Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Tie , Doamne ! Un gand, o ruga sau un vers , Bunului nostru prieten - Dumnezeu ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12258)

cristiboss56 01.04.2015 23:16:18

Tăcere, inimă!… se roagă Hristos…Tăcere, inima mea… ascultă, se-aud șoapte… se roagă Hristos! Grădina Ghetsimani e plină de noapte. Nici frunzele nu freamătă, iar vântul șade neclintit printe crengi. Domnul Hristos stă cu chipul plecat rugându-se. Tăcere,…inimă… Pleacă-te, inima mea… că plânge Hristos! O lume întreagă plânge în lacrimile Lui. A adunat toată durerea lumii în inima Sa și tot păcatul l-a luat pe umerii Lui nevinovați. Și plânge orfanul și văduva plânge în ohii Săi, iar tâlharul și vameșul își plâng păcatul cu lacrimile Lui. Și pe toate le primește Tatăl cu inimă blândă și îngeri trimite să steargă chipul Fiului Său Iubit! Ascultă, sufletul meu… pleacă-te și ascultă… tremură inima lui Hristos! Atâta batjocură are să primească Domnul! Atâtea palme vor lovi obrazul Său duios, atâtea mâini vor lua biciul să rănească Preacuratul Trup! Atâtea guri vor striga împotriva Lui… și-atâția spini Îi vor înțepa fruntea! Iar mâinile duioase și preacuratele picioare vor fi țintuite pe lemnul crucii. Și pieptul Lui cu lance va fi împuns. Și-atâția Îl vor scuipa… Ascultă, suflete… tremură inima lui Hristos cu dragoste pentru răstignitorii Săi… Tăcere, inimă!… se roagă Hristos…

cristiboss56 02.04.2015 22:59:48

Am uitat, Doamne, să Îți mulțumesc pentru toate câte am, dar nu am uitat să mă plâng de lucrurile care-mi lipsesc. Am uitat cât de mult bine mi s-a făcut, dar nu am uitat de răul ce l-am primit. Am uitat de câte ori am fost ajutat, însă n-am uitat de câte ori am fost refuzat. Am uitat de câte ori mi s-a spus adevărul, dar nu am uitat de câte ori am fost mințit. Am uitat de câte ori oamenii au fost cinstiți cu mine, dar n-am uitat de câte ori m-au înșelat. Am uitat de câte ori ceilalți au fost prezenți când am avut nevoie de ei, dar n-am uitat dățile în care ei au lipsit. Am uitat de câte ori am fost făcut să zâmbesc, dar n-am uitat de câte ori am fost făcut să plâng. Am uitat toată dragostea ce mi s-a oferit, dar n-am uitat de ura ce am primit-o. Am uitat toate clipele frumoase, dar nu le-am uitat pe cele triste. Am uitat de câte ori am fost mângâiat, dar n-am uitat de câte ori am fost lovit. Am uitat toate gesturile frumoase și faptele bune pe care le-au făcut ceilalți pentru mine, dar în schimb țin minte orice greșeală și orice rău, cât de mic

cristiboss56 04.04.2015 21:28:57


Alesule Împărat al Sionului de Sus, Blândule Biruitor și Dreptule Izbăvitor, Cel ce întru cele de sus ești purtat de Heruvimi și cântat de Serafimi, Te vedem acum pe mânz de asin intrând in Ierusalim, la patima cea de voie. Pentru acesta ne închinăm coborârii Tale celei negrăite și cu stâlpări și ramuri de copaci, Te întâmpinăm în smerenie si cu pruncii Îti cântăm: Binecuvântat esti Cel ce vii intru numele Domnului! Osana întru cei de sus!

Cetele Arhanghelilor și ale îngerilor au văzut, cu frică și cu cutremur din înăltimile ceresti, intrarea Ta în Ierusalim, la patima cea de bună voie, Hristoase Mântuitorule. În chip nevăzut Te-au urmat cu Apostolii și cu pruncii evreilor au cântat: “Osana întru cei de Sus” si au zis unele ca acestea:
Binecuvântat ești, Doamne Dumnezeul nostru, că ai cercetat și ai săvârsit mântuirea poporului Tău;
Binecuvântat esti, Stăpâne Hristoase că ai venit si ai dăruit prin Cruce mântuirea fiilor Tăi;
Binecuvântat esti, Cel ce ai venit să-l chemi pe Adam din adâncurile iadului;
Binecuvântat ești, Cel ce ai venit să slobozești pe Eva din mâhnirea cea de demult;
Binecuvântat ești, Cel ce ai binevestit pace lui Israel și mântuire neamurilor;
Binecuvântat ești, Cel ce ai vestit Noul Legământ prin curgerea Sângelui Tău;
Binecuvântat esti, Cel ce vii întru numele Domnului! Osana întru cei de sus!

cristiboss56 10.04.2015 15:37:32

„Astăzi a fost spânzurat pe lemn Cel ce a spânzurat pământul pe ape. Cu cunună de spini a fost încununat Împăratul îngerilor. Cu porfiră mincinoasă a fost îmbrăcat Cel ce îmbracă cerul cu nori. Lovire peste obraz a luat Cel ce a slobozit în Iordan pe Adam. Cu piroane a fost pironit Mirele Bisericii. Cu sulița a fost împuns Fiul Fecioarei! Închinămu-ne Patimilor Tale, Hristoase. Arată-ne nouă și slăvită Învierea Ta.“ (Denia celor 12 Evanghelii, Stihuri din Antifonul al 15-lea)

