Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Noutati de la Centrul de Presa Basilica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5160)

cristiboss56 20.10.2009 21:24:38

Palatul Patriarhiei a intrat într-un amplu proces de restaurare
 
Palatul Patriarhiei Române a intrat într-un amplu proces de restaurare, după cum informează Radio Trinitas. În prezent se desfășoară lucrări de reabilitare a fațadei nordice a clădirii. În perioada hramului Catedralei patriarhale , lucrările vor fi temporar sistate, a declarat directorul artistic al firmei care se ocupă de restaurarea Palatului, profesorul sculptor Anton Rațiu. În funcție de condițiile meteo, lucrările de reabilitare a fațadei nordice ar putea fi încheiate până pe 22 decembrie. Restaurarea integrală a palatului se va face, însă, pe etape și va include și acoperișul.

cristiboss56 21.10.2009 08:28:00

Expoziție în orașul Brașovean Victoria
 
Biserica cu hramul "Sfinții Împărați Constantin și Elena "din orașul brașovean Victoria , găzduiește cea de a patra ediție a expoziției naționale de icoane pe sticlă. Vernisajul acestei expoziții a avut loc Duminică 18 octombrie. La această ediție, participă iconari din cele mai importante centre istorice ale picturii pe sticlă , după cum informează RADIO TRINITAS.

cristiboss56 21.10.2009 19:39:39

A doua ediție a pelerinajului "Calea sfinților" , din București
 
La sfârșitul acestei săptămâni , sâmbătă , în Capitală , va avea loc cea de-a doua ediție a pelerinajului "Calea Sfinților". Alături de moaștele Sfântului Vasile cel Mare, care vor fi aduse din capitala Greciei , din Atena , vor fi purtate moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, moaștele Sfântului Grigorie de Nazianz , aduse în urmă cu 12 zile , din Austria și moaștele Sfântului Grigorie de Nyssa de la Biserica "Domnița Bălașa" , informează TRINITAS TV. Sfântul Grigorie Nyssa a fost fratele Sfântului Vasile cel Mare, Episcopul cetății Nyssei din provincia bizantină Capadocia , astăzi orașul Neveșehir din Turcia, trecut la Domnul în anul 384.

cristiboss56 22.10.2009 19:39:11

Grădiniță creștină cu program normal , la parohia "Mavrogheni"
 
În această seară a fost sfințită Grădinița creștină cu program normal a parohiei "Mavrogheni" din București . În această toamnă , două grupe a câte 20 de copii de vârstă preșcolară au început un nou an școlar. Grădinița "Mavrogheni" , construită prin grija părintelui paroh Dumitru Pintea , are ca partener educațional Grădinița nr. 2 din Capitală , informează TRINITAS TV. Școlarizarea este gratuită.

glykys 23.10.2009 23:39:41

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 175134)
La sfârșitul acestei săptămâni , sâmbătă , în Capitală , va avea loc cea de-a doua ediție a pelerinajului "Calea Sfinților". Alături de moaștele Sfântului Vasile cel Mare, care vor fi aduse din capitala Greciei , din Atena , vor fi purtate moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, moaștele Sfântului Grigorie de Nazianz , aduse în urmă cu 12 zile , din Austria și moaștele Sfântului Grigorie de Nyssa de la Biserica "Domnița Bălașa" , informează TRINITAS TV. Sfântul Grigorie Nyssa a fost fratele Sfântului Vasile cel Mare, Episcopul cetății Nyssei din provincia bizantină Capadocia , astăzi orașul Neveșehir din Turcia, trecut la Domnul în anul 384.

Am fost si eu in seara aceasta, dar Sfantul nu era scos afara si deja era o coada de vreo 500 de persoane in curte, care asteptau sa vina ziua de maine pentru a se inchina, plus vreo 100 care asteptau sa poata intra in biserica, la moaste, insa jandarmii nu mai permiteau sa se aseze nimeni la coada aia :(. M-am intristat. Atata lume care venise de departe si eu, care stau in Bucuresti, merg atat de rar la Patriarhie... in liceu mergeam mai des acolo. Nu-i vorba, daca nu pierdeam eu vremea cascand gura prin magazinele si librariile de pe drum, ajungeam mai devreme si poate prindeam un loc la coada pentru intratul in biserica. Dar asa se intampla cand mergi la sfant nepregatit, asa, ca sa iti incerci norocul sa nu stai mult la coada... Nu, trebuie mers inarmat cu rugaciune si rabdare! Dar maine nu ma las pana nu aprind macar o lumanare la Patriarhie, dupa ore. Drum bun si inima curata tuturor celor care mergeti sa va inchinati la Sf. Dimitrie!

