Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Eutanasia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5044)
-   -   Incinerarea este un pacat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1628)

rainer_ligia 15.04.2007 21:55:38

Incinerarea este un pacat?

cristiboss56 15.04.2007 22:41:45

Citat:

În prealabil postat de rainer_ligia
Incinerarea este un pacat?

Tu ce crezi ?! Este un obicei pagin. Crestineste, din pamint ne-am facut in pamint ne-ntoarcem.

cozia 17.04.2007 00:44:27

:)Da, conform traditiei asa ar fi , dar focul nu face altceva decit sa grabeasca un proces natural care duce tot acolo adica la descompunerea in atomi si molecule, nu? Parintele ne-a spus ca la Invierea mortilor toti atomii se vor aduna ca pilitura de fier la magnet, deci privind practic tot aia este...singura diferenta ar fi ca atomii respectivi ar "muncii" mai putin din moment ce mai exista niste ramasite osoase... dar desi eu sunt pentru continuarea Traditiei nu crede ca incinerarea ar impiedica Mintuirea acelui om mai ales ca este si vorba de costuri mari, deci nu cred ca Mintuirea tine de bani.
Adica daca ai trait toata viata ca un sfint dar ai murit in datorii si esti dus la crematoriul saracilor, oare iti pierzi mintuirea? Eu nu cred! ???

cristiboss56 18.04.2007 08:34:42

Citat:

În prealabil postat de cozia
:)Da, conform traditiei asa ar fi , dar focul nu face altceva decit sa grabeasca un proces natural care duce tot acolo adica la descompunerea in atomi si molecule, nu? Parintele ne-a spus ca la Invierea mortilor toti atomii se vor aduna ca pilitura de fier la magnet, deci privind practic tot aia este...singura diferenta ar fi ca atomii respectivi ar "muncii" mai putin din moment ce mai exista niste ramasite osoase... dar desi eu sunt pentru continuarea Traditiei nu crede ca incinerarea ar impiedica Mintuirea acelui om mai ales ca este si vorba de costuri mari, deci nu cred ca Mintuirea tine de bani.
Adica daca ai trait toata viata ca un sfint dar ai murit in datorii si esti dus la crematoriul saracilor, oare iti pierzi mintuirea? Eu nu cred! ???

Nu, Cozia nu se pierde acel drept, ca sa zic asa, al mintuiri. Dar vezi tu, incinerarea s-a folosit mult la atei, vezi ca exemplu la comunisti . Ea nu are nimic comun cu morala crestina. Bineinteles ca multi de a lungul istoriei nici nu au apucat sa aiba macar o cruce, un mormint( vezi razboaiele , perioada epidemiilor) , asta nu inseamna ca ei vor fi nesocotiti. Dar, atunci cind putem sa respectam traditia, trebuie sa o facem cu prisosinta.

Cristalin 18.04.2007 16:12:06

Citat:

În prealabil postat de rainer_ligia
Incinerarea este un pacat?

Da,cred ca e un pacat sa-ti bati joc de trupul tau ,care este "templul" Duhului Sf. dupa ce sufletul e dus pe lumea cealalta (de obicei incinerarile se fac la dorinta decedatului).

Va_iubesc 18.04.2007 23:05:05

Citat:

În prealabil postat de rainer_ligia
Incinerarea este un pacat?

Da, e pacat. Cei incinerati nu pot fi pomeniti nici la slujbele de pomenire a celor adormiti, nici la proscomidie. E lipsa de respect fata de trupul care e "templul Duhului Sfant" si iar neluare in seama a celor scrise in Biblie. Daca cel decedat doreste sa fie incinerat, sa nu dai inapoi in a nu indeplini dorinta asta. O sa-ti multumesca la Judecata, fiindca o sa-l poti pomeni la slujbele bisericii si va urma cuvantul "din pamant esti si in pamant te vei intoarce".

