Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Noutati de la Centrul de Presa Basilica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5160)

cristiboss56 31.08.2012 21:41:08

Icoana făcătoare de minuni a Născătoarei de Dumnezeu – Pantanassa
 
în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea http://www.basilica.ro/_upload/img/1...2395217996.jpg
Începând din această lună, credincioșii vâlceni doritori de trăire spirituală sfântă se pot închina și aduce jertfă de laudă Maicii Domnului în fața Icoanei Sale făcătoare de minuni - Pantanassa.

Prin mila lui Dumnezeu, cu voia Maicii Domnului și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, din luna August a acestui an, în Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, a fost adusă Icoana făcătoare de minuni a Născătoarei de Dumnezeu – Pantanassa. Sfânta icoană, copie fidelă la scară mai mică a Icoanei Pantanassa de la Sfântul Munte Athos, a fost adusă de la Mănăstirea Vatopedu cu mare evlavie de o familie de dreptmăritori creștini din municipiul Râmnicu Vâlcea, informează Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Icoana Maicii Domnului a fost așezată permanent spre închinare în Catedrala Arhiepiscopală, și în fiecare zi de vineri, după slujba Vecerniei se citește Acatistul Maicii Domnului - Pantanassa - Izbăvitoarea de cancer.


Icoana Maicii Domnului - Pantanassa - Izbăvitoarea de cancer

Această icoană făcătoare de minuni a Născătoarei de Dumnezeu este o icoană pe lemn, portabilă, zugrăvită în secolul al XVII-lea și a fost adusă de către obștea lui Gheronda Iosif Vatopedinul de la Nea Skiti, obște care s-a închinoviat la Vatopedi, mănăstire care a devenit astfel din nou de obște în 1990. Icoana se află pe proschinitarul din stânga al bisericii mari. Prima dovadă că această icoană are un har deosebit a fost următoarea întâmplare:

Într-o zi un tânăr din Cipru a intrat în biserică să se închine. Îndreptându-se către icoană, Gheronda Iosif a văzut deodată că fața Maicii Domnului strălucește. În același moment o putere nevăzută l-a aruncat pe tânăr la pământ. Îndată ce și-a revenit a mărturisit cu lacrimi părinților că era necredincios, disprețuind poruncile lui Dumnezeu și se ocupa cu vrăjitoria. Astfel, intervenția miraculoasă a Născătoarei de Dumnezeu l-a convins pe tânăr să-și schimbe viața și să devină un bun credincios.

Această icoană are de la Dumnezeu și harul deosebit de a vindeca înfricoșătoarea boală a cancerului. Cunoaștem foarte multe cazuri de canceroși vindecați recent, după citirea Acatistului sau a Paraclisului Maicii Domului Pantanassa.

De asemenea, multe minuni au avut loc în ultimii ani în Rusia după ce au fost aduse—la cererea Patriarhului Moscovei—trei copii ale icoanei Pantanassa: una la biserica Tuturor Sfinților din Crasnoe Selo, Moscova, a doua la Mănăstirea Schimbării la Față a Mântuitorului din Novospaski, iar a treia la Mănăstirea Valaam. Iată însă că Maica Domnului are de acum două icoane Pantanassa vindecătoare de cancer și în România: la biserica Rusă din București și la Sf. Mănăstire Oașa din județul Alba. Îi îndemnăm așadar pe credincioși să alerge cu credință la ajutorul acestor icoane, cerând ulei de la candela Maicii Domnului și aghiazmă și citind în fața icoanei Acatistul sau Paraclisul Maicii Domnului (în curând vor fi traduse în limba română Acatistul și Paraclisul icoanei Pantanassa).

cristiboss56 31.08.2012 21:47:53

Cateva din minunile savarsite de aceasta icoana ( I )
 
• N. Papaevripidis, refugiat din Morfu, Cipru, scrie: „Mama mea se afla la spitalul „Macarios” din Nicosia, suferind de cancer în regiunea rinofaringiană, cu multiple hemoragii din nas și din gât. Cancerul a fost certificat și prin biopsii și analize. Peste două zile trebuia operată. Seara eram acasă și mă uitam la televizor. Era o emisiune a canalului „Logos” și vorbea Egumenul Sf. Mănăstiri Vatopedi, Arhimandritul Efrem. La un moment dat a menționat minunile icoanei Maicii Domnului Pantanassa. Imediat mi-am făcut cruce, m-am rugat Maicii Domnului și i-am făcut o făgăduință. Toate acestea se petreceau în februarie 1995. A doua zi o echipă de medici a spitalului „Macarios” au venit la patul mamei pentru control. Șeful comisiei de examinare, stupefiat, a strigat către ceilalți: „Credeți în minuni? Nu mai are nimic!” Într-adevăr, se vindecase complet, nemaifiind nevoie de operație. Mama se numește Evdochia Papaevripidis, are 80 de ani și locuiește la Limassol, Cipru”.

• Panaghiotis Iconomu din Larisa, Grecia, ne scrie în ziua de 22.12.1995: „Vă scriu despre o minune care mi s-a întâmplat mie, nevrednicului, prin intermediul icoanei Maicii Domnului Pantanassa. Sufeream de o boală la ambele urechi, din care ieșea un lichid cu miros dezgustător. De asemenea, aveam o mâncărime insuportabilă. Când, cu harul Maicii Domnului, am venit la Mănăstirea Vatopedi în februarie 1995, am auzit de la starețul mănăstirii o minune a icoanei Pantanassa. În aceeași clipă nădejdea mântuirii mele s-a îndreptat către uleiul făcător de minuni de la candela icoanei Pantanassa și i-am făgăduit Maicii Domnului că dacă mă fac bine voi lăsa la icoană crucea mea de aur de la botez. După un interval de trei luni de zile, mirosul urât din urechi a dispărut, diminuându-se și mâncărimea. Astăzi când vă scriu sunt complet vindecat și îi dau slavă lui Dumnezeu și Preacuratei Maicii Sale”.

• În ziua de 18.3.1996 o femeie i-a povestit protopopului Artemie Vladimirof, proestamenul bisericii Tuturor Sfinților din Crasanoe Selo, Moscova—unde a fost adusă una din copiile icoanei Pantanassa—un caz petrecut în familia ei după rugăciuni stăruitoare în fața icoanei. Fiul său se droga de mulți ani cu narcotice foarte puternice. Toate încercările de a-l face să renunțe la ele au rămas zadarnice. Într-o zi, când femeia s-a întors acasă după ce se rugase la biserică în fața icoanei Pantanassa, fiul său i-a cerut să-i dea din aghiazma care tocmai se sfințise la icoana Maicii Domnului, spunându-i totodată că s-a hotărât să întrerupă definitiv narcoticele și că vrea să urmeze o profesie prin care să ajute pe cei dependenți de droguri. De atunci au trecut trei luni. La examenul medical doctorii au constatat absența desăvârșită a urmelor a droguri și regenerarea completă a organismului tânărului. Acum acesta urmează cursuri de calificare la Centrul Oncologic din Moscova. Astfel Maica Domnului l-a salvat pe acest tânăr de la moarte.

• Liudmila avea o tumoră malignă cât o măslină în regiunea feței care a dispărut complet după ce s-a uns pe față cu ulei în timpul săvârșirii Paraclisului icoanei Pantanassa la biserica Tuturor Sfinților din Moscova (martie 1996).

cristiboss56 31.08.2012 21:49:02

( ii )
 
• Nadejda din Moscova a suferit un traumatism al coloanei vertebrale (compresiune articulară cu deplasare). Era chinuită continuu de dureri și nu putea face nici douăzeci de pași. De asemenea, suferise un traumatism al mandibulei și avea o eczemă pe față. După ce s-a rugat în fața icoanei Pantanassa s-a vindecat complet (iunie 1996).

• O credincioasă citea zilnic Paraclisul icoanei Pantanassa în biserica Tuturor Sfinților din Moscova pentru rudele sale atee. La puțină vreme aceștia au început să frecventeze biserica (august 1996).

• Niki Anniva din Pafo, Cipru, ne scrie în 5.9.1996: „Acum două zile am sunat la Mănăstirea Vatopedi ca să-mi faceți un Paraclis la icoana Maicii Domnului Pantanassa (slăvit să-i fie numele!) pentru că aveam un chist ovarian mare iar medicul mi-a spus că e nevoie de operație. M-am speriat tare, deoarece mama mea a murit anul trecut de cancer uterin. Astăzi însă, mergând la medic, mi-a spus că nu am nimic și că nu mai este nevoie de intervenție chirurgicală, deoarece chistul a dispărut. Bucuria mea nu se poate descrie! Slăvit să fie Domnul!”

• Moscova, decembrie 1996. Liuboi avea cancer uterin și medicii i-au propus intervenție chirurgicală. A venit îndată la biserică pentru a participa la Acatistul icoanei Pantanassa. Înainte de operație, la examenul medical, s-a descoperit că dispăruse complet tumora uterină.

• Moscova, ianuarie 1997. Iuri, în vârstă de 48 de ani, avea o slăbire totală a sistemului nervos. Rudele au început să citească pentru el Paraclisul Maicii Domnului la icoana Pantanassa. S-a vindecat complet.

• Moscova, aprilie 1997. Alexandru, de 20 de ani, avea tumoră pe creier. A început să se roage în fața icoanei Pantanassa. Tumora a dispărut.

• Moscova, mai 1997. Victor avea o tumoră în țesutul medular din coloana vertebrală. Mama lui a citit acatistul Pantanassei. La reexaminare nu s-a mai găsit nici o urmă a tumorii.

• Iunie 1997. Sofia, de 50 de ani, suferea de o formă rară de cancer și medicii au propus-o pentru operație. La Centrul Oncologic din Moscova s-a certificat diagnosticul și s-a propus urgent intervenția chirurgicală. Femeia s-a dus la biserică rugându-se în fața icoanei Pantanassa, iar acasă a continuat să citească Acatistul icoanei. După o lună de zile, la reexaminare, tumora nu a mai fost găsită.

cristiboss56 31.08.2012 21:50:09

Minuni savarsite de aceasta icoana ( III )
 
• Moscova, iulie 1997. Maria avea cancer uterin. A citit Paraclisul Pantanassei și în două săptămâni cancerul a dispărut.

• August 1997. Alexandru din orașul Ulianovsk suferea încă din ianuarie 1997 de cancer la rinichi, vezica urinară și prostată. A început să se roage la icoana Pantanassa. Peste puțin timp la control s-a constatat că boala dispăruse complet.

