Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14434)

Erethorn 20.01.2012 20:26:56

Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a
 
Ați auzit de "judecata de cercetare" ? Nu ?

Iată, direct de pe site-ul oficial:

Adventiștii de ziua a șaptea cred...

Că există un Sanctuar în ceruri, adevăratul tabernacol, ridicat nu de un om, ci de Domnul. În el, Domnul Hristos slujește în favoarea noastră, punînd la dispoziția credincioșilor binefacerile jertfei Sale ispășitoare, aduse o dată pentru totdeauna pe cruce. El a inaugurat activitatea Sa ca Marele nostru Preot și a început lucrarea Sa de mijlocire la data înălțării Sale. În 1844, la sfîrșitul perioadei profetice de 2300 zile, El a intrat în cea de-a doua și ultima fază a slujirii Sale ispășitoare. Ea este o lucrare a judecății de cercetare, care este o parte a eliminării definitive a tuturor păcatelor, simbolizată de către curățirea sanctuarului ebraic din vechime în Ziua de ispășire. În acel serviciu simbolic, sanctuarul era curățit cu sîngele animalelor jertfite, dar lucrurile cerești sînt curățite cu sacrificiul desăvîrșit al sîngelui lui Isus Hristos. Judecata de cercetare descoperă ființelor cerești care din cei morți dorm în Hristos și astfel, în El, sînt socotiți vrednici de a avea parte de prima înviere. Ea arată, de asemenea, care dintre cei vii sînt în Hristos, păzind poruncile lui Dumnezeu și credința lui Isus Hristos, și în El, deci, sînt gata pentru înălțarea în Împărăția Sa cea veșnică. Această judecată apără dreptatea lui Dumnezeu în salvarea acelora care cred în Isus. Ea declară că aceia care au rămas credincioși lui Dumnezeu vor primi Împărăția. Terminarea acestei lucrări a Domnului Hristos va marca încheierea timpului de probă al omenirii înaintea celei de a doua veniri a Domnului Hristos.

Erethorn 20.01.2012 21:03:44

Adventiștii se supără grozav când le amintești despre anul 1844, și despre cum milleriții din care se trag ei au profețit că în 1844 va veni sfârșitul lumii.

Se grăbesc nevoie mare să se delimiteze de milleriți și să arate că s-au lecuit de asemenea "profeții".

Însă, în realitate, nu au făcut decât să înlocuiască prezicerea unui lucru vizibil (care nu mai era sustenabilă pentru că, în mod evident, sfârșitul lumii n-a venit în 1844) cu susținerea că, de fapt, ceva-ceva tot s-a întâmplat în 1844, și anume "intrarea lui Iisus în sanctuarul ceresc".

grasu77 20.01.2012 21:18:34

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423557)
Ați auzit de "judecata de cercetare" ? Nu ?

Iată, direct de pe site-ul oficial:[i]

Adventiștii de ziua a șaptea cred...

Multumim pentru aportul adus la cunoasterea invataturilor adventiste. Discutam si acest subiect. Pe maine (caci astazi mai am ceva de facut si apoi la nani - si asa am pierdut niste nopti la serviciu).

Pana atunci, continuati balacareala. Succes.

Lucian008 20.01.2012 22:13:07

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423580)
Adventiștii se supără grozav când le amintești despre anul 1844, și despre cum milleriții din care se trag ei au profețit că în 1844 va veni sfârșitul lumii.

Se grăbesc nevoie mare să se delimiteze de milleriți și să arate că s-au lecuit de asemenea "profeții".

Însă, în realitate, nu au făcut decât să înlocuiască prezicerea unui lucru vizibil (care nu mai era sustenabilă pentru că, în mod evident, sfârșitul lumii n-a venit în 1844) cu susținerea că, de fapt, ceva-ceva tot s-a întâmplat în 1844, și anume "intrarea lui Iisus în sanctuarul ceresc".

Tot in Sf Scriptura se regaseste anul 1844? =))))

Erethorn 20.01.2012 22:19:49

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 423594)
Tot in Sf Scriptura se regaseste anul 1844? =))))

După părerea adventiștilor, da.....

Este vorba despre o interpretare a unui verset din cartea lui Daniel, care vorbește despre cu totul altceva:

Și acela i-a zis: «Seara și dimineața, două mii și trei sute de zile; și atunci locașul cel sfânt se va curăți».

iuliu46 20.01.2012 22:46:33

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423580)
Adventiștii se supără grozav când le amintești despre anul 1844, și despre cum milleriții din care se trag ei au profețit că în 1844 va veni sfârșitul lumii.

