Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Împotriva EREZIILOR NEO-PROTESTANTE, cuvântul al IV-lea - SFÂNTA CRUCE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18640)

Penticostalul Traditional 04.12.2017 13:14:04

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655312)
A fost păcălit de mișcarea lui Montanus, numită "Noua profeție".

Decat sa cred ca Tertulian din Cartagina a fost un pacalit, mai usor imi vine sa cred ca tu ai fi unul.

Cornel Urs 04.12.2017 13:30:14

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655333)
Decat sa cred ca Tertulian din Cartagina a fost un pacalit, mai usor imi vine sa cred ca tu ai fi unul.

Nu e singurul. Si Origene a fost păcălit de universalisti. Dar cazurile de acest gen sunt singulare.
Oricum, uiti faptul că montanistii au fost declarati eretici de către Biserică. Acum, au reînviat începând cu anul 1906, cu evenimenul de la Azusa street. De acolo, neo-montanismul s-a împrăstiat în toată lumea. Ti-as recomanda cartea lui W. Bühne, la noi Jocul cu focul, în original Charismatic Explosion, dar nu am găsit-o online decât în germană si spaniolă. Eu am citit-o în română, am avut-o împrumutată. Citesc cu nesat orice găsesc scris de fostii pocăiti. În această carte, autorul arată cum s-a ajuns la spiritism si demonism în cele 3 valuri de penticostalism-carismatism. La început totul a părut a fi biblic, dar cu timpul fenomenul a îmbrăcat conotatii drăcesti, de s-ar întoarce în mormânt însusi montanistii, tremurătorii spiriti din antichitate.

Cornel Urs 04.12.2017 14:14:14

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 655314)
Profetul profeČ›eČ™te si învăČ›ătorul învaČ›ă. White a si învăČ›at cea ce este contrar învăČ›ăturii biblice.

Adventistii nu stiu mai nimic despre doctrinele lor, istorie, părinti fondatori, dar sotul Ellenei White a scris multe lucrări în care chipurile demonstra că Trinitatea este falsă, că Iisus nu este Dumnezeul Atotputernic. Ellena White nu a scris nici pro, nici contra Trinitătii, deoarece nu putea să-l contrazică pe bărbatu-su, însă astăzi, adventistii învată o formă diferită de Trinitate, una eronată, după cum ati văzut zilele trecute, o formă în care, de fapt, Iisus nici nu este Fiul lui Dumnezeu, ei nerecunoscând nasterea mai înainte de veacuri din Dumnezeu Tatăl, asa cum i-am arătat colegului adventist, iar dumnealui nu m-a crezut până nu l-a întrebat sâmbăta trecută pe pastorul lui la biserică, acesta confirmându-i că asa stau lucrurile. Colegul de forum a rămas surprins...
De fapt, adventistii nu învată decât de formă despre Trinitate, ei fiind necrestini, fiindcă dacă armonizăm Trinitatea cu Somnul Sufletului si cu Îngerul Mihail - Iisus Hristos, toate acestea fiind învătături adventiste, vom vedea că, în fapt, adventistii neagă cu desăvârsire doctrina biblică a Sfintei Treimi !

marivas6519 04.12.2017 14:32:31

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655336)
Adventistii nu stiu mai nimic despre doctrinele lor, istorie, părinti fondatori, dar sotul Ellenei White a scris multe lucrări în care chipurile demonstra că Trinitatea este falsă, că Iisus nu este Dumnezeul Atotputernic. Ellena White nu a scris nici pro, nici contra Trinitătii, deoarece nu putea să-l contrazică pe bărbatu-su, însă astăzi, adventistii învată o formă diferită de Trinitate, una eronată, după cum ati văzut zilele trecute, o formă în care, de fapt, Iisus nici nu este Fiul lui Dumnezeu, ei nerecunoscând nasterea mai înainte de veacuri din Dumnezeu Tatăl, asa cum i-am arătat colegului adventist, iar dumnealui nu m-a crezut până nu l-a întrebat sâmbăta trecută pe pastorul lui la biserică, acesta confirmându-i că asa stau lucrurile. Colegul de forum a rămas surprins...
De fapt, adventistii nu învată decât de formă despre Trinitate, ei fiind necrestini, fiindcă dacă armonizăm Trinitatea cu Somnul Sufletului si cu Îngerul Mihail - Iisus Hristos, toate acestea fiind învătături adventiste, vom vedea că, în fapt, adventistii neagă cu desăvârsire doctrina biblică a Sfintei Treimi !

Am increcat sa gasesc un singur adevar in postarea dvs. si nu am reusit. Nu mai comentez. Megeti cu dumnezeul dvs. (acel tata al minciunii).

Cornel Urs 04.12.2017 14:36:41

Citat:

În prealabil postat de marivas6519 (Post 655337)
Am increcat sa gasesc un singur adevar in postarea dvs. si nu am reusit. Nu mai comentez. Megeti cu dumnezeul dvs. (acel tata al minciunii).

Haideți ca împreună să detaliem fiecare informație în parte, pentru a înțelege ansamblul. Veți vedea că ce v-am expus este corect 100%.
Deci, o primă întrebare, este adevărat că adventiștii cred că Sufletul este omul și că la moarte, Sufletul merge în Iad, care este Groapa - Mormântul, stare în care Sufletul este inconștient, ca și cum ar dormi ?

