta slujba pt. bolnavi in Biserica Ortodoxa."

Asa este Cristina83, chiar asa, cine nu a avut nciodata nu stie, cine a avut Sf. Maslu, isi mai doreste cel putin odata.

carmina 16.02.2009 10:04:59

taina Sf.Maslu
 
la intrebarea "de cate ori sa mergem la Sf.Maslu",mi s-a raspuns ca nu trebuie niciodata socotit,bine este pt.noi sa participam ori de cate ori avem ocazia...(?)

Marius22 16.02.2009 10:35:04

La unele biserici exista obiceiul sa se dea tuturor celor care participa la slujba cate un betisor cu vata in­muiat in untdelemn sfintit atunci. Dupa intrebuintare acestea se ingroapa in pamant curat sau se ard, cenusa lor aruncandu-se, de ase­menea, in loc curat. Faina intrebuintata la Maslu poate fi folosita pentru a se face painisoare din care sa manance cei bolnavi sau chiar prescuri pentru Sfanta Liturghie.

costel 23.02.2009 21:58:18

E bine ca ori de cate ori vorbim despre acesta Taina a Maslului, sa inlaturam exagerata impresie ca orice boala este o consecinta a pacatului. Aceasta impresie gresita poate face pe credinciosul bolnav sa evite a cere savarsirea ei, mai ales cand se stie spovedit si impartasit. El va putea ajunge sa considere ineficiente Tainele ce i s-au administrat.

viscu 26.02.2009 08:23:13

Sfintul maslu
 
Aceasta taina a domnului nostru iisus hristos se savirseste in sfinta biserica in zilele de post de peste an si nu numai.Are ca rol iertarea pacatelor,vindecarea de boala si ferirea de rele.La noi in biserica este obicei cine vrea sa duca la sfintul maslu:Ulei,faina si sare,pentru a fi sfintite.La nicula la sfinta manastire zic sfinti parinti ca o data ce crestinul a inceput sa mearga la maslu sa o faca de:7,9 sau 12 ori,ca sa fie bine pentru cel ce are probleme.Dar asa cum ziceti si voi cred si eu ca nu orice boala am avea este din cauza pacatelor noastre.Fiecare se spovedeste si se impartaseste macar o data pe an,si sigur bunul dumnezeu ne iarta.Doamne savaot dumnezeule cel atotputernic iti multumesc pentru mare mila ta,amin.

georgeval 16.03.2009 20:39:58

Cat priveste faina intrebuintata la Maslu, se recomanda ca aceasta sa fie folosita pentru a se face paini din care sa manance cei bolnavi pentru care s-a savarsit Taina Maslului sau sa se faca prescuri pentru Sfanta Liturghie.

windorin 16.03.2009 22:09:01

Adevarat, credinta noastra nu este o credinta a calculelor sau a cifrelor. La Dumnezeu o fapta buna face mai mult decat o gramada de rele. Diavolul este insa cel mai mare contabil. Asa ca, nu conteaza numarul.. oricate, cu mintea treaza si cu inima deschisa.

patinina34 17.04.2009 12:27:36

Citat:

În prealabil postat de viscu (Post 119213)
Aceasta taina a domnului nostru iisus hristos se savirseste in sfinta biserica in zilele de post de peste an si nu numai.Are ca rol iertarea pacatelor,vindecarea de boala si ferirea de rele.La noi in biserica este obicei cine vrea sa duca la sfintul maslu:Ulei,faina si sare,pentru a fi sfintite.La nicula la sfinta manastire zic sfinti parinti ca o data ce crestinul a inceput sa mearga la maslu sa o faca de:7,9 sau 12 ori,ca sa fie bine pentru cel ce are probleme.Dar asa cum ziceti si voi cred si eu ca nu orice boala am avea este din cauza pacatelor noastre.Fiecare se spovedeste si se impartaseste macar o data pe an,si sigur bunul dumnezeu ne iarta.Doamne savaot dumnezeule cel atotputernic iti multumesc pentru mare mila ta,amin.


Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?

Pentru simplul motiv ca aceste pacate le avem si ne urmaresc pina la a 7-a generatie.

Exista vre-un mod de a primi dezlegare de pacatele antenatilor nostri?
Asta nu stiu sa-ti raspund.

Banuiesc ca atunci cind un copil, si eu am o prietena la care i s-a intimplat, are 15 ani, se imbolnaveste subit de MS( Multipla Scleroza) fara a avea genetic aceasta boala, nu pacatele acelui copil l-au dus aici. Sint pacatele antenatilor.
Se stie ca de ex MS nu este o boala curabila la ora asta.

Crestin_Simona 21.04.2009 21:26:05

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 129132)
Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?

Pentru simplul motiv ca aceste pacate le avem si ne urmaresc pina la a 7-a generatie.

Exista vre-un mod de a primi dezlegare de pacatele antenatilor nostri?
Asta nu stiu sa-ti raspund.