Elena

Colors 19.04.2007 11:18:39

-Salut sfinte vecine, esti mai bine azi?
-Sa traiesti sfinte vecine, ma mai doare piciorul stang si nu prea am dormit asa bine. Sfantul vecin de deasupra mea a ciocanit toata noaptea si pe dimineata s-a certat cu sfanta nevasta-sa.
-Lasa sfinte vecine, toate trec, tu sa fii sanatos. Cat s-a terminat Steaua-Rapid?
-Nu stiu vecine ca n-am platit cablul de 3 luni.
-Auzi sfinte vecine ca cica astia iar scumpesc gazul cu intrarea in U.E.
-Sfanta mama lor de sfinti! Raman fara bani de tot, sfinte vecine. Am auzit ca dau imprumuturi pe carduri.
-Da sfinte vecine, credite rapide fara bataie de cap. O sa fac si eu un imprumut pentru sfintii mei copii, sa aiba si ei o casa, o masina.
-Sfinte vecine, ce se intampla cu sfintii oameni care nu reusesc sa-si plateasca datoriile?
-Ajung la inchisoarea sfintilor datornici, sfinte vecine.
-Si de-oi muri asa, sfinte vecine, cine ma ingroapa? Ca eu sunt singur, fara ajutor, iata, doar pensia asta de sfant pensionar o am!
-Nu-ti face grija sfinte vecine, Primaria are fonduri pentru incinerarea sfintilor datornici.
-Sa traiesti sfinte vecine! Mi-ai luat o piatra de pe inima! Bun e Dumnezeu, ca are grija de noi astia sfintii, ca doar n-am omorat pe nimeni!
-Da sfinte vecine, te salut acum, ma grabesc sa ajung la aeroport. Astept o sfanta delegatie de la Brussel in legatura cu niste investitii pentru pacatosii aia de ciobani ce nu vor sa asigure conditii igienice la oi.
Sa traiesti sfinte vecine, merg si eu sa iau "Libertatea pentru femei", mai citesc si eu ce a facut sfanta Andreea Marin de Sfintele Paste, ca in casa ma plictisesc. Grea viata asta de sfant!

Va_iubesc 19.04.2007 13:00:47

Citat:

În prealabil postat de Colors
Astept o sfanta delegatie de la Brussel in legatura cu niste investitii pentru pacatosii aia de ciobani ce nu vor sa asigure conditii igienice la oi.
Sa traiesti sfinte vecine, merg si eu sa iau "Libertatea pentru femei", mai citesc si eu ce a facut sfanta Andreea Marin de Sfintele Paste, ca in casa ma plictisesc. Grea viata asta de sfant!

:D:D:D

Multumim, Liviu. Foarte graitor, desi e cam haz de necaz. Si uite asa ne trece viata crezand ca suntem sfinti, desi bine ar fi sa fim in locul "pacatosilor acelora de ciobani".

Elena

cozia 19.04.2007 18:10:13

Da, si ce te faci cind traditia de inmormintare te costa o mina si un picior sau... un rinichi ce te mai faci... Te imprumuti la banca si pleci pe lumea cealalta in datorii. Oricum banuiesc ca daca inmormintarea se face undeva la tara intr-o fundatura banuiesc ca nu este asa de scump si UE inca nu a ajuns pe acolo.

O sa ajungem tot ca sfintii pe care ii inmormintau ucenicii in ascuns prin cine stie ce coclauri ca sa evite publicitatea si aprobarile gen UE.:)

Va_iubesc 19.04.2007 19:28:24

Da, Andrei, ai dreptate ca de multe ori e si o problema financiara, dar in general nu e, ci e din comoditate sau ca sa le ramana urmasilor cat mai multi bani. Iar cateodata e chiar necunoastere a situatiei si nedeschidere pentru a intelege altceva. Eu am un astfel de caz in inima mea si am suferit mult din cauza asta. Profesorul de matematica al mamei mele, cu familia caruia ramasesem in relatii de prietenie, ajunsese si nu mai avea posibilitati financiare la pensie. Traia impreuna cu sotia din ce-i dadeau unul si altul, iar copiii lor cred ca asteptau sa moara odata ca sa le ia apartamentul. Ei ar fi putut sa-l vanda sau sa inchirieze o parte din el ca sa se descurce, dar nu-i lasau copiii.

