Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Botezul in BOR (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7256)

orthodoxia.i.thanatos 12.01.2010 01:04:15

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2 (Post 199206)
Ca sa fiu sigur ca m-am exprimat bine: o fi existand un timp deaspura noastra, mai presus de timpurile masurate de noi, insa fiecare biserica de 2000 de ani incoace a urmat timpul locului in care era. Fiecare biserica sarbatorea cred eu Invierea Domnului la miezul noptii dintre sambata si duminica din locul ala, chiar daca in alte parti ale Pamantului acel miez al noptii era la cateva ore inainte sau dupa, sau chiar la o zi intreaga dupa.

Asa este, numai ca toate Sfintele Liturghii se tin in aceiasi zi, inainte de a se schimba data la Ierusalim.

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2
In exemplele de mai sus, in Alaska / Siberia / restul continentului american, ai oameni la distanta mica una de alta la care cand unii e duminica, la ceilalti e sambata. Si asta a fost cu mult inainte de 1920.

Asta se intimpla din cauza ca oamenii si-au definit reperele de timp dupa interese si in functie de puternicii zilei, dar, in pofida tuturor, Dumnezeu a facut ca Sfintele Liturghii sa se tina toate in aceeasi zi. Astfel, este duminica in Alaska si Ierusalim pina la 1:00 PM ora Alaskai, timp suficient ca si crestinii din Alaska sa savirseasca Sfinta Liturghie.

BogdanF2 12.01.2010 11:40:56

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 199640)
Asa este, numai ca toate Sfintele Liturghii se tin in aceiasi zi, inainte de a se schimba data la Ierusalim.

La ce ora consideri tu ca incepe ziua? La miezul noptii? Sau la ora 4 dupa amiaza?

In extremul orient rus care e cu 10 ore inaintea Ierusalimului, daca Sf. Liturghie incepe la 9 dimineata, asta e la ora 23 in Ierusalim, ziua precedenta. Ca sa nu mai zic ca la Sf. Paste, cand in Kamchatka e miezul noptii si se canta Hrostos a inviat, la Ierusalim abia e ora 2 dupa amiaza sambata.

Iar Alaska e cu 11 ore inaintea Ierusalimului. Asta inseamna ca daca cumva se face Sf. Liturghie dupa ora 13:00, se face dupa ce s-a incheiat ziau in Ierusalim. De obicei, Sf. liturghie nu se facae asa tarziu, insa mai sunt si exceptii, cand dureaza mult slujbele de dimineata.

Oricum ai lua-o, nu se intampla in aceeasi zi.

BogdanF2 12.01.2010 11:44:41

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 199640)
Nu conteaza cine a calculat calendarul, dar e foarte important sa retinem ca a fost binecuvintat la Nicaea de Duhul Sfint prin Sfintii Parinti

Cele 13 zile de care te legi nu au fost intotdeauna 13, s-au adunat in timp. Daca acum 2000 de ani ar fi existat calendarul gregorian, ar fi coincis cu calendarul iulian. Nu ar fi fost nici o zi diferenta pana prin anii 300 sau 400 cred. Cele 13 zile cu care s-a scurtat postul Sf. Apostoli de fapt sunt zile cu care a fost lungit din cauza ramanerii in urma a calendarului iulian.

Unde scrie ca Duhul Sfant a binecuvantat calendarul? Cum ramane cu celelalte calendare din vechime, care e posibil sa fi fost folosite in primele secole ale crestinismului (etiopian, indian, persan)? Oare cei care erau pe alt calendar nu aveau Har?

BogdanF2 12.01.2010 11:52:13

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 199638)
Sf. Ioan de Kronstadt spune exact ceea ce spune si Sf. Vasile cel Mare, iar daca, sa zicem, Sf. Ioan Damaschin nu-i prea sigur in ceea ce priveste marimea Soarelui, nu vad in ce fel i-ar contrazice pe primii doi.

Sf. Ioan de Kronstadt spune clar in "Viata mea in Hristos" ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Insa nu o spune ca pe o dogma sau ca pe o invatatura, ci ca pe un fapt divers. La fel e posibil sa fi vorbit si Sf. Vasile cel Mare despfre probleme de astea.