Banuiesc ca atunci cind un copil, si eu am o prietena la care i s-a intimplat, are 15 ani, se imbolnaveste subit de MS( Multipla Scleroza) fara a avea genetic aceasta boala, nu pacatele acelui copil l-au dus aici. Sint pacatele antenatilor.
Se stie ca de ex MS nu este o boala curabila la ora asta.

Nu este dar se poate tine in frau!

Anca-Miha 15.05.2009 00:43:39

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 129132)
Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?

Poate pentru ca se spovedesc pacate mici si se uita cele mari.

patinina34 16.05.2009 08:33:27

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 137925)
Poate pentru ca se spovedesc pacate mici si se uita cele mari.


Poate, insa uneori e voia Domnului, deoarece exista copii care se nasc bolnavi.
Ei nu au pacatuit, acesti copii, insa poate este pacatul stramosesc.
Valabil si pentru cei care se spovedesc regular, poate fii vorba d epacatul stramosesc.
Unii preoti afirma ca merg pina la a 4-a generatie, altii sustin ca pina la a 7-a generatie.
:20:

Care ar fii scaparea noastra de acestea?

zaharia_2009 13.07.2009 20:16:33

Foarte interesant acest topic si parerile schimbate pina la acest moment.Mi-a venit in minte o intrebare,poate ma lamureste cineva : la maslu dupa fiecare evanghelie urmeaza o molitva(o rugaciune)pt.suferinzi; chiar de la prima molitva se arata ca aceste rugaciuni cit si intreaga taina se savirseste pt. cei bolnavi care si-au cunoscut pacatele.Cum adica ,inainte de a participa la taina trebuie sa-ti cercetezi cugetul si sa-ti amintesti pacatele,trebuie sa ti le spovedesti,trebuie sa-ti spuna casnicii tai cu ce i-ai suparat? Si dupa ce participi la maslu mai este nevoie sa te spovedesti? nu este suficient ca maslu a iertat pacatele? adica imediat la urmatoarea liturghie ma pot impartasi fara sa ma mai spovedesc. Cum este adevarat si cum este corect sa procedam?

LapetiteMoc 13.07.2009 21:16:02

caile Domnului
 
Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 129132)
Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?

Pentru simplul motiv ca aceste pacate le avem si ne urmaresc pina la a 7-a generatie.

Exista vre-un mod de a primi dezlegare de pacatele antenatilor nostri?
Asta nu stiu sa-ti raspund.

Banuiesc ca atunci cind un copil, si eu am o prietena la care i s-a intimplat, are 15 ani, se imbolnaveste subit de MS( Multipla Scleroza) fara a avea genetic aceasta boala, nu pacatele acelui copil l-au dus aici. Sint pacatele antenatilor.
Se stie ca de ex MS nu este o boala curabila la ora asta.

Nu stim, nu putem intelege caile Domnului. Nu sta in puterea noastra sa intelegem de ce li se intampla unora sa aiba boli de genul acestora ciudate, cum este scleroza in placi.
Necunoscute sunt noua dreptatile cu care ne pune Domnul pe calea mantuirii.

"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!"

Lupta usoara cu boala prietenei tale si fiicei ei! Desi stiu ca nu e usor deloc. Rezistenta, rabdare si nadejde!

zaharia_2009 13.07.2009 21:40:13

pt. LapetiteMoc
 
Doamne ajuta ! ma bucur ca ai aparut .Desi chiar asta noapte ti-am scris doua vorbe de multumite pe celalalt topic revin si iti multumesc ca dupa multa incordare acumulata in fata calculatorului mai inseninat cu descrierea celor ce-ti plac si a celorlalte.Ai facut-o duios deschizindu-mi astfel si cartea copilariei mele.Iti multumesc pt. felul de a te comporta pe topic.Sa fi binecuvintata !

LapetiteMoc 15.07.2009 04:29:01

Multumesc !
 
Doamne ajuta !

Crestin_Simona 25.07.2009 19:59:08

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 153028)
Nu stim, nu putem intelege caile Domnului. Nu sta in puterea noastra sa intelegem de ce li se intampla unora sa aiba boli de genul acestora ciudate, cum este scleroza in placi.
Necunoscute sunt noua dreptatile cu care ne pune Domnul pe calea mantuirii.

"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!"

Lupta usoara cu boala prietenei tale si fiicei ei! Desi stiu ca nu e usor deloc. Rezistenta, rabdare si nadejde!

Iti spun eu de ce. Ca sa fi atent tot timpul la Dumnezeu si sa nu mai fi aplecat spre pacate. Adica din dragoste pentru o pacatoasa asa cum sunt eu. Si stiu asta pentru ca eu am aceasta boala si numai prin infranare pot tine boala sub control, crede-ma!

LapetiteMoc 26.07.2009 16:00:40

Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 156367)
Iti spun eu de ce. Ca sa fi atent tot timpul la Dumnezeu si sa nu mai fi aplecat spre pacate. Adica din dragoste pentru o pacatoasa asa cum sunt eu. Si stiu asta pentru ca eu am aceasta boala si numai prin infranare pot tine boala sub control, crede-ma!