Se grăbesc nevoie mare să se delimiteze de milleriți și să arate că s-au lecuit de asemenea "profeții".

Însă, în realitate, nu au făcut decât să înlocuiască prezicerea unui lucru vizibil (care nu mai era sustenabilă pentru că, în mod evident, sfârșitul lumii n-a venit în 1844) cu susținerea că, de fapt, ceva-ceva tot s-a întâmplat în 1844, și anume "intrarea lui Iisus în sanctuarul ceresc".

Capitane,nu fi trist ! Garda merge inainte...prin partidul comunist.:1:
Daca tot ne-am strans de ce sa ne impiedicam in amanunte din astea mici cum ar fi sfarsitul lumii ? :24:

osutafaraunu 20.01.2012 22:54:16

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423557)
Ați auzit de "judecata de cercetare" ? Nu ?

Iată, direct de pe site-ul oficial:

Adventiștii de ziua a șaptea cred...

Că există un Sanctuar în ceruri, adevăratul tabernacol, ridicat nu de un om, ci de Domnul. În el, Domnul Hristos slujește în favoarea noastră, punînd la dispoziția credincioșilor binefacerile jertfei Sale ispășitoare, aduse o dată pentru totdeauna pe cruce. El a inaugurat activitatea Sa ca Marele nostru Preot și a început lucrarea Sa de mijlocire la data înălțării Sale. În 1844, la sfîrșitul perioadei profetice de 2300 zile, El a intrat în cea de-a doua și ultima fază a slujirii Sale ispășitoare. Ea este o lucrare a judecății de cercetare, care este o parte a eliminării definitive a tuturor păcatelor, simbolizată de către curățirea sanctuarului ebraic din vechime în Ziua de ispășire. În acel serviciu simbolic, sanctuarul era curățit cu sîngele animalelor jertfite, dar lucrurile cerești sînt curățite cu sacrificiul desăvîrșit al sîngelui lui Isus Hristos. Judecata de cercetare descoperă ființelor cerești care din cei morți dorm în Hristos și astfel, în El, sînt socotiți vrednici de a avea parte de prima înviere. Ea arată, de asemenea, care dintre cei vii sînt în Hristos, păzind poruncile lui Dumnezeu și credința lui Isus Hristos, și în El, deci, sînt gata pentru înălțarea în Împărăția Sa cea veșnică. Această judecată apără dreptatea lui Dumnezeu în salvarea acelora care cred în Isus. Ea declară că aceia care au rămas credincioși lui Dumnezeu vor primi Împărăția. Terminarea acestei lucrări a Domnului Hristos va marca încheierea timpului de probă al omenirii înaintea celei de a doua veniri a Domnului Hristos.

Așa, și ce este "incredibil" aici? Dumnezeu, profeția din Daniel, socotirea perioadei profetice de 2.300 de zile, ori simbolistica vechiului sanctuar mozaic? Ori toate la un loc?

osutafaraunu 20.01.2012 22:55:42

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423580)
Adventiștii se supără grozav când le amintești despre anul 1844, și despre cum milleriții din care se trag ei au profețit că în 1844 va veni sfârșitul lumii.

Ei, lăsați domnu' Erethorn că nu se supără chiar atât de grozav, încă nu și-a secționat venele niciun adventist din cauza asta... Oricum, nu se supără mai tare decât catolicii când le amintești de crimele Inchiziției. Iar Inchiziția trebuie să recunoașteți nu a fost o precursoare a catolicilor precum Miller pentru adventiști, ci a fost chiar în sânul Bisericii Catolice.

Dar hai să lăsăm supărările deoparte, și să vedem ce este domnule incredibil în partea aceasta a II-a?

osutafaraunu 20.01.2012 22:56:34

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423597)
După părerea adventiștilor, da.....

Este vorba despre o interpretare a unui verset din cartea lui Daniel, care vorbește despre cu totul altceva:

Și acela i-a zis: «Seara și dimineața, două mii și trei sute de zile; și atunci locașul cel sfânt se va curăți».

Ne puteți lumina și pe noi despre ce altceva vorbește versetul? Să vedem cât de credibilă (partea a II-a) este învățătura aceasta... catolică.

Erethorn 20.01.2012 23:00:00

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 423619)
Ne puteți lumina și pe noi despre ce altceva vorbește versetul? Să vedem cât de credibilă (partea a II-a) este învățătura aceasta... catolică.

A. păi e clar că vorbește despre intrarea în Sanctuar a Domnului și începutul judecății de cercetare, în anul 1848 ! De fapt, vorbește și despre revoluțiile pașoptiste !

