Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

marilena12 05.08.2007 20:02:38

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Tot ce perturba credinta este deranjant la biserica, cersetoria, fatarnicia, galagia si impartasirea celor f.mici, care prin urletul lor nevinovat de altfel, da peste cap slujba de la Sf. Evanghelie. Predicile nu prea tin cont de realitatea imediata.

Am inteles acum, citisem acest mesaj al tau si am considerat ca te referi la copiii foarte mici, adica bebelusi. Nici eu nu aprob rasfatul copilului si sper sa ma ajute Dumnezeu sa imi pot educa fetita asa cum se cuvine.

cristiboss56 05.08.2007 21:05:50

Citat:

În prealabil postat de marilena12
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Tot ce perturba credinta este deranjant la biserica, cersetoria, fatarnicia, galagia si impartasirea celor f.mici, care prin urletul lor nevinovat de altfel, da peste cap slujba de la Sf. Evanghelie. Predicile nu prea tin cont de realitatea imediata.

Am inteles acum, citisem acest mesaj al tau si am considerat ca te referi la copiii foarte mici, adica bebelusi. Nici eu nu aprob rasfatul copilului si sper sa ma ajute Dumnezeu sa imi pot educa fetita asa cum se cuvine.

Dumnezeu sa te ajute, sa te bucuri din plin, de fetita ta , sa-i dai o educatie aleasa si sa o vezi sanatoasa si fericita la casa ei. DUMNEZEU SA TE OCROTEASCA PE TINE SI FAMILIA TA ! +

07.08.2007 12:12:42

Ca intodeauna am si eu ceva de spus:D
Iisus nu a venit sa judece lumea! El a venit sa ne invete sa iertam, sa iubim, sa ne jertfim asemeni Lui. Judecata nu face parte din lumea aceasta, judecata este a Lui nu a noastra. Si daca nu e noastra de ce acest topic cu "ce nu ne place in biserica"?? Daca Hristos nu ne-ar fi tamaduit bolnavii, nu ne-ar fi inviat mortii, nu ne-ar fi iertat pacatele si ne-ar fi judecat inca de pe pamant? Care mai este rostul Judecatii Divine? El ne arata Calea dar Nu ne forteaza sa o urmam.. Ce nu iti place in biserica, dar ce faci tu ca celui de langa tine sa ii placa in biserica? Sincer eu imi pun adesea aceasta intrebare...si..imi cam vine sa plang...

veilur 04.09.2007 04:12:25

S-ar putea sa ma credeti mofturos, dar mie in biserica nu imi plac oamenii care miros a transpiratie, mai ales atunci cand este aglomerat! Dar, tin cont ca iarna este mai bine ca oricand sa te duci la slujba, bine, eu zic acum unele ca acestea din pricina faptului ca m-am dus odata la o biserica taremica si neincapatoare, era arhiplina si pe deasupra mai era si cald. In alte biserici cand am fost nu am simtit nimic, decat daca stateam langa oameni cu un miros specific, dar am incercat sa ii evit mereu pe acestia mai interesanti prin aceasta proprietate a lor de emana mirosuri ce imi incantau simtul mirosului :).

veilur 04.09.2007 13:39:37

Jenica, nu am facut aceasta observatie in dusmanie fata de ei, dar am spus asta pentru ca odata cand stateam si ma rugam am simtit un miros puternic de transpiratie, care mi-a luat tot avantul, astfel distragandu-mi atentia de la rugaciune, si de aceea eu gasesc util ca unii sa se mai spele. Iar de cei care miros din cauza unor boli nu am nimic cu ei, din pricina faptului ca nu sunt asa ca le este lene, ci asa ii conditioneza boala, dar ceilalti nu mai au nici un motiv.

04.09.2007 13:55:05

:)Nici nu se pune problema de dusmanie. Ca sa ma intelegi mai bine iti voi scrie ce am patit chiar acum 2 saptamani la Liturghie. Eu am o problema de sanatate si uneori amortesc pur si simplu toata si cad. E un fel de semiparalizie. Stand la slujba, am cazut. Cea care mi-a intins imediat mana sa ma sustina era chiar Cersetoare care statea langa mine. Biata de ea are o tumora in burta ( stiu de la ea) care face sa ii putrezeasca organele. Crede-ma MIROASE INGROZITOR!Dar ma gandesc, daca nu era ea langa mine oare cat as fi zacut jos? Vezi tu veilur, in viata mea am avut de multe ori supriza sa vad cum omul de rand, imbracat ponosit, murdar, are inima VIE in piept. Nu te supara, nu te-am acuzat Doamne fereste. Nu te mahni te rog..fiecare are ale lui sensibilitati numai de el si Dzeu stiute. E usor sa spui, eu as sta langa unul care pute..dar daca chiar va trebui sa stai...asa ca ma IARTA

veilur 04.09.2007 14:17:10

Este greu de suportat, dar femeia aceea nu avea nici o vina ca era in starea aceea greu de suportat, dar uite ca tot ea te-a ajutat. Si vrei sa spui ca nu te-a ajutat nimeni decat acea cersetoare? Cata indiferenta din partea celorlalti, nu imi vine sa cred ca oamenii care erau in biserica aceea nu ti-au dat o mana de ajutor atunci cand ai cazut, dar cersetoarea de langa tine s-a incumetat sa te ajute. Se mai pot numi aceia credinciosi, care nu au facut nici un pas inspre a te ajuta? Crunta este realitatea...

04.09.2007 14:26:16

Sa Nu judecam:) Din pricina pacatelor imi ingaduie Dzeu aceasta neputinta. Nu asta e important. Imi place sa cred ca aceea cersetoare era Insasi Maicuta Domnului:)
gata draga veilur, ca ne cearta adminul ca suntem off topic:D

windorin 08.04.2009 10:55:52

Cel mai greu de suportat, in biserica, mi se pare raceala oamenilor si intepaturile pe care multi le au in privire.

Este trist ca, pana si in biserica, omul a ajuns sa fie rece, izolat si strain unul de celalalt.

dorinastoica14 08.04.2009 22:18:24

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 127401)
Cel mai greu de suportat, in biserica, mi se pare raceala oamenilor si intepaturile pe care multi le au in privire.

Este trist ca, pana si in biserica, omul a ajuns sa fie rece, izolat si strain unul de celalalt.

Nu cred că aceasta este o regulă.Doar că nu toți oamenii care vin la biserică înțeleg cuvântul lui Dumnezeu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:29:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.