Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Mita și voia lui Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18433)

ahilpterodactil 21.04.2016 04:12:25

Citat:

În prealabil postat de Valkorion (Post 620507)
... Popa Tanda, personajul lui Slavici, preotul care, cu harul lui Cristos si prin exemplul personal, a ridicat peste noapte o intreaga comunitate.

Peste noapte? Pai sa vedem ce zice Slavici despre iuteala cu care a lucrat "harul lui Cristos":

http://art-zone.ro/literatura/coment...t_referat.html
"Doi ani de zile au trecut fara ca parintele Trandafir sa fi miscat satul înainte, macar numai atâta cât e de la vorba pâna la suparare. Oamenii ajunsesera atâta de sfatosi si atâta de batjocoritori, încât ziua întreaga stau gramezi, câteodata la sfat, câteodata la batjocura. Era lucru minunat: oamenii cunosteau binele, râdeau de rau, dar nu se urneau din loc."

De unde reiese ca la voi la catolici o noapte dureaza doi ani.
Inca nu-i bai; dupa unii autori, noaptea voastra dureaza de vreo mie de ani...

Copacel 21.04.2016 08:17:58

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 620443)
@Copacel: Probabil întrebarea ta se referea la harul preoției, dacă-l pierde. Acela e o învestitură, o misiune sfântă pe care a primit-o; pe care cred că nu o pierde.
Altfel, cei mai mulți preoți, ca și noi, nu sunt într-o stare permanentă de har; nu sunt lipsiți de păcate.

Pai atunci vb de pacate personale(in cazu asta mita) care tin exclusiv de viata
preotului si nu au impact asupra harului preotiei, drept-urmare noi mirenii
nici nu ar trebui sa ne interseze ce face preotul in viata sa personala, ca nu
avem voie sa ne judecam aproapele.De aici rezulta urmatoarea chestie:
sa nu permitem ca viata personala a unui prelat sa ne sminteasca credinta si
ce face prelatul in viata sa personala va raspunde in fatza lui Dumnezeu si
nu ne priveste pe noi.

RedRose 21.04.2016 10:20:34

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 620535)
De unde reiese ca la voi la catolici o noapte dureaza doi ani.

Valkorion..tu esti catolic? uite nu stiam....

Valkorion 21.04.2016 11:08:51

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 620539)
Valkorion..tu esti catolic? uite nu stiam....

Nu sint. Cindva m-a atras. E ahil mai intepator nitel. "Peste noapte" e o expresie, de care toata lumea a auzit, dar el s-a luat de ceva nsemnificativ.
P. S. Acum m-am prins; l-a enervat ca am scris "Cristos" in loc de "Hristos". De parca asta ar conta atit de mult, cum scriem...

DragosP 21.04.2016 14:40:10

Contează în primul rând cu ÎL gândeşti.

Valkorion 21.04.2016 15:34:31

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 620561)
Contează în primul rând cu ÎL gândeşti.

Just. Scrierea "corecta" dpdv al unei anume tabere, nu garanteaza o credinta corecta (fara ghilimele). Oricum, zicem "crestini", nu " hrestini". Bisaids, in mileniul Bisericii Nedespartite lombardul sau vizigotul zicea "Christus" iar tracul sau grecul, "Hristos". Dar de, acum facem un capat de lume din astfel de chestiuni doar ca sa hranim orgoliile nitelus sovin-filetiste unor teologi si ierarhi, aflatori ei de obicei in Marea Egee sau pe la Moscova, Belgrad sau Kiev...

aubergine 21.04.2016 22:12:43

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 620530)
:21: Pai preotii ortodocsi nu prea vin pe la "casele de rugaciune" ale sectantilor ..


:105: Asa,asa incet te dai pe fata cine esti cu adevarat...


Ortodocsii nu cred in noroc / ghinion ,dar tu n-ai de unde sti ,pe la secte nu se invata despre ortodoxie, ci despre cum sa judeci preotii ortodocsi,credinciosii ortodocsi.
Probabil ca te crezi foarte subtila...:21:

Trăiască minciună corupția, ipocrizia, pupincurismul........,............................ ..................................................

DragosP 21.04.2016 22:36:20

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 620497)
Tu nu-ți dai seama cat ești de bolnava?

