Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   prin fire si prin har (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14365)

dobrin7m 16.01.2012 12:44:18

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 422248)
Iubirea de oameni nu se face pt progresul tau ci pentru nevoia celuilalt.
Cel cazut intre talhari era lipsit de cunostinta, nu stia cine il va ajuta,ii era indiferent daca acesta era credincios sau nu,preot sau din popor ,evreu sau samarinean .
La fel si astazi,cel cazut jos ,omul in nevoie ,ii este indiferent daca il ajuta un credincios sau un necredincios , singurul lui criteriu este sa ii fie inteleasa cu adevarat nevoia.
Asa cred ca a judeca si Dumnezeu ,fara sa se uite la fatza celui care daruieste,ci doar in functie de cat de mult a inteles nevoia celuilalt.Aceasta e adevarata iubire.Cand uiti pt o clipa de tine,si traiesti efectiv pentru celalalt.
Sunt convins ca nu se poate ajunge la deplinatatea acestei stari si la deplinatatea iubirii,decat prin Hristos. Si la fel sunt convins ca la Hristos se ajunge prin har . Ca nimeni nu poate de capul lui nici sa faptuiasca,nici mcar sa vrea sa faptuiasca.
Dar se pare ca realitatea e asa de cruda,incat ,desi ne numim ortodoxi si credinciosi,suntem mai jos decat oamenii firesti. Unii dintre aceia iubesc mai mult ca unii dintre noi.
Deci harul nu obliga la mantuire.
De aceea gasim oameni care iubesc mai tare decat noi,desi nu vorbesc explicit despre Biserica,nu sunt practicanti.E ca o dojana care ne-o arata Dumnezeui,pentru a ne arata cat de jos suntem.Ca nu suntem nici macar ca cei firesti,si ne numim duhovnicesti.
Asta arata ca sfintii nu au dreptate?Ca iubirea nu se obtine prin har? Nu.Ci arata cat de rece e iubirea noastra,caci pina si un om firesc iubeste mai mutl ca noi.
Caci orice ar zice oricine ,iubirea fiecaruia,va fi judecata dupa roadele sale,dupa fapte,dupa vorbe ,si nu dupa intentii.
Eu alta explicatie nu vad.
Mai ramane intrebarea daca se vor mantui oamenii firesti ? Un om firesc nu poate fi desavarsit,caci nu cunoaste pe Dumnezeu .Dar ,daca ar fi sa o luam prin comparatie ,fata de un ortodox caldicel,mai mult spre rece , un om firesc care iubeste,ar merita sa se mantuiasca mai mult,pentru ca desi nu a stiut,el a facut ,iar 'credinciosul' ,desi a stiut,nu a facut
Iubirea trebuie sa fie desavarsita ,de Dumnezeu si de oameni . Una singura dintre ele nu ajunge.Si nici nu pot fi separate .Aproape ca nici nu se poate da intaietate uneia dintre ele ,caci cine cauta intaietate ,implicit cauta separare.Normal ca Dumnezeu e mai mare ca omul,si la El trebuie sa ne fie intaiul gand.Dar cine nu iubeste pe aproapele pe care il vede,ii este imposibil sa iubeasca pe Dumnezeu,pe care nu il vede.Aproapele e cea mai buna poarta catre Hristos,care este usa catre Dumnezeu.Iubirea de oameni nu e optionala. Fara aceasta ,nu poyti nici dobandi nici mentine iubirea de Dumnezeu.
Pe cat de mic e omul fata de Dumnezeu,pe atat de mare este dragostea lui Dumnezeu fata de om,fata de toti oamenii. Daca Dumnezeu iubeste atat de mult pe cel de langa noi,ce ar trebui sa facem noi?

Sigur ca iubirea de oameni nu e optionala. Cine poate gandi asa? Ca ajunge sa iubesc pe Dumnezeu! cand stim ca cine nu iubeste aproapele dar spune ca iubeste pe Dumnezeu, e mincinos.
Insa iubirea de aproapele nu e suficient. Mai trebuie sa facem ceva. Sa ne cunoastem pe noi insine si sa ne indreptam. Toata viata trebuie sa iubim aproapele si in acelasi timp sa ne descoperim pe noi insine, sa constietizam toate pacatele din noi si sa le inlaturam. Pe masura ce facem asta vedem ca si iubirea noastra de aproapele se transforma, se curata si se indreapta. Aceste doua fapte, sunt inseparabile, si se fac in acelasi timp: iubirea de aproapele si indreptarea noastra prin ascultare.

