Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 19.02.2012 12:45:14

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430621)
Mărturia mincinoasă a saitului ellenwhiteexposed nu poate fi considerată "mărturie istorică". Și apoi, unde vedeți dumneavoastră acolo "cădere pe spate" cum o numiți?

Ati citit cu superficialitate, scrie foarte clar:

"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămant... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)... " --- exact modelul din adunarile carismatice de astazi !


Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430621)
Păi atunci tratați subiectul cum se cuvine, nu superficial și nu amestecând-o pe EGW în ciorba grețoasă pe care le-o serviți penticostalilor de-o vreme încoace...

daca nu as prezenta aceste fenomene oculte, generic numite "slain in the spirit" , intr-o forma exhaustiva (pe cat posibil), s-ar chema ca tratez problema superficial ! deci Hellen White are si ea locul ei acolo; data viitoare o sa prezint cazul montanistilor.

osutafaraunu 19.02.2012 13:22:58

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430622)
Ati citit cu superficialitate, scrie foarte clar:

"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămant... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)... " --- exact modelul din adunarile carismatice de astazi !

"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămnt... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)...

Degeaba repostați citatul, nu scrie nimic de "cădere pe spate" și chiar dacă ar scrie, nu este urmarea unor experiențe induse într-o adunare carismatică.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430622)
daca nu as prezenta aceste fenomene oculte, generic numite "slain in the spirit" , intr-o forma exhaustiva (pe cat posibil), s-ar chema ca tratez problema superficial ! deci Hellen White are si ea locul ei acolo; daca viitoare o sa prezint cazul montanistilor.

Cum spuneam, tratarea aceasta exhaustiv-superficială i-ar putea include pe toți profeții Scripturii în mișcarea harismatică. Nu știu de fapt ce vreți să demonstrați...

Profetul de carton 19.02.2012 16:18:23

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430629)
Cum spuneam, tratarea aceasta exhaustiv-superficială i-ar putea include pe toți profeții Scripturii în mișcarea harismatică.

aceste concluzii va apartin si denota o necunoastere a caracteristicilor miscarii carismatice (dealtfel nu e ceva nou la dvs., in trecut m-ati acuzat intr-un mod total nefondat ca as promova invataturi ale martorilor lui iehova, cu care eu nu am nici in clin nici in maneca).

Profetul de carton 19.02.2012 16:22:23

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430629)
Degeaba repostați citatul, nu scrie nimic de "cădere pe spate" și chiar dacă ar scrie, nu este urmarea unor experiențe induse într-o adunare carismatică.

daca pastorul acela a scris ca a prins-o pe Hellen ca sa nu cada pe podea, cand intra in transa (mediumism)? nu e clar? la fel, duhurile demonice iau mintile carismaticilor, incat acestia isi pierd constienta si cad nu intr-o stare de venerare, de adorare a divinitatii pe genunchi sa se inchine si fiind constienti, ci pur si simplu cad ca mustele cand sunt stropite de spray, incat este nevoie de "catchers" sa-i poata prinde sa nu-si rupa mainile sau sa-si sparga capul.

osutafaraunu 19.02.2012 16:35:47

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430640)
aceste concluzii va apartin si denota o necunoastere a caracteristicilor miscarii carismatice

Admit c[ nu cunosc bine mișcarea carismatică, însă vă asigur că cunosc destul de bine mișcarea adventă (și încă din surse mult mai demne de încredere decât acel ellenwhiteexposed), iar aceasta din urmă n-are nimic comun cu manifestările harismatice. Dacă ați fi cu adevărat interesat de problemă ați consulta puțin poziția Ellenei White cu privire la respectivele manifestări. Dar probabil nu informarea este scopul dumneavoastră, graba cu care ați inclus-o în mișcarea carismnatică o demonstrează cu prisosință.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430640)
(dealtfel nu e ceva nou la dvs., in trecut m-ati acuzat intr-un mod total nefondat ca as promova invataturi ale martorilor lui iehova, cu care eu nu am nici in clin nici in maneca).

Pentru a doua și ultima oară: nu a fost o acuză și nu a fost ceva neapărat negativ.

osutafaraunu 19.02.2012 16:42:45

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430641)
daca pastorul acela a scris ca a prins-o pe Hellen ca sa nu cada pe podea, cand intra in transa (mediumism)? nu e clar? la fel, duhurile demonice iau mintile carismaticilor, incat acestia isi pierd constienta si cad nu intr-o stare de venerare, de adorare a divinitatii pe genunchi sa se inchine si avand ratiune, ci pur si simplu cad ca mustele cand sunt stropite de spray, incat este nevoie de "catchers" sa-i poata prinde sa nu-si rupa mainile sau sa-si sparga capul.

Trebuie să vă atrag atenția și eu cu privire la un aspect: sunteți foarte aproape de hula împotriva Duhului Sfânt! Căci Spiritul Profeției care s-a manifestat prin activitatea profeților biblici era de la Duhul Sfânt. Iar pierderea conștienței, leșinul, căderea erau caracteristice acestor profeți când erau în viziune. Expresii precum "am căzut ca mort" sunt frecvent întâlnite la acești profeți adevărați. Nu vă cer s-o credeți pe Ellen White un asemenea profet, dar măcar aveți puțină considerație pentru profeții biblici și pentru Spiritul Sfânt al Profeției!

Profetul de carton 19.02.2012 16:44:51

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430645)
Dacă ați fi cu adevărat interesat de problemă ați consulta puțin poziția Ellenei White cu privire la respectivele manifestări.

pe vremea dumneaei nu aparusera inca aceste manifestari (1827-1915)

osutafaraunu 19.02.2012 16:48:20

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430647)
pe vremea dumneaei nu aparusera inca aceste manifestari (1827-1915)

Bisericile carismatice nu apăruseră încă, însă manifestări carismatice și spiritiste erau deja prezente în unele mișcări religioase din Statele Unite.

Profetul de carton 19.02.2012 16:48:31

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430646)
Trebuie să vă atrag atenția și eu cu privire la un aspect: sunteți foarte aproape de hula împotriva Duhului Sfânt!

asta nu ai dumneata de unde stii, daca eu hulesc sau nu Duhul Sfant, va trebuie mare indrazneala sa emiteti o astfel de concluzie!

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430646)
Iar pierderea conștienței, leșinul, căderea erau caracteristice acestor profeți când erau în viziune. Expresii precum "am căzut ca mort" sunt frecvent întâlnite la acești profeți adevărați.

Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat? stiti ce este o transa (persoana nu mai stie de sine)? stiti ca duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor? vreti sa va arat in Biblie unde scrie asta???

Profetul de carton 19.02.2012 16:50:54

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430648)
Bisericile carismatice nu apăruseră încă, însă manifestările carismatice și spiritiste erau deja prezente în mișcările religioase din Statele Unite.

stiti cum se manifesta spiritistii in transele lor cand vorbesc cu mortii? exact ca carismaticii ---> pierderea constientei, "ceva pune stapanire pe trup", tremuraturi, caderi necontrolate, spasme etc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:12:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.