cristiboss56 11.04.2015 22:23:48

Stăpâne Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ne‑ai învrednicit pe noi a trece vremea cinstitului și dumnezeiescului post de patruzeci de zile, care s‑a însemnat de Tine și s‑a dat nouă prin Tine; Cel ce ai pus nouă pocăință pentru mântuirea sufletelor și curăția trupurilor și spre izgonirea demonilor; Care ne‑ai arătat nouă spre închinare chipul cinstitei Tale cruci și ne‑ai dăruit să o sărutăm cu atingerea nevrednicelor noastre buze; Cel ce ne‑ai învrednicit să auzim de învierea prietenului Tău Lazăr și de intrarea Ta în Ierusalim, întâmpinat fiind de pruncii evreiești care grăiau, strigând: osana întru cei de sus; și să vedem mântuitoarele Tale patimi și să ne închinăm dumnezeieștii Tale răstigniri, suliței, trestiei, buretelui, pogorârii celei de pe cruce și îngropării, și să ajungem la cinstita și dumnezeiasca Ta înviere. Pentru aceea, văzând ziua învierii Tale, cu bucurie strigăm Ție, Hristoase Dumnezeul nostru, și împreună cu îngerii, cu arhanghelii, cu heruvimii, cu serafimii, cu toți sfinții și cu preacurata Maica Ta, Te slăvim, lăudându‑Te pe Tine, marele Dumnezeu și Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Și acum Te rugăm, Stăpâne, pentru robii Tăi care vin sub acoperământul casei Tale celei sfințite, primește pocăința lor și‑i iartă pe dânșii, pentru învierea Ta, de mulțimea păcatelor celor nenumărate, știute și neștiute, de voie și fără de voie; curățește‑i ca pe desfrânata ce plângea, și ca pe Petru care se lepădase și plângând cu amar iarăși l‑ai primit. Primește smerenia și mărturisirea robilor Tăi, precum ai primit pe vameșul care cu suspin se ruga. Pune frica Ta în inimile lor ca să se teamă de Tine și să Te iubească din toată inima lor. Dă‑le lor să păzească toate poruncile Tale în toate zilele vieții lor, umblând după voia Ta.
Amin.

cristiboss56 11.04.2015 22:25:29

Aparatorul cel mare si Doamne, biruitorul mortii celei vesnice, ca cei ce ne-am izbavit de omorarea cea duhovniceasca, cele de lauda aducem Tie, noi robii Tai si zidirea Ta. Cel ce ai biruinta asupra mortii, de moartea pacatelor slobozeste-ne pe noi, care graim: Iisuse, Cel ce ai inviat din morti, inviaza si sufletele noastre!
Amin

cristiboss56 11.04.2015 22:27:38

Rugaciune la Invierea Domnului

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ia aminte la rugaciunile pe care Ti le aducem din buzele noastre necurate si curatindu-ne de toata intinaciunea, acopera-ne cu harul milostivirii Tale! Nu avem cuvinte, Doamne si Stapanul vietii noastre, sa-Ti multumim dupa cuviinta pentru marele dar pe care ni l-ai facut si ni-l faci in fiecare an prin pogorarea Sfintei Lumini la Mormantul Tau; nu suntem vrednici de o minune atat de mare, dar desi nu suntem vrednici a grai de acest mare dar pe care l-ai facut Bisericii Tale, nici nu ne putem opri sa multumim dupa puterile noastre ca ne-ai aratat acest semn, ca sa pricepem ca esti cu adevarat viu in Biserica Ta cea dreptmaritoare pe care portile iadului nu o vor birui.

Tu, Cel ce ai zis:"Eu sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor", ne-ai aratat aceasta in multe feluri si in chip ales la marele Praznic al Invierii. Slava Tie, Doamne, ca acoperi Biserica Ta! Slava Tie, Doamne, ca ii intaresti pe credinciosi! Slava Tie, Doamne, ca ai binecuvantat pamantul cu Mormantul Tau! Ne aducem aminte de cate minuni ai facut la acest datator-de-viata Mormant. Cum vom uita Stalpul Ortodoxiei. Cum vom uita ca atunci cand ereticii au dat bani sarazinilor, pentru a nu-i lasa pe credinciosi sa intre in Biserica Sfantului Mormant, Lumina Sfanta a tasnit afara, spargand un stalp de piatra? Cum vom uita bucuria Patriarhului Sofronie si a celorlalti credinciosi vazand dovedita credinta lor curata ca Tu, Doamne Iisuse Hristoase, esti cu adevarat capul si ocrotitorul Bisericii?

Nu vom putea uita, Doamne, pentru ca prea mare este dragostea pe care ne-ai aratat-o. Si luand aminte la cuvintele Tale: „ Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut", cu inimile noastre marturisim ca la Praznicul Invierii trimiti Sfanta Lumina ca binecuvantare pentru cei credinciosi. Pentru aceasta Te rugam, Doamne Iisuse Hristoase, trimite harul Tau peste noi si fa din inima noastra lacas al Luminii Tale celei neapropiate, ca peTine sa Te slavim, Iubitorule de oameni, impreuna cu Parintele Tau cel fara de inceput si cu Preasfantul si De-Viata-Facatorul Tau Duh, acum si pururi si in vecii vecilor. Amin!

cristiboss56 11.04.2015 22:46:13

La Înviere, Hristos coboară în adâncul ființei noastre și ne smulge din întuneric. Acest mesaj deschide Canonul Paștilor: "Ziua Învierii, popoare, să ne luminăm! Paștile Domnului, Paștile! Că din moarte la viață și de pe pământ la cer, Hristos Dumnezeu ne-a trecut pe noi, cei ce cântăm cântare de biruință". Cu adevărat, Învierea lui Hristos, ca rod al jertfei și al șederii Sale în mormânt aduce lumii viață, scoțând-o din moarte, din întuneric și din stricăciune: "Să mergem dis-de-dimineață și, în loc de mir, cântare să aducem Stăpânului; și să vedem pe Hristos, Soarele dreptății, tuturor viață răsărind". Hristos este asemănat în acest text liturgic cu un soare, de la care vine lumina pentru întreaga lume, căci El luminează toate. Iar lumina lui Hristos izvorăște tocmai din Mormântul Domnului, risipind astfel întunericul morții și aducând tuturor lumina vieții, simbolizată de lumânările aprinse.

cristiboss56 12.04.2015 12:30:44

Har, bucurie, iertare și ajutor de la Dumnezeu Cel
în Treime preaslăvit – Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt
Cerurile după cuviință să se veselească și pământul să se bucure. Și să prăznuiască toată lumea cea văzută și cea nevăzută;
că a înviat Hristos, Bucuria cea veșnică.


Hristos a înviat!

cristiboss56 12.04.2015 14:29:56

Slăvind Învierea Ta, noi ne cutremurăm de patimile Tale prin care ne-ai pregătit mântuirea. Și ne închinăm îndelung-răbdării Tale, Mântuitorul nostru, mulțumindu-Ți cu ochii scăldați în lacrimi pentru că ne-ai iubit atât de mult, încât ai primit să suferi și să mori pentru mântuirea noastră.
Și, slăvind Învierea Ta, ne scăldăm fețele și inimile în bucuria negrăită a Împărăției Tale, ale cărei Porți veșnice ni le-ai deschis și prin care Te-ai dus înaintea noastră ca să ne pregătești un loc fiecăruia care Te va urma și va iubi venirea Ta.
Cântându-Ți Ție din toată inima, ne bucurăm de Învierea Ta și, împreună cu Tatăl și cu Sfântul Duh, Te lăudăm și Te preamărim pe Tine, Iisuse Hris*toase, Marele nostru Dumnezeu și Mântuitor, de acum și până în vecii vecilor. Amin.

