Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Împotriva EREZIILOR NEO-PROTESTANTE, cuvântul al IV-lea - SFÂNTA CRUCE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18640)

Penticostalul Traditional 27.11.2017 14:54:52

Daca e adusa din Grecia, daca e montata pe lemn de cedru din Liban si inramata in aur de Ofir, DA.

Urbanophon 27.11.2017 17:28:48

Cam scump dom`le...dar cat valoreaza sufletul unui om?

Pana atunci poti intra in prima Biserica frumos pictata care iti iese in cale, si acolo sa saruti o icoana, care crezi tu ca e mai scumpa. Incearca...nu trebuie sa stie nimeni. Ia si un loc pe un scaun, nici macar nu trebuie sa pleci genunchiul. Doar priveste si cugeta. O sa vezi ca poti citi Scriptura si de pe pereti nu doar de pe pergament. :)

Cornel Urs 27.11.2017 17:45:32

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655095)
Daca e adusa din Grecia, daca e montata pe lemn de cedru din Liban si inramata in aur de Ofir, DA.

Mă bucur. Să știi că toate icoanele respectă normele de sfințenie, ele nu se binecuvântează de preot oricum. Mă bucur că încetul cu încetul vii pe calea cea dreaptă. Acum vom trece la nivelul următor. O sfântă icoană cu Maica Domnului, adusă din Grecia, din lemn de cedru, exact așa cum ai zis tu, poate fi utilizată în cadrul închinării? Concret, tu te vei închina la icoana aceasta a Maicii Domnului, dacă preotul vine înaintea ta cu ea, de Bobotează? Da sau Nu. Dacă răspunzi cu Da, te felicit dragul meu frate, ești pe calea cea bună, nu îți voi mai pune astfel de întrebări. Deci care este răspunsul tău?

Penticostalul Traditional 27.11.2017 18:15:54

Ti-am raspuns deja, frate Ursulet.
Vezi postarea anterioara.

Dar poti sa-mi pui orice intrebari, esti un trol de treaba.
Si amuzant.

Cornel Urs 28.11.2017 19:04:27

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655104)
Ti-am raspuns deja

Bine!
Deci te vei închina inclusiv la icoanele Maicii Domnului, dacă acestea sunt sfințite, bineînțeles.
Dragul meu, vrei să te introduc la un părinte pentru a putea fi rebotezat ortodox? Căci tu L-ai părăsit pe Domnul Hristos când ai intrat în secta penticostală. De ce nu ai reveni înapoi ? Ce zici ?

Penticostalul Traditional 28.11.2017 21:50:28

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655126)
Bine!
Deci te vei închina inclusiv la icoanele Maicii Domnului, dacă acestea sunt sfințite, bineînțeles.

Ti-am spus mai sus, suficient de clar: lemn de cedru de Liban, inramate in aur de Ofir.
Asa a lucrat Solomon, Templul. La fel trebuie si noi, astazi, sa urmarim excelenta.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655126)
Dragul meu, vrei să te introduc la un părinte pentru a putea fi rebotezat ortodox? Ce zici ?

Deci tu consideri botezul ortodox, o... rebotezare? :39:
Cum ramane atunci cu "un Domn, o Credinta, un Botez"?

GMihai 28.11.2017 22:32:39

Penticostalule, greșești fundamental intrând în dialog cu cornelurș.

Greșești pentru că nu realizezi de ce boală spirituală grea suferă dânsul.

Și nu, nu e vorba de mândrie, și nu e vorba de infatuare.

E mult mai grav: dumnealui îi lipsește cu desăvârșire simțul umorului.

E incapabil să sesizeze ridicolul propriilor atitudini, e incapabil să sesizeze că e luat peste picior, e incapabil să sesizeze că se face de râs.

Asta, cum ar spune ardelenii, e bai mare.

stefan florin 29.11.2017 10:15:00

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655130)
Ti-am spus mai sus, suficient de clar: lemn de cedru de Liban, inramate in aur de Ofir.
Asa a lucrat Solomon, Templul. La fel trebuie si noi, astazi, sa urmarim excelenta.

dar aurul de la Rosia Montana nu e bun? Are termenul de garantie expirat?

AlinB 29.11.2017 10:15:40

Nu e BIO....

Penticostalul Traditional 29.11.2017 11:15:37

Aurul de la Rosia Montana e biblic?


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:17:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.