Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Mita și voia lui Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18433)

gpalama 18.04.2016 12:09:22

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 620347)
Aflu că, dacă vreau să iau parohia, nu e atît de important concursul în sine, cît să mă pun bine cu protopopul Č™i cu episcopul locului. Să le fac o vizită particulară, mă-nČ›elegi.
Fac aČ™a, obČ›in parohia. Celălalt va ajunge ulterior la o parohie săracă, undeva la periferia unui oraČ™ sau într-un sat.
Care dintre noi a făcut voia lui Dumnezeu Č™i care pe a sa proprie? Am rămas ambii cu mîinile Č™i cu inimle la fel de curate?

Stai putin, ca astea sunt probleme care tin de Biserica, se schimba lucrurile :). Pai candidezi data viitoare, renunti la locul asta, gasesti ceva mai bun dupa. Astepti pana iese ceva bun.

Insa as vrea sa-ti spun ca in situatia asta nu prea ai dreptul sa comentezi. Pentru ca daca tu ti-ai ales Biserica, atunci ti-ai ales cu bune si cu rele, si ai ales sa te jertfesti pe tine.

Vad pe multi care comenteaza pentru tot felul de nedreptati si as vrea sa le zic: pai nu stiai ca asa este si in ce te bagi? Ce cauti aici? Asa este administratia, singur ai ales calea asta nu te-a fortat nimeni poti sa mergi in alta parte.

Iar asta cu platit pentru parohie nu e chiar atat de rea, sa nu platesti pentru preotie, simonia este ceva groaznic. O atentie pentru o parohie nu e un capat de lume :). O dau si eu pe glume, daca celalalt nu a dat Cezarului, si s-a incapatanat si nu a ascultat de Hristos, atunci singur si-a pecetluit soarta, tu ce zici?


E o problematica interesanta asta, dar zice Hristos asa: sa nu stati impotriva celui rau, si daca unul vrea sa-ti ia haina lasa-i si camasa, iar lucrul asta oarecum ar trebui sa-l intelegem in modul in care noi sa facem ce tinem de noi, iar daca vrea sa ne ia ceva, sa-i dam, sa nu ne opunem aiurea pentru nimic. E pacatul lui, decizia lui, va raspunde. Tu fa ce tine de tine.

Pacatul este cand facem rau cuiva, nu cred ca e vorba de pacat aici.
Si legat de cele 2 parohii de care zici, cineva tot trebuie sa ajunga acolo. Ori aruncati la noroc banul, ori dati bani, ori dati examen, unul din voi tot trebuie sa ajunga acolo. Si daca era un criteriu drept de judecata ai fi intrat in competitie corect. Si daca este un criteriu nedrept atunci nu prea ai ce face. E tot un criteriu pana la urma si tu ai acelasi scop, sa castigi, insa aici castigul e obtinut in mod neonest.

Sa stii ca pacat e cand dai in cap la oameni, cand furi, nu cand esti strans cu usa sa platesti pe necinste. Cam asta ne invata Dumnezeu si ne invata sa ne ascultam si constiinta. In cazul asta nu ai cum sa stai departe de situatia asta, esti parte din ea, nu ai cum sa fugi de raul asta, trebuie sa alegi ceva. Alegi cum iti zice constiinta, cum crezi tu de cuviinta.

Cel mai mare dar pe care Hristos ni l-a dat a fost sa ne asculta constiinta. Pe care intai trebuie sa o sfintim si sa o umplem cu invatatura si intelepciunea Sa si apoi sa ascultam de ea cand avem "dileme". Pentru ca Dumnezeu ne-a dat judecata si omenia tocmai pentru asta, ca masura a unei corectitudini pe care trebuie sa o aplicam in viata.

Este un lucru pe care l-am invatat, sa ne ascultam constiinta, pentru ca ea ne zice clar: lucrul asta este drept sau nedrept, ai gresit sau nu ai gresit, nu trebuia sa faci asa.
Suntem foarte slabi in a ne asculta constiinta pe care nu o educam sa fie verticala si corecta de fiecare data.

Ne-am invatat sa fim fricosi, sa nu ne asumam viata, sa nu ne asumam constiinta. Nu stim deloc sa ascultam de constiinta, nu ne-am educat-o deloc, nu am invatat Evanghelia lui HRistos de asta suntem indoielnici in decizie, nu stim sa vedem situatiile de viata asa cum sunt ele.

A ZIS EXTREM DE FRUMOS HRISTOS: ADEVARUL TE VA ELIBERA.
Cam asa este si cu o constiinta educata in Scriptura, care are puterea sa zica: asta e bine, asta e rau, fac asta si nu asta, fara sa aiba mustrari de constiinta. Si atunci esti peste pacat si dispare pacatul, iar pacatul vine doar prin trup si nu mai vine prin mintea needucata.