• Moscova, septembrie 1997. Olga avea cancer uterin de gradul 4. A citit la biserică Paraclisul Pantanassei iar acasă Acatistul icoanei, timp de 40 de zile. La control s-a observat dispariția tumorii.

• Ianuarie 1998. Bisericii cu hramul Sf. Ioan de Kronstadt din Udmurtia (lângă munții Ural) i-a fost dăruită o copie după icoana Pantanassa și ulei sfințit la Paraclisul săvârșit în biserica Tuturor Sfinților din Moscova. Astfel au avut loc multe vindecări de boli incurabile iar astăzi se citește săptămânal Acatistul icoanei în biserică.

• Ianuarie 1998. Un tânăr se ruga în biserica Tuturor sfinților din Moscova pentru mama sa care suferea de cancer și care citea și ea, acasă, Acatistul icoanei. La puțin timp după aceea cancerul a dispărut.

• Moscova, ianuarie 1998. Maria avea cancer la unul dintre sâni, care se umfla încontinuu. A cerut să i se facă Paraclisul icoanei Pantanassa la biserică. După trei zile s-a simțit mai bine iar după o săptămână era complet vindecată.

• Moscova, februarie 1998. O femeie trebuia să facă operație pentru extirparea ganglionilor, însă nu dorea. A început să citească Acatistul icoanei Pantanassa. Peste trei zile s-a prezentat la medic care i-a spus că nu mai are nimic și că este complet sănătoasă.

• Moscova, martie 1998. Talina avea cancer intestinal. A făcut operație. La un control ulterior s-a constatat că tumora avea metastaze la ficat și splină. Rugându-se în fața icoanei Pantanassa s-a vindecat complet.

• Moscova, primăvara anului 1998. Roman avea hepatită tip C care îi provoca dureri de stomac și somnolență. Mama lui se ruga în fața icoanei Pantanassa și îl ungea cu ulei din candela de la icoană. În scurt timp tânărul s-a vindecat.

• Iunie 1998. O pruncă pe nume Ana era internată la Centrul Oncologic Infantil din Moscova cu diagnosticul de cancer abdominal de gradul 3. Acasă părinții citeau Acatistul icoanei Pantanassa. Într-o lună de zile tumora a dispărut.

• O tânără pe nume Ana a fost diagnosticată cu peritonită. A citit Acatistul Maicii Domnului Pantanassa și s-a vindecat complet (Moscova, 7.6.1998).

• Un copil suferea de 4 ani de lepră. Mama lui a citit Acatistul Maicii Domnului Pantanassa, a participat la Sf. Liturghie în biserica Tuturor Sfinților și a luat ulei de la candela icoanei, cu care l-a uns pe copil. S-a vindecat complet (Moscova, 13.8.1998).

• Alexandru din Moscova avea cancer la vezica urinară. După ce a citit Acatistul Pantanassei și s-a uns cu ulei de la icoană, s-a vindecat (ianuarie 1999).

• Natalia Marinova din Bulgaria scria pe data de 24.2.1999 la Mănăstirea Vatopedi: „Am aflat de icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului care se cheamă Pantanassa și m-am bucurat mult. Știu că vă rugați pentru oamenii care suferă de cancer. De aceea am prins curaj și m-am hotărât să vă deranjez rugându-vă să mijlociți pentru o femeie în vârstă care are cancer. Nepotul dânsei merge la biserica Sf. Nicolae din cartierul nostru. Acum câteva zile am văzut la biserica din centrul orașului Varna Acatistul Maicii Domnului Pantanassa (tradus în bulgărește) împreună cu icoana pe care o aveți la mănăstire. I-am dus femeii bolnave Acatistul—se numește Veselina—și a început să-l citească. Astăzi nepotul ei mi-a spus că pe măsură ce citește Acatistul se simte din ce în ce mai bine. De aceea m-am decis să vă scriu, ca să vă cer să vă rugați pentru dânsa…”.

• Un bărbat din Moscova, pe nume George, avea soția bolnavă de cancer la sân. A citit Acatistul icoanei Pantanassa și a luat ulei din candelă pentru soție. În scurt timp aceasta s-a vindecat complet (martie 1999).

• Angelica suferea de cancer. Medicii erau neputincioși, nu se mai putea face nimic. A început să se roage în fața icoanei Pantanassa și s-a uns cu ulei din candelă în zona bolnavă, vindecându-se complet (Moscova, aprilie 1999).

• Micuțul Chiril Soprokov în vârstă de 3 ani și jumătate, din orașul Oral a fost diagnosticat de către medici cu leucemie. Părinții lui au început să se roage fierbinte în fața icoanei Pantanassa. După 8 luni s-a vindecat (4.6.1999).

• O femeie suferea de o boală gravă la pancreas. Medicii nu puteau face nimic. Fiica ei, Tania, a început să se roage la icoana Pantanassa și peste câteva zile și-a mai revenit. La reexaminare medicii nu au mai găsit nimic (Moscova, iulie 1999).

• Preotul ortodox Efrem din Worchester, Massachusetts (USA) în epistola sa din 7.7.1999 scrie despre o întâmplare legată de o copie a icoanei Pantanassa pe care a cumpărat-o de la Vatopedi pentru enoriașii din parohia sa. Într-o duminică a vizitat o femeie care nu se putea deplasa din cauza unui accident vascular cerebral. Nu suferea însă de cancer. Femeia locuia cu cele două fiice ale sale. La sosirea preotului, una dintre fete l-a întâmpinat bucuroasă. Cealaltă însă, Elisabeth, nici nu i-a vorbit, ci stătea lângă patul mamei cu ochii țintuiți în podea, legănându-se pe marginea patului. Preotul a crezut că fata se comportă astfel deoarece era supărată pe el. După ce a rostit rugăciunea de împărtășire a bolnavei, a așezat lângă dânsa, în pat, icoana Pantanassa. În acel moment, Elisabeth, ca și cum s-ar fi trezit din reverie, l-a privit în ochi, i-a luat icoana din mâini și a apropiat-o de bolnavă ca să o sărute și au rostit împreună rugăciunile de împărtășire. Apoi n-a mai scos nici un cuvânt și, după Sfânta Împărtășanie, a început iarăși să privească podeaua și să se legene pe pat. Întorcându-se acasă, preotul a sunat-o pe sora lui Elisabeth ca s-o întrebe despre comportamentul ciudat al acesteia. Tânăra i-a răspuns că, imediat după plecarea lui, Elisabeth a căzut dintr-o dată la pământ, fără simțire. Au dus-o repede cu ambulanța la spital și astfel au aflat explicația comportării sale: Elisabeth avea o tumoră mare pe creier, ca recidivă a unui cancer al sânului care stagnase de mulți ani. Fata nu avea nimic cu preotul, însă nu putea vorbi și nu se putea mișca din pricina crizei pe care o avea, cu excepția momentelor în care s-a rugat împreună cu mama ei și s-au închinat la icoană! După efectuarea tomografiei medicii i-au acordat fetei doar câteva săptămâni de viață. La următoarea reexaminare s-a constatat însă că tumora a dispărut cu desăvârșire, medicii neputându-și explica decât printr-o minune vindecarea fetei.

• Eugenia Constantinova avea nevralgie de ****** cu dureri insuportabile. A citit timp de 40 de zile Acatistul maicii Domnului Pantanassa, a mers la Sf. Liturghie în biserica Tuturor Sfinților din Moscova și s-a uns cu ulei din candela icoanei, vindecându-se. Aceasta s-a petrecut în septembrie 1999.

• Lidia Bițcova Dimitrievna, din Moscova, avea o jenă în regiunea stomacului. După biopsie a fost diagnosticată cu tumoră malignă, medicii propunându-i intervenție chirurgicală. În final, operația a fost stabilită peste trei luni. În timpul acesta femeia a citit zilnic Acatistul și s-a uns cu ulei din candela icoanei Pantanassa. La următorul examen medical cancerul dispăruse (7.9.1999).

• Nina, din Moscova, suferea de o degradare profundă a organelor vitale (rinichi, pancreas, ficat). S-a chinuit vreme de 6 ani, fără a afla vreun remediu. Cineva i-a spus despre icoana făcătoare de minuni Pantanassa. A mers la Liturghie și apoi a cerut ulei din candela icoanei. La scurt timp s-a vindecat complet (9.1.2000).

• Natalia Galiț Gherknevna, din Orsk, regiunea Orenburg, avea cancer la piept. După citirea timp de 40 de zile a Acatistului Pantanassei s-a vindecat (29.1.2000).

• Liudmila avea cancer la colon de gradul 4 și tumori canceroase la uter și ficat. După operație medicii i-au acordat doar două săptămâni de viață. Muribunda a început să se roage fierbinte și să cânte Acatistul Maicii domnului în fața icoanei Pantanassa. Acum, după trei ani de zile, Liudmila trăiește și îi dă slavă Atotîmpărătesei pentru minune (Moscova, februarie 2000).

• Valentina, din orașul Orel avea tumoră malignă. Medicii nu o puteau ajuta. A început să citească Acatistul Atotîmpărătesei. În scurt timp tumora a dispărut (20.3.2000).

• Lidia, din Munții Altai, avea cancer la stomac. I s-a extirpat o porțiune bolnavă însă cancerul s-a extins. A început să citească Acatistul și să bea zilnic puțină aghiazmă sfințită în timpul Paraclisului săvârșit la biserica Tuturor Sfinților. Metastaza a încetat. Acum este vie și sănătoasă (mai 2000).

• Olga Axenova are o soră la Nijni Novgorod care suferea de cancer gastric. Medicii au propus-o pentru operație. A început să se roage citind Acatistul Atotîmpărătesei și la scurtă vreme s-a vindecat (27.9.2000)

• Arhidiaconul Serghie Reinhardt din orașul belgian Silly prezenta cancer în metastază care atacase câteva organe interne. A trimis o scrisoare la biserica Tuturor sfinților din Moscova unde se află copia icoanei Pantanassa, cerând să i se facă rugăciuni. După puțin timp starea sănătății s-a ameliorat, iar în câteva luni s-a vindecat complet (14.1.2001).

glykys 01.09.2012 00:08:47

•Bunicul lui glykys s-a vindecat de Pasti de o infectie care ii dadea frisoane si stari febrile.
Icoana se poate comanda si de pe internet.

cristiboss56 01.09.2012 20:39:10

Detenție prelungită pentru fata acuzată de blasfemie în Pakistan
 
O copilă de 14 ani, cu o disabilitate mentală a primit prelungirea detenției în Pakistan, după ce a fost acuzată că a rupt și ars pagini din Coran. Mulțimea înfuriată a cerut executarea fetei pentru blasfemie.
Procurorul a amenințat cu acțiuni extra-judiciare dacă fata nu este condamnată. Fetița este ținută în închisoarea Adiala din Rawalpindi, într-o secțiune de maximă securitate.
Blasfemia este pedepsită cu moartea de către legile din Pakistan. Mai precis fata este acuzată că a ars o broșură numită Noorani Qaida, care este un fel de catehism introductiv al Coranului.
Avocatul apărării a spus că mintea fetei este mult sub vârsta de 14 ani și că ea nu este responsabilă de un act de blasfemie. Însă mulțimea islamistă a amenințat că dacă fata nu va fi condamnată la moarte va fi oricum ucisă de către necunoscuți.