Cand a murit, asta era acum vreo 8 ani, copiii au zis ca il incinereaza, ca asa a dorit el. Lupte de lamurire cu familia mea (eram destul de apropiati), cu fostii lui elevi, ei ziceau ca oricum nu au posibilitati financiare. Pana la urma s-au gasit doua locuri unde ar fi putut fi inmormantat (si in Bucuresti si langa), s-a facut o cheta pentru a cumpara cate ceva pt inmormantare, dar copiii au zis nu, un NU categoric, ca ziceau ei "asta a fost dorinta tatalui". La fel s-a intamplat mai tarziu si cu mama lor.

Dar au trait copiii drama la incinerare. Unul din copii a fost pus sa se uite la toata incinerarea (trebuie cineva sa vada ca intr-adevar s-a facut, ca sa nu fie luat corpul pentru teste sau altceva) si asta l-a socat putin, fiindca zicea ca i-au cerut permisiunea sa-l dezbrace ca sa-i ia lucrurile cel care lucra acolo si...sa-ti vezi tatal dezbracat arzand in fata ta ca asa ai vrut tu, cred ca e oribil. Apoi, cand au iesit ceilalti s-a vazut fum deasupra locului de incinerare si si-au dat seama ca asta e tot ce a mai ramas din tatal lor. Socul dat de mustrarea constiintei a fost pe moment, dar apoi au uitat si la cativa ani au repetat "experimentul" si cu mama lor. Asta arata foarte clar ca daca nu e pocainta, omul nu se indreapta, ci pacatul devine starea lui de vietuire.

Eu nu m-am dus la incinerari, mi-au povestit parintii mei care erau foarte tristi, dar si eu am o mare suferinta in inima mea ca nu pot sa-i trec pe acesti oameni pe un pomelnic, sau la o pomenire a celor adormiti. Ii pomenesc in rugaciunile mele personale, dar astea sunt nimic pe langa rugaciunea in Biserica. Regret si acum ca nu s-au facut atunci presiuni ca sa le schimbe dorinta copiilor. Dar acum...e prea tarziu. Spun toate acestea ca daca e cineva care ar dori sa faca asa ceva, sa stie dinainte ce drama va lua cu el.

Elena

cozia 19.04.2007 23:39:30

Multumim de povestire Elena!:)

2io 20.04.2007 23:44:48

Citat:

În prealabil postat de rainer_ligia
Incinerarea este un pacat?

Asa cum statuia sarpe era in desert salvare pentru evrei (ca ei trebuiau sa se uite imediat la statuie ca sa nu moara dupa ce erau muscati de vreo vipera), tot asa si Hristos trebuie sa fie salvare pentru noi.

Deci, daca ne uitam la Hristos, El a fost inmormantat. Ca sa nu murim, la orice rascruce bine ar fi sa ne indreptam atentia spre Fiul lui Dumnezeu.

El a fost fara de pacat in viata aceasta, iar noi sa ne facem pacat chiar si dupa ce murim... sa nu avem liniste... cred ca atunci cand vom parasi conserva asta [trupul] si, cu mila lui Dumnezeu, vom fi langa El, in rai, sau... vom fi in iad, nu ne va interesa ce se intampla cu paraginatura asta de corp [ca asa va fi cand vom muri].

Dumnezeu sa ne lumineze !
Ionut

euftalia 21.04.2007 13:56:57

Este adevarat ca ritualul nostru de inmormantare crestin presupune inmormantarea corpului, ca simbol ca il cinstim si il pregatim pentru inviere,dar daca cineva isi incinereaza mortul fiind vorba despre ultima lui dorinta din timpul vietii sau stiu eu care alt motiv, nu mi se pare un asa grav pacat, slujba conteaza.
Este complicat, caci am auzit ca preotii nu au voie sa slujeasca la o incinerare, insa mie slujba mi se pare importanta.

krabu 29.05.2007 16:15:15

Cu privire la intrebarea din topic vreau sa va spun ce mi`a zis un preot. Acest lucru este un pacat doar daca cel decedat a insistat sau si`a exprimat dorinta de a fi incinerat. Cum a spus si Va_iubesc acestia nu pot fi pomeniti la Sfantul Altar.