Iubirea de aproapele se manifesta prin ajutorarea celui care are nevoie de ajutor. Sigur. Insa rezultatul este dublu. Binele aproapelui si sporirea vitutilor noastre. Asta daca in interiorul nostru ajutorarea aproapelui se face curat cu inima. Daca nu , rezultatul ramane intr-un singur sens: binele aproapelui. Insa si asa este bine. Ca la inceput infaptuiesti binele sa alungi pacatul , iar mai apoi ajungi sa infaptuiesti binele sa prisoseasca virtutea.
Asta se simte foarte bine in sufletul nostru. Eu de pilda am de lucru cu egoismul. L-am taiat insa ramasite de gand tot mai sunt.
La inceput faceam un bine cu un scop. Era un bine pacatos. mai apoi faceam bine fara scop ci ca doar vroiam sa ajut. Insa binele era masurat in inima si cantarit. Era rezultatul egoismului din inima. Si acela trebuie alungat. Continui sa fac binele, si mai vad ca uneori mai exista ramasita de gand egoist. Deci continui sa fac binele si ma rog lui Dumnezeu sa ma ajute sa scot si ramasita afara.
acesta este fenomenul. daca nu ne curatam si nu ne nevoim pentru asta , cerand sprijin la Dumnezeu, cu rugaciune si post si plans si spovedanie, pacatul din suflet nu iese. Ramane acolo, si il gandim si ne masoare binele facut semenilor.
Ce se intampla cu omul care nu vrea sa se gandeasca la Dumnezeu? Si el face binele dar il masoara din prinosul sau. il masoara mereu.
De exemplu: un om foarte bogat dar care nu se gandeste la Dumnezeu poate face binele din prinosul bogatiei, masurand binele in asa fel incat bogatia sa il satisfaca. Un sarac, care va trece pe acolo vanzand masura binelui nestiind masura bogatiei, va zice: ce om bun si cate infaptuie! ca nu stie masura bogatiei acelui bogat. daca bogatul nu va voi sa creada in Dumnezeu si sa Il asculte va ramane asa, un bogat care va face bine masurand binele din bogatia sa. Insa daca va voi sa creada in Dumnezeu si sa Il asculte va face binele nemasurand din bogatie cu riscul de a da bogatia lui toata saracilor daca ii vede suferind.

De pilda: o casa de copii are nevoie de haine. Un om bogat si egoist vine si daruie 10 saci de haine ce ii avea in debara si nu ii mai folosea si nu aruncase inca. Un om sarac ia toata hainele din dulapul lui si le pune intr-un sac si le duce acolo. Sigur omul care vede , si nu e intelept va zice: uite ce darnic este omul acesta a adus zece saci este plin de virtuti, iar celalalt egoistul aduce si el un sac.
este ca pilda din Scriptura cui banutii.
Noi judecam dupa aparente. Aceasta este boala noastra. frumos pe forum povestea glykys parca , sper sa nu gresesc, sau yasmina, de calugarul de la biserica care neavand bani a scos mirul din buzunar si a miruit pe toti.

Insa avem nevoie de rugaciunea unora pentru altii.
Te rog Iustine adauga-ma si pe mine la rugaciunile tale sa pot si eu sa ma schimb si sa fiu mai iubitoare. ma cheama Mihaela Eleonora. te rog roaga-te si pentru mine.

dobrin7m 16.01.2012 13:00:07

am citit astazi un cuvant al lui Dumitru Staniloaie care mi s-a parut minunat. Il expun din memorie.

Dumnezeu da iubire prin Duhul Sfant , care sa odihneste in Fiul, si care se rasfrange in omul ce-L primeste. Iar omul da iubirea apoi care ajunge la Dumnezeu. deci Dumnezeu primeste iubire de la oameni.

Si amintea aici rugaciunea aceasta si importanta ei : Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului, care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, Vino si te salasluieste intru noi si ne curateste de toata intinarea si mantuieste Bunule sufletele noastre.