Sursa: www.christianpost.com

cristiboss56 02.09.2012 00:41:43

Eveniment la Timisoara !
 
În data de 6 septembrie, la Timișoara, de la ora 11:30, va avea loc deschiderea oficială a Școlii ortodoxe 'Sfântul Antim Ivireanul', din str. Aluniș nr. 36, înființată la inițiativa Asociației timișorene 'Pro Logos' și aflată sub patronajul Arhiepiscopiei Timișoarei.

La evenimentul de deschidere a primei școli ortodoxe de ciclu primar din Timișoara sunt invitați reprezentanți ai oficialităților locale și județene, precum și reprezentanți din conducerea Inspectoratului Școlar Județean Timiș. Din încredințarea Înalt Preasfințitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, din partea Arhiepiscopiei Timișoarei va participa Preasfințitul Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar eparhial, însoțit de consilieri de la Centrul eparhial. În continua-rea ceremoniei de deschidere se va desfășura programul intitulat 'Ziua porților deschise', în cadrul căruia timișorenii pot vizita până la ora 16:00 noua școală timișoreană ce va funcționa într-o clădire complet renovată de 350 mp, dotată cu toate cele necesare desfășurării în cele mai bune condiții a orelor de clasă.

cristiboss56 02.09.2012 00:44:30

Parohia 'Sfânta Treime' din Philadelphia
 
Parohia 'Sfânta Treime' din Philadelphia, Arhiepiscopia Ortodoxă Română din cele două Americi, va deschide în curând ușile școlii parohiale pentru copiii din parohie cu vârsta cuprinsă între 6 și 15 ani, informează Ziarul Lumina.

Cursurile gratuite se vor desfășura în fiecare sâmbătă, timp de o oră, ele vor fi predate în limbile engleză și română și între activitățile educaționale li se vor preda învățături creștin-ortodoxe și cunoștințe despre limba română.

La primul curs al școlii parohiale, care se va desfășura sâmbătă, 8 septembrie, vor participa, alături de copii, părinții lor și profesorii Școlii parohiale 'Sfânta Treime'.

cristiboss56 02.09.2012 23:16:29

Admitere la Facultatea de Teologie din București
 
Luni, 3 septembrie 2012, încep înscrierile pentru admiterea la cursurile masterale din cadrul Facultații de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București. Cei interesați se vor putea înscrie pentru concurs la unul dintre cele 8 programe de master, până pe 10 septembrie.

Mai multe informații a oferit pentru TRINITAS TV, Pr. Prof. Dr. Ștefan Buchiu, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din București: 'Proba concursului la master se va desfășura în ziua de 17 septembrie, la orele 9:00, iar media generală de admitere se va compune din: nota obținută de la examenul propriu-zis și media de absolvire a facultății, 50% pentru una și 50% pentru cealaltă. Locurile bugetare sunt distribuite câte 30 la masterele așa numite tradiționale, iar la celelalte patru mastere avem câte 20 de locuri la buget și 10 la cu taxă. Se cere o cunoaștere generală a disciplinelor teologice, dar și una particulară îndrepată, pentru că masterul deja înseamnă o specializare pe care ei și-o aleg pe una din liniile tradiționale ale învățământului teologic românesc'.

Tot în perioada 3-10 septembrie, se fac înscrieri și pentru studiile universitare de licență, sesiunea de toamnă.

Facultatea de Teologie Ortodoxă funcționează în cadrul Universității din București și se află sub dubla coordonare a Bisericii Ortodoxe Române și a Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului. Mai multe informații despre admitere, inclusiv despre actele necesare înscrierii, pot fi obținute de la secretariarul instituției, dar și de pe site-ul acesteia, ftoub.ro.

cristiboss56 04.09.2012 00:32:13

381 de milioane de Scripturi în 2011
 
În total, 381 de milioane de exemplare au fost distribuite, ceea ce înseamnă că 5,4% din populația mondială are o nouă Scriptură în anul trecut.
Un rezultat în stare să aducă bucurie în lumea creștină a fost publicat în urmă cu câteva zile: peste 32 de milioane de Biblii integrale au fost distribuite în 2011 de către societățile biblice unite, o cifră în creștere cu 11,2% față de 2010.
Cea mai mare creștere a fost observată în Africa și pe continental american, iar o creștere mai modestă în Europa și Orientul Mijlociu, iar în Asia o diminuare mică.
Majoritatea Bibliilor au fost distribuite în limbile: arabă, chineză, engleză, franceză, germană, portugheză, rusă, spaniolă și swahili.
De asemenea, distribuția unor extrase din Biblie (Psalmi, Evanghelie) a cunoscut o mare creștere, de la 337 milioane în 2010, la 350 de milioane în 2011.


Sursa: www.orthodoxie.com

cristiboss56 04.09.2012 00:37:21

Colocviul Internațional de Spiritualitate ortodoxă
 
Între 5 și 8 septembrie va avea loc la Mănăstirea Bose din Italia cel de-al 20-lea Colocviu Internațional de Spritualitate Ortodoxă.
Extragem câteva informații din comunicatul de presă:
„În tradiția creștină a Orientului și Occidentului, a locui pe pământ este o datorie și un dar dăruit oamenilor, păzitori și oaspeți ai creației. Asupra acestui subiect, vor vorbi Enzo Bianchi, starețul Mănăstirii Bose și Mitropolitul de Pergam, Ioan Zizioulas, reprezentantul Patriarhului Ecumenic”.
Printre participanți menționăm pe Cardinalul Roger Etchegaray, Prodecan al Colegiului Cardinalilor, Arhiepiscopul Antonio Mennini, Nunțiu Apostolic al Marii Britanii, dar și alți teologi ortodocși, catolici și protestanți iubitori de ortodoxie.


Sursa: www.orthodoxie.com

cristiboss56 04.09.2012 22:11:12

Bicentenarul Fortului Ross din California
 
Înaltpreasfițitul Ilarion de Volokolamsk din cadrul Patriarhiei Rusiei a prezidat sărbătoarea bicentenarului Fortului Ross, o colonie rusă stabilită în California în 1812.
Din Fortul Ross, misionarii ortodocși au mers în Alaska, în Insulele Aleutine și în Statele Unite. Fortul nu a fost un fort pentru comerț, ci unul pentru misiune. Astăzi și datorită acestor misionari, mai mult de 1 milion de americani sunt ortodocși.
Mitropolitul Ilarion, în cuvântul său, a arătat contribuția acestor misionari la propovăduirea Evangheliei în America și a amintit personalitățile marcante ale ortodoxiei americane provenind din Rusia, din care unii ierarhi, preoți și credincioși sunt acum în rândul sfinților.


Sursa: www.orthodoxie.com

cristiboss56 04.09.2012 22:14:07

Patriarhul Alexandriei în vizită în Cipru
 
Sanctitatea Sa Theodoros al II-lea, Papă și Patriarh al Alexandriei și al întregii Africi se află într-o vizită irenică în Insula Cipru, la invitația Preafericitului Hrisostom, Arhiepiscopul Ciprului.
Înaltul ierarh alexandrin a fost primit ieri 3 septembrie de către Președintele Republicii Cipru, Dl Dimitris Christofias la Palatul Prezidențial din Nicosia.
Patriarhul a mulțumit din inimă președintelui cipriot pentru darul său de a oferi teren pentru o fundație a Patriarhiei dedicată ciprioților din Egipt, care va furniza servicii sociale celor aflați în nevoie.
Relațiile frățești și apropiate dintre creștinii ortodocși din Africa și ortodocșii din Cipru au fost evocate în alocuțiunilor celor prezenți.


Sursa: www.amen.gr

cristiboss56 04.09.2012 22:17:11

Patriarhul Ecumenic dă o mână de ajutor celor săraci în Creta
 
Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, s-a aflat astăzi 4 septembrie 2012, printre ortodocșii din Insula Creta.
Ierarhul constantinopolitan a dăruit ajutoare medicale (medicamente și material sanitar) celor aflați în suferință în localitatea Rethymnon. Acestea vor fi primite de către cetățenii care nu au asigurare medicală și care se află în boală dar și în condiții materiale precare.
Patriarhul și-a exprimat simpatia pentru săracii lumii și a spus că doar prin credință și întrajutorare poate fi depășită criza financiară și economică severă a țării.
Mitropolitul Evghenios de Rethymnon și Avlopotamos a mulțumit patriarhului grec și a vorbit despre necesitățile acute ale celor săraci din eparhia sa, dar și despre ajutorul pe care Biserica îl dă celor aflați în suferință, prin programe medicale și filantropice extinse.


Sursa: www.amen.gr

cristiboss56 04.09.2012 22:39:33

Mănăstirea mehedințeană Sfânta Ana își sărbătorește cel de-al doilea hram
 
 http://www.basilica.ro/_upload/img/1...2202532820.jpg


În Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, 9 septembrie 2012, Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfinților și Drepților Părinți Ioachim și Ana. Este o zi deosebită pentru multe lăcașuri de cult aflate sub oblăduirea Sfintei Ana, printre care se numără și Mănăstirea mehedințeană Sfânta Ana.

La ctitoria lui Pamfil Șeicaru de pe Dealul Moșului, credincioșii se vor ruga în prezența arhiereului locului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, care va oficia Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, după cum a precizat Cătălin Cernătescu, Redactor știri al Episcopiei Severinului și Strehaiei. La strană răspunsurile vor fi oferite de către o parte din membrii Corului Kinonia.

Sfântul lăcaș a fost ctitorit de ziaristul interbelic Pamfil Șeicaru, care a luptat, în calitate de tânăr sublocotenent al Regimentului 17 Infanterie, în primul Război Mondial.

