Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cariera mea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19227)

ionut_saracu 07.07.2018 15:02:13

Cariera mea
 
Ma gandeam ca prima optiune a mea sa fie crupier la cazino.Am citit ca la inceput nu se castiga mult dar pe vas se castiga.Este o idee buna sa ajungi asa ceva?Care sunt dezavantajele acestei meserii?
Am citit pe un topic de pe acest forum ca munca la cazino este pentru talhari si escroci(sau cel putin asa am inteles eu).Este chiar asa de oribil acolo?
In alta optiune ma gandeam optician/optometrist care castiga mai mult ca prima varianta.Voi de ce parere sunteti?Care este cea mai buna dintre cele 2?Nu m-am documentat mult de prima dar in a doua am inteles ca ai mai multe sanse sa-ti castigi o existenta.

Iorest 07.07.2018 23:30:45

Citat:

În prealabil postat de ionut_saracu (Post 661032)
Ma gandeam ca prima optiune a mea sa fie crupier la cazino.Am citit ca la inceput nu se castiga mult dar pe vas se castiga.Este o idee buna sa ajungi asa ceva?Care sunt dezavantajele acestei meserii?
Am citit pe un topic de pe acest forum ca munca la cazino este pentru talhari si escroci(sau cel putin asa am inteles eu).Este chiar asa de oribil acolo?

În primul rând, a fi crupier nici nu cred că poate fi inclus la capitolul carieră, e mai mult o muncă necalificată din care nu prea ai cum să avansezi, ești doar o rotiță care poate fi schimbată oricând.

Dezavantajul cel mai mare e că riști să devii chiar tu dependent de jocuri de noroc și să-ți pierzi mințile în prostiile astea.

Apoi sunt multe energii negative, se pierd bani, afaceri, case, se destramă familii ale celor care pierd, se aruncă blesteme la disperare, unii se sinucid, meseria crupierului se aseamănă cu cea a cârciumarului care dă de băut și e blestemat de femeile disperate că le vin acasă soții, părinții sau copiii, cum le vin.

O parte din jucători s-ar putea să fie infractori sau cu apucături violente, să facă scandal și distrugeri, programul de lucru noaptea poate fi iarăși un dezavantaj, toate astea te pot marca psihic.

Experiența de lucru ca și crupier nu te-ar avantaja decât în zona jocurilor de noroc, faptul că ai lucrat acolo nu s-ar considera experiență pentru alte locuri de muncă, dacă ai sta prea mult în zona asta ți-ar fi greu să te reprofilezi, te-ai plafona, ți-ar părea rău și de timpul pierdut.

Citat:

În prealabil postat de ionut_saracu (Post 661032)
In alta optiune ma gandeam optician/optometrist care castiga mai mult ca prima varianta.Voi de ce parere sunteti?Care este cea mai buna dintre cele 2?Nu m-am documentat mult de prima dar in a doua am inteles ca ai mai multe sanse sa-ti castigi o existenta.

Trebuie să te documentezi și să vezi dacă ai aptitudinile cerute pt fișa postului, oricum trebuie să începi de undeva.
Și bucătarul e bine plătit, chiar dacă muncește 10 ore sau mai mult pe zi, depinde ce vrei și ce-ți place.

ionut_saracu 08.07.2018 00:22:13

Domnule Iorest am inteles ca este considerata munca necalificata dar asta se aplica si la postul de supraveghetor (pit boss in engleza)?Am inteles de undeva ca daca incepi ca si crupier poti avansa la supraveghetor dar nu stiu daca e 100% adevarata afirmatia.

Iorest 08.07.2018 00:48:19

Citat:

În prealabil postat de ionut_saracu (Post 661045)
Domnule Iorest am inteles ca este considerata munca necalificata dar asta se aplica si la postul de supraveghetor (pit boss in engleza)?Am inteles de undeva ca daca incepi ca si crupier poti avansa la supraveghetor dar nu stiu daca e 100% adevarata afirmatia.

E irelevant în context , asta nu e o meserie serioasă cât de cât, de carieră nici nu poate fi vorba aici dacă ești realist.
Pentru un tânăr la început de drum ar trebui să-ți dorești ceva mai mult de la viață, mai ales dacă ai BAC-ul luat.

Uită-te ce a făcut Giovanni Becali, scandal la world poker tour, chiar vrei să fii umilit de persoane dintr-astea, ei să te scuipe și tu să zâmbești și să li te adresezi cu domnule ?

E doar una din fazele cu care ai avea de furcă, îmi cer scuze pentru limbajul colorat din filmare dar e ilustrativ.

Steve Works 03.04.2023 18:50:25

Poti incerca si o varianta de consiliere profesionala. Pe mine m-a ajutat destul de mult https://reinventeazate.ro/ .

gpalama 17.04.2023 13:51:25

Citat:

În prealabil postat de ionut_saracu (Post 661032)
Ma gandeam ca prima optiune a mea sa fie crupier la cazino.Am citit ca la inceput nu se castiga mult dar pe vas se castiga.Este o idee buna sa ajungi asa ceva?Care sunt dezavantajele acestei meserii?
Am citit pe un topic de pe acest forum ca munca la cazino este pentru talhari si escroci(sau cel putin asa am inteles eu).Este chiar asa de oribil acolo?
In alta optiune ma gandeam optician/optometrist care castiga mai mult ca prima varianta.Voi de ce parere sunteti?Care este cea mai buna dintre cele 2?Nu m-am documentat mult de prima dar in a doua am inteles ca ai mai multe sanse sa-ti castigi o existenta.

Si apoi ce faci?
La cazino nu e un mediu bun. Orice inafara de asta. Acolo cel mult ai sa ajungi intre interlopi.

Mai bine fa niste studii superioare, o facultate, in timp ce faci asta cu opticianul. Si o sa te ridici in felul asta.


Daca vrei sa te ridici invata carte.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:49:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.