Cred ca este existential ca iubirea noastra sa ajunga la Dumnezeu. Si aceasta se poate face prin Duhul Sfant, cunoscandu-l pe Hristos. Altfel iubirea noastra, ramane pe pamant, la nivel uman si atat.

Citesc cartea "Sfanta Treime" de Dumitru Staniloaie. Recomand tuturor cu drag.

catalin2 16.01.2012 13:19:53

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 422075)
Nu ma supar, cataline, ba din contra, cred ca si tu ai dreptate. Ma recunosc si in portretul facut de tine asa cum m-am recunoscut si in cel facut de Cristian. S-ar putea sa ai dreptate si in faptul ca, desi tot timpul spun ca sunt pacatos, eu de fapt sa ma cred sfant. Si smerit pe de-asupra. Da, la asta nu m-am gandit, dar e posibil sa fie si cum spui tu. Oricum, voi sa nu luati in serios "sfintenia" mea. Nici smerenia. Domnul cu tine, cataline!
Har, smerenie si jertfa de sine.

Problema e ca din cauza catalogarii constante ca farisei si altele a ortodocsilor ce nu au ideile ecumeniste unii eterodocsi si nu numai sunt incurajati sa ii atace pe acestia si chiar sa spuna ca acestia sunt extremisti, nu sunt ortodocsi, ca uite alti ortodocsi de pe forum spun la fel. Si duce doar la dezbinare acest lucru, iata ce iese din binele fara dreapta credinta.

In legatura cu smerenia, iata ce spune parintele Teofil (ca tot a amintit glykys de el):
"Smerenia adevărată nu se arată, iar cea falsă se arată cu smerenie, adică omul vrea să se știe că e smerit. Însă în momentul în care te afirmi cu smerenia, sigur nu o ai; treci în faza mândriei. Sunt unii oameni care au, așa, o tendință din aceasta și spun: ”Eu sunt cel mai mare păcătos, eu sunt cel de pe urmă, eu sunt ticălos”etc. Ăsta e un lucru care de fapt, nu vădește smerenie, chiar dacă sunt alții care nici atâta nu spun, dacă e vorba."
Parerea mea e ca primul pas al smereniei e sa nu spunem ca noi stim mai bine decat sfintii si Biserica. Daca cineva spune ca e pacatos o sa il laude lumea, ia spune ca esti smerit sa vezi ca o sa te critice.

MariS_ 16.01.2012 13:20:58

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 422319)
Sigur ca iubirea de oameni nu e optionala. Cine poate gandi asa? Ca ajunge sa iubesc pe Dumnezeu! cand stim ca cine nu iubeste aproapele dar spune ca iubeste pe Dumnezeu, e mincinos.
Insa iubirea de aproapele nu e suficient. Mai trebuie sa facem ceva. Sa ne cunoastem pe noi insine si sa ne indreptam. Toata viata trebuie sa iubim aproapele si in acelasi timp sa ne descoperim pe noi insine, sa constietizam toate pacatele din noi si sa le inlaturam. Pe masura ce facem asta vedem ca si iubirea noastra de aproapele se transforma, se curata si se indreapta. Aceste doua fapte, sunt inseparabile, si se fac in acelasi timp: iubirea de aproapele si indreptarea noastra prin ascultare.

