Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   de ce injura barbatii femeile? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16582)

cezar_ioan 24.06.2013 00:26:33

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 524002)
Ai citit VT sau vrei acum o analiză pe text?

Și da, ai inteles bine: pedeapsa neascultarii e moartea. Asta e, ghinion.

Presupun că te referi la ascultarea de Dumnezeu, da?
Că de restu.... sunt(em) sătul (sătui).

Și nu, nicidecum nu e ghinion. Întrucât noi, Dragoș frate, nu credem în gheonoaia....:)
Ci e de-a dreptul alegere liberă, care va să zică viață pe pâine, fraaaaaate! cum ar zice-n cartier.
Dumnezeu Hristos ne însoțește, CA ALTERNATIVĂ A VIEȚII, prin Harul Duhului Sfânt, în cele mai adânci tenebre ale îndoielii și răzvrătirii,
până dincolo de vizuinile vulpilor. Până-n iad. Ți-o spun cu mâna pe inimă (și cred că și frăția voastră cunoaște)!
Așa de Bun Părinte avem, noi păcătoșii robi, în Domnul Dumnezeul nostru Iisus Hristos, lăudat fie Numele Lui în vecii vecilor! AMIN+

cezar_ioan 24.06.2013 00:34:44

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...are-79420.html

DragosP 24.06.2013 07:03:29

Normal că vorbesc de ascultarea de Dumnezeu.
Și când zic de "ghinion", zic de ghinionul celor care nu cred în Dumnezeu.

Yasmina 24.06.2013 08:45:00

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 523985)
Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?

Pt crestini(si chiar si pt alte religii)moartea nu este decat o trecere de la un nivel spre alt nivel,o devenire chiar(de la un nivel inferior spre unul superior).
De aceea,moartea nu reprezinta o mare pierdere decat pt pamantenii care au fost in relatie directa cu mortul;numai ei sufera de pierdere,nu si persoana moarta care se afla intr-un loc mai bun decat noi!

maria40 26.06.2013 22:39:10

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 524084)
Normal că vorbesc de ascultarea de Dumnezeu.
Și când zic de "ghinion", zic de ghinionul celor care nu cred în Dumnezeu.

Tot mucalit ai ramas, Dragos!

Hartford 27.06.2013 02:36:02

Citat:

În prealabil postat de Jamaica (Post 523724)
Postez acest topic in speranta ca voi gasi raspuns la o intrebare ce ma macina de pe la varsta la care mi-am dat seama cum sunt privite femeile, si anume de ce barbatii injura femeile , si mai ales de ce le "agreseaza" pe strada (nu ma refer la infractiuni). Exclud tipul de femei care vor sa atraga privirile prin machiaj/gesturi/haine ostentative.
De ce? :(

Barbatii fara clasa injura femeia,neciopliti si fara nici o frica sau cunostinta de Dumnezeu. Parerea mea.

Lady Brightside 16.07.2013 01:59:45

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 523790)
Poate s-a referit la faptul ca multi homosexuali se imbraca ca o femeie si multi exagereaza in asa fel incat isi cam bat joc?!

Acum am priceput, dar aceia nu sunt catalogati ca "transexuali"?

stefan florin 16.07.2013 10:29:38

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 523753)
Apropo, dacă este să te iei după biblie, femeia este mai prejoasă decăt bărbatul.
Lucrul acesta de ce nu te deranjează?

unde spune asta in Biblie? Poti sa ne arati vreun verset?

Theodore_of_Mopsuestia 16.07.2013 11:05:18

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 523985)
Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?

Aveti dreptate, dar va propun ceva. (Banuiesc ca sunteti evolutionist. Si eu sunt, in parte, desi nu sunt ateu). Priviti cu atentie, cu mare atentie, evolutia climei si diversitatea animala, in era geologica a neozoicului. Nu va izbeste ceva? Anume trecerea de la un climat paradisiac, la inceput de tot, (cu paduri tropicale in Groenlanda si Antarctica!) la unul din ce in ce mai fragmentat, mai rece si sezonal, si decaderea treptata a biodiversitatii si dimensiunilor faunei si florei, pe masura ce omul emergea in planul fizic ca specie, prin evolutie, si iesea din cel subtil prin asa-numita "cadere/gonire din Rai". Pina si durata de viata a tuturor fiintelor, y compris a omului, a scazut. Ceva se strica, si continua sa se strice, cind subtil, cind mai grosier, cind ca o decadere lenta, cind sub forma unor crize majore, ciclic desfasurate. Am deschis un topic despre asta; va invit acolo. (E vorba de cel de la sectiunea "teologie si stiinta").
Ca sa fiu ceva mai on-topic: entitatea care a ucis vieti umane, si inca de copii, atit in Egiptul stravechi, cit si sub regele Irod, sau a distrus viata pe Pamint, e aceeasi care a exterminat megafauna si tot ce putea sa mai smereasca specia noastra trufasa; e cel despre care infamii filosofi ai stapinirii globale emergente, de exemplu David Spangler, vorbesc ca fiind "ingerul evolutiei omului". Cu alte cuvinte, Lucifer.
Biblia, fiind veche, vorbeste confuz in unele privinte, si stralucit in majoritatea. Se refera la entitati opuse, fie si ca "tehnica de lucru", ca fiind "Dumnezeu". E mult de discutat pe aceasta tema.
On-topic pe bune: barbatul se teme, pe buna dreptate, de capacitatile manipulative ale femeii (uitati-va ce se intimpla in Occident). De aceea acest gen de reactii.

DragosP 16.07.2013 11:39:53

Citat:

În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia (Post 526680)
Aveti dreptate, dar va propun ceva. (Banuiesc ca sunteti evolutionist. Si eu sunt, in parte, desi nu sunt ateu). Priviti cu atentie, cu mare atentie, evolutia climei si diversitatea animala, in era geologica a neozoicului. Nu va izbeste ceva? Anume trecerea de la un climat paradisiac, la inceput de tot, (cu paduri tropicale in Groenlanda si Antarctica!) la unul din ce in ce mai fragmentat, mai rece si sezonal, si decaderea treptata a biodiversitatii si dimensiunilor faunei si florei, pe masura ce omul emergea in planul fizic ca specie, prin evolutie, si iesea din cel subtil prin asa-numita "cadere/gonire din Rai". Pina si durata de viata a tuturor fiintelor, y compris a omului, a scazut. Ceva se strica, si continua sa se strice, cind subtil, cind mai grosier, cind ca o decadere lenta, cind sub forma unor crize majore, ciclic desfasurate. Am deschis un topic despre asta; va invit acolo. (E vorba de cel de la sectiunea "teologie si stiinta").

Doamne câte prostii poți spune!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:17:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.