cristiboss56 24.10.2009 16:12:44

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 175703)
Am fost si eu in seara aceasta, dar Sfantul nu era scos afara si deja era o coada de vreo 500 de persoane in curte, care asteptau sa vina ziua de maine pentru a se inchina, plus vreo 100 care asteptau sa poata intra in biserica, la moaste, insa jandarmii nu mai permiteau sa se aseze nimeni la coada aia :(. M-am intristat. Atata lume care venise de departe si eu, care stau in Bucuresti, merg atat de rar la Patriarhie... in liceu mergeam mai des acolo. Nu-i vorba, daca nu pierdeam eu vremea cascand gura prin magazinele si librariile de pe drum, ajungeam mai devreme si poate prindeam un loc la coada pentru intratul in biserica. Dar asa se intampla cand mergi la sfant nepregatit, asa, ca sa iti incerci norocul sa nu stai mult la coada... Nu, trebuie mers inarmat cu rugaciune si rabdare! Dar maine nu ma las pana nu aprind macar o lumanare la Patriarhie, dupa ore. Drum bun si inima curata tuturor celor care mergeti sa va inchinati la Sf. Dimitrie!

Să-ți ajute Dumnezeu ! Da, mare dreptate ai când faci referire la RABDARE . Duhovnicul meu, mai tot timpul îmi spune :"Răbdare d'ul Ștefan, răbdare. . ." Așa mă strigă , mă cheamă Părintele , d'ul Ștefan , pentru că din păcate , am primit două nume la botez :Cristian Ștefan și mi-ar fi plăcut doar unul, așa cum e normal și creștinește. Deci să avem RABDARE ! Răbdarea este o virtute , o virtute de mare folos nouă . Sincer nu mi-am însușit pe deplin această virtute și-mi pare tare rău , pentru că în general în viață, multe am pierdut și risipit fără RABDARE. Doamne ajută !

glykys 24.10.2009 16:25:09

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 175792)
Să-ți ajute Dumnezeu ! Da, mare dreptate ai când faci referire la RABDARE . Duhovnicul meu, mai tot timpul îmi spune :"Răbdare d'ul Ștefan, răbdare. . ." Așa mă strigă , mă cheamă Părintele , d'ul Ștefan , pentru că din păcate , am primit două nume la botez :Cristian Ștefan și mi-ar fi plăcut doar unul, așa cum e normal și creștinește. Deci să avem RABDARE ! Răbdarea este o virtute , o virtute de mare folos nouă . Sincer nu mi-am însușit pe deplin această virtute și-mi pare tare rău , pentru că în general în viață, multe am pierdut și risipit fără RABDARE. Doamne ajută !

Domnule Stefan, mi-a ajutat Dumnezeu sa intru in biserica si sa ma inchin la icoana si racla Sfantului (moastele erau afara). De data aceasta nu am mai cascat gura in drumul meu si exact cand sa intru pe poarta, au aparut doi baieti care carau capacul de la racla Sfantului, de afara si m-am putut inchina si saruta. Dupa cum spunea o femeie care se gasea langa mine, "Ce frumos le aranjeaza Dumnezeu pe toate!" Spuneti-mi, va rog, pana cand mai stau afara moastele celorlalti sfinti? O femeie spunea ca sta la coada de la 5 dimineata si abia la 1 ajunsese sa se inchine. Asta da rabdare! Va multumesc pentru cuvintele de incurajare.

cristiboss56 24.10.2009 16:40:12

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 175793)
Domnule Stefan, mi-a ajutat Dumnezeu sa intru in biserica si sa ma inchin la icoana si racla Sfantului (moastele erau afara). De data aceasta nu am mai cascat gura in drumul meu si exact cand sa intru pe poarta, au aparut doi baieti care carau capacul de la racla Sfantului, de afara si m-am putut inchina si saruta. Dupa cum spunea o femeie care se gasea langa mine, "Ce frumos le aranjeaza Dumnezeu pe toate!" Spuneti-mi, va rog, pana cand mai stau afara moastele celorlalti sfinti? O femeie spunea ca sta la coada de la 5 dimineata si abia la 1 ajunsese sa se inchine. Asta da rabdare! Va multumesc pentru cuvintele de incurajare.