Nu e evident ?!

osutafaraunu 20.01.2012 23:08:29

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423622)
A. păi e clar că vorbește despre intrarea în Sanctuar a Domnului și începutul judecății de cercetare, în anul 1848 ! De fapt, vorbește și despre revoluțiile pașoptiste !

Nu e evident ?!

Evident de la pașopt, neicușorule!:4:

Lucian008 20.01.2012 23:24:29

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423557)
În 1844,[/i] la sfîrșitul perioadei profetice de 2300 zile, El a intrat în cea de-a doua și ultima fază a slujirii Sale ispășitoare. Ea este o lucrare a judecății de cercetare, care este o parte a eliminării definitive a tuturor păcatelor, simbolizată de către curățirea sanctuarului ebraic din vechime în Ziua de ispășire. [/i]

Stiti cumva ce s-a schimbat dupa 1844? In afara de faptul ca sfarsitul lumii nu a venit. Ce s-a schimbat pentru oameni? Concret.

grasu77 21.01.2012 19:54:11

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423557)
Ați auzit de "judecata de cercetare" ? Nu ?

Iată, direct de pe site-ul oficial:[i]

Adventiștii de ziua a șaptea cred...

1. Nu inteleg de ce ati deschis inca un topic cu "invataturi incredibile". Pe primul topic s-a discutat o singura invatatura (nu mai multe). Vreti sa para ca este vorba de mai multe seturi de "invataturi incredibile", domnule avocat. Nu credeti ca ar trebui sa lasati deoparte tertipurile avocatesti, macar pe un site crestin?

2. Ar fi trebuit sa fiti corect si sa dati link-ul de unde ati preluat invatatura, pentru a fi analizata in intregime, cu toate explicatiile care urmeaza. Iata link-ul, pentru cei care vor sa cunoasca si argumnetele care insotesc aceasta invatatura, despre lucrarea Domnului Iisus Hristos in Sanctuarul Ceresc (doctrina specifica bisericii adventiste):

http://www.adventist.ro/index/convin...ul-ceresc.html

grasu77 21.01.2012 20:05:13

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423580)
Adventiștii se supără grozav când le amintești despre anul 1844, și despre cum milleriții din care se trag ei au profețit că în 1844 va veni sfârșitul lumii.

Se grăbesc nevoie mare să se delimiteze de milleriți și să arate că s-au lecuit de asemenea "profeții".

Însă, în realitate, nu au făcut decât să înlocuiască prezicerea unui lucru vizibil (care nu mai era sustenabilă pentru că, în mod evident, sfârșitul lumii n-a venit în 1844) cu susținerea că, de fapt, ceva-ceva tot s-a întâmplat în 1844, și anume "intrarea lui Iisus în sanctuarul ceresc".

1. Biserica Adventista de Ziua a Saptea a luat fiinta la aproape 20 dupa perioada milerita (in anul 1863). Nu incercati sa-i puneti in carca greseala lui Miller. Totusi, Miller nu la calculul perioadei profetite a gresit (inceputul perioadei este delimitat istoric de Sfanta Scriptura), ci la stabilirea evenimentului.

2. Corectati dvs. greseala cu anul 1844. Luati profetia cu 2300 de seri si dimineti (din Daniel cap. 8) si spuneti-ne cand incepe si cand se termina. Dati-le o lectie adevarata adventistilor (ca pana acum ati venit doar cu avocatisme).

osutafaraunu 21.01.2012 20:07:20

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 423755)
1. Nu inteleg de ce ati deschis inca un topic cu "invataturi incredibile".

Ca să aibă ocazia Iuliu să ne vorbească aici despre arhangheli, după ce a invadat topicul respectiv cu spam despre duhuri...:4:

stefan florin 21.01.2012 22:53:36

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 423755)
1. Nu inteleg de ce ati deschis inca un topic cu "invataturi incredibile". Pe primul topic s-a discutat o singura invatatura (nu mai multe). Vreti sa para ca este vorba de mai multe seturi de "invataturi incredibile", domnule avocat. Nu credeti ca ar trebui sa lasati deoparte tertipurile avocatesti, macar pe un site crestin?