Iubirea de aproapele se manifesta prin ajutorarea celui care are nevoie de ajutor. Sigur. Insa rezultatul este dublu. Binele aproapelui si sporirea vitutilor noastre. Asta daca in interiorul nostru ajutorarea aproapelui se face curat cu inima. Daca nu , rezultatul ramane intr-un singur sens: binele aproapelui. Insa si asa este bine. Ca la inceput infaptuiesti binele sa alungi pacatul , iar mai apoi ajungi sa infaptuiesti binele sa prisoseasca virtutea.
Asta se simte foarte bine in sufletul nostru. Eu de pilda am de lucru cu egoismul. L-am taiat insa ramasite de gand tot mai sunt.
La inceput faceam un bine cu un scop. Era un bine pacatos. mai apoi faceam bine fara scop ci ca doar vroiam sa ajut. Insa binele era masurat in inima si cantarit. Era rezultatul egoismului din inima. Si acela trebuie alungat. Continui sa fac binele, si mai vad ca uneori mai exista ramasita de gand egoist. Deci continui sa fac binele si ma rog lui Dumnezeu sa ma ajute sa scot si ramasita afara.
acesta este fenomenul. daca nu ne curatam si nu ne nevoim pentru asta , cerand sprijin la Dumnezeu, cu rugaciune si post si plans si spovedanie, pacatul din suflet nu iese. Ramane acolo, si il gandim si ne masoare binele facut semenilor.
Ce se intampla cu omul care nu vrea sa se gandeasca la Dumnezeu? Si el face binele dar il masoara din prinosul sau. il masoara mereu.
De exemplu: un om foarte bogat dar care nu se gandeste la Dumnezeu poate face binele din prinosul bogatiei, masurand binele in asa fel incat bogatia sa il satisfaca. Un sarac, care va trece pe acolo vanzand masura binelui nestiind masura bogatiei, va zice: ce om bun si cate infaptuie! ca nu stie masura bogatiei acelui bogat. daca bogatul nu va voi sa creada in Dumnezeu si sa Il asculte va ramane asa, un bogat care va face bine masurand binele din bogatia sa. Insa daca va voi sa creada in Dumnezeu si sa Il asculte va face binele nemasurand din bogatie cu riscul de a da bogatia lui toata saracilor daca ii vede suferind.

De pilda: o casa de copii are nevoie de haine. Un om bogat si egoist vine si daruie 10 saci de haine ce ii avea in debara si nu ii mai folosea si nu aruncase inca. Un om sarac ia toata hainele din dulapul lui si le pune intr-un sac si le duce acolo. Sigur omul care vede , si nu e intelept va zice: uite ce darnic este omul acesta a adus zece saci este plin de virtuti, iar celalalt egoistul aduce si el un sac.
este ca pilda din Scriptura cui banutii.
Noi judecam dupa aparente. Aceasta este boala noastra. frumos pe forum povestea glykys parca , sper sa nu gresesc, sau yasmina, de calugarul de la biserica care neavand bani a scos mirul din buzunar si a miruit pe toti.

Insa avem nevoie de rugaciunea unora pentru altii.
Te rog Iustine adauga-ma si pe mine la rugaciunile tale sa pot si eu sa ma schimb si sa fiu mai iubitoare. ma cheama Mihaela Eleonora. te rog roaga-te si pentru mine.

Da, da, da, de trei ori da, trebuie sa spun ca imi place deosebit acest post: echilibrat, profund, cald si bun. Sora dobrin7m are posibilitati nebanuite. Cum vad eu acest dialog in trei, Iustin10, Ioan Cezar si dobrin7m: nu il vad antagonic, in niciun caz, ci complementar. Adica, iustin10 spune asa: nu e bine sa fii caldicel, ca atunci mai bine de cei ce fac binele chiar fara credinta. Daca poti sa faci binele, fa-l imediat, nu amana pana devii un bun crestin. Ioan Cezar spune asa: nu cauta sa faci binele mai intai, ci cauta de te pocaieste cu adevarat, caci prioritara e pocainta, iar dragostea ce vine in urma ei e cu mult mai curata decat iubirea de dinainte. Perfect adevarat. Dar asta nu exclude ceea ce spune iustin10, ca atunci cand se iveste ocazia de a face bine, sa-l faci imediat, chiar daca nu ai dragostea aceea curata. Ele se completeaza: unul spune cum sa devii un crestin adevarat, celalalt cum sa eviti sa fii caldicel. Sora dobrin7m sintetizeaza magistral cele doua pozitii si scoate in evidenta profunzimile adevaratei credinte. Dansa arata si cum sa ne ferim sa fim caldicei si cum sa lucram ca sa devenim crestini adevarati. Si o face cu mult talent si multa profunzime. Ma bucura acest lucru si ma bucura si faptul ca se poate purta un dialog de bun simt chiar daca se privesc lucrurile din unghiuri diferite. Rezultatul e o suma, o sinteza. Acesta e tipul de dialog care imi produce bucurie si tin sa multumesc celor trei pentru contributia fiecaruia. Hristos in mijlocul nostru.
Har, smerenie si jertfa de sine.