Traian Dorz

cristiboss56 13.04.2015 23:07:16

De este cineva binecredincios și iubitor de Dumnezeu, să se bucure de acest praznic frumos și luminat. De este cineva slugă înțeleaptă, să intre, bucurându‑se, întru bucuria Domnului său. De s‑a ostenit cineva postind, să‑și ia acum răsplata. De a lucrat cineva din ceasul cel dintâi, să‑și primească astăzi plata cea dreaptă. De a venit cineva după ceasul al treilea, cu mulțumire să prăznuiască. De a ajuns cineva după ceasul al șaselea, nicidecum să nu se îndoiască, pentru că de nimic nu se va păgubi. De a întârziat cineva până la ceasul al nouălea, să se apropie, nicidecum îndoindu‑se. De a ajuns cineva abia în ceasul al unsprezecelea, să nu se teamă din pricina întârzierii, căci, darnic fiind Stăpânul, primește pe cel din urmă ca și pe cel dintâi; odihnește pe cel din al unsprezecelea ceas, ca și pe cel care a lucrat din ceasul întâi; și pe cel din urmă miluiește, și pe cel dintâi mângâie; și aceluia plătește, și acestuia dăruiește; și faptele le primește, și gândul îl ține în seamă; și lucrul îl prețuiește, și voința o laudă. Pentru aceasta intrați toți în bucuria Domnului nostru; și cei dintâi și cei de‑al doilea luați plata. Bogații și săracii, împreună bucurați‑vă. Cei care v‑ați înfrânat și cei leneși, cinstiți ziua. Cei care ați postit și cei care n‑ați postit, veseliți‑vă astăzi. Masa este plină, ospătați‑vă toți. Vițelul este mult, nimeni să nu iasă flămând. Gustați toți din ospățul credinței; împărtășiți‑vă toți din bogăția bunătății. Nimeni să nu se plângă de sărăcie, pentru că s‑a arătat împărăția cea pentru toți. Nimeni să nu se tânguiască de păcate, pentru că iertarea din mormânt a răsărit. Nimeni să nu se teamă de moarte, pentru că ne‑a izbăvit pe noi moartea Mântuitorului; a stins‑o pe dânsa Cel ținut de dânsa. Prădat‑a iadul Cel ce S‑a pogorât în iad; umplutu‑l‑a de amărăciune, fiindcă a gustat din trupul Lui. Și aceasta mai înainte înțelegând‑o, Isaia a strigat: Iadul, zice, s‑a amărât, întâmpinându‑Te pe Tine jos. S‑a amărât pentru că s‑a stricat. S‑a amărât pentru că a fost batjocorit. S‑a amărât pentru că s‑a omorât. S‑a amărât pentru că s‑a surpat. S‑a amărât pentru că a fost legat. A primit un trup și de Dumnezeu a fost lovit; a primit pământ și s‑a întâlnit cu cerul; a primit ceea ce vedea și a căzut prin ceea ce nu vedea. Unde‑ți este, moarte, boldul? Unde‑ți este, iadule, biruința? Înviat‑a Hristos și tu ai fost nimicit. S‑a sculat Hristos și au căzut demonii; a înviat Hristos și se bucură îngerii; a înviat Hristos și viața veșnică stăpânește; a înviat Hristos și nici un mort nu este în groapă, căci Hristos, sculându‑Se din morți, începătură învierii celor adormiți S‑a făcut. A Lui este slava și stăpânirea în vecii vecilor. Amin.

cristiboss56 14.04.2015 22:58:20

http://www.crestinortodox.ro/comunit...4424/96272.jpg

cristiboss56 14.04.2015 23:01:47

Hristoase, desfătarea neamului nostru omenesc, mângâierea sărăciei noastre, sprijinul firii noastre căzute jos și care se clatină, nădejdea celor fără de nădejde, al Cărui cinstit nume s-a făcut cunoscut între neamuri, fie-ți milă și mă ridică din căderea mea, dă înviere morții mele, trezește în mine simțirea vieții, scoate sufletul meu din temnița neștiinței, ca să se mărturisească numelui Tău, suflă în mădularele mele ceva din aerul vieții celei noi, cercetează ființa mea stricată în mormânt, scoate-mă din locul întunericului, fă ca aurora descoperirii Tale să mă cerceteze în mijlocul iadului (sheolului) neștiinței unde firea mea cuvântătoare a tăcut, stârnește, Doamne, încă o dată puterea ei de viață naturală, că „iadul nu te va mărturisi și cei ce se pogoară în mormânt nu vor lăuda numele Tău”. N-am gură să spun mai multe. Fie ca „viii să Te laude pe Tine” așa cum o fac eu acum.
Simțurile mi-au asurzit, mișcările au tăcut, gândurile au secat, toată lucrarea firii mele e lipsită de viață adevărată. Pomenirea ta nu e întru mine, în iadul în care sunt nimeni nu se mărturisește Ție, iar în sufletul meu pierdut nu mai răsună vuietul vesel al laudelor tale. Toate mădularele mele moarte așteaptă durerile de naștere ale învierii.
Sfântul Isaac Sirul

cristiboss56 15.04.2015 22:25:14

Doamne, Iti multumesc pentru toate !
 
Doamne, ît›i multumesc pentru tot ceea ce am primit în viat›ă, încă de când m-am născut. Des™i am fost adesea s™i pentru lungă vreme supărat pe cei din jur s™i chiar pe Tine, acum încep să înt›eleg că toate s™i bune, s™i rele sunt relative s™i că depinde doar de mine ce aleg să fac din ele.
Te rog să mă întăres™ti în a vedea în orice interact›iune cu lumea s™i cu aproapele o s™ansă de a iubi mai mult, de a înt›elege mai mult, folosind pentru aceasta fiecare clipă s™i fiecare eveniment din viat›a mea, dându-i rostul pe care Tu îl s™tii, des™i adesea mie mi-e ascuns.
Toate sunt spre folosul meu, Doamne, orice piatră de poticneală poate fi unsă cu mirul harului Tău spre a deveni locul pe care să se sprijine scara văzută în vis de Patriarhul Iacob, cea pe care urcă s™i coboară îngerii Tăi. Ajută-mă, Doamne, să mă trezesc mereu s™i mereu, din somnul cel de tot felul, cu această nesmintită nădejde, sprijinindu-mă de Tine, Cel ce es™ti Piatra cea din capul unghiului.