Ceea ce l-a făcut să ridice o mănăstire este o întâmplare petrecută în anii războiului, întâmplare care l-a marcat profund. În toamna anului 1916, chiar pe Dealul Moșului, ziaristul a fost acoperit cu pământ, alături de camaradul său de arme, Petre Găvănescu, de explozia unui obuz.

Amândoi au scăpat cu viață, iar Șeicaru a făgăduit să ridice în acest loc, atunci când va avea posibilități materiale, o mănăstire, în semn de mulțumire lui Dumnezeu, dar și „în memoria tuturor eroilor care au căzut pentru o Românie Mare”, după cum nota el însuși în actul de donație a mănăstirii către Mitropolia Olteniei, document notificat la München la 24 martie 1975.

Pamfil Șeicaru este și ctitorul Monumentului Eroilor de la Mărășești, precum și a două alte monumente închinate victimelor războiului, în Franța și Ucraina.

cristiboss56 04.09.2012 22:41:44

Comunicat de presa !
 
Biroul de Presă al Patriarhiei Române informează:

În legătură cu materialul video filmat cu camera ascunsă și difuzat de postul de televiziune România Tv despre pregătirile de la biserica Sfântul Spiridon Nou pentru cununia religioasă a fiicei președintelui României din data de 1 septembrie 2012 precizăm:

Din cercetarea internă și vizionarea imaginilor difuzate reiese că o persoană aflată în biserică exprimă o serie de păreri personale prezentate în mod tendențios de autorul materialului în căutarea cu orice preț a senzaționalului ieftin.

Pentru corecta informare a opiniei publice menționăm că responsabilitatea pentru menținerea curățeniei și buna gospodărire a locașurilor de cult revine exclusiv personalului deservent al acestora, nicidecum Patriarhului, așa cum în mod eronat prezintă cazul România Tv.

În concluzie, se constată că postul de televiziune România Tv nu a urmărit informarea cu obiectivitate a publicului telespectator, ci a preferat o prezentare tendențioasă a realității, probabil din dorința excesivă de audiență cât mai mare.

cristiboss56 05.09.2012 21:34:26

Israel: Mănăstirea Latroun vandalizată
 
Mănăstirea Latroun din Cisiordania a fost din nou profanată și vandalizată, probabil de către promotorii colonizării evreiești în teritoriile palestiniene.
Astfel pe zidurile mănăstirii, s-a scris în evreiește „Iisus este o maimuță”, o bleafemie specifică evreilor ultra-ortodocși, care resping personalitatea Mântuitorului Hristos.
Vandalii au dat foc porților mănăstirii trapiste care se află între Ierusalim și Tel Aviv. Acest atac urmează unei decizii judecătorești care silește pe 50 de familii de coloniști evrei să părăsească satul Migron. Astfel, o grupare violentă de vigilante numită „Prețul Corect” încearcă să intimideze pe palestinieni, dar și autoritățile evreiești, prin astfel de acte de vandalism. Numele grupării se referă la o retribuție pe care evreii au promis să o dea oricăror încercări ale guvernului de a opri colonizarea evreilor în Cisiordania, o zonă a viitorului stat palestinian. Gruparea țintește moschei și mai nou biserici creștine, privind orice loc religios non-evreiesc ca fiind o intruziune în lumea lor.
Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a condamnat atacul de marți: „Acesta este un act de hienă, și cei responsabili vor fi pedepsiți sever. Libertatea religiei și rugăciunii sunt fundamentale în Israel” a spus el.
Rabinii evrei au condamnat și ei actul de blasfemie și vandalism și au spus că sunt rușinați de asemenea incidente.
Mănăstirea Latroun este lângă Ierusalim, pe teritoriul capturat în 1967 de către evrei.


Sursa: http://www.huffingtonpost.com

cristiboss56 05.09.2012 21:38:30

Cleric musulman arestat pentru fabricare de probe împotriva fetiței creștine
 
În Pakistan, ultimele zile au fost marcate de o tensiune uriașă între musulmani, datorită acuzațiilor de blasfemie aduse unei fetițe creștine, suferinde de Sindromul Down, care ar fi ars pagini din Coran, cartea sfântă a islamului.
Mulțimea furioasă a cerut uciderea fetei, care a fost imediat arestată de către autorități.
Totuși, acum două zile, situația s-a întors în favoarea fetei creștine, după ce un cleric musulman a fost arestat, cu suspiciunea de a fi fabricat dovezi împotriva creștinei.
Khalid Jadoon Chishti, imamul care a acuzat-o pe Rimsha Masih de arderea paginilor din Coran, a fost dus în custodia poliției în 2 septembrie. După mărturia unor vecini, imamul a rupt pagini din coran și le-a pus împreună cu foi de hârtie arsă în geanta fetiței.
Rimsha este ținută în arest din 18 august. Părinții ei spun că are 11 ani și are sindromul Down.
Avocatul fetei, Tahir Naveed, a spus reporterilor de la Radio Vatican: „Nu este niciun secret că Rimsha este nevinovată. A fost de la început o conspirație”. Arestarea fetei a fost orchestrată pentru a intimida și persecuta pe toți creștinii din Pakistan.
„După arestarea Imamului Jadoon, toți vorbesc despre cum această lege poate fi folosită nepotrivit sau chiar ca un abuz” a spus Naveed.
Călugărul capucin Francis Nadeem, coordinator al Consiliului Național de Dialog Inter-religios din Lahore a spus că întregul scandal a fost fabricat de mafia locală a pământurilor care doresc să îi alunge pe creștini din Mehrabadi, o suburbie a Islamabadului.


Sursa: http://www.catholicreview.org

cristiboss56 05.09.2012 21:42:25

Milano: Funeraliile Cardinalului Martini
 
Într-un mesaj citit la funeraliile cardinalului Martini, Papa Benedict al XVI-lea a menționat că acesta a fost „un păstor generos și credincios al Bisericii”, care „nu numai a studiat Biblia, ci a iubit-o intens și a făcut-o lumina vieții sale”.
Cardinalul Martini a fost un recunoscut cercetător al Sfintei Scripturi și a fost Arhiepiscop al diocezei Milano între 1979 și 2002. El a murit în 31 august după o luptă cu boala Parkinson. Trupul său a fost transferat în Catedrala din Milano, acolo unde peste 200 000 de oameni au trecut pentru a-I aduce un ultim omagiu.
Înmormântarea Cardinalului de Milano a urmat după ritul ambrozian, creat de Sfântul Ambrozie de Mediolanum (Milano) care a trecut la Domnul în 397 A.D. foarte apropiat de riturile liturgice răsăritene.
Domul din Milano a fost plin de 6000 de credincioși catolici iar 15000 de oameni au urmărit de afară pe niște ecrane gigantice ceremonia funerară.
Între participanți amintim câteva zeci de episcopi și cardinali, sute de preoți și reprezentanți ai Bisericilor Ortodoxe din Italia, dar și Prim Ministrul Italian Mario Monti.
Cardinalul Martini a fost și un iubitor al ortodoxiei, el fiind cel care a dat comunității ortodoxe din Milano o Biserică în centrul orașului, însă și alte comunități ortodoxe au beneficiat de sprijinul său.


Sursa: http://www.catholicnews.com

cristiboss56 07.09.2012 19:06:13

Două zile de hram la Mănăstirea Tazlău
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/1...7443784875.jpg

Mănăstirea Tazlău din județul Neamț, aflată la 34 de kilometri de orașul Piatra Neamț, spre municipiul Moinești, își serbează în zilele de 8 și 9 septembrie hramul, potrivit Ziarul Lumina. În această seară, de la ora 18:00, se va oficia slujba Privegherii în cinstea Nașterii Maicii Domnului de către un sobor de preoți. Mâine dimineață, Sfânta Liturghie va fi precedată de Ceasuri, Taina Sfântului Maslu și Acatistul Nașterii Maicii Domnului. Mâine seară, se va sluji Privegherea în cinstea Sfântului Cuvios Chiriac de la Tazlău, care este al doilea ocrotitor al așezării monahale. Duminică, 9 septembrie, se va oficia Sfânta Liturghie de către un sobor de preoți, iar la final va fi săvârșit Parastasul pentru ctitori. 'Așteptăm la hramul mănăstirii noastre pe credincioșii care au evlavie la Maica Domnului și la Sfântul Cuvios Chiriac de la Tazlău. Nădăjduim că prin rugăciunile Maicii Domnului și ale Sfântului Cuvios Chiriac Dumnezeu să împlinească cererile pelerinilor și binefăcătorilor mănăstirii noastre', a spus protos. Iosif Chiriac, starețul Mănăstirii Tazlău.

Manastirea Tazlau este ctitorie a Sfantului Stefan cel Mare si a fost mentionata din punct de vedere documentar pentru prima data in 1458. Pictura bisericii a fost refacuta in 1859. Manastirea Tazlau a fost mistuita de un incendiu in 1879 si refacuta ca biserica parohiala in 1895. A revenit la statutul de manastire in 1990.

cristiboss56 07.09.2012 19:08:01

Mănăstirea 'Alexandru Vlahuță' din județul Vaslui
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/1...0512986214.jpg
PS Corneliu, Episcopul Hușilor, va sluji sâmbătă, 8 septembrie 2012, la Mănăstirea 'Alexandru Vlahuță' din județul Vaslui, care îmbracă straie de sărbătoare, după cum ne informează Ziarul Lumina.

Locul ales pentru înălțarea așezământului monahal a fost sfințit la data de 6 mai 2002, la Duminica Tomii. La Biserica principală a mănăstirii, cu hramul 'Nașterea Maicii Domnului' și 'Sfântul Mare Mucenic Gheorghe', lucrările de construcție au început la data de 4 mai 2006; ele fiind în plină desfășurare până astăzi,când se execută lucrările de pictură, în interior, după vechea tradiție bizantină. Este prima biserică din Eparhia Hușilor, pictată pe exterior, în stilul frumoaselor ctitorii voievodale din Nordul Moldovei, și, poate, singura din țară cu fresce ce înfățișează doar sfinți români, de la primii martiri ai Dobrogei, până la sfinți recent canonizați - Sfinții Năsăudeni sau Binecredinciosul Voievod Neagoe Basarab.

cristiboss56 07.09.2012 19:09:57

Trei zile de sărbătoare la Biserica Talpalari din Iași
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/1...1529407370.jpg

Biserica 'Nașterea Maicii Domnului' - Talpalari din Iași o cinstește mâine, 8 septembrie 2012, în mod deosebit pe Născătoarea de Dumnezeu. 'Zilele Talpalari' au început aseară, cu slujba Vecerniei, urmată de Pavecernița mică. În cadrul 'Serilor Talpalari' poetul Marius Iordăchioaia a susținut conferința cu tema 'Despre oameni și demoni', după cum ne informează Ziarul Lumina.