Ori daca stiu ca nu gresesc, si ca sunt strans cu usa, de ce sa-mi fac griji?

delia31 18.04.2016 21:55:38

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620324)
Eu as rezolva problema asta a mitei destul de simplu, doar a zis Hristos cuvant pentru asta: da Cezarului ce este al Cezarului.

Da' de unde! Nici poveste! Dajdia Cezarului e una, mita-i alta! Da', desigur, ai dreptul la parerea ta.

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620324)
Daca oamenii inteleg sa functioneze doar cu mita, este pacatul lor, problema lor de constiinta. Dai, mergi mai departe iti vezi de viata. Asta e viata.
Tu ai mainile si constiinta curata. Nu ai nevoie de altceva mai mult. Nu se poate altfel, mergi mai departe, faci tot posibilul pe curat.

Oarecum nu poti sa iesi total din viata;insa sa stii ca nu cred ca pacatul este sa dai mita (ceruta), pacat este sa inseli oameni.

Cercul vicios al cererii si ofertei. Daca te oferi singur sa dai mita, evident, asta va genera cererea ei. Si invers. E un pacat prin contaminare

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620355)
pacat este sa inseli oameni.

...si sa te zbati sa-ti mearga tie bine, sa faci invarteli in defavaorea altora, cand stii sigur ca altii vor avea de suferit din asta, ce e? Virtute?
...dar cand alimentezi lacomia de bani si de foloase necuvenite a cuiva, asta ce e? virtute?


Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620355)

Iar asta cu platit pentru parohie nu e chiar atat de rea, sa nu platesti pentru preotie, simonia este ceva groaznic. O atentie pentru o parohie nu e un capat de lume :). O dau si eu pe glume, daca celalalt nu a dat Cezarului, si s-a incapatanat si nu a ascultat de Hristos, atunci singur si-a pecetluit soarta, tu ce zici?

Pacatul este cand facem rau cuiva, nu cred ca e vorba de pacat aici.


Citeste ce a avut de spus un mare ierarh pe tema coruptiei si mitei, si vezi dupa aceea daca-ti mai da mana sa afirmi ce-ai zis.

Mitropolitul Bartolomeu Anania, Despre coruptia spirituala, Editura Eikon

http://www.librariasophia.ro/img/poz...ogice-8368.jpg

delia31 18.04.2016 22:05:05

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 620347)
Așa interpretează mulți cuvîntul ăsta, justificându-și duplicitățile. Dar el e un răspuns la întrebarea cu privire la plata impozitului – ce-i drept, către ocupant. În zilele noastre ar răspunde la întrebarea dacă să-mi plătesc impozitul către stat, pe care îl consider mai curînd dușman. Sau: Dați tributul datorat lumii acesteia și nu uitați ce-i datorați lui Dumnezeu. Dar tribut nu înseamnă mită.

Ce mai rămîne curat dacă tu dai mită? Cel care dă e nevinovat, spui tu?
Să zicem că sunt proaspăt absolvent de teologie; toată viața mi-am dorit să fiu preot; unul bun. Am învățat din greu, profesorii spun că am calitățile necesare. Mă înscriu într-un concurs pentru ocuparea unei parohii „bune”, în inima tîrgului. În afară de mine, încă un candidat, prieten de-al meu, foarte bun și el. Un om cu sufletul curat.
Aflu că, dacă vreau să iau parohia, nu e atît de important concursul în sine, cît să mă pun bine cu protopopul și cu episcopul locului. Să le fac o vizită particulară, mă-nțelegi.
Fac așa, obțin parohia. Celălalt va ajunge ulterior la o parohie săracă, undeva la periferia unui oraș sau într-un sat.

Drept grait-ai!
EJUSDEM!
Asa cred si eu.

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 620347)
Am rămas ambii cu mîinile și cu inimle la fel de curate?

QED!

gpalama 18.04.2016 22:28:33

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620383)
Da' de unde! Nici poveste! Dajdia Cezarului e una, mita-i alta! Da', desigur, ai dreptul la parerea ta.

Cercul vicios al cererii si ofertei. Daca te oferi singur sa dai mita, evident, asta va genera cererea ei. Si invers. E un pacat prin contaminare.

...si sa te zbati sa-ti mearga tie bine, sa faci invarteli in defavoarea altora, cand stii sigur ca altii vor avea de suferit din asta, ce e? Virtute?
...dar cand alimentezi lacomia de bani si de foloase necuvenite a cuiva, asta ce e? virtute?

E acelasi lucru, chiar daca te superi tu. Sunt darile pe care trebuie sa le dam altora in lumea asta. O taxa data statului pentru buna functionare a lui.
Si o taxa ceruta de "mai marii" pentru buna functionare a postului.

Si eu sunt impotriva "datului", dar sa stii ca nu ai ce face la un moment dat.