Daca cei care`l inmormanteaza nu`l ard atunci el desi a pacatuit poate fi pomenit la Sfantul Altar. Daca cel decedat vrea sa fie inmormantat si cei vii il ard el nu are de a face cu acest pacat.

Laurentiu 22.07.2007 13:56:21

Citat:

În prealabil postat de rainer_ligia
Incinerarea este un pacat?

Daca au fost incinerati cu voia lor, da ,daca fara voia lor, nu.

Laurentiu 22.07.2007 13:57:14

Parintele Cleopa spunea asta!

dan73 22.07.2007 14:35:00

Invierea mortilor, in care crede Biserica, nu va depinde de ingroparea sau arderea lor. Insa, ingroparea mortilor nu este lipsita de legatura cu credinta in inviere. Biserica nu simte repulsie fata de trup, ci il cinsteste. Acolo unde trupul omenesc este tratat ca hoit macabru, este firesc sa se urmareasca disparitia lui. Pastrarea osemintelor este ceva sacru. Cunoastem astazi ca osemintele, desi uscate, mentin identitatea biologica a celui mort, pe cand cenusa nu. Sfantul Apostol Pavel spune: se seamana trup intru stricaciune inviaza intru nestricaciune..."
In intreaga istorie a Vechiului si a Noului Testament, arderea mortilor este abordata ca obicei idolatru.

cristiboss56 22.07.2007 18:29:43

Citat:

În prealabil postat de dan73
Invierea mortilor, in care crede Biserica, nu va depinde de ingroparea sau arderea lor. Insa, ingroparea mortilor nu este lipsita de legatura cu credinta in inviere. Biserica nu simte repulsie fata de trup, ci il cinsteste. Acolo unde trupul omenesc este tratat ca hoit macabru, este firesc sa se urmareasca disparitia lui. Pastrarea osemintelor este ceva sacru. Cunoastem astazi ca osemintele, desi uscate, mentin identitatea biologica a celui mort, pe cand cenusa nu. Sfantul Apostol Pavel spune: se seamana trup intru stricaciune inviaza intru nestricaciune..."
In intreaga istorie a Vechiului si a Noului Testament, arderea mortilor este abordata ca obicei idolatru.

Inviera mortilor in care crede Biserica ? Cum mai rastalmacim si cum aruncam cuvinte in necunostinta de cauza. Daca nu ai timp sau placere sa citesti Biblia, citeste CREZUL , pe care orice bun crestin ortodox il stie sau il are in casa sa. Nu te supara dar esti in necunostinta si e si oleaca de rea vointa.

dan73 22.07.2007 19:46:57

Am spus ca invierea mortilor "nu va depinde de ingroparea sau arderea lor", in sensul ca toti vor invia, inclusiv cei incinerati. Dumnezeu nu cunoaste limita in putere, dupa cum nu cunoaste limita in iubire.

cristiboss56 22.07.2007 20:37:49

Citat:

În prealabil postat de dan73
Am spus ca invierea mortilor "nu va depinde de ingroparea sau arderea lor", in sensul ca toti vor invia, inclusiv cei incinerati. Dumnezeu nu cunoaste limita in putere, dupa cum nu cunoaste limita in iubire.

Da, Dane ai dreptate.Pe mine m-a intrigat propozitia in care ai afirmat ca Biserica crede in invierea mortilor , ca si cum ar fi inventia ei. Probabil ca exprimarea a fost nefericita. In rest sunt intru totul deacord cu cele spuse de tine.

Raducu21 06.04.2009 23:45:12

Da
 
Am citit o carte care vorbea despre inmormantare si incinerare: "Ardem sau ingropam mortii?".
Da, este pacat incinerarea.
Daca nu gresesc, cel caruia a cerut el expres sa fie incinerat i se refuza slujba crestineasca.
Radu

cristiboss56 09.04.2009 23:52:04

Citat:

În prealabil postat de Raducu21 (Post 127099)
Am citit o carte care vorbea despre inmormantare si incinerare: "Ardem sau ingropam mortii?".
Da, este pacat incinerarea.
Daca nu gresesc, cel caruia a cerut el expres sa fie incinerat i se refuza slujba crestineasca.
Radu

Am participat la o astfel de incinerare , și există un preot ce săvârșește o scurtă slujbă, dar nu este nici pe departe slujba ce se oficiază în mod normal .

amatyyy 10.05.2009 22:30:53

Citat:

În prealabil postat de rainer_ligia (Post 23786)
Incinerarea este un pacat?

Credinta crestin ortodoxa exista de 2000 de ani.
Oare daca nu ar fi fost pacat, sau nu ar fi fost spre dauna sufletului s-ar fi permis si la noi.
Diavolii cauta noi si noi modalitati pentru a distruge omul, chiar si trupul ramas aici fara suflet, pentru o perioada, pana la a doua venire a lui Hristos!
Ca exemplu, cunosc personal o familie de indieni care cred in elefanti ,si cand moare tatal, fiul ii aprinde rigup pe care sta trupul neinsufletit. Eu personal nu as fi putut face asta niciodata. Nu vreau sa-i judec, chiar ii admir intr-o anumita masura ,acest inidan nu consuma alcool, nu a consumat nicoadata carne sau bauturi alcoolice, si nu l-am auzit nicodata sa zica rau de cineva.
Ce minunat si bine ar fi fost daca ar fi fost crestin, dar nu e tarziu nicodata....
Fiindca Dumnezeu are grija fiecarui cum numai El o stie!
Dumnezeului nostru Slava!

georgeval 10.05.2009 23:07:44

Citat:

În prealabil postat de rainer_ligia (Post 23786)
Incinerarea este un pacat?

Valoarea trupului ne-a descoperit-o Hristos prin Invierea Sa din morti si Inaltarea Sa la ceruri cu trupul. Crestinismul nu are o conceptie pesimista despre trup ca in sistemele filzofice-gnosticismul, platonismul, maniheismul, etc. Trupul este un "subiect" pentru suflet nu o temnita sau o carcera.

matiz78 21.05.2009 20:03:39

Da,e pacat!

unortodox 25.05.2009 15:15:40

imitatio Hristi
 
Eu unul nu stiu daca incinerarea este sau nu un pacat.
Cred insa ca sfanta traditie poarta in sine un sens mai inalt decat cel vazut in mod imediat. De exemplu: daca inmormantarea ar fi fost inlocuita de incinerare in cazul Domnului nostru Iisus Hristos, Iosif din Arimatea nu ar mai fi figurat in Cartea Vietii, Maria Magdalena nu ar mai fi vizitat mormantul si nici nu ar mai fi fost prima care sa marturiseasca si sa vada invierea Domnului. Mormantul gol nu ar mai fi existat si nici Biserica Sfantului Mormant unde Dumnezeu savarseste anual minunea Focului Sfant.
Domnului nici un os nu a permis Dumnezeu sa-i fie frant desi a trecut prin patimi groaznice pentru ca trupul este templul lui Dumnezeu si in el trebuie facuta inchinarea cea adevarata. Pana si cei pagani - de exemplu hindusii - nu ii incinereaza pe cei care in viziunea lor au dus o viata sfanta asa ca se poate vedea ca pana si ei au primit o mica descoperire de la Dumnezeul luminilor in aceasta privinta.
Ce s-ar fi intamplat oare daca toti sfintii ar fi fost incinerati? Unde ar fi fost toti aceia care s-au vindecat atingand sfintitele lor moaste?
Eu unul cand voi adormi vreau sa fiu inmormantat crestineste pentru a-l imita si in moarte pe Hristos.
_______________________
Parerile expuse sunt de natura personala.
Doamne ajuta!

Florin-Ionut 25.05.2009 16:13:50

Eu prefer sa fiu incinerat. Dupa ce mor, desigur...

Decat sa fiu masa pentru viermi, mai bine sa ma mistuie focul. Ma gandesc ca multi martiri s-au savarsit arsi de vii si asta nu i-a impiedicat sa ajunga la Dumnezeu.

Si am credinta ca puternic este Dumnezeu sa transforme cenusa inapoi in trup, care va fi si nestricacios la Inviere. N-am nici cea mai mica indoiala.

Mai cred insa ca nu voi apuca batranetele in stilul in care descurg evenimentele pe plan international si ca nu peste mult timp nu vom mai putea opta pentru incinerare sau alt fel de transformare a trupului dupa moarte.

georgeval 23.06.2009 18:05:11

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 140850)
Eu prefer sa fiu incinerat. Dupa ce mor, desigur...

Decat sa fiu masa pentru viermi, mai bine sa ma mistuie focul. Ma gandesc ca multi martiri s-au savarsit arsi de vii si asta nu i-a impiedicat sa ajunga la Dumnezeu.

Si am credinta ca puternic este Dumnezeu sa transforme cenusa inapoi in trup, care va fi si nestricacios la Inviere. N-am nici cea mai mica indoiala.

Mai cred insa ca nu voi apuca batranetele in stilul in care descurg evenimentele pe plan international si ca nu peste mult timp nu vom mai putea opta pentru incinerare sau alt fel de transformare a trupului dupa moarte.

Interesant. Care sunt principalele argumente pentru incinerare? Cred ca fiecare dintre noi avem pareri personale dar care nu sunt mantuitoare. Intr-o postare anterioara am subliniat ca Invierea si Inaltarea lui Hristos la ceruri cu trupul este cel mai potrivit argument pentru a sublinia valoarea trupului. Sunt curios sa aflu argumentele tale.

AlinB 24.06.2009 11:59:59

Citat:

În prealabil postat de Va_iubesc (Post 24157)
Da, e pacat. Cei incinerati nu pot fi pomeniti nici la slujbele de pomenire a celor adormiti, nici la proscomidie. E lipsa de respect fata de trupul care e "templul Duhului Sfant" si iar neluare in seama a celor scrise in Biblie. Daca cel decedat doreste sa fie incinerat, sa nu dai inapoi in a nu indeplini dorinta asta. O sa-ti multumesca la Judecata, fiindca o sa-l poti pomeni la slujbele bisericii si va urma cuvantul "din pamant esti si in pamant te vei intoarce".
Elena

Nu cred ca exista asa ceva in Canoanele Bisericii.

In orice caz nu vad de ce un crestin ar cere sa fie incinerat.
Caz in care preotul chiar n-ar avea cum sa-i faca slujba de ingropare (desi poate cu un efort de imaginatie..).

Si cenusa care ramane tot in pamant ajunge, dar astea de acum sunt interpretari deplasate ale Scripturii.

AlinB 24.06.2009 12:02:35

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 140850)
Eu prefer sa fiu incinerat. Dupa ce mor, desigur...

Decat sa fiu masa pentru viermi, mai bine sa ma mistuie focul. Ma gandesc ca multi martiri s-au savarsit arsi de vii si asta nu i-a impiedicat sa ajunga la Dumnezeu.

Cred ca ai o perceptie gresita vizavi de raportul dintre suflet si trup si mai exact te indentifici prea mult cu trupul.

Da, au fost arsi, dar nu ca alegere a lor.

Citat:

Si am credinta ca puternic este Dumnezeu sa transforme cenusa inapoi in trup, care va fi si nestricacios la Inviere. N-am nici cea mai mica indoiala.
Nu asta este problema..ci cea de motivele pentru care un crestin ar cere sa fie incinerat.
Acelea care ar fi? Ma refer la suportul lor teologic.

Citat:

Mai cred insa ca nu voi apuca batranetele in stilul in care descurg evenimentele pe plan international si ca nu peste mult timp nu vom mai putea opta pentru incinerare sau alt fel de transformare a trupului dupa moarte.
Ca sa vezi unde era problema incinerarii.. :21:

Fani71 24.06.2009 12:03:09

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 147764)
Nu cred ca exista asa ceva in Canoanele Bisericii.

In orice caz nu vad de ce un crestin ar cere sa fie incinerat.
Caz in care preotul chiar n-ar avea cum sa-i faca slujba de ingropare (desi poate cu un efort de imaginatie..).

Si cenusa care ramane tot in pamant ajunge, dar astea de acum sunt interpretari deplasate ale Scripturii.

Exemplu: in Japonia, nu e voie sa ingropi mortii, statul te obliga sa-i incinerezi (nu mai e loc). Ce credeti ca fac ortodocsii japonnezi?
Ii incinereaza, desigur. Cu slujba, evident.
Asa ca, sa nu absolutizam. Sigur, cinstirea trupului prin inmrmantare este un semn, vrea sa arate ca trupul e important, si ca va invia. dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu ne poate invia altfel si nu inseamna ca daca din diverse motive cineva este incinerat, risca iadul..

costel 24.06.2009 12:55:27

Am asitat la o discutie unde se spune ca e bine sa fie ars, asa se evita primejdia de a ingropa pe cineva de viu. Dar o astfel de mentalitate pierde din vedere ca nu se evita primejdia de a fi ars de viu, in astfel de situatii.

Fani, e o problema destul de delicata. Daca de astazi s-ar arde toate trupurile, ar insemna sa ne multumim cu moastele celor din vechime.

Sigur, arderea cuiva nu inseamna ca el nu va invia.

Fani71 24.06.2009 13:06:15

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 147774)
Am asitat la o discutie unde se spune ca e bine sa fie ars, asa se evita primejdia de a ingropa pe cineva de viu. Dar o astfel de mentalitate pierde din vedere ca nu se evita primejdia de a fi ars de viu, in astfel de situatii.

Fani, e o problema destul de delicata. Daca de astazi s-ar arde toate trupurile, ar insemna sa ne multumim cu moastele celor din vechime.

Sigur, arderea cuiva nu inseamna ca el nu va invia.

Pai, da, Costel, nici eu nu spun sa se arda toate trupurile, ziceam ca ingroparea trupurilor este un simbol, care are un sens, dar ca sa nu o absolutizam. Daca in anulmite situatii nu s epoate face (legea din Japonia, epidemii grave.. stiu eu?) atunci exista motive sa nu o facem.

AlinB 24.06.2009 17:32:09

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 147774)
Am asitat la o discutie unde se spune ca e bine sa fie ars, asa se evita primejdia de a ingropa pe cineva de viu. Dar o astfel de mentalitate pierde din vedere ca nu se evita primejdia de a fi ars de viu, in astfel de situatii.

Fani, e o problema destul de delicata. Daca de astazi s-ar arde toate trupurile, ar insemna sa ne multumim cu moastele celor din vechime.

Sigur, arderea cuiva nu inseamna ca el nu va invia.


Ce idei..
Dupa imbalsamare, care e o procedura standard la ora actuala, chiar daca se reduce la cateva injectii cu formol, poti fi sigur ca nu ai sa fii ingropat de viu.

Nimeni nu face reclama incinerarii, observam doar extremismul unora care scot din burta canoane vizavi de incinerare..

Anca-Miha 27.06.2009 05:16:59

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 147836)
Nimeni nu face reclama incinerarii, observam doar extremismul unora care scot din burta canoane vizavi de incinerare..

Ortodocsii "aripa moderata"... se cam lasa dusi de vant.

stefiedi 27.09.2009 14:25:15

?
 
stie cineva sa imi dea argumente BIBLICE si PATRISTICE referitoare la INCINERARE ?

stefiedi 29.09.2009 13:53:21

Pentru cei interesati de acest subiect (INCINERARE)
 
Din ce am reusit eu sa gasesc eu despre INCINERARE rezulta urmatoarele:

-In V.T. si N.T. sunt doar PROFETII,DESCRIERI SI SFATURI legate de moartea unor persoane importante atat in V.T. cat si in N.T.

-Scrierile Sfintilor Parinti si ale Autorilor antici pagani la fel DESCRIU moartea unor persoane importante si sfaturi legate de funeraliile decedatului (pagan sau crestin).

-Avand in vedere ca pacatul inseamna: "incalcarea poruncii Divine..." si neexistand o poruca Divina clara in privinta incinerarii rezulta faptul ca INCINERAREA NU ESTE UN PACAT CI DOAR O FORMA DE FUNERALII.

Totusi ca si crestinii (si chiar si pagani)este bine sa ne CINSTIM mortii prin ingroparea lor,astfel dand dovada de IUBIRE si RESPECT pentru ei atat in ce priveste trupul care este in pamant cat si sufletul din viata viitoare (Rai sau Iad).

antoniap 05.10.2009 17:05:34

[SIZE=+1]Hotararea luata in sedinta din 15 iunie 1928, privind incinerarea[/SIZE]
  1. [SIZE=+1]Preotii sa previna din vreme pe enoriasi, atragandu-le atentia ca, in cazul cand cineva dintre ei ar voi sa se incinereze, Biserica la va refuza orice asistenta religioasa;[/SIZE]
  2. [SIZE=+1]Inainte de oficierea slujbei de prohodire a unui mort, preotul respectiv sa aiba grija sa se informeze pe langa familia mortului, la care cimitir se va inmormanta cel decedat;[/SIZE]
  3. [SIZE=+1]Celor ce totusi au fost incinerati sau se vor incinera sa li se refuze orice serviciu religios, atat la moarte, cat si dupa moarte".[/SIZE]

stefiedi 05.10.2009 18:16:23

Multumesc de sursa dar...
 
mersi de sursa;o sa incerc sa caut si eu aceasta sursa,numai ca e o problema...sau mai multe

eu am cerut ARGUMENTE BIBLICE SI PATRISTICE
-eu unul pun baza in ceea ce zic Sfintii Parinti ai Crestinismului (inainte de marea schisma si de toate amestecurile care provin din epoca moderna si pana azi-Masonerie,New Age,Parapsihologie,etc.)nu de un Sinod Ortodox din sec.XX
-avand in vedere ca tot in sec.XX in Biserica Ortodoxa apar culte paralele gen Oastea Domnului ma cam pune sa ma intreb cata providenta divina a fost la aceste Sinoade

ce mi-ai trimis tu sunt canoane bisericesti dar baza pe care au fost formulate as vrea sa o vad,ce i-a facut pe Episcopi sa formuleze aceste canoane(ARGUMENTE pro sau contra acestui subiect),faptul ca cine socoteste canoanele Bisericii o sa arda in iad,anatema si toate cele nu ma impresioneaza.

Daca se poarte demonstra cu argumente solide si concrete faptul ca INCINERAREA este un pacat nu mai zic nimic chiar ma bucur ca o astfel de problema a fost clarificata...

dar daca mergem pe bun simt ,credinta oarba ,tata Floarea ,Popa Ioan sau un episcop/sinod de acum 100 de ani asta nu e TEOLOGIE.

rafael 05.10.2009 19:45:10

E pacat?
 
Sa va spun o poveste adevarata. Cunosc o doamna al carei fiu a murit intr-un spital din strainatate. Doamna era internata in acelasi spital, dar nu i s-a spus despre moartea fiului ei decat mult mai tarziu, atunci cand i-au inmanat o urna cu cenusa lui. Doamna ramanand singura, departe de tara, a fost internata intr-un azil de batrani. Doamna tine urna cu cenusa fiului ei la ea in camera. A fost sfatuita de catre un preot ortodox sa renunte la a tine cenusa, dar ea refuza. I-a facut parastase fiului ei, dar nu isi gaseste linistea. Problema este ca e o persoana cam dificila, care refuza din start orice incercare a cuiva de a o ajuta. M-am gandit ca cel mai mare ajutor pentru ea si fiul ei ar fi ca sa fie trecuti pe pomelnice pentru a se impartasi in chip nevazut la Sfanta Liturghie. Nu m-am gandit nici o clipa ca daca a fost incinerat fara voia lui nu poate sa primeasca un ajutor atat de pretios din partea Bisericii. Ei sunt deja pe pomelnice. Ce credeti, e un pacat?


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:00:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.