Amin!
Parintele Constantin Sturzu

cristiboss56 16.04.2015 22:15:34

IUBI-TE-voi, DOAMNE, cu IUBIREA de pe ALTARUL Lui HRISTOS;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar dacă merg pe drumul CRUCII;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar dacă sufăr și plâng:
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar dacă nu știu să Te IUBESC;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, chiar din groapa păcatelor;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, cu IUBIREA cea peste mine și peste toate;
IUBI-TE-voi, DOAMNE, Taina peste toate!

cristiboss56 19.04.2015 00:13:49

Tarziu Te-am iubit…
“Târziu de tot Te-am iubit, o, Tu, frumusețe atât de veche, și totuși atât de nouă, târziu de tot Te-am iubit. Și iată că Tu Te aflai înlăuntrul meu, iar eu înafară, și eu acolo, înafară, Te căutam și dădeam năvală peste aceste lucruri frumoase pe care Tu le-ai făcut, eu, cel lipsit de frumusețe. Tu erai cu mine, dar eu nu eram cu Tine; mă țineau departe de Tine acele lucruri care, dacă n-ar fi fost întru Tine, nici n-ar fi existat. M-ai chemat și m-ai strigat și ai pus capăt surzeniei mele. Ai fulgerat și ai strălucit, și ai alungat orbirea mea; ai răspândit mireasmă și eu am inspirat, și acum Te urmez cu înfocare; am gustat din Tine și acum sunt înfometat și însetat după Tine; m-ai atins doar și m-am și aprins de dor după pacea Ta.”
Fericitul Augustin

cristiboss56 20.04.2015 23:16:40

Doamne binecuvinteaza…
 
…pe cei ce mi-au dat viață
…pe cei ce m-au învățat să Te iubesc
…pe cei ce mă iubesc
…pe cei ce mă urăsc
…pe cei ce mi-au binevestit mie Cuvântul Tău
…pe cei ce mi-au luminat ochii sufletești
…pe cei ce m-au vindecat
…pe cei ce mă ocrotesc și mă povățuiesc
…pe cei ce se roagă pentru mine
…pe cei ce m-au ajutat în zile grele
…pe cei ce m-au învățat ce este binele și ce este răul
…pe cei ce mi-au dorit și mi-au făcut mie bine
…pe cei ce mă binecuvintează.

cristiboss56 21.04.2015 20:30:33

Ce-ți voi da în schimb Ție, Doamne, pentru atât de multa milă revărsată asupra sufletului meu? Dă-mi, rogu-Te, să-mi văd fărădelegile mele și să plâng totdeauna înaintea Ța, pentru că Tu iubești sufletele smerite și le dai harul Sfântului Duh!
Dumnezeule Milostive, iartă-mă! Tu vezi cum este atras sufletul meu spre Tine, Ziditorul meu. Tu ai rănit sufletul meu cu iubirea Ta și el însetează după Tine, atunci și fără sfârșit tânjește și nesăturat năzuiește el spre Tine ziua și noaptea și nu mai vrea să vadă lumea aceasta, deși o iubesc, pentru că mai presus decât toate îl iubesc pe Ziditorul, și sufletul meu te dorește pe Tine.
O, Ziditorul meu, deși eu, neînsemnata Ta făptură, Te-am întristat atât de mult, Tu nu Ți-ai adus aminte de păcatele mele.

cristiboss56 21.04.2015 22:01:24

Rugaciunea Sfantului Filaret !
 
" Doamne , nu stiu ce sa cer de la Tine. Tu unul stii de ce am nevoie, Tu ma iubesti pe mine mai mult decat pot sa Te iubesc eu pe Tine.
Parinte, da robului Tau cele ce singur nu stie a le cere. Nu indraznesc sa cer nici cruce,nici mangaiere : numai stau inaintea Ta. Inima mea e deschisa Tie ; Tu vezi trebuintele mele pe care nu le stiu eu. Vezi si fa dupa mila Ta.
Loveste-ma si ma tamaduieste, doboara-ma si ma ridica. Ma cutremur si tac cu evlavie inaintea vointei Tale sfinte si a cailor Tale cele nepatrunse pentru mine. Ma aduc Tie jertfa, nu am alta dorinta decat numai sa fac voia Ta; invata-ma sa ma rog, singur roaga-Te in mine ! Amin"

cristiboss56 25.04.2015 22:40:08

Doamne, ești singura mireasmă a existenței omului în istorie. Cât de bogat și de minunat răsplătești devotatele suflete care nu te-au uitat mort în mormântul Tău!

Le-ai făcut pe femeile mironosițe purtătoare ale buneivestiri a Învierii și a slavei Tale. Nu au uns cu mir trupul Tău mort, însă Tu ai uns sufletele lor vii cu mirul bucuriei. Cele care îl plângeau pe Domnul mort au devenit privighetori ale primăverii celei noi, Sfinte ale cereștii Tale Împărății.

Doamne al nostru înviat, pentru rugăciunile lor, miluiește-ne, mântuiește-ne, ca să Te slăvim dimpreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, Treimea cea deoființă și nedespărțită, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Sfantul Nicolae Velimirovici

cristiboss56 28.04.2015 23:51:45

Tu nu ceri mult de la mine, iubirea mea. Cu adevărat, oamenii cer mai mult.
Sunt învăluit într-un învelis™ gros de nonexistent›ă care-mi acoperă ochii sufletului meu. Tu îi ceri doar sufletului meu să-s™i scoată învelis™ul cet›os s™i să-s™i deschidă ochii spre Tine, puterea mea s™i adevărul meu. Oamenii îmi cer să-mi învelesc sufletul din ce în ce mai mult cu învelitori din ce în ce mai groase.
O, ajută-mă, ajută-mă! Ajută-mi sufletului meu să ajungă la libertate s™i lumină, să devin us™or, dăruindu-i aripi să zboare.