2. Ar fi trebuit sa fiti corect si sa dati link-ul de unde ati preluat invatatura, pentru a fi analizata in intregime, cu toate explicatiile care urmeaza. Iata link-ul, pentru cei care vor sa cunoasca si argumnetele care insotesc aceasta invatatura, despre lucrarea Domnului Iisus Hristos in Sanctuarul Ceresc (doctrina specifica bisericii adventiste):

http://www.adventist.ro/index/convin...ul-ceresc.html

invatatura la care nu ati adus versetul biblic in care sa scrie ca Iisus Hristos este arhanghelul Mihail. Doamne ajuta!

iuliu46 21.01.2012 22:58:04

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 423760)
Ca să aibă ocazia Iuliu să ne vorbească aici despre arhangheli, după ce a invadat topicul respectiv cu spam despre duhuri...:4:

Daca te-am facut sa intelegi ca ai gresit atunci ma bucur ca am facut "spam".Daca nu atunci tot ma bucur ca macar am sustinut un adevar.Spre deosebire de tine care cauti cai verzi pe pereti prin codex-uri.:71:

Da aici e vorba de alta invatatura.Ma intreb cum a aparut anul 1844.Cine a calculat exact si de ce e asa de important cand incepe Iisus sa "curete sanctuarul".S-a gandit cineva : "Ok hai sa calculam cand incepe curatenia " sau s-a folosit "mostenirea " de la Miller si s-a brodat o alta poveste pe langa ea ca tot ne stransesem de-o biserica.:1:

Erethorn 21.01.2012 23:03:03

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423794)
" sau s-a folosit "mostenirea " de la Miller si s-a brodat o alta poveste pe langa ea ca tot ne stransesem de-o biserica.:1:

În esență, acesta e adevărul.

osutafaraunu 21.01.2012 23:49:47

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423794)
Daca te-am facut sa intelegi ca ai gresit atunci ma bucur ca am facut "spam".Daca nu atunci tot ma bucur ca macar am sustinut un adevar.Spre deosebire de tine care cauti cai verzi pe pereti prin codex-uri.

:71:Perla asta de umor involuntar a fost super! Da, caut cai verzi pe pereți= fantasme prin Codexuri!http://yoursmiles.org/hsmile/mystic/h0502.gif

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423794)
"Ok hai sa calculam cand incepe curatenia " sau s-a folosit "mostenirea " de la Miller si s-a brodat o alta poveste pe langa ea ca tot ne stransesem de-o biserica.:1:

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423797)
În esență, acesta e adevărul.

În sfârșit, ați început să dați târcoale ariciului, dar nu îndrăzniți niciunul să atacați (calculul). Vă e frică că vă înțepați? Are ortodoxia/catolicismul o explicație rezonabilă la moștenirea lui Daniel (nu a lui Miller, că nu el a scris profeția)?

Erethorn 22.01.2012 00:10:32

Cred că n-ați înțeles. Când am spus că "acesta este adevărul" mă refeream la adevărul că AZ7 a reciclat o "profeție" millerită (ca să nu spun, mai simplu, o minciună).

iuliu46 22.01.2012 00:21:37

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 423812)
:71:Perla asta de umor involuntar a fost super! Da, caut cai verzi pe pereți= fantasme prin Codexuri!http://yoursmiles.org/hsmile/mystic/h0502.gif

99 uite un link pentru tine.

http://medievalwriting.50megs.com/ex...uin/abbrev.htm

Nu e nici o chestie daca ai gresit dar e grav ca nici macar cand vezi ca scrie acolo nu vrei sa recunosti.

iuliu46 22.01.2012 00:25:35

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 423812)
În sfârșit, ați început să dați târcoale ariciului, dar nu îndrăzniți niciunul să atacați (calculul). Vă e frică că vă înțepați? Are ortodoxia/catolicismul o explicație rezonabilă la moștenirea lui Daniel (nu a lui Miller, că nu el a scris profeția)?

cat priveste ce se ascunde in spatele profetiilor eu nu am fost niciodata interesat sa aflu.Nu stiu de ce dar nu m-a interesat niciodata nici care sant "semnele" din apocalipsa nici alte profetii.Ca sa nu mai spunem ca profetia lui Miller era din start eretica.

grasu77 22.01.2012 08:04:26

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423835)
cat priveste ce se ascunde in spatele profetiilor eu nu am fost niciodata interesat sa aflu.Nu stiu de ce dar nu m-a interesat niciodata nici care sant "semnele" din apocalipsa nici alte profetii.