Problema ta e ca citesti prea literal anumite expresii. Chiar si astronomii atei moderni, care sunt ferm convinsi ca Pamantul se invarte in jurul soarelui, folosesc termeni ca "Soarele rasare", sau "drumul soarelui de la apus la rasarit", sau "cand soarele e la amiaza", etc, chiar daca ei stiu ca de fapt Pamantul e cel care se invarte. Astea sunt expresii relative, si le foloseste toata lumea.

La fel si Hristos a spus ca samanta de mustar e cea mai mica, chiar daca nu e. E cea mai mica dintre cele care se pun in gradina, asta e subanteles, nu trebuie mentionat explicit in toate Evangheliile.

La fel Hristos a spus si ca casatoria se poate desface NUMAI din cauza de desfranare (unele Evanghelii omit si asta), insa Biserica mai permite divortul si din alte motive (apostazie, refuzul de a naste copii, etc).

Inca un exemplu, Sf. Scriptura pomeneste de cateva ori expresia "tot pamantul", de ex. regele nu stiu care stapanea tot pamantul, insa e clar ca nu stapanea chiar tot pamantul, ci doar tot pamantul cunoscut la vremea aia. E iarasi o expresie relativa, nu trebuie luata ad-literam.

Deci vezi ca nici macar Scriptura nu se ia chiar asa ad-literam.

Nu ma rusinez deloc de invatatura Sf. Parinti, insa ma feresc sa interpretez invatatura lor in mod gresit si sa ajung la concluzii aberante, gen Pamantul e plat, BOR nu mai are Har, etc...

Bogdan.

BogdanF2 12.01.2010 13:48:41

Pamantul e plat?
 
Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 170454)
(...)

Zi-mi si mie, dupa intelegerea ta, daca Pamantul e plat (si fix) ce forma are? E ca un disc? E ca un patrat? Are colturi?

Si cat de mare e? Are margini? Ce se afla la marginile alea? Un zid, o prapastie?

Cat de gros e? Ce se afla dedesubt, la adancime?

Arata-mi te rog o harta ceva a modelului tau, sa inteleg despre ce vorbesti. Un desen macar, daca nu ai o harta. S avad si eu unde se afla Polul Nord si Polul Sud.

Mai zi-mi si la ce distanta crezi tu ca se afla Soarele de Pamant. Si Luna.

Bogdan.

orthodoxia.i.thanatos 13.01.2010 00:27:53

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2 (Post 199717)
La ce ora consideri tu ca incepe ziua? La miezul noptii? Sau la ora 4 dupa amiaza?

In extremul orient rus care e cu 10 ore inaintea Ierusalimului, daca Sf. Liturghie incepe la 9 dimineata, asta e la ora 23 in Ierusalim, ziua precedenta. Ca sa nu mai zic ca la Sf. Paste, cand in Kamchatka e miezul noptii si se canta Hrostos a inviat, la Ierusalim abia e ora 2 dupa amiaza sambata.

Nu stiu care e programul slujbelor in Kamchatka , dar imi vine greu sa cred ca ar putea incepe la ora 9:00 AM cind soarele a rasarit astazi de-abia la 9:33 AM. Chiar si in miezul verii soarele se afla la cea mai mare inaltime pe cer intre 2 si 3 PM. Oricum, nici macar nu este in traditia slava ca slujbele sa inceapa atit de dimineata.

Invierea are loc simbata la miezul-noptii, cind este tot simbata si la Ierusalim. Nu stim daca fac si Sfinta Slujba tot atunci sau dimineata, caz in care e Duminica si la Ierusalim.


Citat:

În prealabil postat de BogdanF2
Iar Alaska e cu 11 ore inaintea Ierusalimului. Asta inseamna ca daca cumva se face Sf. Liturghie dupa ora 13:00, se face dupa ce s-a incheiat ziau in Ierusalim. De obicei, Sf. liturghie nu se facae asa tarziu, insa mai sunt si exceptii, cand dureaza mult slujbele de dimineata.