Poveștile sunt lungi, prea lungi; morala e scurt㠀“ un cuvânt. Poves™tile curg mai departe s™i nasc alte poves™ti, întocmai precum fat›a netedă a lacului meu se transformă din culoare în culoare. Unde se sfârs™es™te revărsarea de culori a apei de sub soare s™i unde revărsarea de poves™ti în alte poves™ti?
Poves™tile sunt lungi, prea lungi; morala este scurtă – un cuvânt. Tu es™ti acel cuvânt, o, Cuvinte al lui Dumnezeu. Tu es™ti morala tuturor poves™tilor.
Ceea ce stelele scriu pe cer, iarba s™optes™te pe pământ. Ceea ce apa susură în mare, focul huruie sub mare. Ceea ce îngerul spune cu ochii săi, imamul strigă din minaretul său. Ceea ce trecutul a spus s™i a zburat, prezentul spune s™i zboară.
Există o esent›ă pentru toate lucrurile; există o morală pentru toate povestirile. Lucrurile sunt poves™ti ale cerului. Tu es™ti înt›elesul tuturor poves™tilor. Povestirile sunt adâncul s™i profunzimea Ta. Tu es™ti cuprinsul tuturor poves™tilor. Tu es™ti o pepită de aur într-un morman de pietre.
Când Ît›i rostesc numele, am spus totul s™i mai mult decât atât:
O, dragostea mea, ai milă de mine!
O, Puterea s™i Adevărul meu, ai milă de mine!


SFANTUL Nicolae Velimirovici

Ioan_Cezar 29.04.2015 01:00:07

Ce poem minunat!
Nu de puține ori Sfântul ne-a dăruit astfel de revărsări ale frumuseții.
Cu mulțumiri pentru selecție, Cristiane!

cristiboss56 29.04.2015 21:29:17

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 589571)
Cu mulțumiri pentru selecție, Cristiane!

Cu bucurie . . .
Doamne ajută !

cristiboss56 01.05.2015 11:45:27

Rugaciune-Radu Gyr

Stapane-nsangerat, Domn al luminii
si Vesnicie limpede, Iisuse !
Tu, care ai primit pe frunte spinii
si cuie-adanci in mainile-ti supuse,

Tu, Domn al Rastignirii si-nvierii
care din cruce ne-ai facut lumina
si Rasarit din ranile tacerii
si cantec din osanda-ti fara vina -

da-ne-nclestarea Ta, da-ne puterea
din ceasul pironirii-nsangerate,
sa ne primim si cuiele si fierea
ca Tine-n marea Ta siguratate.

Pe fruntea tarii zambetul ti-l pune
si Neamul care-acum osanda-si duce
invata-l Tu amara rugaciune
din clipele suirilor pe cruce.

Cu mana Ta ca borangicul lunii,
din rani opreste sangele fierbinte,
inchide-n piepturi geamatul furtunii,
saruta-i tarii lacrimile sfinte !

si sus pe crucea crancena, pe care
sta Neamul nostru-nsangerat, Tu scrie,
Iisuse, un aprins inel de soare,
ca semn al invierii ce-o sa vina.

si spune mortilor din lut sa nu blesteme,
ci sub trifoi, sub damburi, sub secara,
sa-astepte pasii Tai calcand prin tara
si semnul muntilor ce vor aprinde steme.

Stapane-nsangerat, Domn al luminii
si Vesnicie limpede, Iisuse !
Tu, care ai primit pe frunte spinii
si cuie-adanci in mainile-ti supuse,

Tu, Domn al Rastignirii si-nvierii
care din cruce ne-ai facut lumina
si Rasarit din ranile tacerii
si cantec din osanda-ti fara vina -

da-ne-nclestarea Ta, da-ne puterea
din ceasul pironirii-nsangerate,
sa ne primim si cuiele si fierea
ca Tine-n marea Ta siguratate.

Pe fruntea tarii zambetul ti-l pune
si Neamul care-acum osanda-si duce
invata-l Tu amara rugaciune
din clipele suirilor pe cruce.

Cu mana Ta ca borangicul lunii,
din rani opreste sangele fierbinte,
inchide-n piepturi geamatul furtunii,
saruta-i tarii lacrimile sfinte !

si sus pe crucea crancena, pe care
sta Neamul nostru-nsangerat, Tu scrie,
Iisuse, un aprins inel de soare,
ca semn al invierii ce-o sa vina.

si spune mortilor din lut sa nu blesteme,
ci sub trifoi, sub damburi, sub secara,
sa-astepte pasii Tai calcand prin tara
si semnul muntilor ce vor aprinde steme.

si spune mortilor de sub troite sfinte
ca va veni candva o dimineata
cand Neamu-ntreg va fulgera la viata,
cuminecat prin mortii din morminte.

cristiboss56 03.05.2015 15:14:20

Rugăciunea Sf. Nicolae Velimirovici pentru vrăjmași
Doamne binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem! Vrăjmașii m-au împins și mai mult spre Tine, în brațele Tale, mai mult decât prietenii. Aceștia m-au legat de pământ și mi-au răsturnat orice nădejde spre pământ. Vrăjmașii m-au făcut străin față de împărățiile pământești și un locuitor netrebnic față de pământ. Precum o fiară prigonită, așa și eu, prigonit fiind, în fața vrăjmașilor, am aflat un adăpost mai sigur, ascunzându-mă sub cortul Tău, unde nici vrăjmașii, nici prietenii nu pot pierde sufletul meu.
Doamne, binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem. Ei au mărturisit în locul meu păcatele mele în fața lumii. Ei m-au biciuit, când eu m-am cruțat de biciuire. Ei m-au chinuit atunci când eu am fugit de chinuri.
Ei m-au hulit atunci când eu m-am măgulit pe mine însumi.
Ei m-au scuipat atunci când eu m-am mândrit cu mine însumi.
Când eu m-am făcut înțelept, ei m-au numit nebun.
Când m-am făcut puternic, ei au râs de mine ca de un pitic.
Când am vrut să conduc pe oameni, ei m-au împins înapoi.
Când m-am grăbit să mă îmbogățesc, ei m-au smucit înapoi cu mână de fier.
Când m-am gândit să dorm liniștit, ei m-au trezit din somn.
Când mi-am zidit casă pentru viață lungă și liniștită, ei au răsturnat-o și m-au izgonit afară. Într-adevăr, vrăjmașii m-au dezlegat de lume și mi-au prelungit mâinile până la veșmântul Tău.
Binecuvântează Doamne pe vrăjmașii mei!
Binecuvântează-i și-i înmulțește; asmute-i și mai mult împotriva mea, ca fuga mea spre Tine să fie fără întoarcere; ca să se rupă nădejdea mea în oameni ca pânza de păianjen; ca smerenia să împărățească deplin în inima mea; ca inima mea să devină mormântul celor rele. Ca toată comoara mea să o aduni în ceruri. Ah, de m-aș elibera odată de autoamăgire, care m-a încâlcit într-o mreajă cumplită a vieții înșelătoare!
Vrăjmașii m-au învățat să știu ceea ce puțini știu în lume: că omul nu are pe pământ vrăjmași afară de sine însuși. Doar acela urăște pe vrăjmași, care nu știe că vrăjmașii nu sunt vrăjmași, ci prieteni severi. De aceea, Doamne, binecuvântează pe prietenii și pe vrăjmașii mei! Sluga blestemă pe vrăjmași, căci nu știe, iar Fiul îi binecuvântează, căci știe. Fiul știe că vrăjmașii nu pot să se atingă de viața lui. De aceea, El pășește liber între ei și se roagă lui Dumnezeu pentru aceștia.
Doamne binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem!