Astăzi, de la ora 17:00, se va oficia Vecernia unită cu Litia, iar mâine dimineață, de la ora 7:00, se va săvârși Utrenia, care va fi urmată de Acatistul Nașterii Maicii Domnului și Sfânta Liturghie.

Biserica 'Nașterea Maicii Domnului' - Talpalari

Din pomelnice și din alte documente vechi rezultă că primul ctitor al bisericii cunoscută astăzi cu numele Talpalari a fost marele vistiernic Iordache Cantacuzino. Cumnat cu voievodul Vasile Lupu și sfetnic apropiat al ctitorului Mănăstirii «Sf. Trei Ierarhi» din Iași, Iordache vistiernicul înalță pe la 1640 ctitoria sa cu hramul «Nașterea Maicii Domnului», la marginea de nord a orașului.

Pictura în stil neorenascentist, realizată în 1886, cuprinde câteva tablouri de mari dimensiuni, remarcându-se scenele din pronaos: «Drumul Calvarului» (pe latura nordică) și «Iisus judecat în fața lui Pilat» (peretele de sud) .

Catapeteasma din lemn, lucrată în stil baroc, este foarte frumoasă, fiind asemănătoare cu cea de la Sucevița; are colonade albe, ornamentate cu sculpturi de lemn aurit. Ușile diaconești sunt așezate în unghi, iar aranjamentul icoanelor este cel clasic.

Zidăria exterioară a sfântului locaș este împodobită în stilul barocului constantinopolitan, asemenea altor biserici ieșene: Mitropolia veche, Sf. Teodori, Curelari. Nișe trilobate și rombice se înșiruie de jur-împrejurul edificiului, pe trei registre de dimensiuni diferite, de la soclu și până aproape de streașină.

cristiboss56 07.09.2012 19:11:51

Mănăstirea Vorona din județul Botoșani își serbează sâmbătă, 8 septembrie 2012,hramul
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/1...7767758757.jpg
Mănăstirea Vorona din județul Botoșani își serbează sâmbătă, 8 septembrie 2012, hramul. Slujba Sfintei Liturghii va fi săvârșită de Înalt Preasfințitul Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și de IPS Nikolaj Metodiev Sevastianov, Mitropolit de Plovdiv (Bulgaria), după cum ne informează Ziarul Lumina.

Mănăstirea Hadâmbu îmbracă în fiecare an straie de sărbătoare pe 8 septembrie. Programul liturgic va începe astăzi, la ora 13:00, cu scoaterea în procesiune a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului din Biserica 'Nașterea Maicii Domnului', care va fi așezată în baldachinul din incinta veche a așezării monahale. La ora 18:00 va începe Vecernia unită cu Litia în cinstea Nașterii Maicii Domnului, iar la miezul nopții se va oficia Utrenia și Ceasul I. Mâine dimineață, de la ora 8:30, se va săvârși Acatistul Maicii Domnului, care va fi urmat de Sfânta Liturghie. În jurul prânzului se va organiza agapa frățească pentru toți pelerinii. Tot mâine, de la ora 18:00, se va sluji Vecernia unită cu Litia, iar la miezul nopții se va oficia Utrenia. Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului va rămâne în baldachinul din incinta mănăstirii până duminică, 9 septembrie, ora 20:00. 'Hramul mănăstirii noastre este bucuria bucuriilor, sărbătoarea sărbătorilor și marea binecuvântare pentru poporul nostru român, fiindcă în această zi prăznuim Nașterea Maicii Domnului, care este Maica Vieții. Maica Domnului adună pelerinii și credincioșii de pretutindeni în rugăciune. Fiecare din cei care vin la mănăstirea noastră caută liniștea sufletului lor, prin rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu', a spus arhim. Nicodim Gheorghiță, starețul Mănăstirii Hadâmbu.

cristiboss56 07.09.2012 19:13:36

Hram la mănăstirea doljeană Maglavit
 
 http://www.basilica.ro/_upload/img/1...4638832082.jpg



De sărbătoarea 'Nașterii Maicii Domnului', sâmbătă, 8 septembrie 2012, Mănăstirea Maglavit din județul Dolj va îmbrăca haină de sărbătoare cu prilejul sărbătoririi hramului. Credincioșii sunt așteptați la slujbele religioase oficiate aici încă din seara zilei de vineri, când se va săvârși Privegherea. A doua zi, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei va oficia Sfânta Liturghie pe o esplanadă special amenajată în fața bisericii sfântului locaș monahal, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, după cum ne informează Gheorghe Cioiu, Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Craiovei.

Mănăstirea Maglavit a fost temeluită la data de 14 septembrie 1935, de către episcopul râmnicean Vartolomeu Stănescu. Poartă ca hramuri 'Izvorul Tămăduirii' și 'Nașterea Maicii Domnului'.

cristiboss56 07.09.2012 19:15:26

Arhiepiscopia Bucureștilor
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/1...5575973295.jpg
Sărbătoarea Nașterea Maicii Domnului este prilej de bucurie duhovnicească pentru mai multe parohii din Arhiepiscopia Bucureștilor care își serbează sâmbătă, 8 septembrie 2012, hramul. Credincioșii participă încă din ajun la Priveghere, iar în ziua praznicului, la Sfânta Liturghie. În ziua hramului se săvârșesc și slujbe de pomenire pentru cei adormiți, iar la sfârșit, agape frățești pentru toți credincioșii.

Praznicul Nașterea Maicii Domnului, prima mare sărbătoare a anului bisericesc început la 1 septembrie, este și primul hram al parohiei cu același nume din Drumul Taberei, de pe strada Târgu Neamț nr. 12, București. Așa cum se întâmplă în fiecare an aici când este cinstită Maica Domnului sau unul din celelalte două hramuri, 'Sfinții Împărați Constantin și Elena' sau 'Sfântul Emilian de la Durostorum', credincioșii participă la slujbele din ajun și la Sfânta Liturghie din ziua hramului, săvârșită de soborul de slujitori în frunte cu pr. paroh Constantin Țincu, după cum ne informează Ziarul Lumina. Anul acesta, slujitorii au pregătit pentru credincioși o masă a dragostei și a bucuriei frățești și pachete cu daruri. În Protoieria I Capitală își vor serba mâine hramul Parohia Bumbăcari și Parohia 'Nașterea Maicii Domnului' -Ghencea, dar și parohiile Floreasca și 'Sfânta Maria' - Herăstrău din cadrul Protopopiatului II Capitală. În Protoieria III Capitală, hramul se va serba la parohiile Zlătari și Foișor. În Protoieria Ploiești, parohiile Bătești, Blejoi, Goga, Pietroșani și Mănăstirea Pissiota; în Protoieria Câmpina: parohiile 'Nașterea Maicii Domnului' - Câmpina, Bușteni, Ghioșești, Brebu II, Tufeni II. În Protoieria Vălenii de Munte sunt mâine în sărbătoare cinci biserici, în Parohia 'Nașterea Maicii Domnului' din orașul prahovean Slănic, în Parohia Nucșoara, în Parohia Ștefești, în Parohia Valea Anei și în Parohia Vitioara de Sus, iar în Protoieria Urlați, biserica Parohiei Nucșoara, din comuna Posești.

cristiboss56 07.09.2012 19:55:22

Patriarhul Ecumenic, întâmpinat în Creta de un porumbel alb
 
Miercuri, 5 septembrie, pe când Patriarhul Ecumenic Bartolomeu își făcea intrarea în mănăstirea Sfântului Ioan Botezătorul din Korakies (Creta), un porumbel alb s-a așezat pe Sfânta Evanghelie ținută în mână de un preot.
Asta i-a luat pe oameni prin surprindere iar Patriarhul Ecumenic a zâmbit și s-a închinat la Sfânta Evanghelie, timp în care a porumbelul a rămas nemișcat.
Preoții pornind spre biserica mare a mănăstirii, porumbelul a zburat de pe Sfânta Evanghelie și s-a așezat pe umărul preotului apoi pe culionul său. Porumbelul a rămas acolo până când preotul a intrat în biserică și un altul l-a luat și l-a eliberat sub frumosul cer albastru al Cretei.
Această întâmplare a fost declarată de către ierarhi și de către preoți drept o „primire” a Patriarhului Ecumenic pe insula Cretei.

cristiboss56 07.09.2012 20:34:35

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 469653)
Miercuri, 5 septembrie, pe când Patriarhul Ecumenic Bartolomeu își făcea intrarea în mănăstirea Sfântului Ioan Botezătorul din Korakies (Creta), un porumbel alb s-a așezat pe Sfânta Evanghelie ținută în mână de un preot.
Asta i-a luat pe oameni prin surprindere iar Patriarhul Ecumenic a zâmbit și s-a închinat la Sfânta Evanghelie, timp în care a porumbelul a rămas nemișcat.
Preoții pornind spre biserica mare a mănăstirii, porumbelul a zburat de pe Sfânta Evanghelie și s-a așezat pe umărul preotului apoi pe culionul său. Porumbelul a rămas acolo până când preotul a intrat în biserică și un altul l-a luat și l-a eliberat sub frumosul cer albastru al Cretei.
Această întâmplare a fost declarată de către ierarhi și de către preoți drept o „primire” a Patriarhului Ecumenic pe insula Cretei.


http://www.doxologia.ro/sites/defaul...u-porumbel.jpg

cristiboss56 07.09.2012 20:41:22

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 469663)

http://www.doxologia.ro/sites/defaul...-porumbel1.jpg

cristiboss56 08.09.2012 23:20:56

Școală ortodoxă în Arhiepiscopia Timișoarei
 
La Timișoara s-a deschis săptămâna aceasta prima școală ortodoxă din Timișoara. Acesta este un proiect al Arhiepiscopiei Timișoarei în colaborare cu Asociația "Prologos" și oferă posibilitatea de a opta doar pentru programul "Școală după școală" adresat elevilor clasei pregătitoare și claselor I-IV, atât pe parcursul anului școlar, cât și în perioada vacanțelor școlare. Ideea centrală ce stă la baza Școlii "Antim Ivireanul" pune în valoare învățătura Sfinților Părinți, pentru ca cei mici să-și iubească familia, Biserica și pe Domnul nostru Iisus Hristos.

cristiboss56 09.09.2012 00:02:53

Crește alarmant numărul celor fără locuință în Marea Britanie
 
Cifrele făcute publice de Departamentul de Comunități și Guvernare Locală din Marea Britanie arată în 6 septembrie că s-a înregistrat o creștere a de 9 % a persoanelor fără adăpost în Anglia față de anul trecut.

