Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Tie , Doamne ! Un gand, o ruga sau un vers , Bunului nostru prieten - Dumnezeu ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12258)

cristiboss56 13.04.2015 23:07:16

De este cineva binecredincios și iubitor de Dumnezeu, să se bucure de acest praznic frumos și luminat. De este cineva slugă înțeleaptă, să intre, bucurându‑se, întru bucuria Domnului său. De s‑a ostenit cineva postind, să‑și ia acum răsplata. De a lucrat cineva din ceasul cel dintâi, să‑și primească astăzi plata cea dreaptă. De a venit cineva după ceasul al treilea, cu mulțumire să prăznuiască. De a ajuns cineva după ceasul al șaselea, nicidecum să nu se îndoiască, pentru că de nimic nu se va păgubi. De a întârziat cineva până la ceasul al nouălea, să se apropie, nicidecum îndoindu‑se. De a ajuns cineva abia în ceasul al unsprezecelea, să nu se teamă din pricina întârzierii, căci, darnic fiind Stăpânul, primește pe cel din urmă ca și pe cel dintâi; odihnește pe cel din al unsprezecelea ceas, ca și pe cel care a lucrat din ceasul întâi; și pe cel din urmă miluiește, și pe cel dintâi mângâie; și aceluia plătește, și acestuia dăruiește; și faptele le primește, și gândul îl ține în seamă; și lucrul îl prețuiește, și voința o laudă. Pentru aceasta intrați toți în bucuria Domnului nostru; și cei dintâi și cei de‑al doilea luați plata. Bogații și săracii, împreună bucurați‑vă. Cei care v‑ați înfrânat și cei leneși, cinstiți ziua. Cei care ați postit și cei care n‑ați postit, veseliți‑vă astăzi. Masa este plină, ospătați‑vă toți. Vițelul este mult, nimeni să nu iasă flămând. Gustați toți din ospățul credinței; împărtășiți‑vă toți din bogăția bunătății. Nimeni să nu se plângă de sărăcie, pentru că s‑a arătat împărăția cea pentru toți. Nimeni să nu se tânguiască de păcate, pentru că iertarea din mormânt a răsărit. Nimeni să nu se teamă de moarte, pentru că ne‑a izbăvit pe noi moartea Mântuitorului; a stins‑o pe dânsa Cel ținut de dânsa. Prădat‑a iadul Cel ce S‑a pogorât în iad; umplutu‑l‑a de amărăciune, fiindcă a gustat din trupul Lui. Și aceasta mai înainte înțelegând‑o, Isaia a strigat: Iadul, zice, s‑a amărât, întâmpinându‑Te pe Tine jos. S‑a amărât pentru că s‑a stricat. S‑a amărât pentru că a fost batjocorit. S‑a amărât pentru că s‑a omorât. S‑a amărât pentru că s‑a surpat. S‑a amărât pentru că a fost legat. A primit un trup și de Dumnezeu a fost lovit; a primit pământ și s‑a întâlnit cu cerul; a primit ceea ce vedea și a căzut prin ceea ce nu vedea. Unde‑ți este, moarte, boldul? Unde‑ți este, iadule, biruința? Înviat‑a Hristos și tu ai fost nimicit. S‑a sculat Hristos și au căzut demonii; a înviat Hristos și se bucură îngerii; a înviat Hristos și viața veșnică stăpânește; a înviat Hristos și nici un mort nu este în groapă, căci Hristos, sculându‑Se din morți, începătură învierii celor adormiți S‑a făcut. A Lui este slava și stăpânirea în vecii vecilor. Amin.