Oricum ai lua-o, nu se intampla in aceeasi zi.

N-am auzit de asa ceva (slujbe facute dupa 1:00 PM). Slujba se face imediat dupa Orthros (in zori) in traditia greaca sau dupa ce se citesc Ceasurile 3 (in jur de ora 9:00 AM) si 6 (fara pauza) in traditia slava.

orthodoxia.i.thanatos 13.01.2010 00:35:21

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2 (Post 199718)
Cele 13 zile de care te legi nu au fost intotdeauna 13, s-au adunat in timp. Daca acum 2000 de ani ar fi existat calendarul gregorian, ar fi coincis cu calendarul iulian. Nu ar fi fost nici o zi diferenta pana prin anii 300 sau 400 cred. Cele 13 zile cu care s-a scurtat postul Sf. Apostoli de fapt sunt zile cu care a fost lungit din cauza ramanerii in urma a calendarului iulian.

Fii serios! Posturile mai scurte n-au nici o treaba cu “indreptarea” calendarului la iubitorii de astronomie. Se intimpla din cauza ca aceia au pastrat pascalia pe calendarul iulian. Asta face ca ei sa tina sarbatorile cu data fixa pe un calendar (gregorian) si sarbatorile legate de Sfintele Pasti pe un alt calendar (iulian) urmind anul calendaristic gregorian. O asemenea struto-camila (anul liturgic dupa calendarul iulian indreptat) poate fi impacata prin sacrificarea zilelor de post in numar egal cu cel al diferentei dintre calendare. Acelea sint zile reale, taiate in fiecare an din calendar. Pune si Pascalia pe calendarul gregorian si o sa vezi ca nu mai trebuie sa mai scoti nimic ca sa te prefaci ortodox (dar s-ar putea ca, totusi, sa mai fie nevoie de mici ajustari ca sa puteti sarbatori tot anul deodata cu Sfintul Parinte de la Roma).

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2
Unde scrie ca Duhul Sfant a binecuvantat calendarul? Cum ramane cu celelalte calendare din vechime, care e posibil sa fi fost folosite in primele secole ale crestinismului (etiopian, indian, persan)? Oare cei care erau pe alt calendar nu aveau Har?

Duhul Sfint n-a binecuvintat calendarul, ci ordinea in care se tin sarbatorile in Biserica. Biserica, asa cum o cunoastem astazi s-a maturizat in timp. Atita vreme cit nu a existat o hotarire a vreunui Consiliu Ecumenic care sa consfinteasca, sa zicem, pascalia de urmat, toate calculele facute cu buna credinta au fost bune in fata lui Dumnezeu.

orthodoxia.i.thanatos 13.01.2010 00:48:16

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2 (Post 199719)
Sf. Ioan de Kronstadt spune clar in "Viata mea in Hristos" ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Insa nu o spune ca pe o dogma sau ca pe o invatatura, ci ca pe un fapt divers. La fel e posibil sa fi vorbit si Sf. Vasile cel Mare despfre probleme de astea.

Sf. Vasile cel Mare nu o spune ca “un fapt” divers pentru ca Omiliile din Hexameron (despre Facere) sint lectii pe care le tine invataceilor.

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2
Problema ta e ca citesti prea literal anumite expresii. Chiar si astronomii atei moderni, care sunt ferm convinsi ca Pamantul se invarte in jurul soarelui, folosesc termeni ca "Soarele rasare", sau "drumul soarelui de la apus la rasarit", sau "cand soarele e la amiaza", etc, chiar daca ei stiu ca de fapt Pamantul e cel care se invarte. Astea sunt expresii relative, si le foloseste toata lumea.

Relative la ce? La ceea ce iti spun simturile?

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2
La fel si Hristos a spus ca samanta de mustar e cea mai mica, chiar daca nu e. E cea mai mica dintre cele care se pun in gradina, asta e subanteles, nu trebuie mentionat explicit in toate Evangheliile.

