Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Relatia cu ateii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13859)

iustin10 24.09.2011 23:44:41

Oricate sfaturi s-ar da aici pentru indreptarea unui om,cred ca aceasta ne depaseste intru totul.Eu n-am vazut inca pe cineva care sa indrepte pe altul.E o treaba f serioasa asta. Cred ca e suficient sa iti urmezi credinta ta,sa porti o discutie logica cu el,sa suferi,sa suferi ,sa suferi absurditatea si blocajul ideeatic al celuilalt. Sa plangi pentru el,sa te gandesti ca nu e deloc o problema usoara,asa cum ti s-ar parea . Sa ii arati mai degraba putina dragoste si intelegere,decat prea multa contrazicere,si multa consecventa in ideeile tale.Caci exemplul personal este cea mai buna dovada a existentei lui Dumnezeu, pentru el. Ca Dumnezeu nu se gaseste in ideei si in carti,ci in relatia cu omul de linga tine.

richard_d 26.09.2011 10:35:23

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 402435)
Probabil ca domnul N.Priceputu dorea sa va intrebe cum v-ati simti daca cineva ar face glume proaste despre cineva de care va pasa si la care tineti foarte mult. Probabil de aceea a dat exemplul cu parintii.

Daca eu fac glume proaste despre Mos Craciun si Scufita Rosie se simte cineva jignit?

konijiro 26.09.2011 10:45:02

Citat:

Nu, nu este treaba mea insa ma deranjeaza modul in care vorbeste despre Dumnezeu (glume ironice, foarte proaste dupa parerea mea). Adica e treaba lui daca e ateu, respect asta, insa sa respecte si el la randul lui credinta mea, nu asa ar fi corect ?
Respectul nu are legatura cu asta. Nu ai dreptul de a NU fi ofensat de remarcile facute de ce din jurul tau, atunci cand au legatura cu credinta ta.

Un citat despre asta:

And remember: just because someone is offended doesn’t mean they’re in the right. Some people are offended by multiculturalism, homosexuality, abortion, atheism – what should we do? Ban all those things? You have the right to be offended, and I have the right to offend you. But no one has the right to never be offended.

Citat:

Cred că o modalitate în care ai putea să-l combați ar fi să devii beton în logică și să-i demontezi aberațiile pe care își întemeiază discursul ateu.
Buna asta. Daca e sa nominalizez un singur domeniu in care credinciosii pierd dezbaterile cu ateii in mod constant, ala ar fi logica. Dar bineinteles, poate sa incerce.

Citat:

Dacă cineva ar face glume proaste despre părinții tăi, n-ai simți ceva asemănător?
Mai departe de ce as simti, important e daca glumele alea au ceva adevar in spatele lor sau nu. De pilda, daca taica-meu e un betiv notoriu, si cineva face glume pe tema asa, probabil ca nu m-as simti bine, dar nici nu prea as avea ce sa spun.

Citat:

Desi crestinismul nu e un sistem filosofic, poate ar fi mai indicat sa-l abordezi din aceasta perspectiva, atunci cand discuti cu profesorul, pentru a-i capta atentia si a-l face sa constientizeze ca Dumnezeu e cea mai complexa si mai fecunda personalitate, creator al unui sistem profund de gandire, datorita normelor etice pe care le impune.
Da, vino cu argumentatie slaba ca cea de mai sus in fata unui profesor de filosofie, si o sa vezi ce se intampla. Sunt convins ca nu a mai auzit-o niciodata, mai ales ca e vorba de "etica", o chestie de care filosofii nu au auzit.

Citat:

Iertati-mi "lipsa de toleranta", dar sunt obligata sa tolerez astfel de persoane peste tot :acasa, la munca, pe strada, etc. As vrea sa-l vad (astept cu nerabdare) cand o sa vina un ateu si la biserica, sa-si expuna "crezul" lui in gura mare, si mai ales cu ce argumente. (de preferat "irefutabile").
Un ateu in biserica? Care face prozelitism? Absurd. Asta ar fi un caz extraordinar, echivalent, sa zicem, cu popi in scolile de Stat, care ar face prozelitism crestin acolo... Ah, stai, asta se intampla deja:)

Citat:

PS 2 : din experienta mea umila, "ateii" sunt doar niste frustrati neintelesi care se simt nedreptatiti de Dumnezeu, pentru ca nu-L inteleg si nici nu-L cauta.
Draga mea, ateii (mai ales cei din Romania) sunt in majoritatea lor, fosti crestini (pentru ca nah, te arunca in cazanul de botez cand nu prea ai ce zice, asa ca nu ai nici de ales).
Si pentru multi dintre noi, drumul spre ateism a fost parcurs citind relativ mult despre crestinism. Asa ca l-am cautat, si am incercat sa il intelegem.

Vrei sa iti dau link catre studiul PEW din State, care arata clar ca ateii stiu mai mult despre religie decat credinciosii? Sunt convins ca la fel sta situatia si in Romania.

Citat:

Dragul meu, cu profesorul de filozofie nu intri in filosofie ca te pierzi, cere-i doar sa-ti dea un SENS, un sens al vietii, un sens al Universului, dar acest sens sa fie pe masura Universului, adica nu un sens relativ, un sens al omului obisnuit, ci un sens MAJOR, un sens ABSOLUT, un sens care sa merite o existenta de o asemenea marime si complexitate. Si spune-i ca tot ce exista daca nu are un SENS e egal cu zero, ba chiar nici atat pentru ca nimicul are totusi un sens, acela de a nu exista.
Aha. Deci sa nu intre in filosofie, dar sa ii spuna ce i-ai scris tu acolo. Ia zi, nu cumva ce ai scris tu e fix filosofie?

stefan florin 27.09.2011 00:25:00

Citat:

În prealabil postat de cocacoc (Post 402075)
Pana acum am vazut un ignorant cu IQ mic pe acest topic. Doar un asemenea personaj, asemanator alora de ameninta cu moartea dupa ce vad caricaturi cu Allah, poate simti ura si furie cand cineva face glume, fie ele si proaste, despre zeul local.

un adevarat crestin nu pote simti ura fata de un ateu, chiar si atunci cand acesta face glume pe seama lui Dumnezeu, ci doar mila. Crestinul ar trebui sa zica in sinea lui: Doamne iarta-l ca nu stie ce face! Doamne ajuta!

WhiteChakra 27.09.2011 01:33:50

Intr-adevar, mi-e mila de ei, de inconstienta lor, de ignoranta si ipocrizia de care dau dovada (nu toti ateii).

antoniap 27.09.2011 06:58:24

CE ÎNSEAMNĂ O CLĂTINARE DIN RĂDĂCINA CREDINȚEI:


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:38:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.