Hai sa-ti pun si eu o intrebare/dilema morala: ti se cere sa "dai".
Ai de ales intre o comunitate bine inchegata, construita de tine, o familie care este obisnuita intr-un loc, o Biserica frumoasa pe care mainile tale au facut-o.
Si o parohie uitata de Dumnezeu data spre pedeapsa pentru ca "nu ai dat".

Cu ce este vinovat preotul de aceasta situatie? Raspunde-mi si mie te rog pentru situatia asta.
Pentru ca de fapt asta e realitatea. Esti pedepsit pentru ceva ce tu nu esti vinovat.

Si da, il apreciez enorm pe Mitropolitul Anania, insa lui ii este extrem de usor sa fie model moral pentru ca el nu avea nimic de pierdut, el era SINGUR si AVEA O POZITIE. Usor de vorbit, usor de tinut morala. Dar morala nu tine loc de familie, de pierderea ta, de sufletul si munca ta de ani de zile. Atat de usor de vorbit dinafara.

Si ce faci in situatia asta? Iti pedepsesti in numele unui fals adevar comunitatea, familia, pe tine, pe toti pentru unii netrebnici, care nu au Dumnezeu si mila si dreptate si adevar? Chiar asa?

Si care e costul, cativa bani aruncati in mainile unei Iude? Merita oricat, unele lucruri in viata asta nu se pot cumpara (pentru restul exista .. :)).

Stii, am invatat sa pun prea putin pret pe bani in viata asta. Banii sunt ca sa ne ajute nu ca sa-i colectionam si sa-i depozitam.
Unele lucruri se pot cumpara cu bani. Unele lucruri merita sa le cumparam cu bani. (Inafara de preotie, harul lui Dumnezeu si altele).
Vrea 10.000E ca sa ai liniste in parohie? Pentru Dumnezeu, da-i. Nu e nici pacat, nici altceva. Lupti degeaba si pentru nimic.
Sunt bani, nu sunt suflete de om. Poti sa-i dai si mergi mai departe in viata.
Daca asta este taxa ca sa-ti faci datoria de preot, dai si mergi mai departe. Altfel te lupti cu morile de vant.
Unele lupte nu are sens sa le duci in viata asta.


Dai, mergi mai departe in viata. Sunt talhari suficienti in viata, pe unii ii cumperi usor cu bani si mergi mai departe. Tu sa ai constiinta impacata in fata lui Dumnezeu. Iar lucrurile astea se cam judeca fiecare in parte, e usor de zis generic "NU"...

CristianR 18.04.2016 22:29:56

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620383)
Citeste ce a avut de spus un mare ierarh pe tema coruptiei si mitei, si vezi dupa aceea daca-ti mai da mana sa afirmi ce-ai zis.

Mitropolitul Bartolomeu Anania, Despre coruptia spirituala, Editura Eikon

http://www.librariasophia.ro/img/poz...ogice-8368.jpg

De același, pe scurt, aici. Despre conștiința creștină.

CristianR 18.04.2016 22:47:44

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620387)
Vrea 10.000E ca sa ai liniste in parohie? Pentru Dumnezeu, da-i. Nu e nici pacat, nici altceva. Lupti degeaba si pentru nimic.
Sunt bani, nu sunt suflete de om. Poti sa-i dai si mergi mai departe in viata.
Daca asta este taxa ca sa-ti faci datoria de preot, dai si mergi mai departe. Altfel te lupti cu morile de vant.
Unele lupte nu are sens sa le duci in viata asta.

Îmi pare teribil faptul că, după ce răstălmăcești învățătura Domnului aducînd-o în sprijinul corupției, îndemni și pe alții să dea mită și încă pentru a avea parohie. Bazat pe ce învățătură susții că nu e păcat? Uiți de la bun început că preoția nu e pentru tine și pentru familia ta, ci că ești ales de Hristos ca să slujești oamenilor. Dacă nu poți face asta, ține-te deoparte și lasă pe altul; înseamnă că nu ești chemat.
Mai sunt multe de spus, căci tot discursul prin care justifici darea de mită e șubred tare. Unii, mai onești, recunosc măcar că ei nu sunt în stare să se ridice la înălțimea la care-i cheamă Hristos, fără să justifice, însă, păcatul, și fără să-i îndemne pe alții să-l comită.

gpalama 18.04.2016 22:47:55

Am ascultat complet predica.
O sa fac un foarte scurt rezumat.

Coruptia – este discutata si tratata la nivel de societate, intr-o maniera crestineasca, dpdv legal, dar nu la nivel de Biserica
Darea si luarea de mita – pedepsite legal. Darea de spaga – nu este ok. Abuzul de functie este pedepsit de lege. Birocratia – potenteaza coruptia. Venita prin fanariotism, turcii foarte corupti.