cristiboss56 14.04.2015 22:58:20

http://www.crestinortodox.ro/comunit...4424/96272.jpg

cristiboss56 14.04.2015 23:01:47

Hristoase, desfătarea neamului nostru omenesc, mângâierea sărăciei noastre, sprijinul firii noastre căzute jos și care se clatină, nădejdea celor fără de nădejde, al Cărui cinstit nume s-a făcut cunoscut între neamuri, fie-ți milă și mă ridică din căderea mea, dă înviere morții mele, trezește în mine simțirea vieții, scoate sufletul meu din temnița neștiinței, ca să se mărturisească numelui Tău, suflă în mădularele mele ceva din aerul vieții celei noi, cercetează ființa mea stricată în mormânt, scoate-mă din locul întunericului, fă ca aurora descoperirii Tale să mă cerceteze în mijlocul iadului (sheolului) neștiinței unde firea mea cuvântătoare a tăcut, stârnește, Doamne, încă o dată puterea ei de viață naturală, că „iadul nu te va mărturisi și cei ce se pogoară în mormânt nu vor lăuda numele Tău”. N-am gură să spun mai multe. Fie ca „viii să Te laude pe Tine” așa cum o fac eu acum.
Simțurile mi-au asurzit, mișcările au tăcut, gândurile au secat, toată lucrarea firii mele e lipsită de viață adevărată. Pomenirea ta nu e întru mine, în iadul în care sunt nimeni nu se mărturisește Ție, iar în sufletul meu pierdut nu mai răsună vuietul vesel al laudelor tale. Toate mădularele mele moarte așteaptă durerile de naștere ale învierii.
Sfântul Isaac Sirul

cristiboss56 15.04.2015 22:25:14

Doamne, Iti multumesc pentru toate !
 
Doamne, ît›i multumesc pentru tot ceea ce am primit în viat›ă, încă de când m-am născut. Des™i am fost adesea s™i pentru lungă vreme supărat pe cei din jur s™i chiar pe Tine, acum încep să înt›eleg că toate s™i bune, s™i rele sunt relative s™i că depinde doar de mine ce aleg să fac din ele.
Te rog să mă întăres™ti în a vedea în orice interact›iune cu lumea s™i cu aproapele o s™ansă de a iubi mai mult, de a înt›elege mai mult, folosind pentru aceasta fiecare clipă s™i fiecare eveniment din viat›a mea, dându-i rostul pe care Tu îl s™tii, des™i adesea mie mi-e ascuns.
Toate sunt spre folosul meu, Doamne, orice piatră de poticneală poate fi unsă cu mirul harului Tău spre a deveni locul pe care să se sprijine scara văzută în vis de Patriarhul Iacob, cea pe care urcă s™i coboară îngerii Tăi. Ajută-mă, Doamne, să mă trezesc mereu s™i mereu, din somnul cel de tot felul, cu această nesmintită nădejde, sprijinindu-mă de Tine, Cel ce es™ti Piatra cea din capul unghiului.

Amin!
Parintele Constantin Sturzu

cristiboss56 16.04.2015 22:15:34

IUBI-TE-voi, DOAMNE, cu IUBIREA de pe ALTARUL Lui HRISTOS;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar dacă merg pe drumul CRUCII;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar dacă sufăr și plâng:
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar dacă nu știu să Te IUBESC;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar din groapa păcatelor;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, cu IUBIREA cea peste mine și peste toate;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, Taina peste toate!

cristiboss56 19.04.2015 00:13:49

Tarziu Te-am iubit…
“Târziu de tot Te-am iubit, o, Tu, frumusețe atât de veche, și totuși atât de nouă, târziu de tot Te-am iubit. Și iată că Tu Te aflai înlăuntrul meu, iar eu înafară, și eu acolo, înafară, Te căutam și dădeam năvală peste aceste lucruri frumoase pe care Tu le-ai făcut, eu, cel lipsit de frumusețe. Tu erai cu mine, dar eu nu eram cu Tine; mă țineau departe de Tine acele lucruri care, dacă n-ar fi fost întru Tine, nici n-ar fi existat. M-ai chemat și m-ai strigat și ai pus capăt surzeniei mele. Ai fulgerat și ai strălucit, și ai alungat orbirea mea; ai răspândit mireasmă și eu am inspirat, și acum Te urmez cu înfocare; am gustat din Tine și acum sunt înfometat și însetat după Tine; m-ai atins doar și m-am și aprins de dor după pacea Ta.”
Fericitul Augustin