Cornel Urs 04.12.2017 15:08:15

Normal că dacă-i iei la bani mărunți, fug ca potârnichile. Așa pățesc cu toți pocăiții. Sunt lamentabili!
În discuții particulare, când ei nu știu la ce te referi, adventiștii îți vor recunoaște că Iisus a fost mort pentru 3 zile și 3 nopți în sensul că Iisus a fost complet INCONȘTIENT - sufletul a mers în Sheol/ Hades. Da, știu că vă miră, dar ei asta cred.
Dacă le pui întrebarea, bine măi omule, dar dacă a 2-a Persoană a Trinității a fost inconștientă 3 zile, ce mai este Dumnezeul lor, că dacă în cele 3 zile, dacă era chemat în rugăciune, ar fi răspuns la apel doar Tatăl și Duhul, deci doar 2 Persoane. Căci una din cele 3 Persoane (care este Dumnezeul creștin) dormea !!!
Vă dați seama că Dumnezeu adventist este muabil, adică schimbător? Pentru trei zile, Dumnezeul lor a fost doar 2 Persoane conștiente, cu care puteai vorbi.
Și de aceea, primii adventiști nici nu au crezut în Trinitate, fiindcă nu puteau rezolva chestia asta de mai sus!
Dar colegul adventist a mers o viață la adunare plătind zeciuiala lună de lună, fără să gândească nimic, a făcut totul mecanic, robotic. Asta înseamnă manipulare din partea sectelor. Accepți doctrine ale dracilor fără să gândești.

Cornel Urs 04.12.2017 15:10:35

Citat:

În prealabil postat de marivas6519 (Post 655337)
Nu mai comentez. .

Dar nici nu mă așteptam să comentați, vă știu eu foarte bine cum procedați. Nici nu aveți ce răspunde fiindcă nu poți face din cal mort, armăsar. Nu poți proba o minciună cu Biblia.
De aia fugiți și refuzați dialogul.

suslik 04.12.2017 15:35:40

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 655330)
in urma cu cativa ani am fost acostat de niste iehovisti. cum erau agresivi m-am enervat si m-am oprit, m-am rastit un pic la ei, erau si doi americani cu ei, si le-am spus ca de fapt ei nu sunt crestini. am poposit cam cinci minute, dar in scurtul timp de "dialogare" cred ca au repetat de 10 ori daca eu sunt multumit de preotii ortodocsi. ;) din necredinciosul si pacatosul care sunt m-am transformat intr-un acerb aparator al ortodoxiei. ce vreau sa spun este ca, de fapt, slabiciunea, unii ar spune ca si forta, dar se inseala, ortodoxiei romanesti sta in preotime. neoprotestantii stiu acest lucru si aici lovesc.

Just. Ai spus-o!

bairstow 04.12.2017 18:04:44

Domnule Cornel Urs pe adventiști nu-i interesează adevaarul si ei stiu asta. Acesta e probabil multibanatul adventist care a scris aici sub n pseudonime...
Pe adventiști i-i interesează sfarsitul lumii când va fi... Această curiozitate in mod normal i-ar duce la depresie si la părăsirea cultului dar avem exemplu iehoviștilor care spuneau ca nu va trece suta de ani dupa 1914 si va apărea Domnul Iisus. Cu toate că au scoli bune adventiști i se pierd se plafonează deoarece ce rost are să fi cineva daca la anul ....sau ce vorbim de an. De luna viitoare... Totuși azi ei sunt ca niciodată mai dezbinati si White mai ponegrită chiar de ei. L

Cornel Urs 04.12.2017 18:31:02

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 655343)
Domnule Cornel Urs pe adventiști nu-i interesează adevaarul si ei stiu asta. Acesta e probabil multibanatul adventist

Pentru mine este clar lucrul acesta. Este foarte clar. Dacă aș fi să trag o concluzie, ar fi în felul următor:

ADVENTIȘTII NU SUNT TRINITARI
Ei nu cred în Sfânta și Biblica dogmă a Trinității, a Sfintei Treimi.
Din următoarele motive:

1. Iisus Hristos, zic adventiștii, este Mihael. Dar Mihael este un înger, un arhanghel, un înger care comandă peste îngeri. Cum ar putea fi Dumnezeu un înger? Un înger este...o creatură.

2. Iisus Hristos INCONȘTIENT pentru 3 zile și 3 nopți. Prin urmare, Dumnezeul creștin Sfânta Treime - Tatăl, Fiul și Duhul - devine o Doime, pentru cele 3 zile și 3 nopți, fiindcă, în concepția adventiștilor, Iisus Hristos a trecut în neant, fiind inconștient, ca și cum ar dormi, pentru această perioadă!!!!
Dumnezeul lor nu poate fi o Trinitate. Noi creștinii știm că Dumnezeu NU SE MODIFICĂ. Dumnezeu rămâne de-a pururi ce a fost dintotdeauna, Tată, Fiu, Duh Sfânt, 3 persoane co-egale și co-eterne, o singură Ființă, care nu se MODIFICĂ. NU !!!!
La acești sectari, se modifică. Nu se poate așa ceva!
Unde era a 2-a Persoană a lui Dumnezeu în cele 3 zile? Unde? Adventiștii zic că nu era niciunde, că dormea, că era inconștient!

3. Adventiștii nu cred în faptul că Iisus s-a născut înainte de veacuri. Ei nu cred asta. Știți ce zic acești eretici? Că Dumnezeu nu se poate naște. Ei acreditează o idee periculoasă, că Iisus e numit eufemistic Fiu al lui Dumnezeu, datorită întrupării ca Fiu al omului și atâta tot. Ei nu cred ce ne spune nouă ortodocșilor, Crezul, și anume că Domnul Iisus s-a născut din Dumnezeu Tatăl ”mai înainte de toți vecii”. Adventiștii nu recunosc asta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:42:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.