Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Citatul din Biblie care v-a marcat viata (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8813)

tara tara vrem ostas 15.07.2011 21:57:37

Isaia 14:12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții!

Natalia 31.07.2011 15:27:29

"Daca fratele tau te roaga sa mergi cu el o mila,mergi cu el doua..."
"Și mulți dintâi vor fi pe urmă, și cei de pe urmă vor fi întâi. "
''Nu voi M-ati ales pe Mine ,ci Eu v-am ales pe voi..."
"daca va uraste pe voi lumea,sa stiti ca pe Mine mai inainte decit pe voi M-a urit."
"Aceasta este porunca mea:sa va iubiti unul pe altul,precum v-am iubit Eu."

AndreiM 31.07.2011 22:15:29

Matei 11:29,29,30.

28. Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi.
29. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre.
30. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară.

Sara I 11.08.2011 20:28:28

"Drept aceea nici o osanda nu este acum asupra celor ce sunt in Hristos Iisus.Caci legea duhului vietii in Hristos Iisus m-a eliberat de legea pacatului si a mortii"(Rom,8:1-2)

MariS_ 11.08.2011 21:04:00

IOAN cap.8,12.
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții."
Har, smerenie si jertfa de sine.

Ana-Maria N 11.08.2011 21:28:24

„ Adu-Ți aminte însă de cuvântul pe care l-ai spus robului Tău Moise, când ai zis: "De veți păcătui, vă voi împrăștia printre popoare;
Iar când vă veți întoarce la Mine și veți păzi poruncile Mele și le veți împlini, atunci, de ați fi izgoniți chiar și la marginea cerului, și de acolo vă voi aduna și vă voi aduce la locul pe care l-am ales, ca să-Mi pun numele Meu acolo.”( Rugaciunea lui Neemia; cap.1 )

„ Și Iov a răspuns Domnului zicând:
Știu că poți să faci orice și că nu este nici un gând care să nu ajungă pentru Tine faptă.
Cine cutează, ai zis Tu, să bârfească planurile Mele, din lipsă de înțelepciune? Cu adevărat, am vorbit fără să înțeleg despre lucruri prea minunate pentru mine și nu știam.
Ascultă - ai spus Tu iar - și Eu voi vorbi, te voi întreba și tu Îmi vei da lămuriri.
Din spusele unora și altora auzisem despre Tine, dar acum ochiul meu Te-a văzut.
Pentru aceea, mă urgisesc eu pe mine însumi și mă pocăiesc în praf și în cenușă.”( Cartea lui Iov; cap.42 )

tara tara vrem ostas 11.08.2011 21:37:57

vezi semnatura

Marilena B 12.08.2011 12:46:34

Citat:

În prealabil postat de Golbi_ (Post 367967)
"Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
Dragostea nu cade niciodată."

Desi de mult timp nu mai iau ad literam tot ce scrie in Biblie si traditii religioase (asta e o alta discutie), ma consider agnostic, apreciez tot ce este frumos. Iar aceste versete le consider printre cele mai frumoase din intreaga Biblie, pentru ca spun ceva ce este valabil indiferent unde te-ai nascut si in ce religie.

Cu diferenta ca sunt si raman in veci ortodox te citez:"apreciez tot ce este frumos. Iar aceste versete le consider printre cele mai frumoase din intreaga Biblie, pentru ca spun ceva ce este valabil indiferent unde te-ai nascut si in ce religie " este ceea ce eu caut sa arat in jur oamenilor. Doamne ajuta!

http://www.youtube.com/watch?v=Sov5zw4rC-w

alisima 12.08.2011 17:19:04

Cea dintai porunca.
 
Atunci cand mantuitorul a fost intrebat de un oarecare carturar care este cea dintai porunca din Lege,acesta i-a raspuns: "Sa iubesti pe Dumnezeul tau din tot cugetul tau,din tot sufletul tau si din toata puterea ta si pe aproapele tau ca pe tine insuti!" Toata Evanghelia este o poveste de iubire!

NeInocentiu 12.08.2011 17:32:10

"17. Și am gândit în inima mea: "Dumnezeu va judeca pe cel drept ca și pe cel nelegiuit", căci este vreme pentru orice punere la cale și pentru orice faptă.
18. și am zis iar în inima mea despre fiii oamenilor: "Dumnezeu a orânduit să-i încerce, ca ei să-și dea seama că nu sunt decât dobitoace".
19. Căci soarta omului și soarta dobitocului este aceeași: precum moare unul, moare și celălalt și toți au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Și totul este deșertăciune!
20. Amândoi merg în același loc: amândoi au ieșit din pulbere și amândoi în pulbere se întorc.
21. Cine știe dacă duhul omului se urcă în sus și duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?" (Ecclesiastul, cap. 3)


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:05:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.