Dragă Glykys, te rog mult să-mi vorbești la persoana a doua singular, așa cum ne vorbim aici și cum e firesc pe un forum și nu numai. Deci, eu azi am avut o zi groaznic de încărcată precum a fost mai toată săptămâna și nu am putut ajunge la Patriarhie și nici sănătatea nu mi-a permis, dar te îndrum pentru informații exacte pe : www.basilica.ro Sper din tot sufletul ca informațile de acolo să te ajute ! Vei găsi multe informații la știrile din astă zi , cu programul exact, pe ore și zile. Mă bucur mult că ai reușit să-ți îndeplinești dorința . Toate bune și cu folos ție . Cu drag !

glykys 24.10.2009 17:01:34

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 175794)
Dragă Glykys, te rog mult să-mi vorbești la persoana a doua singular, așa cum ne vorbim aici și cum e firesc pe un forum și nu numai. Deci, eu azi am avut o zi groaznic de încărcată precum a fost mai toată săptămâna și nu am putut ajunge la Patriarhie și nici sănătatea nu mi-a permis, dar te îndrum pentru informații exacte pe : www.basilica.ro Sper din tot sufletul ca informațile de acolo să te ajute ! Vei găsi multe informații la știrile din astă zi , cu programul exact, pe ore și zile. Mă bucur mult că ai reușit să-ți îndeplinești dorința . Toate bune și cu folos ție . Cu drag !

Multumesc frumos, Cristi! :) Moastele sunt acolo pana in seara de 29. Sanatate si putere de munca! Mai bine sa ne plangem ca avem prea mult de lucrat decat sa nu avem deloc! :57:

dorinastoica14 24.10.2009 23:59:05

Cu ajutorul bunului și milostivului Dumnezeu sper să pot ajunge să ating moaștele care se află zilele acestea la Patriarhie.
Este al cincilea am de când merg și mult ajutor am primit.De la noi din Moldova pleacă mulți credincioși care stau câteva zile în București.Este o mare bucurie să trăiești momente de rugăciune parfumate cu busuioc și crizanteme.
Nădâjduiesc că voi mai cunoaște câțiva dragi forumiști cu această ocazie.

mirelat 25.10.2009 20:15:29

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 175703)
Drum bun si inima curata tuturor celor care mergeti sa va inchinati la Sf. Dimitrie!

:25:si fapte bune pe cale (a se vedea pilda cu aproapele celui cazut intre talhari), fie ca sunteti din Bucuresti sau veniti de departe!

cristiboss56 26.10.2009 19:45:44

Doi ani de la inaugurarea Centrului de Presă Basilica, aniversat mâine !
 
Marți, 27 octombrie , se împlinesc doi ani de când a fost inaugurat Centrul de Presă Basilica al Patriarhiei Române. În toamna anulului 2007 , la sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Catedralei patriarhale și al Bucureștilor, Preafericitul Părinte Daniel, înconjurat de un sobor de ierarhi, a săvârșit slujba de sfințire a studioului primei televiziuni din istoria Bisericii Ortodoxe Române, TRINITAS TV, și studioului din București al postului de RADIO TRINITAS , la rându-i primul post de radio ortodox din țara noastră. << VA URMA >>

cristiboss56 26.10.2009 22:42:50

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 176284)
Marți, 27 octombrie , se împlinesc doi ani de când a fost inaugurat Centrul de Presă Basilica al Patriarhiei Române. În toamna anulului 2007 , la sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Catedralei patriarhale și al Bucureștilor, Preafericitul Părinte Daniel, înconjurat de un sobor de ierarhi, a săvârșit slujba de sfințire a studioului primei televiziuni din istoria Bisericii Ortodoxe Române, TRINITAS TV, și studioului din București al postului de RADIO TRINITAS , la rându-i primul post de radio ortodox din țara noastră. << VA URMA >>

Din Centrul de Presă al Patriarhiei Române fac parte : RADIO TRINITAS ; TELEVIZIUNEA TRINITAS ; "ZIARUL LUMINA" ; " LUMINA DE DUMINICA " ; "VESTITORUL ORTODOXIEI" și AGENȚIA DE ȘTIRI BASILICA -BIROUL DE PRESA.

