Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

inspiron 15.10.2011 13:48:09

Ce nu-mi place mie la biserica, cel putin in Bucuresti ca in alte parti nu stiu; ca se inchid prea devreme 19-20 maxim. Nu exista oare o biserica sau manastire in Bucuresti cu program pana seara tarziu ? Acum ceva vreme parca am gasit undeva pe net o biserica/manastire care avea slujba seara de la 21:30 dar nu reusesc sa-mi mai amintesc unde si nici nu mai gasesc.

Dumitru73 15.10.2011 20:16:33

Citat:

În prealabil postat de inspiron (Post 405778)
Ce nu-mi place mie la biserica, cel putin in Bucuresti ca in alte parti nu stiu; ca se inchid prea devreme 19-20 maxim. Nu exista oare o biserica sau manastire in Bucuresti cu program pana seara tarziu ? Acum ceva vreme parca am gasit undeva pe net o biserica/manastire care avea slujba seara de la 21:30 dar nu reusesc sa-mi mai amintesc unde si nici nu mai gasesc.

in afara de Paste si mai nou Revelion, nici o biserica/manastire din Bucuresti nu face slujbe atat de tarziu.
nici nu este indicat.

sophia 16.10.2011 21:00:19

Nu-mi plac slujbe care se fac pe banda, una dupa alta, fara simtirea cuvenita: pomenire, botez, cununie.
Chiar au intrat zilele in sac?

adam000 17.10.2011 01:34:06

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 398363)
Uite ce spune Parintele Staniloae:

"In sens restrans, chemati (catehumeni) sunt cei ce n-au intrat inca in Biserica Ortodoxa, dar in sens larg toti credinciosii sunt mereu chemati... Cum se poate impaca ideea ca toti credinciosii sunt in sens larg mereu chemati, cu faptul ca la sfarsitul primei parti a Liturghiei se spune: "Cei chemati iesiti... ca nimeni din cei chemati sa nu ramana", ele pot fi intelese ca o invitatie adresata credinciosilor de a nu ramane in starea in care se afla, ci de a iesi din aceasta inaintand spre starea de credinciosi vrednici de a participa la aducerea jertfei euharistice, in sensul in care considera ca toata viata crestinilor este un sir de "epectaze", un sir de "iesiri" si de "intrari", de iesire de la trepte mai de jos si de intrari la trepte mai inalte".

Profunda explicatia pe care o da parintele Staniloaie! Din ce carte a dansului ai luat citatul?

inspiron 17.10.2011 17:11:15

Cel mai aiurea lucru pe care l-am vazut intr-o biserica a fost un preot care in mijlocul unei spovedanii s-a oprit sa vorbeasca la telefon si a vorbit destul de mult si omul ala a stat cuminte in genunchi asteptand. Dupa convorbire au reluat spovedania. Foarte urat.

Dumitru73 17.10.2011 19:04:17

Citat:

În prealabil postat de inspiron (Post 406134)
Cel mai aiurea lucru pe care l-am vazut intr-o biserica a fost un preot care in mijlocul unei spovedanii s-a oprit sa vorbeasca la telefon si a vorbit destul de mult si omul ala a stat cuminte in genunchi asteptand. Dupa convorbire au reluat spovedania. Foarte urat.

in acest caz nici nu stii despre ce sa comentezi mai intai.
despre gestul urat al preotului?
sau despre smerenia omului?

ovidiu b. 17.10.2011 20:04:05

"Ai intrat în biserică, ai intrat în cer. Nu te mai uiți cine intră și cine iese, nici nu te gândești la lucruri deșarte, ci mintea să o ai la slujbă."
"Fiule, cum ai intrat în biserică, în ceruri ai intrat, toate după slujbă să le lași, gândul tău să fie numai la Dumnezeu." - din invataturile Parintelui Lavrentie Sovre

anna21 17.10.2011 23:12:23

Nu-mi place ca in biserica la care merg eu, desupra usilor imparatesti e plasata o reproducere a cinei cea de taina (Leonardo da Vinci).

Este un element care-mi atrage atentia in mod neplacut si sunt indignata ca s-a ales acea pictura cand exista atatea icoane ortodoxe extraordinar de frumoase.
(Aceea nu este icoana, este un tablou)

Ma mai deranjeaza ca se folosesc lumanari albe (care fumega. Ceara NU este alba si nu fumega.. acum nu sunt experta in lumanari, dar nu cred ca e normal sa se foloseasca lumanari din comert in biserica).

Si al treilea lucru: acolo unde fumega lumarile sunt plasate cateva icoane vechi romanesti, foarte frumoase, mai ales una a Maicii Domnului care deja este cenusie. Te doare inima sa o vezi.

Al patrulea lucru care ma deranjeaja: pomenirea de la Sfanta Liturghie se face cu voce tare. Mi se pare grosolan, mai ales ca se mai adauga detalii despre sanatate, examen etc..

(De fapt toata debandada aceasta ma prostdispune atat de mult incat acum sunt in cautarea unei noi biserici la care sa merg. Sper sa ma ajute Dumnezeu sa gasesc)

tabitha 18.10.2011 08:10:55

Doamne ajuta!
 
Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 406300)
Ma mai deranjeaza ca se folosesc lumanari albe (care fumega. Ceara NU este alba si nu fumega.. acum nu sunt experta in lumanari, dar nu cred ca e normal sa se foloseasca lumanari din comert in biserica).

Si al treilea lucru: acolo unde fumega lumanarile sunt plasate cateva icoane vechi romanesti, foarte frumoase, mai ales una a Maicii Domnului care deja este cenusie. Te doare inima sa o vezi.

Anna, eu zic sa te inscrii/ sa te oferi sa fii Candle Trustee si sa te ocupi cum trebuie de problema asta. Vorbesc f.f. serios. Apropo, si pe mine m-ar deranja toate cele enumerate de tine.

Mihnea Dragomir 18.10.2011 08:28:06

Citat:

În prealabil postat de inspiron (Post 406134)
Cel mai aiurea lucru pe care l-am vazut intr-o biserica a fost un preot care in mijlocul unei spovedanii s-a oprit sa vorbeasca la telefon si a vorbit destul de mult si omul ala a stat cuminte in genunchi asteptand. Dupa convorbire au reluat spovedania. Foarte urat.

Nu mă mir. Eu știu un penitent căruia, în timp ce se spovedea, a început să-i zbârnâie telefonul. Cu intensitatea "afară". A durat ceva secunde (care au părut enorme) până să-l găsească și să-l oprească din zbârnuitul care umpluse toată biserica.
Penitentul acela eram eu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:47:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.