Ia și tu, Oberjin, o pauză.

catalin2 22.04.2016 00:21:02

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 620572)
etc etc vreti sa mai continui?

Noi mergem la biserica pentru Dumnezeu, mai putin pentru preot si credinciosi. Un preot isi pierde harul doar in cazul ereziei, deci un preot cu zece case are acelasi har ca unul sarac. Principalul rol al peotului este sa administreze Sfintele
Taine, fara de care nu se poate mantui cineva. In rest depinde de noi ce facem, nu ce fac ceilalti.
Exista si o povestire pe tema asta: http://ortodox.md/nu-fa-tu/

"Odată [Moș Gheorghe] s-a dus la stâna Mănăstirii Neamț, unde se aflau cei trei frați călugări din Transilvania: Veniamin, Pamvo și Damaschin – vechi ucenici ai bătrânului. Iar ei fiind tulburați i-au spus:
– Moș Gheorghe, noi plecăm din Mănăstirea asta, că ne-am smintit!
– Dar de ce, drăguță?
– Nu mai este mântuire aici! Am văzut pe unul făcând cutare păcat, pe altul vorbind cutare lucru, pe altul certându-se, iar pe altul pârând pe frați.
Atunci bătrânul, deși era foarte blând, a strigat tare de trei ori:
– NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! Că fiecare va răspunde pentru ale sale păcate. De ce vezi și judeci pe alții?…

Mosul Gheorghe Lazar – un sfant al zilelor noastre, Arhim Ioanichie Balan. Editura: Manastirea Sihastria. Anul aparitiei: 2004

aubergine 22.04.2016 08:28:05

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 620583)
Noi mergem la biserica pentru Dumnezeu, mai putin pentru preot si credinciosi. Un preot isi pierde harul doar in cazul ereziei, deci un preot cu zece case are acelasi har ca unul sarac. Principalul rol al peotului este sa administreze Sfintele
Taine, fara de care nu se poate mantui cineva. In rest depinde de noi ce facem, nu ce fac ceilalti.
Exista si o povestire pe tema asta: http://ortodox.md/nu-fa-tu/

"Odată [MoČ™ Gheorghe] s-a dus la stâna Mănăstirii NeamČ›, unde se aflau cei trei fraČ›i călugări din Transilvania: Veniamin, Pamvo Č™i Damaschin – vechi ucenici ai bătrânului. Iar ei fiind tulburaČ›i i-au spus:
– MoČ™ Gheorghe, noi plecăm din Mănăstirea asta, că ne-am smintit!
– Dar de ce, drăguČ›ă?
– Nu mai este mântuire aici! Am văzut pe unul făcând cutare păcat, pe altul vorbind cutare lucru, pe altul certându-se, iar pe altul pârând pe fraČ›i.
Atunci bătrânul, deČ™i era foarte blând, a strigat tare de trei ori:
– NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! NU FĂ TU, BĂ! Că fiecare va răspunde pentru ale sale păcate. De ce vezi Č™i judeci pe alČ›ii?…

Mosul Gheorghe Lazar – un sfant al zilelor noastre, Arhim Ioanichie Balan. Editura: Manastirea Sihastria. Anul aparitiei: 2004

Trăiască minciuna, corupČ›ia, pupincurusmul, ipocrizia!

Cineva plecat din România lui CeauČ™escu, întrebat de ce, a răspuns următorul lucru: Domnule, toată lumea mânca rahat dar eu nu am mai putut suporta când a trebuit să îl Č™i laud. Cred că se potriveČ™te Č™i în ziua de azi.
CreČ™tinism forma fara fond, bazat pe corupČ›ia Č™i ipocrizia preoČ›ilor, ipocrizia credincioČ™ilor, pupincurismul oamenilor de rând care cred ca, în acest fel îČ™i vor asigura un loc călduČ› în rai.

aubergine 22.04.2016 08:52:07

Închideți mai bine firul să nu se sminteasca credincioșii și să nu fie tulburări în acest post. Nu avem nevoie de adevăr.

aubergine 22.04.2016 08:57:47

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 620580)
Ia și tu, Oberjin, o pauză.

Trăiască, trăiască minciună, oda minciunii!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:25:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.