Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce sa fac sa ma apropii de cel potrivit ptr.mine? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13040)

anisoara 04.06.2011 21:09:35

Ce sa fac sa ma apropii de cel potrivit ptr.mine?
 
Sunt singura,ma simt si sunt.As vrea sa cunosc un om drag si bun cel daruit mie .Am cunoscut un om care imi place ,un bun crestin dar relatia nu cred ca va ajunge unde imi doresc eu.El motiveza munca ,banii,postul Pastelui ,apoi ... ca motive sa nu ne putem vedea.Ce sa fac? Ma rog la DUMNEZEU pentru el dar sunt suparata.DATI-MI VA ROG UN SFAT.

N.Priceputu 04.06.2011 21:39:18

Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 366573)
Sunt singura,ma simt si sunt.As vrea sa cunosc un om drag si bun cel daruit mie .Am cunoscut un om care imi place ,un bun crestin dar relatia nu cred ca va ajunge unde imi doresc eu.El motiveza munca ,banii,postul Pastelui ,apoi ... ca motive sa nu ne putem vedea.Ce sa fac? Ma rog la DUMNEZEU pentru el dar sunt suparata.DATI-MI VA ROG UN SFAT.

Roagă-te și așteaptă. Înainte de a găsi un om, găsește-L pe Dumnezeu. Apoi încredințează-ți viața Lui șii fii pregătită să primești din mâna lui orice. Dacă va voi, îți va scoate în cale omul potrivit, iar dacă nu, nu. Oricum va fi, tot fericită vei fi, dacă vei merge pe calea Lui.
Iubirea nu e alegerea noastră. Nu știu ce putem face ca să o întâlnim. Nici nu putem noi să facem pe cineva să ne iubească. Când iubim, nu știm de ce iubim și nu știm nici de ce suntem iubiți.

xanixade 04.06.2011 21:51:53

Ioi, pai nu stiu, daca el motiveaza ca nu te poti vedea cu el, s-ar putea ca el sa nu fie acela pe care il cauti.
Stai linistita, roaga-te lui Dumnezeu cum spune si dl N, si in timp va aparea si cineva pe care sa il iubesti si sa te iubeasca asa cum vrei tu.
Atata numai sa fii foarte atenta, ca stii tu, defecte, chestii pe care le poti trece cu vederea s-ar putea sa izbucneasca inapoi....

Domnul sa te miluiasca si sa te ajute.

Toate cele bune.

Tangun 04.06.2011 23:07:33

Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 366573)
Sunt singura,ma simt si sunt.As vrea sa cunosc un om drag si bun cel daruit mie .Am cunoscut un om care imi place ,un bun crestin dar relatia nu cred ca va ajunge unde imi doresc eu.El motiveza munca ,banii,postul Pastelui ,apoi ... ca motive sa nu ne putem vedea.Ce sa fac? Ma rog la DUMNEZEU pentru el dar sunt suparata.DATI-MI VA ROG UN SFAT.