Statisticile arată că 12,860 de oameni au declarat că nu au nicio locuință, însă numărul lor este mult mai mare. De asemenea, 51,640 de locuințe temporare au fost folosite în acest an.
Campbell Robb, director al organizației pentru cei fără adăpost Shelter a spus: „Este extrem de îngrijorător faptul că există atât de mulți oameni fără locuință. Într-un cuvânt, într-un singur an, 1000 de familii au rămas fără locuință față de anul trecut”.
Această realitate tragică se datorează crizei economice, recesiunii care mușcă din cei cu venituri mici, șomajului ridicat, taxelor tot mai mari pentru case etc. Există încă multe mii de familii care sunt pe marginea prăpastiei, în pericol să-și piardă casa datorită datoriilor mari la bănci sau la alte persoane.
Bisericile creștine din Marea Britanie ajută efectiv câteva zeci de mii de oameni aflați în situații disperate, însă este foarte greu de găsit o locuință celor care nu au un venit minim, mai ales că prețurile la chirii au crescu extreme de mult în ultimul an.
Cei fără locuință se află în situații extreme și datorită bolilor netratate, dependenței de droguri sau alcool, sărăciei extreme, foamei, dar și violenței urbane.

Sursa: www.ekklesia.co.uk

cristiboss56 09.09.2012 00:11:32

Puncte de vedere de pe alte siteuri :"De ce se feresc unii oameni de Hristos?" ( 1 )
 
Timp de mai multe decenii, societatea a fost învățată de către filozofii raționaliști și psihologii umaniști că „păcatul“ nu există în realitate.



Iisus se afla în Ierusalim pentru a lua parte la sărbătoarea evreiască anuală (Paștele Iudeilor). Atunci a văzut un slăbănog ce se chinuia așa de vreo treizeci și opt de ani. Domnul l-a întrebat daca ar vrea să se vindece. După ce au schimbat câteva vorbe, Hristos îi spune acestuia „Scoală-te, ia-ți patul tău și umblă“. Și îndată omul s-a făcut sănătos. S-a ridicat, și-a luat patul și a umblat. (Ioan 5:1-9)
Întrucât această minune s-a petrecut într-o sâmbătă, conducătorii evreilor au vrut să-l acuze pe Domnul că a profanat ziua Sabatului. Ioan, în scrierile sale, ne spune că evreii l-au persecutat pe Hristos pentru asta și că și-au îndârjit eforturile pentru a-l omorî ( In. 5. 10-18).
După ce a ținut o predică lungă prin care și-a dezvăluit legătura divină cu Tatăl Ceresc, Hristos le-a spus evreilor: „Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine. Și nu voiți să veniți la Mine, ca să aveți viață!“ (Ioan 5:39, 40). În această mărturie sunt câteva adevăruri importante ce necesită o analiză mai amănunțită.
Orbirea spirituală
Din afirmația Sa rezultă un adevăr uluitor, și anume că un om poate studia cu sârguință Sfânta Scriptură și totuși să nu ajungă să îl cunoască pe Hristos!
Câți dintre liderii evreilor, mai ales cărturarii, nu s-au lăudat cu numeroasele cunoștințe în domeniul scrierilor sfinte! Și atunci de ce nu L-au recunoscut pe Iisus din Nazaret ca fiind Mesia cel promis, dacă Vechiul Testament era plin de profeții legate de sosirea Sa?
Căci Domnul a spus: „Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi“ (Luca 24:44).
Motivul pentru care nu l-au putut recunoaște pe Hristos din Vechiul Testament a fost precum explică Pavel: „până astăzi, când se citește Moise, stă un văl pe inima lor“ (2 Cor. 3:15). Ideile preconcepute despre cum ar trebui să fie Mesia și cum ar trebui să se comporte i-a împiedicat să facă o analiză obiectivă asupra persoanei, cuvântului și operei Domnului.
Când mă gândesc la cercetătorii de astăzi din domeniul religios, care și-au petrecut o viață întreagă învățând ebraica, aramaica și greaca, care au studiat teritoriile și culturile, au devenit experți în exegeză și care totuși nu îl cunosc pe Fiul lui Dumnezeu în adevăratul sens al cuvântului, mă întristez profund. Cunoștințele care nu sunt puse în practică duc la o judecată mai aspră.
Mântuirea este întru Hristos
Domnul a spus că nu poate exista viață veșnică în afară de El. Într-o epocă în care spiritul pseudo-ecumenismului a pătruns în inimile multora, acest adevăr trebuie adus la cunoștință oamenilor. Fiul lui Dumnezeu nu a făcut nicio justificare pentru afirmația sa:
„Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.“ (Ioan 14:6).
Mântuirea nu poate fi găsită în altă parte: „Și întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi.“ (Fap. Ap. 4,12)
Dacă pare strict, atunci așa să fie! Problema nu este una ce ține de bigotism, ci mai mult de adevăr. Sunt vorbele lui Hristos adevărate? Dovezile îl vor susține? Totul se reduce la asta, de aceea rolul nostru este să îi apropiem pe oameni de Hristos!
Unii oameni îl resping pe Hristos
Mântuitorul ne învață că oamenii au libertatea de a alege dacă vor sa fie alături de El sau nu. Unele religii susțin însă contrariul. Calvinismul susține că oamenii sunt atât de înrobiți de păcate încât nu pot asculta învățăturile Domnului decât dacă mintea le este luminată de către divinitate. Dar ce înseamnă asta de fapt? Vina pentru transformarea lor religioasă îi este atribuită Domnului, și deopotrivă, El este învinuit pentru că nu le-a salvat sufletele!
Iată însă ce ne învață Sfânta Scriptură. Omul este o ființă înzestrată cu voință proprie, ce poate lua singură decizii. (Gen. 2:16, 17; Is. 7:15; In. 7:17; Ap. 22:17).
Potrivit învățăturilor Bibliei, omul poate decide singur dacă acceptă sau respinge mesajul divin din Evanghelie. Dacă prin necredință sufletele sunt pierdute, Domnul nu poate fi învinuit.
Iisus le-a spus evreilor: „Și nu voiți să veniți la Mine, ca să aveți viață!“ (Ioan 5,40)
Dacă mesajul darului lui Hristos este atât de frumos, dacă adevărurile despre viață și moarte sunt atât de puternice, iar binecuvântările Sale atât de motivante, este incredibil cum niște oameni raționali pot neglija venirea spre Mântuitorul.

<< continuare >>(Sursa: christiancourier.com; traducerea și adaptarea: Lucian Filip)

cristiboss56 09.09.2012 00:20:11

Puncte de vedere de pe alte siteuri :"De ce se feresc unii oameni de Hristos?" ( 2 ))
 