dobrin7m 04.05.2015 00:07:49

Fiecare om a primit de la Dumnezeu viata sa si timpul vietii sale ca pe un dar si o binecuvantare. Viata voastra este binecuvantarea lui Dumnezeu. Nu va bateti joc de ea. Tot ceea ce ne inconjoara, intreaga creatie, sunt darurile lui Dumnezeu pentru noi. Constientizati aceasta si bucurati-va de toate , iubind. Priviti frunza care creste si floarea care se deschide. Priviti pasarea care se scalda intr-un picur de apa, si pestii care sunt fericiti si intr-un acvariu. Uneori ni se pare ca nu avem multe, si ne inunda nefericirea, iar aceasta ne face orbi la lucrurile multe pe care totusi le avem. Cand vom trai ultima clipa vom realiza tot ceea ce am avut si nu am apreciat.
In Dumnezeu si cu Dumnezeu vom reusi sa gasim valoarea vietii noastre.
Cu drag Mihaela

cristiboss56 04.05.2015 22:24:11

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 590016)
In Dumnezeu si cu Dumnezeu vom reusi sa gasim valoarea vietii noastre.

Amin , amin , amin !

cristiboss56 10.05.2015 00:44:39

Rugaciune a Fericitului Filotei Zervakos in vremuri de restriste

Dumnezeul parintilor nostri, Doamne, ai mila, Tu Cel Care ai facut cerul si pamantul si toate cele ce sunt pe el, Tu, Cel, Care pentru noi, oamenii si pentru a noastra mantuire Te-ai coborat din ceruri si Te-ai facut Om asemenea noua intru toate in afara de pacat, Tu, Cel Care ne-ai invrednicit sa Te numim Tata si sa cerem Imparatia cea vesnica si dreptatea Ta, sa se faca voia Ta cea sfanta, precum in cer si pe pamant, Tu Cel Care ne-ai dat sfanta porunca a dragostei zicand:"Aceasta va poruncesc voua: sa va iubiti unii pe altii, si intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea iubire unii pentru ceilalti", Tu, Cel Care ne-ai dat pacea Ta zicand:"Pacea Mea va dau voua", fii-ne milostiv si miluieste-ne pe noi cu puterea Ta cea mare.Marturisim inaintea maretiei Tale ca am nesocotit dumnezeiestile Tale porunci.Am pacatuit, suntem pacatosi, suntem calcatori de lege, nimic bun n-am facut si nici nu am facut precum ni s-a poruncit noua, si nimic bun nu avem in noi.Pentru aceasta, dupa dreptate suntem pedepsiti si biciuiti si amenintati si nu exista nici o nadejde de mantuire daca nu iti vei intoarce spre noi milostivirile Tale.Cunoscand netarmurita Ta mila si milostivirea Ta cea multa catre noi, ne apropiem ingenunchiati si cu inima smerita si infranta, Te rugam: Doamne, nu cu mania Ta sa ne mustri, nici cu urgia Ta sa ne pedepsesti pe noi.Deschide, Doamne, milostivirile iubirii Tale de oameni si primeste rugaciunea noastra, a nevrednicilor si a pacatosilor, daca nu este auzita, atunci sa fie auzite rugaciunile alesilor si sfintilor Tai, cei care de la o margine la alta a pamantului Te roaga, Iti striga si te roaga, cei care pentru Tine s-au nevoit si si-au varsat sangele lor.Te roaga pe Tine Sfintii...(numele) si cu acestia toti sfintii din vechime si din vremurile noastre si impreuna cu Preacurata, Preacinstita Ta Maica, Fecioara Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, Te rugam fii milostiv fata de poporul Tau.Aceste rugaciuni si cereri primindu-le, Doamne, mantuieste si pazeste intregul nostru popor si Biserica si toate orasele si satele de amenintarea altor neamuri si din orice alta manie, primejdie, nevoie si necaz.Scoala, Doamne, intr-ajutorul nostru si ne izbaveste pe noi pentru slava numelui Tau.

Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui si sa fuga de la fata Lui cei ce-L urasc pe Dansul, de la fata iubitoarei de Hristos, tarii noastre toti uratorii dreptatii, iubitorii siluirii si ai nedreptatii.Cum piere fumul, cum se topeste ceara la fata focului asa sa piara si acestia.Intareste, Doamne, iubitoarea de Hristos oaste, cu dreapta Ta cea puternica, ca avandu-Te pe Tine impreuna-luptator si impreuna-ajutator sa biruiasca pe acesti vicleni si stricati vrajmasi ai nostri, care in zadar au cautat spre turma Ta.Grabeste-Te, Doamne, inainte de a cadea noi in robia acestor vrajmasi hulitori, Hristoase, Dumnezeul nostru, arata Crucea Ta biruitoare in razboaie si fa cunoscuta puterea credintei noastre ortodoxe.Impaca lumea intreaga a Ta, imprastie intre neamuri pe cei ce doresc razboiul, intoarce-i pe toti la dumnezeiasca cunoastere, ca devenind cu totii o singura turma, sa Te aiba pe Tine Pastor, pe Domnul nostru Iisus Hristos, Mantuitor si Izbavitor al nostru.Amin.