Inca un exemplu, Sf. Scriptura pomeneste de cateva ori expresia "tot pamantul", de ex. regele nu stiu care stapanea tot pamantul, insa e clar ca nu stapanea chiar tot pamantul, ci doar tot pamantul cunoscut la vremea aia. E iarasi o expresie relativa, nu trebuie luata ad-literam.

Deci vezi ca nici macar Scriptura nu se ia chiar asa ad-literam.

Da, numai ca a spune ca “soarele se invirte in jurul pamintului” nu inseamna ca “pamintul se invirte mai putin (sau mai mult) in jurul soarelui”, adica nu-i subestimare sau supraestimare a unei marimi sau caracteristici, ci chiar opusul lui “pamintul se invirte in jurul soarelui”, ceea ce inseamna ori ca-ti ramine sa refuzi sa crezi, ori sa intelegi exact asa cum a fost scris, alta alternativa logica nu exista.

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2
La fel Hristos a spus si ca casatoria se poate desface NUMAI din cauza de desfranare (unele Evanghelii omit si asta), insa Biserica mai permite divortul si din alte motive (apostazie, refuzul de a naste copii, etc).

Aici cred ca dai o interpretare gresita. Invatatura Bisericii este foarte clara: divortul este ingaduit numai in caz de adulter. Totusi, in cazuri cu totul si cu totul speciale, cum ar fi absenta unui partener, atunci cind chiar nu se mai poate salva nimic sau cind apare problema pierderii sufletului in cazul continuarii casatoriei (“mai bine sa rupa legamintul decit sa-si piarda sufletul” – Ioan Gura de Aur), atunci Biserica lasa tragedia sa se intimple, pentru ca divortul la ortodocsi este intotdeauna tragedie. Cu alte cuvinte, caderea in apostazie a unuia dintre soti sau refuzul de a avea copii nu sint in ele insele motive acceptate pentru divort.

orthodoxia.i.thanatos 13.01.2010 00:53:39

Citat:

În prealabil postat de BogdanF2 (Post 199755)
Zi-mi si mie, dupa intelegerea ta, daca Pamantul e plat (si fix) ce forma are? E ca un disc? E ca un patrat? Are colturi?

Si cat de mare e? Are margini? Ce se afla la marginile alea? Un zid, o prapastie?

Cat de gros e? Ce se afla dedesubt, la adancime?

Arata-mi te rog o harta ceva a modelului tau, sa inteleg despre ce vorbesti. Un desen macar, daca nu ai o harta. S avad si eu unde se afla Polul Nord si Polul Sud.

Mai zi-mi si la ce distanta crezi tu ca se afla Soarele de Pamant. Si Luna.

Subiectul pe care il discutam pe threadul asta a fost deja facut varza destul. Asa cum exista o teorie a pamintului globular, tot asa exista si teorii ale pamintului plat (inclusiv harti) pe care poti sa ti le gasesti si singur. Bascalia pe care o faci doar se termina la mine, dar sa stii ca incepe la Sfintul Duh si continua cu toti Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe care au avut ceva de spus despre Lumea facuta de Dumnezeu, dar oricum nu-mi pasa pentru ca ma onoreaza mai mult decit pot duce compania in care tu ma pui.

BogdanF2 13.01.2010 09:41:16

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 200075)
Subiectul pe care il discutam pe threadul asta a fost deja facut varza destul. Asa cum exista o teorie a pamintului globular, tot asa exista si teorii ale pamintului plat (inclusiv harti) pe care poti sa ti le gasesti si singur. Bascalia pe care o faci doar se termina la mine, dar sa stii ca incepe la Sfintul Duh si continua cu toti Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe care au avut ceva de spus despre Lumea facuta de Dumnezeu, dar oricum nu-mi pasa pentru ca ma onoreaza mai mult decit pot duce compania in care tu ma pui.

Nu era nici o bascalie, erau niste intrebari foarte serioase la care as astepta niste raspunsuri. Stiu ca sunt fel de fel de modele flat-earth pe net, dar vreau sa stiu care e modelul tau. Mai exact, vreau sa stiu ce raspuns dai tu la intrebarile de mai sus.

Bogdan.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:47:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.