<< continuare >>
Sfânta Scriptură ne învață că Hristos a venit să îi caute și să îi salveze pe cei rătăciți (Luca 19,10). Dar dacă o persoană nu este conștientă de condiția în care s-a complăcut, nu va ști că are nevoie de Hristos ca să îl mântuiască.
Timp de mai multe decenii, societatea a fost învățată de către filozofii raționaliști și psihologii umaniști că „păcatul“ nu există în realitate. El este atribuit unui proces imaginar al unor fanatici religioși. Desigur, omul poate să aibă uneori ceea ce numim „un comportament social inacceptabil“ (ex. crimă, viol, jaf etc.) dar acestea sunt impulsuri provocate de „trecutul evoluționist, cavernicol“ sau de așa numitul „creier de reptilă“. Umaniștii laici cred că pentru astfel de scăpări comportamentale oamenii nu ar trebui să se simtă vinovați. Asemenea greșeli nu impun neapărat o pedeapsă. „vina“ este un cuvânt murdar în vocabularul multora.
Astfel, până când ideea de păcat, răzvrătire și cea de vină vor fi aduse în conștiința contemporanilor, mulți vor continua să nu vadă nevoia pentru ceea ce Iisus Hristos ne oferă.
Unii nu vor să se apropie de Hristos pentru că nu sunt convinși de unicitatea sa.
Era o perioadă când lumea venera numele lui Iisus. Dar aceste zile au trecut. Trăim într-o lume din ce în ce mai neîncrezătoare. Mulți dintre frații noștri nici măcar nu mai cred în existența lui Dumnezeu. Au învățat încă de la școlile elementare și prin intermediul mass-mediei că universul este etern și se poate susține singur. În plus ni se spune că omul a evoluat din strămoși de origine animalieră. Unii spun că Biblia nu este cuvântul lui Dumnezeu ci mai degrabă o culegere de fabule străvechi.
Despre Iisus Hristos se spune de asemenea că, deși ar fi fost un predicator remarcabil și o ar fi avut o influență binefăcătoare din antichitate, nu este singurul Fiu al Domnului și Mântuitorul lumii.
Fraților, dacă nu îl cunoaștem cu adevărat pe Hristos, nu avem cum să ajungem la El. Studiul „dovezilor creștine“ este una din necesitățile arzătoare ale vremurilor pe care le trăim.
„Este Biblia adevărată? Este Iisus Fiul lui Dumnezeu? Creștinii răspund cu da la aceste întrebări, dar foarte puțini sunt pregătiți să le abordeze atunci când sunt puși față în față cu persoane care nu au crescut sub influența unui mediu creștin.
Alții nu se apropie de Dumnezeu pentru că, din cauza unor învățături false, au ajuns la concluzia că se pot identifica cu el.
În Faptele Apostolilor, citim despre unii „iudei care cutreierau lumea“ și pretindeau că pot alunga spiritele rele. O procedură obișnuită în exorcizare era să invoce numele lui Hristos. Însă înșelătoria lor risca să fie demascată.
Putem învăța ceva din acest caz, și anume că nu oricine susține că are vreo conexiune cu Iisus Hristos se bucură într-adevăr de o asemenea uniune.
Consider că acesta este un adevăr biblic ce trebuie să ne fie reamintit din când în când. Învățarea corectă și înțelegerea mesajului transmis de către Evanghelie, trebuie să preceadă punerea în practică a învățăturilor. Conform sistemului mozaic, oamenii se nășteau fizic într-o relație de legământ cu Domnul. În consecință, după naștere erau învățați să îl cunoască pe Domnul în cadrul acelei relații.
Dar în ceea ce privește legea Noului Testament lucrurile stau diferit. Ieremia în profețiile sale pune un mare accent pe această problemă. Profetul spune „Și nu se vor mai învăța unul pe altul și frate pe frate, zicând: „Cunoașteți pe Domnul că toți de la sine Mă vor cunoaște, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor și păcatele lor nu le voi mai pomeni“ (Ier. 31,34).
Aici suntem învățați înainte să intrăm în această nouă uniune cu Hristos.
Creștinismul este o religie care se învață. Căci Iisus a zis: „Și vor fi toți învățați de Dumnezeu. Deci oricine a auzit și a învățat de la Tatăl la Mine vine.“ (Ioan 6:45).
Astfel nu riscăm să fim învățați greșit, și în același timp ascultăm adevărul. Adepții diferitelor confesiuni au predicat o versiune eronată a mesajului lui Hristos ( Gal. 1:6-8) și mulți au început să creadă sincer, în ideea greșită că o doctrină falsă ar putea fi creștinismul adevărat.
Este responsabilitatea sacră a fiecărui fiu al Domnului să facă diferența între adevăr și minciună, să știe să distingă între creștinismul pur și sectele moderne și să îi întoarcă pe cei rătăciți la învățăturile Bibliei.
Însă unii dintre predicatori au încetat să mai proclame acest mesaj și au început să adopte posturi care induc oamenii într-o apostazie distructivă.
Unii nu vor să se apropie de Hristos pentru că nu sunt dispuși să plătească prețul pe care acesta îl cere.
Căci dacă vrei să îl urmezi pe Hristos, trebuie să fii dispus să sacrifici tot ceea ce se află în contradicție cu cerințele divine. Trebuie să fii dispus să te lepezi de tine, să îți porți crucea zilnic și să Îl urmezi pe Domnul (Luca 9,23).
Mântuitorul le-a spus oamenilor să se gândească bine înainte să își asume rolul de discipol al Domnului, iar acela care nu este dispus să renunțe la orice obstacol din calea credinței nu poate fi ucenicul lui Hristos (cf. Luca. 14, 25-35).
Un exemplu trist este cel al tânărului conducător bogat. Era stăpânit de păcatul avariției. Astfel, atunci când Domnul i-a cerut să își vândă toate averile și să-L urmeze, tânărul a plecat trist de la Hristos. (Matei 19,16-22). Nu a vrut să plătească prețul!
Pentru unii dezicerea de tot ce este lumesc este o cerință prea mare ( 2 Tim. 4:10) în schimbul uceniciei. Alții nu își permit să piardă timpul. Și astfel dau la schimb eternitatea pentru câteva clipe.
Scuzele sunt multe, rezultatul este același. Alte lucruri sunt prioritare înaintea lui Hristos.
Alții nu vor să vină la Domnul pentru că se tem de eșec.
Am auzit de multe ori scuza: „Aș vrea să fiu creștin. Dar știu că nu voi rezista prea mult
Nu vă dați seama că atunci când ne întoarcem către Hristos suntem ca niște prunci în credință? Nu vă dați seama că Cerul este răbdător față de slăbiciunea umană? Oare nu ne-a promis Iisus că va fi cu noi până la „sfârșitul veacului“ (Matei 28,20)?
Da, vom face adesea greșeli. Dar ne vom căi pentru ele și vom învăța cum să creștem în credință în ciuda acestora.
Dar dacă am zice: „Nu mă căsătoresc pentru că majoritatea căsătoriilor se termină printr-un divorț?” Ar fi, desigur, un raționament greșit. Dacă un fermier ar gândi: „Nu mai plantez pentru că în ‘42 a fost secetă?“ Ar muri de foame!
Nu vă temeți de eșec. Faceți ce vă stă în putință pentru a-L sluji pe Domnul. Și făceți-vă promisiunea că veți asculta și veți învăța progresiv adevărul lui Dumnezeu.
Unii nu vin la Hristos din cauza celor văzute la alți creștini.
Să știți că nimeni nu va fi iertat în ziua judecății pentru neascultarea sa din cauză că a fost influențată de exemplul altcuiva. Fiecare este responsabil pentru faptele sale (2 Cor. 5,10).
Dar chiar și așa, un adevăr incontestabil este că cei mai mari dușmani ai Domnului provin uneori din proprii ucenici. Prin viețile grosiere pe care le duc îi întorc pe unii de la adevăr chiar înainte ca aceștia să cunoască învățăturile Domnului.
Uneori, moralitatea membrilor bisericii este mult inferioară credincioșilor fățarnici. În unele părți, îndreptarea prin disciplină este o practică total necunoscută. Cu siguranță Domnul nu ne va ierta pentru neglijarea intenționată.
Într-adevăr, sunt multe „explicații“ care justifică de ce oamenii nu vor să se apropie de Hristos, dar nu și motive!
(Sursa: christiancourier.com; traducerea și adaptarea: Lucian Filip)

cristiboss56 09.09.2012 22:53:35

Creta: descoperirea unei case minoice de acum 3500 de ani
 
Arheologul britanic Sir Arthur Evans a notat în jurnalul său de acum 100 de ani că materialele de construcție găsite la 900 de metri de Gaidaroufas, în zona Anatoli, Ierapetra, din sud-estul Cretei, arată o prezență a construcțiilor minoice în zonă.
Astăzi, clădirea, care era un conac minoic, este analizată în cadrul unui program de cercetare al Universității din Atena. Arheologii examinează artefactele găsite. Până acum s-au descoperit 2 camere la nivelul 1.
Casa datează din 1600-1400 B.C. și a fost abandonată din rațiuni necunoscute. Clădiri similare acesteia s-au mai descoperit în zonă, toate sunt situate aproape de nivelul mării și sunt legate de activitatea agricolă obișnuită minoică.


Sursa: http://www.ekathimerini.com

cristiboss56 09.09.2012 22:57:04

Pussy Riot neagă orice activism anti-ortodox
 
Formația de punk Pussy Riot a negat orice implicare în actele de blasfemie de pe teritoriul Rusiei și Ucrainei, în care mai multe Cruci au fost tăiate de vandali activiști sau protestatari, relatează portalul de media al New York Times.
Ele au scos un nou videoclip în care mulțumesc suporterilor lor și ard o imagine uriașă a lui Vladimir Putin. Cele trei memebre ale formației care au fost condamnate la 2 ani de închisoare pentru dansul lor obscen din Catedrala Hristos Mântuitorul au spus că nu sunt împotriva credinței ortodoxe, că nu au fost de acord cu arderea Crucilor în Rusia și că lupta lor este pentru libertate.
La sfârșitul videoclipului, ele spun: „Lupta pentru libertate este o bătălie nesfârșită mai mare decât viața”. Cele trei fete au respins total afirmația preotului Dimitri Smirnov, că gestul lor a fost un semnal pentru atacarea Bisericii Ortodoxe. Ele l-au acuzat pe preot că a început o campanie internațională în care le înfățișează activiste anti-religioase, ceea ce nu este cazul. Ele s-au delimitat de gesturile de vandalism din Rusia, și au spus că lupta lor este una politică.


Sursa: http://thelede.blogs.nytimes.com

cristiboss56 09.09.2012 23:01:15

Jean Claude Larchet, Viața și opera lui George-Grigorie al II-lea de Cipru(1241-1290)
 
A apărut o nouă carte a lui Jean Claude Larchet, Viața și opera lui George-Grigorie al II-lea de Cipru (1241-1290), Patriarh al Constantinopolului, la Editura du Cerf în Colecția Teologie Bizantină.
George Cipriotul, un strălucit scriitor bizantin, care a devenit Patriarh al Constantinopolului între 1283 și 1289 cu numele de Grigorie al II-lea, este puțin cunoscut în Franța. Câteva mici articole au fost consacrate, însă niciun studiu de anvergură nu a fost încă tradus sau scris în limba franceză.
Numele său revine des în articolele despre chestiunea Filioque, mai ales în dezbaterile ecumenice de fond care doresc să găsească un acord între ortodocși și catolici, care rămân până astăzi divizați în acest subiect. Gândirea sa oferă perspective noi pentru că refuzând ferm filioquismul latin, după care Duhul Sfânt purcede și de la Fiul, el explică ideea anumitor Părinți greci după care Duhul Sfânt purcede din Tatăl, prin Fiul, într-un sens acceptabil pentru Biserica Ortodoxă: acela al unei manifestări a Duhului nu numai temporale (în planul iconomic), ci eterne (planul teologic).
Aceasta idee se găsește deja în teologia predecesorului său Nichifor Vlemide, însă poartă unele ambiguități și compromisuri, care l-au clasat pe acesta în curentul latinofron (trad. care gândește într-o manieră latină) și care după câteva tentative de reabilitare, l-au descalificat definitive în ochii tradiției ortodoxe.
Acest volum, rodul unei munci care a mobilizat specialiști din diverse orizonturi, vine să umple o lacună certă.
El oferă:
1. o sinteză precisă și aprofundată asupra vieții, operei și gândirii teologice a patriarhului Grigorie, prima listă completă a tuturor operelor sale, o bibiliografie exhaustivă asupra studiilor consecrate lui (contribuția lui jean Claude Larchet, care lucrează de vreo 15 ani la acest autor și a organizat ediția acestui volum)
2. o traducere a operelor sale teologice, realizată pentru patru dintre ele, de către Francoise Vinel (doctor în studii grecești, profesor de patrologie la Facultatea de Teologie Catolică de la Strascbourg) și la o operă realizată de jean claude Larchet
3. Identificarea de către Înaltpreasfințitul Hristostom N. Sabbatos (Mitropolit de Messinia și profesor la Facultatea de Teologie din Atena) unul dintre cei mai buni specialiști ai lui Grigorie Cipriotul, a unei opera teologice importante scrise de către Grigorie puțin înainte de ascensiunea sa în patriarhat, care era greșit identificată, și care are trei părți inedited: Discursul antirrhetic împotriva opiniilor blaspheme ale lui Bekkos,
4. Identificarea acestei opere, pe baza lucrării Mitropolitului Hrisostom N. Sabbatos, de către Ieromonahul teofil Kislas, doctor în teologie al Universității din Strasbourg și fost asistent al Profesorului Panayotios Christou de la Universitatea din Tesalonic, și traducerea sa în conformitate cu traducerea lui Francoise Vinel.
Acestă ultimă operă, care este cea mai dezvoltată a lui Grigorie Cipriotul, nu numai că relevează noi aspect ale gândirii sale teologice, ci contribuie la luminarea unor texte dificile ale Părinților Bisericii pe o temă dedicată în mod special teologiei trinitare.