cristiboss56 20.04.2015 23:16:40

Doamne binecuvinteaza…
 
…pe cei ce mi-au dat viață
…pe cei ce m-au învățat să Te iubesc
…pe cei ce mă iubesc
…pe cei ce mă urăsc
…pe cei ce mi-au binevestit mie Cuvântul Tău
…pe cei ce mi-au luminat ochii sufletești
…pe cei ce m-au vindecat
…pe cei ce mă ocrotesc și mă povățuiesc
…pe cei ce se roagă pentru mine
…pe cei ce m-au ajutat în zile grele
…pe cei ce m-au învățat ce este binele și ce este răul
…pe cei ce mi-au dorit și mi-au făcut mie bine
…pe cei ce mă binecuvintează.

cristiboss56 21.04.2015 20:30:33

Ce-ți voi da în schimb Ție, Doamne, pentru atât de multa milă revărsată asupra sufletului meu? Dă-mi, rogu-Te, să-mi văd fărădelegile mele și să plâng totdeauna înaintea Ța, pentru că Tu iubești sufletele smerite și le dai harul Sfântului Duh!
Dumnezeule Milostive, iartă-mă! Tu vezi cum este atras sufletul meu spre Tine, Ziditorul meu. Tu ai rănit sufletul meu cu iubirea Ta și el însetează după Tine, atunci și fără sfârșit tânjește și nesăturat năzuiește el spre Tine ziua și noaptea și nu mai vrea să vadă lumea aceasta, deși o iubesc, pentru că mai presus decât toate îl iubesc pe Ziditorul, și sufletul meu te dorește pe Tine.
O, Ziditorul meu, deși eu, neînsemnata Ta făptură, Te-am întristat atât de mult, Tu nu Ți-ai adus aminte de păcatele mele.

cristiboss56 21.04.2015 22:01:24

Rugaciunea Sfantului Filaret !
 
" Doamne , nu stiu ce sa cer de la Tine. Tu unul stii de ce am nevoie, Tu ma iubesti pe mine mai mult decat pot sa Te iubesc eu pe Tine.
Parinte, da robului Tau cele ce singur nu stie a le cere. Nu indraznesc sa cer nici cruce,nici mangaiere : numai stau inaintea Ta. Inima mea e deschisa Tie ; Tu vezi trebuintele mele pe care nu le stiu eu. Vezi si fa dupa mila Ta.
Loveste-ma si ma tamaduieste, doboara-ma si ma ridica. Ma cutremur si tac cu evlavie inaintea vointei Tale sfinte si a cailor Tale cele nepatrunse pentru mine. Ma aduc Tie jertfa, nu am alta dorinta decat numai sa fac voia Ta; invata-ma sa ma rog, singur roaga-Te in mine ! Amin"

cristiboss56 25.04.2015 22:40:08

Doamne, ești singura mireasmă a existenței omului în istorie. Cât de bogat și de minunat răsplătești devotatele suflete care nu te-au uitat mort în mormântul Tău!

Le-ai făcut pe femeile mironosițe purtătoare ale buneivestiri a Învierii și a slavei Tale. Nu au uns cu mir trupul Tău mort, însă Tu ai uns sufletele lor vii cu mirul bucuriei. Cele care îl plângeau pe Domnul mort au devenit privighetori ale primăverii celei noi, Sfinte ale cereștii Tale Împărății.

Doamne al nostru înviat, pentru rugăciunile lor, miluiește-ne, mântuiește-ne, ca să Te slăvim dimpreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, Treimea cea deoființă și nedespărțită, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Sfantul Nicolae Velimirovici


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:17:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.