cristiboss56 27.10.2009 18:27:36

Fragment din moaștele Sfântului Vasile cel Mare, oferit Bisericii noastre
 
După citirea Sfintei Evanghelii , în cadrul Sfintei Liturghii , oficiată astăzi , 27 octombrie, cu prilejul hramului Catedralei patriarhale, Înaltpreasfințitul Părinte Mihail , Mitropolitul Austriei , reprezentantul Patriarhiei Ecumenice , a dăruit Bisericii Ortodoxe Române un fragment din moaștele Sfântului Vasile cel Mare. Moaștele au fost înmânate Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul B.O.R. , care a mulțumit pentru darul binecuvântat.

cristiboss56 27.10.2009 20:15:11

Mâine , 28 octombrie 2009 !
 
În cadrul sărbătoririi Sfântului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Catedralei patriarhale și al Bucureștilor, mâine, 28 octombrie , zi în care va fi prăznuit Sfântul Ierarh Iachint de Vicinia , primul Mitropolit al Țării Românești , de la orele 7.30, va fi oficiată în Catedrala patriarhală Sfânta Liturghie arhierească, urmată de o slujbă de Te Deum la orele 9.30 la care vor participa membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Toate manifestările ce vor avea loc pe parcursul întregii zi , vor fi transmise în direct de TELEVIZIUNEA TRINITAS și RADIO TRINITAS.

cristiboss56 27.10.2009 23:12:30

Câștigătoarea fazei finale a concursului "Tineri Lăudați pe Domnul"
 
Corala Apulum a Seminarului Teologic Liceal Ortodox "Mitropolit Simeon Ștefan" din Alba Iulia a câștigat locul întâi la faza finală a concursului de muzică bizantină "Tineri Lăudați pe Domnul" , desfășurată astăzi , 27 octombrie.

cristiboss56 29.10.2009 21:24:16

Aniversarea a 650 de ani de existență a Mitropoliei Țării Românești
 
Ieri , 29 octombrie , în cadrul ședinței solemne a Sfântului Sinod al Bisericii noastre, PS VARSANUFIE Prahoveanul , Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor , a prezentat un referat-sinteză cu privire la împlinirea a 650 de ani de existență a Mitropoliei Țării Românești, reflectată în activitatea religios-duhovnicească, cultural-editorialistică și mediatică a eparhiilor din Mitropolia Munteniei și Dobrogei .

cristiboss56 30.10.2009 19:19:28

Un deceniu de lucrare misionară la Centrul de Pelerinaj al Patriarhiei
 
Anul acesta se împlinesc 10 ani de la înființarea Centrului de Pelerinaj al Patriarhiei Române. În urmă cu un deceniu , Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei și Bucovinei , a înaintat Sfântului Sinod propunerea de a se înființa acest birou prin care pelerinii să aibă ocazia de a ajunge la Locurile Sfinte de la Ierusalim, cu prilejul sărbătoririi a două milenii de la venirea Mântuitorului Iisus Hristos în lume pentru izbăvirea și mântuirea noastră. Acest birou de pelerinaj a funcționat la Mănăstirea Antim vreme de 9 ani, dezvoltându-se și primind între timp cel de-al doilea sediu, în Calea Victoriei nr. 45 , în cadrul Magazinului de obiecte bisericești al Patriarhiei Române, de lângă Biserica Kretzulescu. Anul trecut însă, acest birou a primit o haină nouă prin mutarea lui de la Mănăstirea Antim în bulevardul Corneliu Coposu nr. 1 D și o altă dimensiune prin propunerea și purtarea de grijă a Părintelui Patriarh Daniel , când biroul de pelerinaj a urcat la înălțimea de Centru de Pelerinaj, dobândind și un ocrotitor în persoana Sfântului Apostol Pavel. Site-ul Centrului de Pelerinaj "Sf. Apostol Pavel", al Patriarhiei Române este : www.pelerinaj.ro

cristiboss56 30.10.2009 22:57:44

Sfântul Sinod al B.O.R a ales :
 