Nu v-au interesat semnele din Apocalipsa? Foarte rau. Inseamna ca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sã arate robilor Sãi cele ce trebuie sã se petreacã în curând"(Apocalipsa 1:1). Si, inseamna ca nu vreti sa fiti fericit: "Fericit este cel ce citeste si cei ce ascultã cuvintele proorociei si pãstreazã cele scrise în aceasta! Cãci vremea este aproape."(Apocalipsa 1:3)

Ne pare rau ca am pierdut un partener de discutie, pe acest topic. Daca nu sunteti interesat de profetii, nici nu aveti ce spune, cand se discuta despre asa ceva (decat balacareli - ceea ce nu va caracterizeaza).

P.S. O intrebare la care nu trebuie sa raspundeti (doar sa meditati): daca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos" (Apocalipsa), de ce va intereseaza ceea ce se numiti "sfanta traditie"?

osutafaraunu 22.01.2012 08:48:29

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423820)
Cred că n-ați înțeles. Când am spus că "acesta este adevărul" mă refeream la adevărul că AZ7 a reciclat o "profeție" millerită (ca să nu spun, mai simplu, o minciună).

Se pare că sumneavoastră n-ați înțeles: profeția nu era millerită, ci "daniel-ită". Miller a interpretat o profeție de-a lui Daniel cu privire la vremea sfârșitului. Din nefericire a interpretat-o greșit.

grasu77 22.01.2012 08:49:09

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423820)
Cred că n-ați înțeles. Când am spus că "acesta este adevărul" mă refeream la adevărul că AZ7 a reciclat o "profeție" millerită (ca să nu spun, mai simplu, o minciună).

Domnule avocat, dar cu cei pe care-i murdariti (cu adventistii), nu discutati?

Va rog, din nou, aratati dvs. cum se interpreteaza corect profetia din Daniel 8:14. O biserica precum cea din care faceti parte trebuie sa cunoasca talcuirea.

Ca sa aveti de ce va lega, mai concret, incerc sa explic eu punctul de plecare a profetiei celor 2300 de seri si dimineti:
- in Daniel cap 8 gasim 2 profetii: 1 incepand cu vers. 1 si a 2-a care se gaseste in vers 14 (cea cu 2300 de seri si dimineti);
- pentru prima vedenie, Daniel primeste talcuirea imediat (incepand cu vers. 16)
- despre vedenia cu cele 2300 de seri si dimineti se spune ca se refera la vremi indepartate, vers 26. (ca sa excludem interpretarile referitoare la evenimente imediate);
- explicarea celei de-a 2-a vedenii (cea cu 2300 de seri si dimineti) incepe cu Daniel 9:24 ("ia aminte la cuvantul acesta si intelege vedenia");
- punctul de plecare al profetiei este "darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului" (Daniel 9:25). Adventistii de ziua a saptea considera ca acest eveniment a avut loc in anul 457 i.H cand Artaxerxe Longimanus a dat porunca de rezidire a Ierusalimului. Considerand ca 2300 de seri si dimineti reprezinta 2300 de ani (o zi = un an, in profetia biblica) se poate trece, mai departe la calcule (se ajunge la anul 1844);
- de mentionat ca perioada celor 2300 de seri si dimineti este fragmentata de perioadele din Daniel 9:24-27 (unde se explica profetia, mai amanuntit, facandu-se referire la evenimente importante cum ar fi venirea lui Mesia).Plecand de la anul 457 i.H, se ajunge ca si aceste evenimente sa fie datate corespunzator (confirmate de datarile istorice).

Va rugam sa veniti (dvs. sau altii) cu corecturi la interpretarea adventista. Pentru mai multe detalii, va recomand un link cu un rezumat al interpretarii: http://articolecrestine.com/ce-spune...cercetare.html
sau o interpretare mai larga:
http://www.adventist.ro/index/convin...ul-ceresc.html

osutafaraunu 22.01.2012 08:51:39

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423835)
cat priveste ce se ascunde in spatele profetiilor eu nu am fost niciodata interesat sa aflu.Nu stiu de ce dar nu m-a interesat niciodata nici care sant "semnele" din apocalipsa nici alte profetii.Ca sa nu mai spunem ca profetia lui Miller era din start eretica.

Bun, nu te interesează, dar văd că te interesează să stai chibiț pe margine și să comentezi. Nu ar fi mai corect să dai tu o interpretare mai bună înainte de a critica? Și tu și dl. Erethorn.

iuliu46 22.01.2012 10:20:24

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 423891)
Nu v-au interesat semnele din Apocalipsa? Foarte rau. Inseamna ca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sã arate robilor Sãi cele ce trebuie sã se petreacã în curând"(Apocalipsa 1:1). Si, inseamna ca nu vreti sa fiti fericit: "Fericit este cel ce citeste si cei ce ascultã cuvintele proorociei si pãstreazã cele scrise în aceasta! Cãci vremea este aproape."(Apocalipsa 1:3)

Ne pare rau ca am pierdut un partener de discutie, pe acest topic. Daca nu sunteti interesat de profetii, nici nu aveti ce spune, cand se discuta despre asa ceva (decat balacareli - ceea ce nu va caracterizeaza).