Acea parte care aparent iti lipseste se afla in tine iar daca vei avea curajul sa te deschizi, ca o floare, o vei gasi. Nimeni nu o sa reuseasca sa iti umple acel gol in afara de tine.
Nu incerca sa copiezi nimic, pentru ca o copie este lipsita de orice frumusete, iar existenta nu apreciaza asa ceva. Ea se bucura numai de ceea ce este original. Iubirea nu este o credinta pe care sa o ai in minte, ci o savoare a intregii tale fiinte. Daca pasesti cu curaj spre inima vei vedea ca nu esti niciodata singura, si ca faci parte din Tot. Rolul mintii este de a diviza la nesfarsit. Rolul inimii este de a vedea ceea ce uneste, lucru de care mintea nu e deloc capabila. Mintea nu poate sa inteleaga ce se afla dincolo de cuvinte, ea poate sa inteleaga numai ceea ce este corect din punct de vedere lingvistic, ceea ce este corect din punct de vedere logic. Ea nu este preocupata de existenta, de viata, de realitate. Mintea este, ea insasi, o fictiune. Cu cat existenta ta este mai profunda, cu atat este si inima ta mai implicata.
Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior, si nu exista nici persoane egale intre ele. Fiecare este unic. Egalitatea este, din punct de vedere psihologic, o aberatie. Nu toti oamenii pot fi un Albert Einstein. Insa aceasta nu inseamna ca Albert Einstein este superior pentru ca nu poti fi asemenea lui. Nici el nu poate fi ca tine.
Ideile de superioritate, inferioritate, egalitate, inegalitate trebuie sa fie astfel inlocuite cu ideea de Unicitate.
Paseste cu curaj si gusta din frumusetea singuratatii. Omul a cautat dintotdeauna sa se angajeze intr-o relatie, sa fie cu cineva, cu un prieten, cu un parinte, cu o sotie sau un sot, cu un copil...cu cineva. El a creat societati, cluburi, religii, biserici. Insa toate acestea sunt necesare pentru a-l face sa-si uite singuratatea. Fiind in mijlocul acestor multimi incerci sa uiti ceva, ceva de care iti amintesti uneori in intuneric: ca te-ai nascut singur, ca vei muri singur, ca indiferent ce ai face traiesti singur. Orice efort de evitare a singuratatii esueaza si va esua, deoarece este impotriva legilor fundamentale ale vietii. Nu ai nevoie de un surogat care sa te faca sa-ti uiti singuratatea, ci ai nevoie de o alta fiinta cu care sa impartasesti iubirea. Dupa ce ai gustat din propria singuratate, vezi frumusetea ei si atunci vei putea iubi cu adevarat deoarece, iubirea nu va mai reprezenta o nevoie ci o impartasire. Fiinta umana are atat de mult, incat poate imparti cu altii. Facem cu totii parte din aceeasi existenta. Indiferent pe cine ranesti, in cele din urma te ranesti pe tine insuti. Din aceasta intelegere se iveste non-violenta. Cand esti furios, te pedepsesti pe tine insuti. Arzi, iti distrugi inima si calitatile ei inalte si te umpli de ura. Omul este plin daca este in armonie cu universul. Daca nu este in armonie cu universul, atunci este gol; iar din aceasta stare de gol se naste dorinta de a poseda. Aceasta dorinta de a poseda poate fi umpluta cu bani, cu locuinte, cu mobila, cu prieteni, cu orice deoarece nu poti sa traiesti in acest gol. Este ingrozitor. Este o viata de fantoma. Daca esti gol si inlauntrul tau, este imposibil sa traiesti.
Nu ne-a interesat niciodata care sunt radacinile iubirii, ci ne-au interesat doar roadele ei. Aici am gresit.
Sa nu ceri niciodata sa fii iubita ci doar sa cultivi si sa daruiesti cata iubire poti. Si nu astepta iubire, ci daruieste cata iubire poti. Nu se va consuma niciodata, dar impartaseste iubirea la nivel de fiinta si nu prin vorbe sau ganduri mentale. Unestete cu tot ceea ce te inconjoara si vei putea sa iubesti tot ce exista. Invata sa te accepti pe tine. Universul tot te accepta asa cum esti, Universul te iubeste asa cum esti. Dumnezeu te iubeste asa cum esti. Iubeste singuratatea, nu deveni dependenta de cineva. Fiecare relatie trebuie sa fie o impartasire a iubirii si nu o nevoie sau o dorinta de a fi acceptat, iubit.

Kronos 04.06.2011 23:08:10

În primul rând, când spuneți că sunteți singură, la ce vă referiți? La faptul că nu aveți un partener sau singurătatea e resimțită și din cauza lipsei prietenilor pe care vi i-ați dori?

anisoara 04.06.2011 23:15:02

Citat:

În prealabil postat de Kronos (Post 366622)
În primul rând, când spuneți că sunteți singură, la ce vă referiți? La faptul că nu aveți un partener sau singurătatea e resimțită și din cauza lipsei prietenilor pe care vi i-ați dori?

Nu am un partener ,o familie ,copii...Am prieteni dar fiecrae cu ale lui ,seara cand ma intorc acasa simt singuratatea.

Kronos 04.06.2011 23:30:50

Cu cît cunoașteți mai multă lume și cu cît vă cunoaște mai multă lume, cu atît aveți mai multe șanse să vă găsiți sufletul pereche ;)
Luați măsuri în această privință.

Daniel_7 04.06.2011 23:42:03

Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 366627)
Nu am un partener ,o familie ,copii...Am prieteni dar fiecrae cu ale lui ,seara cand ma intorc acasa simt singuratatea.

Pana cand va gasiti jumatatea,incercati sa va apropiati de Iisus!!!

Kronos 05.06.2011 01:18:51

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 366639)
Pana cand va gasiti jumatatea,incercati sa va apropiati de Iisus!!!

Ce relevanță are pentru problema domnișoarei? De unde știi că nu-i deja apropiată de el?

Melissa 05.06.2011 01:47:53

Parere
 
Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 366573)
Sunt singura,ma simt si sunt.As vrea sa cunosc un om drag si bun cel daruit mie .Am cunoscut un om care imi place ,un bun crestin dar relatia nu cred ca va ajunge unde imi doresc eu.El motiveza munca ,banii,postul Pastelui ,apoi ... ca motive sa nu ne putem vedea.Ce sa fac? Ma rog la DUMNEZEU pentru el dar sunt suparata.DATI-MI VA ROG UN SFAT.

Ce sa faci? Eu zic sa nu-ti mai pierzi vremea visand la acest barbat. Este evident ca nu esti ceea ce-si doreste. Un om care iubeste, doreste sa imparta si aerul pe care il respira cu persoana iubita. Elibereaza-te de amintirea lui si mergi mai departe.Curand vei emite semnale celor din jur, ca esti disponibila. Poate iubirea este mai aproape de tine decat crezi, dar n-ai ochi s-o vezi pentru ca esti ocupata cu amintirile si sperantele desarte.

Roaga-te din suflet Maicii Domnului sa-ti scoata mai repede in cale barbatul pe care Dumnezeu la randuit pentru tine. Pana apare, ocupa-te de tine si fii deschisa si florilor, si norilor, si ploilor si mai ales oamenilor!

Sa-ti ajute Dumnezeu!:53:


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:23:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.