Doamne ajuta!

Ce inseamna infranare pentru a tine boala sub control?
Nu eu am aceasta boala, dar traiesc alaturi de un om care este chinuit de ea. Ma simt atat de neputincioasa ca nu-l pot ajuta decat incurajandu-l. Ii spun mereu ca "asta e doar o alta zi, maine poate fi mai bine! Sunt zile si zile..."
Cum lupti cu oboseala, cu neputinta de a merge, sau de a face transferul din scaunul cu rotile in pat etc? Ieri am plecat pentru cateva cumparaturi. Cand m-am intors l-am gasit cazut langa pat... Ma astepta acolo neputincios. Cand sa faca transferul din fotoliul lui rulant in pat, piciorul drept a alunecat ... Groaznic este sa vezi atata suferinta si neputinta!

Te rog mult, spune-mi ce stii despre boala, ce tratament faci, ce-ti spune medicul neurolog. Bolnavii intre ei se pot ajuta mai mult decat o pot face medicii, pentru ca doar cei care sufera inteleg mai bine boala.

Te imbratisez si Domnul sa-ti usureze lupta cu boala aceasta!

LapetiteMoc 26.07.2009 16:07:04

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 111082)
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.:2:

Sa facem ce ne invata preotii...

dorinastoica14 26.07.2009 20:21:56

Sfântul maslu
 
3 atașament(e)
Această taină se poate săvârși în difeite locuri.În biserică,în curtea bisericii,acasă la cel bolnav și chiar în spitale.
"...și dacă vor fi făcut păcate se vor ierta lor"Aceasta înseamnă că acei care participă la taina sfântului maslu trebuie să fie spovediți.Participarea la Sfântul maslu și înțelegerea celor care se citesc acolo este punerea noastră în legătură cu lucrarea Duhului Sfânt.Este adevărat că uleiul și făina au puteri tămâduitoare, dar vindecarea este condiționată de spovedanie,fapte bune,iertare,iubirea vrăjmașilor.
În această slujbă ( la care eu particip destul de des) este cuprinsă întreaga înțelepciune a ortodoxiei.
Am participat astăzi la Sfântul Maslu la o măn.din apropiere care s-a săvârșit în biserica încă nesfințită.M-am simțit deosebit deoarece nu am mai participat niciodată la o slujbă într-o biserică neterminată.Am avut deasemenea ocazia să ating și să sărut pictura de pe cupola de deasupra altarului cu Maica Domnului cu heruvinii.

LapetiteMoc 27.07.2009 14:51:11

scleroza in placi
 
Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 156367)
Iti spun eu de ce. Ca sa fi atent tot timpul la Dumnezeu si sa nu mai fi aplecat spre pacate. Adica din dragoste pentru o pacatoasa asa cum sunt eu. Si stiu asta pentru ca eu am aceasta boala si numai prin infranare pot tine boala sub control, crede-ma!

Doamne ajuta!

Ce inseamna infranare pentru a tine boala sub control?
Nu eu am aceasta boala, dar traiesc alaturi de un om care este chinuit de ea. Ma simt atat de neputincioasa ca nu-l pot ajuta decat incurajandu-l. Ii spun mereu ca "asta e doar o alta zi, maine poate fi mai bine! Sunt zile si zile..."
Cum lupti cu oboseala, cu neputinta de a merge, sau de a face transferul din scaunul cu rotile in pat etc? Ieri am plecat pentru cateva cumparaturi. Cand m-am intors l-am gasit cazut langa pat... Ma astepta acolo neputincios. Cand sa faca transferul din fotoliul lui rulant in pat, piciorul drept a alunecat ... Groaznic este sa vezi atata suferinta si neputinta!

Te rog mult, spune-mi ce stii despre boala, ce tratament faci, ce-ti spune medicul neurolog. Bolnavii intre ei se pot ajuta mai mult decat o pot face medicii, pentru ca doar cei care sufera inteleg mai bine boala.

Astept cu nerabdare raspunsul tau!
Boala aceasta are diverse stadii, depinde de cat de pronuntata este infectia la nivelul sistemului nervos central! Exista scleroza in placi secundara, caz in care bolnavii pot merge, unii sprijiniti in baston, dar se pot deplasa singuri, altii ajung in scaun cu rotile, dar se pot folosi de maini, altii isi pierd vederea, obosesc si cand vorbesc, nu simt momentul mictiunii etc... Caldura le face tuturor rau, pied orice echilibru din pricina caldurii. Cazurile cele mai grave sunt cu scleroza in placi primara progresiva. Infectia se extinde rapid...

Te imbratisez si Domnul sa-ti usureze lupta cu boala aceasta!

maharea68 01.07.2010 08:58:31

Care untdelemn se sfinteste : cel din vas ul asupra caruia preotii dau binecucantarea sau cel din sticlele oamenilor?

costel 01.07.2010 09:19:09

Se sfinteste tot uleiul pus pe masa spre sfintire, deci si cel din sticlele aduse de credinciosi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:15:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.