P.S. O intrebare la care nu trebuie sa raspundeti (doar sa meditati): daca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos" (Apocalipsa), de ce va intereseaza ceea ce se numiti "sfanta traditie"?

Mai grasule.Invatatura crestina spune : Privegheati ca nu se stie ziua nici ceasul cand va veni Fiul Omului.
Asta inseamna sa fii in orice secunda pregatit (cum eu din pacate inca nu sant).Dar asta inseamna desavarsirea.Sa fii in orice moment pregatit.Indiferent ca tu crezi ca mori si sufletul supravietuieste sau ca mori si "adormi o clipa" dupa care te trezesti la inviere.Trebuie sa fii in fiecare clipa pregatit sa infrunti moartea si pregatit pentru venirea lui Iisus.
Cu ce-ti ajuta tie sa stii ca acum e "judecata de cercetare " ? Ce folos ai tu din asta ? Te gandesti "Hai sa ma rog acum mai tare ca or fi ajuns oamenii aia la litera G " ? Ce anume e diferit daca acum se "deschid cartile " ? Tu trebuie sa-ti faci partea ta din invoiala si daca Dumnezeu ar fi in vacanta si daca chiar acum citeste in carte despre tine.Nu trebuie sa fie nici o diferenta.

Nici nu ma bagam in discutie,doar am vrut sa subliniez ca anul 1844 si "judecata de cercetare" nu a aparut pentru ca cineva a vrut sa afle cand incepe "curatirea sanctuarului " .A aparut in urma unei erezii mari iar voi ati brodat alta poveste in jurul aceleiasi date.

grasu77 22.01.2012 10:37:23

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423904)
Mai grasule.Invatatura crestina spune : Privegheati ca nu se stie ziua nici ceasul cand va veni Fiul Omului.

Iar invatatura din Apocalipsa, intitulata "descoperirea Domnului Iisus Hristos" (Apocalipsa 1:1), ce fel de invatatura este. O fi o invatatura sintoista sau hindusa? Nu tot invatatura crestina este si inca de mare importanta (daca este descoperirea Domnului Iisus)?



Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423904)
Nici nu ma bagam in discutie,doar am vrut sa subliniez ca anul 1844 si "judecata de cercetare" nu a aparut pentru ca cineva a vrut sa afle cand incepe "curatirea sanctuarului " .A aparut in urma unei erezii mari iar voi ati brodat alta poveste in jurul aceleiasi date.

Anul 1844 si "judecata de cercetare" tin de interpretarea profetieiilor din Daniel 8 si 9. Sa zicem ca este gresita aceasta interpretare. Dati-o dvs. (sau oricine) pe cea corecta (ca sa aratati ca adventistii gresesc). Caci profetiile exista (in Sfanta Scriptura - si nu exista pentru a fi ignorate). Pe acestea nu le mai puteti contesta.

iuliu46 22.01.2012 10:50:30

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 423906)
Iar invatatura din Apocalipsa, intitulata "descoperirea Domnului Iisus Hristos" (Apocalipsa 1:1), ce fel de invatatura este. O fi o invatatura sintoista sau hindusa? Nu tot invatatura crestina este si inca de mare importanta (daca este descoperirea Domnului Iisus)?





Anul 1844 si "judecata de cercetare" tin de interpretarea profetieiilor din Daniel 8 si 9. Sa zicem ca este gresita aceasta interpretare. Dati-o dvs. (sau oricine) pe cea corecta (ca sa aratati ca adventistii gresesc). Caci profetiile exista (in Sfanta Scriptura - si nu exista pentru a fi ignorate). Pe acestea nu le mai puteti contesta.

Nu,profetiile exista ca sa calculeze Miller cand vine sfarsitul lumii.Profetiile exista ca sa te faca sa constientizezi ca exista un sfarsit si o judecata.Eu nu vreau sa "ispitesc" apocalipsa sau alte profetii.Simplu nu sant interesat de asta.Ce folos as avea sa stiu ce se intampla acum in cer sau pe pamant ? Ar trebui sa cred ca Iisus vine in secunda urmatoare si sa fiu pregatit pentru asta nu sa cred ca citeste cartile acum.Ba mai mult ar trebui sa invat sa fac totul din dragoste pentru Dumnezeu si nu pentru vreo rasplata.

grasu77 22.01.2012 10:59:24

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423904)
Cu ce-ti ajuta tie sa stii ca acum e "judecata de cercetare " ? Ce folos ai tu din asta ?