Sursa: www.orthodoxie.com

cristiboss56 09.09.2012 23:04:37

Patriarhul Daniel a leșinat în timpul slujbei de sfințire a unei biserici, la Mizil
 

Patriarhul României, Înalt Preasfințitul Daniel, a leșinat duminică, în timpul slujbei pe care o ținea la Mizil, cu prilejul sfințirii unei biserici.
Un echipaj SMURD a ajuns imediat la fața locului, însă înaltul prelat a refuzat transportul la spital, revenindu-și destul de repede după acest episod.
Medicii i-au efectuat, totuși, Patriarhului Daniel o electrocardiogramă și i-au măsurat tensiunea.
Subsecretarul de Stat din Ministerul Sănătății, doctorul Raed Arafat, a declarat pentru Jurnalul Național că "Patriarhul Daniel și-a revenit. Leșinul a fost provocat de căldură. Nu a fost nicio problemă de sănătate".

cristiboss56 10.09.2012 19:36:26

Conferința de presă a Întâistătătorilor Bisericilor Ortodoxe din Orientul Mijlociu
 
„Responsabilitatea socială și etică a Bisericii rezidă mai ales în faptul că omul, ca persoană dar și ca societate, cunoaște tensiuni într-o criză fără precedent. O criză care a șters mitul după care omul poate atinge plenitudinea prin achiziția imprundentă a bunurilor materiale".
Ierarhii primați ai Bisericilor Ortodoxe din Orientul Mijlociu, Preafericitul Theodoros al II-lea, Papă și Patriarh al Alexandriei și a toată Africa, Preafericitul Theofilos, Patriarh de Ierusalim și de Palestina și Preafericitul Hrisostom, Arhiepiscop de Noua Iustiniana și al Ciprului, au organizat o conferință de presă în reședința arhiepiscopală din Cipru, pentru a-și exprima viziunea, obiectivele și așteptările „ințiativei ortodoxe” în contextul schimbărilor politice și socio-economice ale regiunii Orientului Mijlociu de azi.
Patriarhul Africii, Theodoros, a spus printre altele: „Cu harul lui Dumnezeu, suntem în prima săptămână a anului bisericesc, rugându-ne ca umanitatea fragmentată să restaureze în societate compasiunea, iubirea și iertarea, precum și credința în existența lui Dumnezeu.
Desigur, Biserica, fiind urmașa și propovăduitoarea mesajului mântuirii din Evanghelii, știe bine că lupta umanității de a fi transformată în Hristos este plină de obstacole și înstrăinări, care sunt adeseori insurmontabile. Totuși, Biserica nu există numai pentru noi, ci pentru toți oamenii. Dacă nu ar fi oameni, Biserica și Teologia ei nu ar avea absolute nici o rațiune de a exista.
Responsabilitatea socială și etică a Bisericii rezidă mai ales în faptul că omul, ca persoană dar și ca societate, cunoaște tensiuni într-o criză fără precedent. O criză care a șters mitul după care omul poate atinge plenitudinea prin achiziția imprundentă a bunurilor materiale. O criză care a șters mitul după care omul poate atinge fericirea prin consum nelimitat. Și acum, că securitatea bunurilor materiale s-a risipit, și că visele consumatorilor s-au șters, cunoașterea că omul a fost lăsat vulnerabil este zdrobitoare. Vulnerabil într-un mediu mondial adesea cinic, căci omul trăiește într-o lume cu o economie mondială, dar fără o guvernare mondială dreaptă și echitabilă pentru cei slabi”.


Sursa: www.orthodoxie.com

cristiboss56 11.09.2012 19:02:54

Procesiunea cu Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci
 
Procesiunea cu Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci de la Biserica Sfintei Cruci și 'Sfântul Vasile cel Mare' - Victoria din București se va desfășura anul acesta în seara zilei de 13 septembrie, începând cu ora 19:00.

Hramul Bisericii Sfintei Cruci din Capitală începe joi, 13 septembrie 2012, cu Vecernia, Litia și Acatistul Sfintei Cruci. Slujba va fi oficiată de Preasfințitul Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, informează Ziarul Lumina. 'La sfârșitul Privegherii va fi sfințit și un nou sediu al Centrului de pelerinaj al Patriarhiei Române, situat pe Calea Victoriei, în apropierea bisericii', ne-a declarat pr. paroh Cristinel Trandafir.

Procesiunea 'Calea Sfintei Cruci - Scară către cer' cu Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci va pleca din curtea bisericii la ora 19:00. Racla va fi purtată de preoți pe Calea Victoriei până în parcul Nicolae Iorga. După ce procesiunii i se vor alătura credincioșii Parohiei 'Sfântul Nicolae' - Tabacu, PS Varlaam Ploieșteanul, înconjurat de soborul de preoți, și împreună cu credincioșii vor ocoli parcul. Procesiunea se va opri pentru un moment de rugăciune la troița-monument din centrul parcului ridicată în semn de cinstire a Sfintei Cruci, în memoria ostașilor care au luptat pentru reîntregirea neamului și a marelui istoric și om de cultură Nicolae Iorga. 'Pe o scenă amenajată în parc prin grija Primăriei sectorului 1 și a domnului primar Andrei Chiliman, va urma un concert de muzică bisericească susținut de Corala 'Nicolae Lungu' a Catedralei patriarhale', a mai spus pr. Trandafir.

După momentul cultural, procesiunea va reveni la Biserica 'Sfântul Vasile cel Mare' - Victoria. 'Sfânta raclă va fi expusă spre închinare până la ultimul credincios', ne mai spune părintele paroh.

A doua zi, vineri, 14 septembrie, în ziua prăznuirii Înălțării Sfintei Cruci, credincioșii vor putea participa la Sfânta Liturghie săvârșită de PS Episcop Varlaam Ploieșteanul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Sărbătoarea parohiei va continua și în 15 septembrie, când mai mulți enoriași vor participa la un pelerinaj de o zi la Mănăstirea 'Înălțarea Sfintei Cruci' - Caraiman.

Mai multe date despre Biserica Sfintei Cruci și 'Sfântul Vasile cel Mare' - Victoria din București , puteti citi chiar aici pe site :http://www.crestinortodox.ro/biseric...iei-67941.html

cristiboss56 12.09.2012 21:09:31

Creșterea alarmantă a grupărilor islamiste în Kenya
 
Kenya este o țară predominant creștină, și totuși, organizațiile islamiste sunt în creștere, iar atacurile împotriva bisericilor creștine sunt îngrijorător de dese.
Spre deosebire de Nigeria, unde creștinii și musulmanii sunt în proporții aproximativ egale, în Kenya, musulmanii sunt minoritari și de cele mai multe ori prietenoși.
Însă vântul intoleranței și al violenței se transmite prin aer. Cel puțin 5 biserici au fost atacate de vandali în ultimul an, inclusiv Biserica din Majengo. Ideologia radical extremistă care justifică violența și războiul prinde mai ales în comunitățile foarte sărace de musulmani, cu sprijinul grupării teroriste vecine din Somalia, Al Shabab, afiliată Al Qaeda.
Atacul asupra unei biserici a Armatei Salvării a avut loc în 27 august după ce un ideology și predicator musulman, Sheikh Aboud Rogo, a fost împușcat în stradă în primă zi. Poliția kenyană a spus că nu știe cine este atacatorul, ceea ce a înfuriat mulțimea musulmană.
„Poliția l-a ucis desigur” a spus Muhsin Swale, un musulman de la Moscheea Musa, acolo unde predica Sheikh-ul. Acesta a fost arestat de mai multe ori, mai ales datorită presupuselor lui legături cu organizațiile teroriste.
Agențiile umanitare avertizează că situația din Nigeria se poate inflama și se poate ajunge în situația Nigeriei.


Sursa: www.persecution.org

cristiboss56 12.09.2012 21:12:42

Ultima ora :Ambasadorul SUA în Libia și mai mulți funcționari americani uciși . . . !
 


Ambasadorul Statelor Unite în Libia, Christopher Stevens, a murit în urma unui atac asupra consulatului din Benghazi. Mai mulți bărbați înarmați au deschis focul asupra clădirii. Rachetele trase de atacatori au ucis patru persoane printre care și oficialul american, informează BBC. Libienii s-au revoltat din cauza unui film despre care ar ofensa Islamul.
Consulatul american din Benghazi a fost atacat în noaptea de marți spre miercuri de protestatari furioși pe faptul că în SUA a apărut un film despre care susțin că ar insulta personalitatea Profetului Mahommed. Presa internațională relatează că zeci de manifestanți înarmați din orașul Benghazi au blocat străzile care duc la Consulat, apoi i-au dat foc.
În urma atacului și-a pierdut viața ambasadorul SUA în Libia, Chris Stevens, dar și alți trei angajați ai Consultatului. Un oficial libian a declarat că americanii au fost cu rachete trase de atacatori, dintr-o mașină. Moartea lui Stevens a fost confirmată printr-un mesaj pe Twitter de către vicepremierul libian, Mustafa Abu Shagur.
Atacul a avut loc la câteva ore după ce la Cairo, ambasada americană a fost asaltată de mii de egipteni, revoltați din cauza aceluiași film. Aceștia au au dat foc mai multor steaguri americane. De asemenea au dat jos de pe clădire drapelul SUA și l-au înlocuit cu unul negru.
Filmul aflat la originea manifestațiilor antiamericane care au avut loc marți în Egipt și Libia și care s-au soldat cu cel puțin un mort, a fost realizat de un israliano-american care descrie islamul drept un "cancer", relatează Wall Street Journal, citat de AFP. Filmul, "Innocence of Muslims" ("Inocența musulmanilor"), a fost realizat și produs de Sam Bacile, un om de afaceri israeliano-american în vârstă de 54 de ani, originar din California, afirmă cotidianul american. "Islamul este un cancer", a declarat el pentru WSJ.
El s-a exprimat după ce manifestanții care protestau față de filmul său au intrat în ambasada americană din Cairo, unde au smuls un drapel american. La Benghazi, în Libia, filmul a generat manifestații violente în apropiere de consulatul american. Acestea s-au soldat cu un mort, un funcționar american. Sam Bacile a explicat pentru WSJ că el este la originea filmului respectiv, subliniind că a strâns cinci milioane de dolari de la circa 100 de donatori evrei, pe care nu i-a identificat, pentru a-l finanța. El a asigurat că a lucrat cu 60 de actori și o echipă de 45 de persoane pentru a turna filmul în trei luni, în 2011, în California. "Este un film politic, nu este un film religios", a declarat el pentru cotidian.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:12:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.