Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Suferinta baiatului neinsurat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15043)

Mihailc 01.06.2012 13:46:10

Suferinta baiatului neinsurat
 
Loc de văicăreală pentru bărbați pe tema ”nimeni nu mă vrea”!

Mihnea Dragomir 01.06.2012 14:05:47

I-am dat ciocolată,
Dar mi-a spus "nu, nu, nu, nu, nu!"

I-am dat înghețată,
Dar mi-a spus "nu, nu, nu, nu, nu!"

Of, ce n-aș da,
Să-mi spună "da, da, da, da, da!"

Cornel Urs 01.06.2012 14:15:54

ati facut un topic similar cu cel al fetei nemaritate...ideea nu as zice ca e rea, insa putin cam neproductiva, nu stiu in ce masura tinerii de gen masculin sufera din punctul asta de vedere...eu nu cunosc pe niciunul, insa fete as sti cateva.

Mihailc 01.06.2012 14:25:18

Băieții se pricep mai bine să ascundă gunoiu' sub preș. E sub demnitatea msculină să te lamentezi, imediat îți scad acțiunile la bursa matrimonială.

Poate o fi bun și topicul ăsta la ceva.... s-or mai găsi frustrări compatibile, nevroze comune, jeliri convergente șamd.

DragosP 01.06.2012 14:33:36

Toți bărbații e niște porci.
Am mai zis-o și de aceea mă repet.

Mihnea Dragomir 01.06.2012 14:36:53

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 449407)
Toți bărbații e niște porci.
Am mai zis-o și de aceea mă repet.

Un bărbat dintr-o bucată, care nu zice azi una, mâine alta. Domnule, jos pălăria ! La dumneata cuvântul zis este cuvânt spus !

blue_sky 01.06.2012 14:48:42

Păi nu e corect, băieții neînsurați au avantajul competitiv al....vârstei !
După o anumită vârstă (cred că pragul psihologic e pe la 30 de ani), femeile sunt etichetate în categoria 'acțiuni nerentabile' pe piața bursieră a măritișului (conform judecății discriminatoare că 'dacă n-a luat-o nimeni până la vârsta asta asta, sigur are vreun defect major'). În schimb (și aici subliniez partea cu...nu e corect!!! :-) bărbații trecuți de 30 de ani sunt incluși în categoria 'acțiuni profitabile', le crește valoarea la bursă , conform teoriei că 'dacă nu s-au însurat până la vârsta asta înseamnă că au trăit bine, au avut parte de femei/bani/carieră/etc,etc suficient de mult încât să nu simtă nevoia de însurătoare' . Nu aruncați cu pietre, am expus doar mentalitatea populară. În plus, multe femei tinere preferă bărbații mai maturi, însă reciproca (femei mature, preferate de bărbați tineri) nu e valabilă.

Așa că nu prea mi se pare întemeiată suferința bărbatului neînsurat, înrudit cu femeia nemăritată prin prisma celibatului, însă diferențiat de ea prin percepția lumii (burlac râvnit versus săraca fată bătrână).

PS: 23 de ani, single :) Nu sufăr (deocamdată) deloc din cauza nemăritișului, ca să-l numesc așa.... ba chiar mă bucură. Am văzut prea multe căsnicii ratate, prea multe cupluri nefericite, prea multă singurătate în doi, ca să-mi doresc ceva ce pare frumos doar privit din exterior, conceptul de mariaj fericit mi se pare deja utopie. Dac-o vrea Dumnezeu să fie, va fi, dacă nu, c`est la vie :).

Mihailc 01.06.2012 14:52:07

Acuma ce n-am înțeles.... cer albastru sau ceară albastră?

blue_sky 01.06.2012 14:57:31

Dacă n-ai înțeles... atunci e ceață albastră.

Mihailc 01.06.2012 15:06:00

Citat:

În prealabil postat de blue_sky (Post 449418)
Dacă n-ai înțeles... atunci e ceață albastră.

Ceață albastră
peste jalea noastră...

Mulțumim pentru încurajări... Băieții nefericiți îți vor fi recunoscători!


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:43:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.