Dumnezeul meu este un Dumnezeu care mi se dezvaluie, inclusiv planurile Sale ( o spune Scriptura). Cu cat cunosti mai mult o persoana, care este interesata sa ti se faca cunoscuta (cine este, ce calitati are, cum gandeste, ce planuri ale) cu atat esti mai apropiat de ea.

Dumnezeul meu este un Dumnezeu despre care cunosc foarte multe. Dumnezeul dumitale este obscur, ascuns, despre care stii putine, pentru ca nu vrei sa stii. Crezi ca degeaba ne-au fost lasate "descoperirea Domnului Iisus Hristos" (Apocalipsa) sau alte carti profetice? Acestea sunt doar lecturi suplimentare, facultative, fara importanta?

"Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta." (Osea 4:6)

Sa-ti dau si un raspuns mai concret:
Cunostinta de Dumnezeu (cu tot ce ne dezvaluie El) are efecte vizibile in viata mea. Pe cand eram ortodox si nu stiam prea multe (intr-o lume plina de "taine"), aveam un anumit stil de viata si o anumita stare sufleteasca. De cand cunosc tot mai multe despre Dumnezeu (care nu are decat foarte putine "taine"), sunt tot mai interesat sa-I aduc bucurie prin felul meu de vietuire si sunt tot mai plin de nadejde si recunostinta.

iuliu46 22.01.2012 11:14:13

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 423908)

Sa-ti dau si un raspuns mai concret:
Cunostinta de Dumnezeu (cu tot ce ne dezvaluie El) are efecte vizibile in viata mea. Pe cand eram ortodox si nu stiam prea multe (intr-o lume plina de "taine"), aveam un anumit stil de viata si o anumita stare sufleteasca. De cand cunosc tot mai multe despre Dumnezeu (care nu are decat foarte putine "taine"), sunt tot mai interesat sa-I aduc bucurie prin felul meu de vietuire si sunt tot mai plin de nadejde si recunostinta.

Pai atunci nu e chiar asa grozav sa fii adventist.Sant oameni care nici macar nu au nevoie de Biblie sau de cartile vreunui profet ca sa stie "totul" despre Dumnezeu.:1:

stefan florin 22.01.2012 11:19:49

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 423896)
Domnule avocat, dar cu cei pe care-i murdariti (cu adventistii), nu discutati?

Va rog, din nou, aratati dvs. cum se interpreteaza corect profetia din Daniel 8:14. O biserica precum cea din care faceti parte trebuie sa cunoasca talcuirea.

Ca sa aveti de ce va lega, mai concret, incerc sa explic eu punctul de plecare a profetiei celor 2300 de seri si dimineti:
- in Daniel cap 8 gasim 2 profetii: 1 incepand cu vers. 1 si a 2-a care se gaseste in vers 14 (cea cu 2300 de seri si dimineti);
- pentru prima vedenie, Daniel primeste talcuirea imediat (incepand cu vers. 16)
- despre vedenia cu cele 2300 de seri si dimineti se spune ca se refera la vremi indepartate, vers 26. (ca sa excludem interpretarile referitoare la evenimente imediate);
- explicarea celei de-a 2-a vedenii (cea cu 2300 de seri si dimineti) incepe cu Daniel 9:24 ("ia aminte la cuvantul acesta si intelege vedenia");
- punctul de plecare al profetiei este "darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului" (Daniel 9:25). Adventistii de ziua a saptea considera ca acest eveniment a avut loc in anul 457 i.H cand Artaxerxe Longimanus a dat porunca de rezidire a Ierusalimului. Considerand ca 2300 de seri si dimineti reprezinta 2300 de ani (o zi = un an, in profetia biblica) se poate trece, mai departe la calcule (se ajunge la anul 1844);
- de mentionat ca perioada celor 2300 de seri si dimineti este fragmentata de perioadele din Daniel 9:24-27 (unde se explica profetia, mai amanuntit, facandu-se referire la evenimente importante cum ar fi venirea lui Mesia).Plecand de la anul 457 i.H, se ajunge ca si aceste evenimente sa fie datate corespunzator (confirmate de datarile istorice).