cristiboss56 17.05.2015 23:03:07

“Unde ești Tu, Lumina mea? Vezi că Te caut cu lacrimi. Dacă nu mi Te-ai fi arătat, n-aș fi putut să Te caut astfel. Dar Tu însuți m-ai găsit pe mine, păcătosul, și mi-ai dat să cunosc iubirea Ta. Tu mi-ai dat să văd că iubirea Ta pen*tru noi Te-a dus pe cruce și că ai murit pentru noi în chi*nuri. Tu mi-ai dat să cunosc că iubirea Ta Te-a pogorât din cer pe pământ și până la iad, ca noi să vedem slava Ta.Tu Te-ai îndurat de mine și mi-ai arătat Fața Ta și acum sufletul meu e atras de Tine, Doamne, și în nimic nu-și găsește odihnă, nici ziua nici noaptea, și plânge ca un copil ce și-a pierdut mama.Dar și copilul își uită mama, și mama își uită copilul când Te văd pe Tine. Văzându-Te pe Tine, sufletul uită lumea întreagă. Așa este atras sufletul meu spre Tine și tânjește după Tine și nu mai vrea să vadă frumusețea aces*tei lumi.”
Sf. Siluan Athonitul

cristiboss56 20.05.2015 22:58:29

HRISTOS S-A INALTAT!


„Înaltatu-Te-ai intru slava, Hristoase, Dumnezeul nostru, bucurie facand ucenicilor, cu fagaduinta Sfantului Duh, incredintandu-se ei, prin binecuvantare, ca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, Izbavitorul lumii.”



„Plinind rânduiala cea pentru noi și pe cele de pe pământ unindu-le cu cele cerești, Te-ai înălțat întru slavă, Hristoase, Dumnezeul nostru, de unde nicicum nu Te-ai despărțit; ci, rămânând nedepărtat, strigi celor ce Te iubesc pe Tine: Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră”

cristiboss56 30.05.2015 20:31:00

Rugăciune către Sfântul Duh (a Sfântului Simeon Noul Teolog)
 
Vino, Viața cea veselă și veșnică și dreaptă, cea atotțiitoare, întru-tot-Sfinte și De-Viață-Făcătorule și Ziditorule Duh, Cela ce ești întru aceeași cinste cu Stăpânirea Tatălui și a Fiului, Care au această egalitate și dumnezeire și unitate de socotință în Trei Fețe. Vino, Doamne al meu, Tu, pe Care Te-a dorit și te dorește ticălosul meu suflet! Vino, Cel ce Te-ai făcut Însuți dorința întru mine și m-ai făcut a Te dori pe Tine, Cel cu totul neapropiat. Vino, bucuria mea cea neîncetată și desfătarea și slava mea, viața mea, mângâierea sufletului meu.
Fă-Te cu mine un duh, Preabunule Stăpâne, fără de amestecare, fără de mutare, fără de schimbare. Dumnezeule cel peste Toate, fă-Te mie Însuți toate întru toate, hrană negrăită și cu totul nemistuită, care de-a pururea se revarsă în buzele sufletului meu și curge în izvorul inimii mele; îmbrăcămintea care strălucește și cu totul arde pe draci. Curăția care mă spală pe mine prin nestricăcioase și sfinte lacrimi, pe care venirea Ta le dăruiește celor la care vine. Fă-Te mie, Doamne, lumină neîncetată; și soare neapus, în tot locul strălucindu-mă pe mine. Cela ce nu Te întorci de la nimenea din toți. Ca să nu ne acoperim de întunericul păcatelor noastre, nevoind a veni către noi. Depărtează de la mine, Doamne, toată înălțarea cea pierzătoare și-mi dă mie, Doamne, întreaga înțelepțire a ochilor. Pune limbii mele frâu. Arată auzirile mele bine supuse sfintelor Tale porunci. Dă-mi răbdare întru necazuri. Înțelepțește și întărește inima mea întru împreună pătimire, întru milostivire, întru dragoste, întru smerită cugetare, în sinea mea și către toți, întru întoarcere dinspre lenevia și trândăvia dracilor, în care ca în niște dulceți m-am desfătat. Dă-mi mie deslușire în gânduri, ca să aflu pe care dintre ele se cade mai mult a le alege. Dă-mi a cunoaște uneltirile diavolului și pe acestea împreună cu el a le lepăda; și cu totul a-mi tăia voia mea și a atârna cele ale mele de purtarea Ta de grijă și de la aceasta a nădăjdui folosul. Căci la Tine este viața mea, mântuirea mea. Și pe Tine Te binecuvântez și Te slăvesc și Ție mă închin, împreună și Celui fără de început al Tău Părinte și Purcezător și Celui de o veșnicie cu Tine și de o ființă cu Tine al Lui Fiu, totdeauna, acum și pururea, și în vecii vecilor.



Amin !

cristiboss56 30.05.2015 20:49:33

Praznicul cel după praznice și cel mai de pe urmă să-l prăznuim noi, credincioșii, în chip luminat; aceasta este Cincizecimea, plinirea făgăduinței și a sorocului. Că în aceasta focul Mângâietorului s-a pogorât pe pământ în chip de limbi și a luminat pe ucenici, făcându-i teologi, cunoscători ai tainelor cerești.€œ

cristiboss56 31.05.2015 23:26:12

Treime Sfântă, Dumnezeule, slavă Ție!
Slavă Ție, Dumnezeule, Care ne-ai dăruit ființare, Care ne-ai dăruit mântuire, Care ne-ai dăruit nouă, celor din întunericul și din umbra morții, cunoașterea adevărului și mângâierea ce vine din suflarea asupra noastră a Duhului Tău Sfânt, Care împreună-lucrează cu Sfântul Tău Adevăr, Care este Cuvântul Tău!

cristiboss56 31.05.2015 23:27:17

Doamne, Cel ce ești prea curat, neîntinat, fără de început, nevăzut, necuprins, de nepătruns cu mintea, neschimbat, neîntrecut, nemăsurat și fără de răutate; Care singur ai nemurire, locuind în lumina cea neapropiată; Cel ce ai făcut cerul și pământul și marea și toate cele zidite în ele; Care plinești cererile, mai înainte de cerere; Ție ne rugăm și pe Tine Te chemăm, Stăpâne, Iubitorule de oameni, Părintele Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din pururea Fecioara Maria, Preaslăvita Născătoare de Dumnezeu; Care, mai întâi în cuvinte învățând, iar mai pe urmă și cu fapta arătând, când a răbdat patima Sa cea mântuitoare, ne-a dat pildă nouă, smeriților și păcătoșilor și nevrednicilor robilor Tăi, să-Ți aducem Ție rugăciuni, cu capetele și cu genunchii plecați, pentru păcatele noastre și pentru greșealele cele din neștiință ale credincioșilor.