catalin2 16.01.2012 13:42:31

Discutiile se pot purta pana la invatatura Bisericii, dar din moment ce s-a aflat care e invatatura nu mai are rost contrazicerea, ca altfel ajungem sa spunem ca noi am inteles mai bine si Biserica se insala.
Cum am arata pe celalalt topic invatatura BOR spune ca harul se primeste la Botez si Mirungere si nimeni nu poate primi altfel harul, doar prin fapte, fara sa aiba ca inceput Botezul si Mirungerea. Si mai spune ca harul e absolut necesar pentru a se mantui cineva.
Faptele bune fara Dumnezeu au dus intotdeauna la ceva rau. Iluministii, Marx, comunistii, toti voiau sa faca ceva bien, dar fara Dumnezeu. Si s-a ajuns la unul din cele mai rele lucruri, masacrul de la Comuna din Paris, crimele comunismului, kmerii rosii, etc.
Binele devine ceva relativ, in functie de cum il percepe fiecare. De exemplu in cea mai rau famata inchisoare din SUA s-a facut un sondaj si toti criminalii inchisi acolo au spus ca ei au facut doar bine, iar ceea ce au facut gresit avea intotdeauna o justificare.

Daca cineva crede ceva si vede ca Biserica si sfintii spun altceva reactia fireasca ar trebui sa fei sa spuna ca s-a inselat el, si eventual sa caute de ce e asa cum spune invatatura, pentru ca orice va cerceta va vedea ca e corect ce spune BO. Arie s-a gandit intr-o zi s a ajuns la concluzia ca Iisus nu e Dumnezeu, cum invatau toti. I s-a spus ca se insala, dar el a continuat sa spuna ca rationamentul sau e cel bun, pentru ca are incredere in mintea sa, ceilalti se insala. Nu a tinut doar pentru el, a inceput sa ii convinga si pe altii. A fost caterisit la inceput, dar nu a spus ca a gresit, a continuat. Abia apoi, cand totul luase amploare a fost declarat eretic, pentru ca nici in ceasul al doisprezecelea nu a spus ca a gresit. Si nici dupa aceea, pana ala moarte a sustinut ca el are dreptate, uite unde l-a dus mintea si rationamentul sau. Si se spune ca se ruga des, postea mult, doar ca mandria l-a coplesit.

Erethorn 16.01.2012 19:34:54

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 422343)
Cum am arata pe celalalt topic invatatura BOR spune ca harul se primeste la Botez si Mirungere si nimeni nu poate primi altfel harul, doar prin fapte, fara sa aiba ca inceput Botezul si Mirungerea. Si mai spune ca harul e absolut necesar pentru a se mantui cineva.

Păi bine domnule, dar nu vedeți că din nou introduceți o contradicție ?! Păi nu tot dumneavoastră ați susționut că s-au mântuit unii fără Botez, de exemplu Traian ?

V-am mai întrebat o dată și ați refuzat să răspundeți: Traian a fost botezat, da sau nu ? A fost în Biserică sau în afara ei ?

catalin2 16.01.2012 20:50:55

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 422460)
Păi bine domnule, dar nu vedeți că din nou introduceți o contradicție ?! Păi nu tot dumneavoastră ați susționut că s-au mântuit unii fără Botez, de exemplu Traian ?

V-am mai întrebat o dată și ați refuzat să răspundeți: Traian a fost botezat, da sau nu ? A fost în Biserică sau în afara ei ?

Usere Erethorn, iar faci glume. Desi ti-am raspus detaliat, chiar de mai multe ori, spui ca am refuzat sa raspund. Cine sa te mai inteleaga?

Erethorn 16.01.2012 21:08:22

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 422494)
Usere Erethorn, iar faci glume. Desi ti-am raspus detaliat, chiar de mai multe ori, spui ca am refuzat sa raspund. Cine sa te mai inteleaga?

La întrebările simple de mai sus nu se poate răspunde "detaliat", deci din chiar această replică a dumneavoastră se vede că nu ați răspuns, ci ați divagat.

Vă rog să răspundeți simplu la două întrebări simple:

A fost Traian botezat ? Da sau Nu ?