Sfântul Sinod al B.O.R. , a ales pe Părintele Arhimandrit Lector Dr. Varlaam Merticariu , Episcop Vicar Patriarhal , cu titulatura Ploieșteanul. Părintele Vaarlam Merticariu a fost Vicar - administrativ al Arhiepiscopiei Iașilor din anul 1998 până la începutul anului 2009 și este cadru didactic la Facultățile de Teologie Ortodoxă din Iași și București.

cristiboss56 31.10.2009 17:51:23

Un harnic Slujitor al Domnului s-a mutat în Odihna Sfinților
 
Din mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul B.O.R. , la slujba de înmormântare a Părintelui Arhimandrit Teofil Părăian de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, sâmbătă, 31 octombrie 2009 : << Obștea îndoliată a Mănăstirii Brâncoveanu conduce la mormânt sicriul cu trupul cuviosului părinte Arhimandrit Teofil Părăian, după ce sufletul lui s-a mutat la Domnul, purtat de îngeri , pentru a primi răsplata cuvenită vrednicilor lucrători care s-au ostenit în Via Domnului sau în ogorul mântuirii. Plângem astăzi împreună cu cei care-l regretă pe osârditorul slujitor al Bisericii , pe cel ce a răspuns chemării lui Hristos încă din tinerețe : " Vino după Mine și vei fi pescar de oameni". . . În obștea Mănăstirii Brâncoveanu, care a trecut adesea prin încercări și necazuri, monahul Teofil a devenit după cum i se tâlcuiește și numele iubitor de Dumnezeu, dar și iubit de El. Aici a cunoscut cuvioși părinți rugători și luptători , despre care a vorbit mulțimilor în multe din cuvântările sale , dar și pe marii mitropoliți cărturari Nicolae Bălan , Nicolae Colan și Antonie Plămădeală. Cuvintele sale duhovnicești rostite în diverse împrejurări : slujbe , întâlniri , conferințe , meditații și interviuri au fost adunate în peste 30 de cărți care oferă lumină sufletelor dornice de mântuire și viață veșnică. Lumina faptelos sale, a vieții sale smerite și jertfelnice , a învățăturii sale duhovnicești, roditoare de virtuți , constituie o icoană sau o călăuză , mai ales în vremuri de tulburare sufletească. În comuniune cu toți cei prezenți la prohodirea părintelui Teofil , ne rugăm acum pentru odihna sufletului său în lumină, pacea și iubirea Preasfintei Treimi. VEȘNICA LUI POMENIRE DIN NEAM ÎN NEAM ! + Daniel Patriarhul B.O.R. >>

cristiboss56 31.10.2009 23:59:10

Concert al Coralei Patriarhiei Române, la Biserica Sf.Ilie Gorgani
 
Corala "Nicolae Lungu" a Patriarhiei Române va susține luni , 2 noiembrie , începând cu ora 18 , un concert la Biserica "Sfântul Ilie Gorgani" din Capitală. Iubitorii de muzică bisericească sunt invitați la o serată muzicală în care se vor interpreta , printre altele compoziții ale lui Gavril Muzicescu, I. D . Chirescu și Gheorghe Cucu. Evenimentul este organizat de Asociația Națională Corală din România , Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România în cadrul stagiunii corale bucureștene "Paul Constantinescu " 2009-2010 , informează TRINITAS TV.

cristiboss56 01.11.2009 19:46:25

Congres internațional de teologie închinat Sfântului Vasile cel Mare
 
Profesori din teologie din țară și străinătate participă, începând din această seară , în Aula Magna "Teoctist Patriarhul" a Palatului Patriarhiei din Capitală, la Congresul Internațional de teologie închinat Sfântului Vasile cel Mare. Evenimentul este organizat de Sectorul teologic - educațional al Patriarhiei Române , în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxă "Patriarhul Justinian" din București , cu prilejul "Anului comemorativ-omagial al Sfântului Vasile cel Mare și a celorlalți Sfinți Capadocieni - 2009 ". Despre acest eveniment a vorbit Preasfințitul Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop-Vicar Patriarhal , în cuvântul de învățătură de la finalul Sfintei Liturghii oficiată în Catedrala Patriarhală , astăzi , 1 noiembrie , după cum informează RADIO TRINITAS. La Sfânta Liturghie au participat și trei ierarhi care vor reprezenta la congres Bisericile Ortodoxe surori ale Constantinopolului , Rusiei și Greciei .