Va rugam sa veniti (dvs. sau altii) cu corecturi la interpretarea adventista. Pentru mai multe detalii, va recomand un link cu un rezumat al interpretarii: http://articolecrestine.com/ce-spune...cercetare.html
sau o interpretare mai larga:
http://www.adventist.ro/index/convin...ul-ceresc.html

si de unde stiti voi ca O ZI=UN AN?

osutafaraunu 22.01.2012 11:44:18

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 423914)
si de unde stiti voi ca O ZI=UN AN?

În Biblie, de obicei, o zi profetică este egală cu un an real: Iezechiel 4,6; Num. 14,34.

iuliu46 22.01.2012 13:32:54

Dar eu vad ca in carte scrie ca templul s-a reconstruit mult mai devreme din porunca lui Cirus nu lui Artaxerxes.Unde ati citit voi ca din porunca lui Artaxerxes s-a reconstruit templul ?

Totuși în cel dintâi an al lui Cirus, împăratul Babilonului, împăratul Cirus a dat poruncă să se zidească din nou această Casă a lui Dumnezeu. (Ezra 5:13)

"Și s-a găsit la Ahmeta, capitala ținutului Mediei, un sul pe care era scrisă această aducere aminte:
„În anul întâi al domniei împăratului Cirus, împăratul Cirus a dat această poruncă privitoare la Casa lui Dumnezeu din Ierusalim: „Casa să fie zidită iarăși, ca să fie un loc unde să se aducă jertfe și să aibă temelii tari. Să aibă o înălțime de șaizeci de coți, o lățime de șaizeci de coți,..." (Ezra 6:2-3)
Era prea devreme si nu se mai potrivea cu anul 1844 ?

Erethorn 22.01.2012 13:35:32

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423936)
Dar eu vad ca in carte scrie ca templul s-a reconstruit mult mai devreme din porunca lui Cirus nu lui Artaxerxes.Unde ati citit voi ca din porunca lui Artaxerxes s-a reconstruit templul ?

Totuși în cel dintâi an al lui Cirus, împăratul Babilonului, împăratul Cirus a dat poruncă să se zidească din nou această Casă a lui Dumnezeu. (Ezra 5:13)

"Și s-a găsit la Ahmeta, capitala ținutului Mediei, un sul pe care era scrisă această aducere aminte:
„În anul întâi al domniei împăratului Cirus, împăratul Cirus a dat această poruncă privitoare la Casa lui Dumnezeu din Ierusalim: „Casa să fie zidită iarăși, ca să fie un loc unde să se aducă jertfe și să aibă temelii tari. Să aibă o înălțime de șaizeci de coți, o lățime de șaizeci de coți,..." (Ezra 6:2-3)
Era prea devreme si nu se mai potrivea cu anul 1844 ?

Era vorba despre rezidirea Ierusalimului, nu a Templului.

stefan florin 22.01.2012 13:36:06

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 423917)
În Biblie, de obicei, o zi profetică este egală cu un an real: Iezechiel 4,6; Num. 14,34.

super tare. Asta insemna ca Hristos a stat...TREI ANI IN MORMANT!? WOW

iuliu46 22.01.2012 13:50:25

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 423938)
Era vorba despre rezidirea Ierusalimului, nu a Templului.

oki scuze ,am zis ca nu ma pricep la profetii. Dar despre rezidirea Ierusalimului scrie in carte ca asta s-a intamplat in anul 20 al domniei lui Artaxerxe.De unde vine exact anul 457 ?

osutafaraunu 22.01.2012 14:05:36

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 423939)
super tare. Asta insemna ca Hristos a stat...TREI ANI IN MORMANT!? WOW

"săptămâna" și "mijlocul săptămânii" din profe'ia lui Daniel nu se referă la perioada morții, ci la cei 7 ani, respectiv la crucificarea Lui de la mijlocul perioadei.

osutafaraunu 22.01.2012 14:10:06

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 423940)
oki scuze ,am zis ca nu ma pricep la profetii. Dar despre rezidirea Ierusalimului scrie in carte ca asta s-a intamplat in anul 20 al domniei lui Artaxerxe.De unde vine exact anul 457 ?

Decretul cu privire la rezidirea cetății Ierusalimului s-a dar de către Artaxerxe prin decretul din anul 457 î.Hr.

iuliu46 22.01.2012 14:32:34

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 423945)
Decretul cu privire la rezidirea cetății Ierusalimului s-a dar de către Artaxerxe prin decretul din anul 457 î.Hr.

Ok am citit acum e o intreaga filozofie acolo,ce anume inseamna exact sa construiesti Ierusalimul si cum trebuie facuta legatura intre vedeniile lui Daniel. :71:


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:06:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.