Însuți, mult-Milostive și Iubitorule de oameni, auzi-ne pe noi în orice zi Te vom chema, dar mai ales în ziua aceasta a Cincizecimii, în care Domnul nostru Iisus Hristos, după ce S-a înălțat la ceruri și a șezut de-a dreapta Ta, Dumnezeule și Părinte, a trimis pe Duhul Sfânt peste Sfinții Săi Ucenici și Apostoli, Care a șezut peste fiecare dintr-înșii, și s-au umplut toți de harul Lui cel neîmpuținat, și au grăit într-alte limbi mărețiile Tale și au proorocit. Deci, auzi-ne pe noi, care acum ne rugăm Ție, și adu-Ți aminte de noi, smeriții și osândiții, și alungă robia sufletelor noastre, Cel ce cu milostivirea Ta mijlocești pentru noi.

Primește-ne pe noi, care cădem înaintea Ta și grăim: Greșit-am! Înaintea Ta suntem puși din pântecele maicii noastre; Tu ești Dumnezeul nostru. Dar, pentru că s-au scurs în zădărnicie zilele noastre, am pierdut ajutorul Tău, și ne aflăm lipsiți de toată apărarea. Totuși, nădăjduind în îndurările Tale, grăim către Tine: Păcatele tinereților noastre și ale neștiinței nu le pomeni, și de cele ascunse ale noastre, curățește-ne pe noi. Nu ne lepăda pe noi în vremea bătrâneților; când slăbește tăria noastră, nu ne părăsi pe noi. Mai înainte de a ne întoarce în pământ, învrednicește-ne să ne întoarcem la Tine și caută spre noi cu bună-voință și cu har. Cumpănește fărădelegile noastre cu îndurările Tale; pune adâncul îndurărilor Tale împotriva mulțimii păcatelor noastre. Caută din înălțimea Ta cea sfântă, Doamne, spre poporul Tău, care stă înainte și așteaptă de la Tine multă milă. Cercetează-ne pe noi cu bunătatea Ta. Izbăvește-ne pe noi de tirania diavolului. Întărește viața noastră cu poruncile Tale cele sfinte și sfințitoare. Înger credincios păzitor pune poporului Tău și pe toți ne adună în împărăția Ta. Dă iertare celor ce nădăjduiesc în Tine. Iartă-le lor și nouă păcatele. Curățește-ne cu lucrarea Sfântului Tău Duh. Strică meșteșugirile vrăjmașului cele împotriva noastră. http://www.cuvantul-ortodox.ro/wp-co...ului-sfant.jpg

cristiboss56 31.05.2015 23:30:31

Rugaciune catre Preasfanta Treime
 
Preasfanta Treime, Stapanire de o fiinta, pricinuitoare a tot binele; ce vom rasplati Tie pentru toate cate ne-ai dat noua, pacatosilor si nevrednicilor, pe care mai inainte de a ne naste noi in lume le-ai randuit, si pentru toate cele ce ne dai fiecaruia din noi in toate zilele si pentru cele ce ai gatit noua tuturor in veacul cel viitor?
Deci se cuvenea pentru atatea binefaceri si indurari, sa multumim Tie nu numai cu cuvintele, ci mai ales cu faptele, pazind si implinind poruncile Tale; iar noi cu patimile noastre si cu obiceiurile cele rele in nenumarate pacate si faradelegi ne-am aruncat.
Pentru aceasta, ca cei ce suntem intinati, nu numai ca nu indraznim a ne arata inaintea preasfmtei fetei Tale celei intreit stralucitoare, ci nici preasfant numele Tau a-l chema, de nu ai fi binevoit Insuti Tu spre a noastra mangaiere a ne vesti noua; ca pe cei drepti si curati iubesti, iar pe pacatosii care se pocaiesc ii mantuiesti si cu milostivire ii primesti.
Deci, cauta, o Dumnezeiasca Treime, din inaltarea sfintei slavei Tale asupra noastra, mult pacatosilor; si bunavointa noastra in loc de fapte bune o primeste, si ne da noua duhul pocaintei celei adevarate; ca, urand tot pacatul, intru cuviosie si dreptate pana la sfarsitul vietii noastre sa petrecem, facand voia Ta cea sfanta si slavind cu cuget curat si cu fapte bune preadulcele si preaincuviintat numele Tau. Amin.

cristiboss56 01.06.2015 00:02:35

Veniti, popoarelor, sa ne inchinam Dumnezeirii celei in trei Ipostasuri: Fiul in Tatal, impreuna cu Sfantul Duh. Caci Tatal a nascut din veci pe Fiul, Cel impreuna-vesnic si impreuna pe scaun sezator; si Duhul Sfant era in Tatal, preaslavit impreuna cu Fiul: o Putere, o Fiinta, o Dumnezeire, Careia toti inchinandu-ne, zicem: Sfinte Dumnezeule, Cel ce toate le-ai facut prin Fiul cu impreuna-lucrarea Sfantului Duh; Sfinte tare, prin Care pe Tatal am cunoscut si prin Care Duhul Sfant a venit in lume; Sfinte fara de moarte, Duhule Mangaietor, Cel ce din Tatal purcezi si in Fiul Te odihnesti, Treime Sfanta, slava Tie!

cristiboss56 04.06.2015 21:20:10

Precuratului Tău Chip ne închinăm, Bunule,cerând iertare gresealelor noastre, Hristoase Dumnezeule; că de voie bine ai voit cu Trupul a te sui pre Cruce ,ca să scapi din robia vrăjmașului pre cei ce i-ai zidit.Pentru aceasta, cu mulțumită strigăm Ție : Toate le-ai umplut cu bucurie, Mântuitorul nostru, Cel ce ai venit să mânuiești lumea! