Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Grup de rugaciune (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15198)

patricia2006 18.07.2012 22:01:32

steliana""suspecta de metastaza""

patricia2006 18.07.2012 22:05:36

va multumesc din toata inima si din tot sufletul pentru bunatatea voastra...sa va dea DUMNEZEU bine inzecit

Adriana Cluj 19.07.2012 15:01:01

Multumesc tuturor care ostenesc cu rugaciunile lor.
Dumnezeu si Maicuta sa rasplateasca tuturor!

Laura19 21.07.2012 01:24:53

28.Elena-bolnava (bunica mea, bolnava de dementa)

N.Priceputu 21.07.2012 10:15:29

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 460331)
Eu personal am o rezervă în privința asta (de asta am și dat "decline" invitației), și cred că nu numai eu. Ideea ar fi că rugăciunea în masă, să zic așa, e treabă de călugăr. Nu cred să fie vreun cuvios din ăsta adevărat aici pe forum,. prin urmare nu faceți decât să vă înhămați cu surle și trâmbițe la o treabă peste puterile voastre. Hmm, probabil că îmi bat gura de pomană, dar poate că unul, doi vor citi și vor înțelege ceea ce am vrut să spun.

Nota Bene: În același sens, a mai avut și Zaharia o intervenție la obiect, pe topicul cu pricina.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...810#post457810

Știu că părerile sunt împărțite cu privire la acest grup de rugăciune; am citit și postarea fratelui Zaharia. Nu sunt, totuși, de părere că e treabă doar de călugăr rugăciunea în grup. Bineînțeles că vom fi ispitiți poate să ne mândrim, deși... mi se pare că ne facem mai puțin decât datoria. Dar întotdeauna când te înhami la un lucru bun trebuie să fii pregătit și vigilent pt. că vor apărea diverse ispite. Trebuie, adică, să te pregătești de luptă. Însă sunt de părere că e mai bine să intri în această luptă, decât să stai pe margine socotindu-te prea slab. Cum altfel să te întărești, dacă eviți încercările?
Pe de altă parte, modul acesta de a ne ruga în grup, știuți și neștiuți, l-am cunoscut prima dată în zilele din urmă ale părintelui Galeriu printre noi. Atunci s-a organizat un grup în care fiecăruia îi revenea citirea a două catisme la o anumită oră, așa încât rugăciunea să nu se oprească niciodată. Era, cred, cu binecuvântare, întrucât în biserică s-a organizat.
Aș mai adăuga faptul că această puțină rugăciune pe care o facem cu ocazia constituirii acestui grup ne este de folos în primul rând nouă, căci ne mai smulge din toropeala duhovnicească în care unii dintre noi (eu mai mult ca alții) zăcem.
În ce privește discreția cu care ar trebui s-o facem... cred că asta se și încearcă prin constituirea grupului, ca să nu fie chiar așa la vedere. Totuși, nici când te duci la biserică să te rogi nu poți să treci cu totul neobservat. De mândrie și de slavă deșartă mă știu oricum suferind, fie că mă rog, fie că nu. Însă dacă n-aș fi ispitit, poate nici n-aș ști, și, prin urmare, n-aș avea nicio șansă să mă tămăduiesc.

catalin2 22.07.2012 17:42:42

Vad ca de cand nu am mai intrat pe forum s-a facut ce spusesem si eu la un moment dat ca sa nu mai fie cate 2-3 liste de rugaciune.
De fapt propunerea mea era de acum un an, si eu ma gandisem sa ne rugam unul pentru altul, nu doar pentru cei ce au nevoie. Noi nu avem nevoie? Nu am ajuns sfinti sa nu mai avem nevoie. La topicul meu de acum un an a scris si glykys: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12806

delia31 23.07.2012 22:15:35

actualizare pomelnic

1. Angelica, nepoata de 13 ani a d-nei Vasilica (Hartford)
2. Rebeca, fiica doamnei Bogman Margareta din Baia-Mare, bolnava de tetrapareza spastica
3. Vlad Alexandru Toma din Memphis, baietelul de 5 ani jumate, bolnav de cancer
4. Ileana, bolnava de cancer pulmonar
5. Mihai Catalin, baietelul de clasa 1, accidentat la abdomen cu ghidonul bicicletei
6. Mihaela-Teodora, studenta la medicina
7. Geanina, profesoara de religie din Galati, pensionata la 34 de ani pe caz de boala, maladia Lobstein (boala oaselor de sticla)
8. Radu Stefan, baietelul de 2 ani diagnosticat cu cancer
9. Mihai, userul Cel Mandru
10. Elena si Florică, dupa cum au spus, sunt intr-o situatie critica, locuiesc in padure si Elena urmeaza sa nasca
11. Patricia Diana Maria
12. Dumitru
13. Steliana (colega de forum patricia2006)
14. Adrian-Vasile - a suferit un accident de motocicleta
15. Maria (colega noastra de forum -Mara 2008)
16. Eugenia
17. Carmen (user Hionia) -sufera de o boala incurabila
18. Silvia
19. Gafia - bolnava de cancer
20. Horatiu Nicolae -bolnav de cancer
21. Vasile (tatal colegei de forum mia mia)
22. Maria
23. Cristian-Stefan
24.Elena
25.Irina Elena
26. Constantin
27. Ana
28. Elena
29. Victoria
30.

delia31 23.07.2012 22:21:12

Sfinților doctori fara de arginti, Epictet și Astion, ca unii ce v-ați învrednicit de mare cinste înaintea Atotputernicului Dumnezeu, rugați-vă Acestuia să izbăvească de toate necazurile și primejdiile, de toata boala si suferinta, și să dea iertare de păcate sufletelor robilor Sai: Angelica, Rebeca, Vlad Alexandru, Ileana, Mihai Catalin, Mihaela-Teodora, Geanina, Radu Stefan, Mihai, Elena si Florică, Patricia Diana Maria, Dumitru, Steliana, Adrian-Vasile, Maria, Eugenia, Carmen, Silvia, Gafia, Horatiu Nicolae, Vasile, Maria, Cristian-Stefan, Elena, Irina Elena, Constantin, Ana, Elena, Victoria

Rodica50 24.07.2012 18:48:16

30.Ionuț
31.Maxim

Negroponte 27.07.2012 01:13:04

Sfinte mare mucenic si tamaduitor Pantelimon roaga-te lui Hristos pentru noi si pentru cei ce sunt bolnavi si ne-au rugat pe noi pacatosii sa ne rugam pentru ei.Tamaduieste-i cu mila si iubirea Ta de oameni!Amin.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:12:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.