cristiboss56 01.11.2009 21:11:42

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 177717)
Profesori din teologie din țară și străinătate participă, începând din această seară , în Aula Magna "Teoctist Patriarhul" a Palatului Patriarhiei din Capitală, la Congresul Internațional de teologie închinat Sfântului Vasile cel Mare. Evenimentul este organizat de Sectorul teologic - educațional al Patriarhiei Române , în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxă "Patriarhul Justinian" din București , cu prilejul "Anului comemorativ-omagial al Sfântului Vasile cel Mare și a celorlalți Sfinți Capadocieni - 2009 ". Despre acest eveniment a vorbit Preasfințitul Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop-Vicar Patriarhal , în cuvântul de învățătură de la finalul Sfintei Liturghii oficiată în Catedrala Patriarhală , astăzi , 1 noiembrie , după cum informează RADIO TRINITAS. La Sfânta Liturghie au participat și trei ierarhi care vor reprezenta la congres Bisericile Ortodoxe surori ale Constantinopolului , Rusiei și Greciei .

În cadrul sesiunii festive de deschidere a lucrărilor congresului , ce s-au desfășurat în urmă câteva ore, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul B.O.R. , a adresat participanților un mesaj de bunvenit, în care a subliniat "Învățătura despre Sfânta Treime a Sfântului Vasile cel Mare și a celorlalți Părinți Capadocieni ce a fost consacrată la Sinodul al II-lea ecumenic de la Constantinopol, în anul 381 , în Crezul niceo-constantinopolitan , care a proclamat dumnezeirea Duhului Sfânt, pornind de la formula liturgică a Sfântului Vasile cel Mare a << omotimiei >> , a cinstirii egale sau de aceeași cinstire : Duhul are aceeași cinstire ca și Tatăl și Fiul.

cristiboss56 02.11.2009 18:26:52

Comunicat de Presă din partea Biroului de Presă al Patriarhiei Române
 
Aducem la cunoștință opiniei publice faptul că folosirea imaginilor slujitorilor Bisericii Ortodoxe Române în scop electoral nu are acceptul Patriarhiei Române, întrucât contrazice hotărârilor Sfântului Sińd care afirmă neutralitatea Bisericii Ortodoxe Române în campaniile electorale ale diferitelor partide. Ca atare, Patriarhia Română își rezervă dreptul de a seziza Biroul Electoral Central și Consiliul Național al Audiovizualului asupra folosirii în interes electoral a imaginii unor slujitori ai Bisericii Ortodoxe Române.

cristiboss56 02.11.2009 18:39:08

Conferință preoțească
 
O conferință preoțească va avea loc, mâine , în Episcopia Alexandriei și Teleormanului . Preoții din cele 4 protopopiate ale eparhiei vor discuta, la sediul primăriei din Turnu Măgurele, despre valoarea și semnificația persoanei umane după învățătura Părinților Capadocieni și în contextul provocărilor actuale.

cristiboss56 02.11.2009 19:45:08

Paraclis pentru elevii Colegiului "Mihai Eminescu" din Bacău
 
Preasfințitul Ioachim Băcăuanul , Episcop - Vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului , a sfințit Paraclisul "Acoperământul Maicii Domnului " din cadrul Colegiului "Mihai Eminescu" din Bacău , informează ZIARUL LUMINA.

cristiboss56 02.11.2009 22:56:12

Din cuvântul Preafericitului Daniel :
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 177736)
În cadrul sesiunii festive de deschidere a lucrărilor congresului , ce s-au desfășurat în urmă câteva ore, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul B.O.R. , a adresat participanților un mesaj de bunvenit, în care a subliniat "Învățătura despre Sfânta Treime a Sfântului Vasile cel Mare și a celorlalți Părinți Capadocieni ce a fost consacrată la Sinodul al II-lea ecumenic de la Constantinopol, în anul 381 , în Crezul niceo-constantinopolitan , care a proclamat dumnezeirea Duhului Sfânt, pornind de la formula liturgică a Sfântului Vasile cel Mare a << omotimiei >> , a cinstirii egale sau de aceeași cinstire : Duhul are aceeași cinstire ca și Tatăl și Fiul.