S-a mântuit Traian în Biserică ? Da sau Nu ?

catalin2 17.01.2012 13:04:04

Usere Erethorn, sunt doua posibilitati, ori nu ai citit postarea mea ultima legata de subiectul asta (ceea ce nu cred, pentru ca ai mai postat dupa aceea): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=80 ori faci ca de obicei si intrebi de zece ori acelasi lucru, uitand ca ai mai intrebat si ti s-a raspuns, doar din dorinta de vorbire desarta. Mai e posibilitatea sa nu intelegi daca e un mesaj mai lung, eu te-am mai intrebat asta.
Acum ce asteptari ai, sa ma citez de fiecare data de cate ori ma intrebi, adica sa dau citate din mesajul meu precedent?
O sa presupun ca intentiile sunt bune, si intrebi de zece ori ca sa afli adevarul si astfel sa te intorci la adevar, nu doar pentru cearta de cuvinte. Si iti raspund si la aceste intrebari, desi o sa ma repet.
Dumnezeu e Atotputernic, nu exista limite la Dumnezeu. De aceea poate sa-i mantuiasca pe toti oamenii, apocatastaza de care vorbeste Origen.
Sfantul Ioan Damaschin vorbea de puterea rugaciunii, ca pana si pe un pagan a putut sa-l mantuiasca, ceea ce si lui i se parea ceva extraordinar. Si sfantul Ioan cunostea doar aceste doua exceptii pana in secolul VIII, pe care le-a si enumerat. Si nu au avut cei doi fapte ale lor, ci doar norocul sa se roage niste sfinti pentru ei. Din raspunsul dat sf. Grigorie ni s-a spus sa nu ne mai rugam pentru paganii decedati.
Asadar, daca cineva nu e Enoh sau Sf. Ilie atunci o sa moara dupa un numar de ani. Daca cineva nu e Falconilla sau imparatul Traian atunci va avea nevoie de harul din BO ca sa se mantuiasca.

Intrebare pentru cei ce sustin ca mantuirea depinde doar de fapte, ce fapte bune a avut talharul de pe cruce? Fapta lui buna a fost credinta in Iisus chiar inainte de moarte.

Erethorn 17.01.2012 18:01:21

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 422631)
Usere Erethorn, sunt doua posibilitati, ori nu ai citit postarea mea ultima legata de subiectul asta (ceea ce nu cred, pentru ca ai mai postat dupa aceea): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=80 ori faci ca de obicei si intrebi de zece ori acelasi lucru, uitand ca ai mai intrebat si ti s-a raspuns, doar din dorinta de vorbire desarta. Mai e posibilitatea sa nu intelegi daca e un mesaj mai lung, eu te-am mai intrebat asta.
Acum ce asteptari ai, sa ma citez de fiecare data de cate ori ma intrebi, adica sa dau citate din mesajul meu precedent?
O sa presupun ca intentiile sunt bune, si intrebi de zece ori ca sa afli adevarul si astfel sa te intorci la adevar, nu doar pentru cearta de cuvinte. Si iti raspund si la aceste intrebari, desi o sa ma repet.
Dumnezeu e Atotputernic, nu exista limite la Dumnezeu. De aceea poate sa-i mantuiasca pe toti oamenii, apocatastaza de care vorbeste Origen.
Sfantul Ioan Damaschin vorbea de puterea rugaciunii, ca pana si pe un pagan a putut sa-l mantuiasca, ceea ce si lui i se parea ceva extraordinar. Si sfantul Ioan cunostea doar aceste doua exceptii pana in secolul VIII, pe care le-a si enumerat. Si nu au avut cei doi fapte ale lor, ci doar norocul sa se roage niste sfinti pentru ei. Din raspunsul dat sf. Grigorie ni s-a spus sa nu ne mai rugam pentru paganii decedati.
Asadar, daca cineva nu e Enoh sau Sf. Ilie atunci o sa moara dupa un numar de ani. Daca cineva nu e Falconilla sau imparatul Traian atunci va avea nevoie de harul din BO ca sa se mantuiasca.

Intrebare pentru cei ce sustin ca mantuirea depinde doar de fapte, ce fapte bune a avut talharul de pe cruce? Fapta lui buna a fost credinta in Iisus chiar inainte de moarte.

Și totuși, în ciuda unei postări destul de lungi (vedeți, nu e bine să spunem lucruri multe, că altfel ne ies porumbei de genul "unii s-au mântuit pentru că au avut noroc"), nu ați răspuns la cele două întrebări, de aceea revin cu ele:

A fost botezat Traian, DA sau NU ?

Aparține Traian de Biserică, DA sau NU ?


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:23:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.