Cum se rezolva problema coruptiei: printr-o constiinta curata crestineasca
Si prin legi, temnita. Si ca nu de lege trebuie sa se teama ci de Dumnezeu care vede de sus. Pe Dumnezeu nu poti sa-l minti.
Insusindu-si mita este osandit de Dumnezeu prin venit NECUVENIT. Numai din interior poate fi starpita.

Sa ne ne apropiem de Dumnezeu cu inimile si mainile curate. Cam asta este predica.
O predica adresata Statului si NU Bisericii. Poate la el in eparhie lucrurile sunt roz. In alta parte insa...

Insa este o diferenta ENORMA intre Stat si Biserica iar voi incercati sa aplicati o judecata generica si sanatoasa asupra logicii de judecata a Bisericii care este complet diferita, si care are propriile instante de judecata.

In Stat, poti sanctiona cu dovezi un act de coruptie.
In Biserica, poti sa incerci sa faci asa ceva. Insa daca exista coruptie, este doar in cercurile mari, care au autoritate (la nivel de protopop si eparhie) putere si de judecata asupra celor mici. Pe scurt, judecatorii tai sunt cei care iti cer "mita".
Iar daca nu dai, o sa fii sanctionat corespunzator, si nu prea ai instanta de apel. Nu ai cui sa te plangi.
Logica de judecata in Biserica este simpla: daca esti in cercul de interese corect atunci ai sanse... daca nu, Dumnezeu cu mila.

Asta este diferenta intre Stat si Biserica. La Stat ai dreptate, in Biserica te judeca cei pe care nu i-ai mituit.
Daca cineva are curaj sa ceara X$ intr-o eparhie, atunci lucrurile sunt complicate acolo din toate punctele de vedere... sa ceri judecata dreapta acolo e o gluma buna de ras.

Si atunci trageti voi o linie si o concluzie daca eu am zis bine sau nu.

delia31 18.04.2016 22:50:18

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620387)
Si care e costul, cativa bani aruncati in mainile unei Iude? Merita oricat, unele lucruri in viata asta nu se pot cumpara (pentru restul exista .. :)).
Vrea 10.000E ca sa ai liniste in parohie? Pentru Dumnezeu, da-i. Nu e nici pacat, nici altceva. Lupti degeaba si pentru nimic.
Sunt bani, nu sunt suflete de om. Poti sa-i dai si mergi mai departe in viata.
Daca asta este taxa ca sa-ti faci datoria de preot, dai si mergi mai departe. Altfel te lupti cu morile de vant.
Unele lupte nu are sens sa le duci in viata asta.


Dai, mergi mai departe in viata. Sunt talhari suficienti in viata, pe unii ii cumperi usor cu bani si mergi mai departe. Tu sa ai constiinta impacata in fata lui Dumnezeu. Iar lucrurile astea se cam judeca fiecare in parte, e usor de zis generic "NU"...

Sa fii sanatos, omule, eu nu gandesc deloc in termenii astia!
Citeste cartea mitropolitului!

gpalama 18.04.2016 23:00:15

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620392)
Sa fii sanatos, omule, eu nu gandesc deloc in termenii astia!
Citeste cartea mitropolitului!

Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?

O faci pe nebunul? Tare de tot eroismele astea ieftine si de taraba. Lasa-ma cu textele astea de 2 bani.
Ai familie, 3 copii, ai muncit de ai rupt la o Biserica, este tot sufletul tau acolo.
Lasa-ma cu logica asta a unui adevar fara de suflet, fara de minte, fara de logica, fara nimic. Care doar atata vrea, sa fie el mai tare decat altii.

Si daca ai dreptate si te pui cu ei ce castigi? Pentru ca nu ai cum sa castigi in treaba asta. Episcopul nu se schimba decat la moarte si nu pe marturia unui preot de parohie sa stii. Ai sa infunzi ocna si tu si familia ta pentru niste eroisme artistice de film.

Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?

Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.

Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.

Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.

Hristos a zis: NU STATI IN FATA CELUI RAU.
Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.

Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Oamenii duhovnicesti II LASA PE CEI CARE GRESESC IN SEAMA LUI DUMNEZEU.
Voi vorbiti de logica lumeasca a razbunarii si a judecatii imediate, iar logica asta nu are nimic in comun cu logica dumnezeiasca. Nu o rezolvi tu, o rezolva Dumnezeu cand crede el de cuviinta.

Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.

Sa murim pentru Hristos si pentru Adevar, dar nu pentru prostii de nimic.

Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.

CristianR 18.04.2016 23:34:53

Deocamdată spun doar atît: E binevenit comentariul tău, gpalama, întrucât exprimă modul de gândire al multora. Și explică de ce nu poate fi scoasă corupția din Biserică: pentru că la ea contribuie mulți oameni de treabă (fără ironie) ca tine; care cred că nu se poate altfel.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:27:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.