<<Viața și opera Sfântului Vasile cel Mare ne arată că cine a văzut cu adevărat Biserica - Trupul lui Hristos , a văzut Sfânta Treime prezentă în ea. Este o vedere descoperită tuturor celor botezați în numele Sfintei Treimi , ca unii care au dobândit nu numai unirea cu Sfânta Treime, ci și unitatea ( comuniunea ) care se înțelege în Sfânta Treime . Felicităm pe toți organizatorii congresului internațional dedicat Sfântului Vasile cel Mare, care are loc în aceste zile ( 1 - 4 noiembrie 2009 ) la București, si ne rugăm Preasfintei Treimi ca să binecuvânteze pe toți participanții la lucrările lui . >>

cristiboss56 03.11.2009 21:19:06

Radio Iași și-a inaugurat noul sediu
 
Studioul teritorial Radio Iași al Radiodifuziuní Române a împlinit ieri, 2 noiembrie, 68 de ani de când a emis pentru prima dată, sub denumirea de "Radio Moldova". Cu acest prilej a fost inaugurat noul sediu al Radio Iași , aflat pe str. Lascăr Catargiu din Iași , informează ZIARUL LUMINA. La acest eveniment a participat conducerea radioului , dar și invitați din mediul bisericesc, cultural și politic. Radio Iași este parte componentă a Radiodifuziunii Române, purtând la început ( 1941 ) numele de "Radio Moldova". Radio Iași funcionează ca studio teritorial din anul 1956. Între 1984 și 22 decembrie 1989, regimul Ceaușescu i-a anulat dreptul de a emite , soartă pe care au avut-o și celelalte posturi teritoriale. Postul RADIO IAȘI se adresează locuitorilor din județele : Bacău , Botoșani , Galați , Iași , Neamț , Suceava , Vaslui , Vrancea , din Republica Moldova și Ucraina , dar și ascultătorilor de pe internet.

cristiboss56 03.11.2009 22:54:27

O nouă biserică în cartierul craiovean Brazda lui Novac
 
Înalt Preasfințitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit slujba de temeluire pentru o nouă biserică care va fi ridicată în cartierul craiovean Brazda lui Novac și care va avea ca ocrotitori pe Sf. Vasile cel Mare și Antonie cel Mare.

cristiboss56 03.11.2009 23:12:49

Expoziție tematică "Sfântul Vasile cel Mare în cultura românească"
 
Peste 70 de traduceri reprezentative ale operelor Sfântului Vasile cel Mare precum și exemplare rare de carte veche românească au fost expuse începând de astăzi la Academia Română, în cadrul Expoziției tematice "Sfântul Vasile cel Mare în cultura romanească".

cristiboss56 03.11.2009 23:24:54

În ZIARUL LUMINA !
 
În Ziarul LUMINA din 3 noiembrie , la Rubrica "Farmacia Verde" , puteți citi un articol amplu despre "Tratamentele naturiste pentru două boli de toamnă : sinuzita și traheita -www.ziarullumina.ro

cristiboss56 03.11.2009 23:40:51

Lansare de carte
 
Astăzi în cea de a treia zi a Congresului International de Teologie , a fost lansată cartea "Euharistie, Episcop , Biserică" a înaltpreasfințitului Părinte Ioanis Zizioulas, Mitropolit al Peramului.

cristiboss56 04.11.2009 22:39:11

Al X -lea Congres Nepsis se va desfășura la sfârșitul săptămânii la Paris
 
În perioada 6-8 noiembrie, va avea loc la Paris , al X-lea Congres Nepsis ( Asociația tinerilor din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale ) informează nepsis.org. Tema discuțiilor duhovnicești care vor avea loc cu această ocazie este : "Adame , unde ești ?- terapeutica păcatului" . ( Va urma )

cristiboss56 04.11.2009 22:47:23

A XXI - a Consfătuire Panortodoxă în Grecia
 
Cu binecuvântarea Preafericitului Ieronim al II-lea, Arhiepiscop al Atenei și al întregii Elade, și cu participarea a 11 Biserici Ortodoxe și 76 de Mitropolii ale Bisericii Greciei , au început de luni , 2 noiembrie , în Biserica "Sfântul Nicolae" din orașul Pireu, lucrările celei de a XXI-a Consfătuiri Panortodoxe a Reprezentanților Bisericilor Ortodoxe și Sfintelor Mitropolii pe tema ereziilor și parareligiilor , cu titlul "Erezii contemporane- proveniența , manifestările și înțelegerea lor".

