Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Cand trebuie sa punem numele copilului? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11099)

Elllma 04.11.2010 09:11:12

Am o mare dilema
 
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.

costel 04.11.2010 10:31:37

Ne bucuram sa stim ca esti din nou insarcinata. Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta numelui. Ii poti da fara retineri numele Maria. Iar cat priveste evenimentul nefericit amintit de tine, trebuie sa stii ca el nu s-a intamplat din cauza faptului ca ii spuneai pe nume inainte de a-l naste.

Eu port numele bunicului care a murit cu putin timp inainte ca eu sa fiu nascut. Asa ca obiceiul de a nu pune copilului numele unei rude care a murit, nu are nicio legatura cu invatatura Bisericii. Bucurii.

cristian67 04.11.2010 10:49:11

Cred ca pentru noi romanii ortodocsi,e mai important ce nume punem copiilor decat momentul alegerii acestui lucru,si tot la fel de important este sa avem in permanenta sfatuitori pentru astfel de lucruri importante,si ma refer aici bineinteles la PREOTII nostri

gabriela8 04.11.2010 17:10:50

Citat:

Īn prealabil postat de Elllma (Post 302570)
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.

Daca ai fagaduit Maicii Domnului ca vei da pruncului numele Ei, trebuie sa iti implinesti fagaduinta si nu mai apleca urechea la vorbe din popor!
Are Maica Domnului grija!

Samy02 04.11.2010 21:57:10

Citat:

Īn prealabil postat de Elllma (Post 302570)
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.

Iti doresc sanatate si roaga-te in continuare la icoana Maicii Domnului, vei primii si gandul cel bun ...ai sa vezi , ai sa simti in sufletul tau care este numele potrivit pentru copilul tau....totul este sa te rogi.....in rest ai grija de tine si de sarcina...sanatate multa....

Erethorn 05.11.2010 00:14:39

Citat:

Īn prealabil postat de Elllma (Post 302570)
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.

Ati promis ceva Sfintei Fecioare - nu lasati o superstitie babeasca sa va impiedice sa va tineti cuvantul catre Regina Ingerilor.

Va doresc din suflet sa nasteti o fetita frumoasa si sanatoasa, care sa va bucure zilele; in ceea ce-l priveste pe primul copil, fiti incredintata ca a ajuns s-o vada pe Maica Preacurata. Nebanuite sunt caile Domnului.

MARIAN 05.11.2010 11:06:54

superstitie
 
Astea cu numelui cuiva care a murit este o superstitie,stim cu totii ca este pacat sa credem in superstitii!eu port numele bunicilor mei.Concidenta ca si cel dupa tata(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si cel dupa mama au acelasi nume(MARIN).Intamplarea nefericita a fost ca am avut o surioara inaintea mea,care a murit(Dumnezeu sa o odihneasca in pace),inca nu era botezata,dar in certificatul de nastere,Maria era trecuta.Iar eu apoi Marin si uite ca am ajuns la varsta de 25 de ani.Asa ca sa nu mai ai niciun fel de indoiala,sarcina usoara iti doresc si sa te bucuri de Maria,multi,multi ani.

Marietta 06.11.2010 19:06:07

Mamei mele i s-a dat numele unei surori care murise. Si, Slava Domnului, iata a crescut mare si sanatoasa, s-a casatorit, a dat nastere la 5 copii si a ajuns la varsta batranetii. Nu-ti face griji in legatura cu numele. Cum ti-a mai zis cineva, te indemn si eu: roaga-te si vei primi gandul cel bun.

daniil96 07.11.2010 18:21:24

din cate tin minte ...

numele se da la 8 zile

e o slujba speciala pentru asta ... orice preot iti poate da mai multe detalii despre aceasta randuiala

daniel


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:14:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.