Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   10.000 de chinezi vor fi sterilizati cu forta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9303)

Marius22 28.04.2010 15:19:56

10.000 de chinezi vor fi sterilizati cu forta
 
Am citit stirea urmatoare pe o publicatie on-line. M-am ingrozit. Spre ce se indreapta omenirea?

"Daca persecutia celui de-al doilea copil al familiilor chineze nu prea da roade, autoritatile au decis sa apeleze la sterlizare, ca metoda de evitare a suprapopularii.

10.000 de chinezi, femei si barbati, care au incalcat stricta politica de planificare familiala, vor fi sterilizati, si fortat, daca este nevoie. Informatia a fost data publicitatii de Times Online, care scrie ca autoritatile au mers pana la arestarea rudelor oamenilor, care s-au ascuns de medici.

Politia a retinut pana acum 1300 de persoane, care vor fi eliberate, doar dupa ce rudele lor se duc sa fie sterilizate. Campania de sterilizare a inceput pe 7 aprilie, iar medicii au facut operatii la foc continuu, de la 8 pana a doua zi la dimineata la ora 4.

In zonele rurale ale Chinei, oamenii au voie sa faca un al doilea copil, doar daca primul este o fata. China are acum o populatie de 1,3 miliarde."

dianadi 28.04.2010 15:35:36

nu ma mira prea mult stirea asta deoarece omenirea in nici un caz nu se indrepta spre ceva bun...pe motiv de suprapopulare a terrei o sa se ajunga ca sterilizarea ca fie generala si doar putini vor avea dreptul sa aiba copii....sper sa nu prind asa vremuri-o sa fie ca un film de groaza unde o sa ai nevoie de aprobari,semnaturi si stampile pt a avea un copil.

maria-luisa 28.04.2010 17:49:50

si eu care tocmai imi pusesem o noua semnatura...:(

colaps 28.04.2010 17:57:18

Situatia nu-i deloc placuta trebuie sa recunosc asta.

Dar si China asta... 1.3 miliarde de locuitori. Pai imaginati-va ca are aproape dublul populatiei din Europa. La ei chiar e o problema serioasa cu supra-popularea.

luminita- 28.04.2010 22:09:40

Decat sa ii sterilizeze pe chinezi mai bine i-ar influenta sa emigreze in zonele mai putin populate ca doar sunt destule tari cu populatie mica

colaps 28.04.2010 22:16:16

Citat:

În prealabil postat de luminita- (Post 240743)
Decat sa ii sterilizeze pe chinezi mai bine i-ar influenta sa emigreze in zonele mai putin populate ca doar sunt destule tari cu populatie mica

O decizie disputabila. China ar scapa de probleme, dar alte tari s-ar putea confrunta cu probleme la nivel etnic.

luminita- 28.04.2010 22:28:00

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 240749)
O decizie disputabila. China ar scapa de probleme, dar alte tari s-ar putea confrunta cu probleme la nivel etnic.

Pai nu cred ca este vreo tara 100% pura din punct de vedere etnic,nici in Romania nu gasesti numai romani,asa cum nici in Spania nu sunt toti spanioli,etc.Peste tot sunt oameni de toate rasele asa ca inca unii in plus nu cred ca ar fi vreo problema.

Fani71 29.04.2010 00:19:41

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 240633)
Situatia nu-i deloc placuta trebuie sa recunosc asta.

Dar si China asta... 1.3 miliarde de locuitori. Pai imaginati-va ca are aproape dublul populatiei din Europa. La ei chiar e o problema serioasa cu supra-popularea.

De altfel, cat de mare este densitatea populatiei in China? Este mai mare ca in Europa? Din cate stiu eu nu, iar la noi nu s-au impus asemenea masuri.
Ce-i drept ca europenii in medie nu prea au multi copii.

ciprian22 29.04.2010 01:05:42

Problema nu este China ci statele care nu au o politica a natalitatii de nici un fel,cum ar fi India a carei populatii creste exponential si o va depasi in curand pe cea a Chinei densitatea fiind cu mult mai mare.Masurile luate de autoritatile Chineze sfideaza tot..de la morala la drepturile omului.Oare forurile internationale nu vad?asta daca se confirma informatia..

heaven 29.04.2010 06:56:46

Citat:

În prealabil postat de ciprian22 (Post 240804)
Problema nu este China ci statele care nu au o politica a natalitatii de nici un fel,cum ar fi India a carei populatii creste exponential si o va depasi in curand pe cea a Chinei densitatea fiind cu mult mai mare.Masurile luate de autoritatile Chineze sfideaza tot..de la morala la drepturile omului.Oare forurile internationale nu vad?asta daca se confirma informatia..

Buna intrebare....E aberant,strigator la cer.
Tara aia a ajuns o definitie a atrocitatilor visavi de oameni si animale.
Nu degeaba spunea un intelept de origine indiana ca nivelul unei natiuni poate fi judecat dupa modul in care isi trateaza animalele.China este cel mai bun exemplu in acest sens...


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:44:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.