cristiboss56 04.11.2009 23:00:41

Muzeu al spiritualității ortodoxe la Reghin
 
Biserica de lemn din municipiul Reghin va adăposti un muzeu al spiritualității ortodoxe, unic în județ. El va fi amenajat în incinta bisericii cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril și va cuprinf icoane și mobilier bisericesc din Reghin.

cristiboss56 04.11.2009 23:25:58

În ZIARUL LUMINA de azi 4 noiembrie :
 
Un amplu reportaj de la al VIII-lea Simpozion Internațional "Religie , știință și mediu" , desfășurat în SUA ( Memphis , Tennessee. Tot în acest număr , la Rubrica "Opinii", părintele Sever Negrescu, semnează un articol extrem de util și interesant "ICOANELE NU MOR NICIODATA". www.ziarullumina.ro

cristiboss56 05.11.2009 18:03:09

Actualitate : Încă aproape 100 de cazuri de gripă A(H 1 N 1 ) confirmate
 
În ultimele 24 de ore , 97 de cazuri de gripă A ( H 1 N 1 ) au fost confirmate la nivel național, numărul total al îmbolnăvirilor ajungând la 672, potrivit statisticilor oficiale. Nu s-a înregistrat nici un deces.
Specialiștii spun că numărul mare de cazuri confirmate în această perioadă este cauzat de pătrunderea și răspândirea virusului A ( H 1 N 1 ) pandemic în colectivitățile de copii și tineri din județele Iași , Dolj , Prahova și din municipiul București .

cristiboss56 05.11.2009 18:14:53

Ultima oră
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 179070)
În ultimele 24 de ore , 97 de cazuri de gripă A ( H 1 N 1 ) au fost confirmate la nivel național, numărul total al îmbolnăvirilor ajungând la 672, potrivit statisticilor oficiale. Nu s-a înregistrat nici un deces.
Specialiștii spun că numărul mare de cazuri confirmate în această perioadă este cauzat de pătrunderea și răspândirea virusului A ( H 1 N 1 ) pandemic în colectivitățile de copii și tineri din județele Iași , Dolj , Prahova și din municipiul București .

Arad : Cursurile la o unitate de învățământ din municipiul Arad, la care învață aproximativ 1000 de elevi, vor fi suspendate , după ce medicii au confirmat că 19 elevi din clase diferite sunt contaminați cu virusul gripei porcine . Institutul Cantacuzino a confirmat cu puțin timp în urmă încă 32 de cazuri de gripă nouă în Arad ( 21 sunt minori și 11 adulți ) .

cristiboss56 05.11.2009 18:37:48

Sărbători importante în calendarul Bisericii Ortodoxe pe luna noiembrie
 
Calendarul creștin ortodox al lunii noiembrie anunță o serie de sărbători importante. Prima mare sărbătoare va fi la sfârșitul acestei săptămâni . Pe 8 noiembrie în toate Bisericile ortodoxe va fi prăznuit soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril. Ca sărbătoare a îngerilor, ziua de 8 noiembrie a fost prăznuită de Biserică începând cu secolul al V-lea. Ca semn de cinstire , Sfinții Voievozi sunt pictați pe ușile diaconești ale Sfântului Altar, unul cu crini în mână , semn al Bunei Vestiri , iar celălalt cu o sabie de foc, semn al pazei care i-a fost rânduită la poarta Raiului, informează TRINITAS TV. Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril , sunt patronii spiriuali ai JANDARMERIEI ROMANE. Pe data de 15 noiembrie vom prăznui pe Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț . O altă sărbătoare importantă a acestei luini este Intrarea în Biserică a Maicii Domnului , și în sfârșit o ultimă sărbătoare a lui noiembri este închinată Ocrotitorului României, Sfântul Apostol Andrei. O lună cu sărbători importante pentru Biserica noastră , și să nu uităm că în această lună , mai precis pe 15 noiembrie ( Duminică ) , începe POSTUL CRACIUNULUI , POSTUL PREGATITOR SARBATORII NAȘTERII DOMNULUI .

cristiboss56 05.11.2009 18:59:48

Comunicat de Presă :
 
În zilele de 7 - 8 noiembrie 2009 , Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va efectua o vizită canoniä în Episcopia Buzăului și Vrancei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:38:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.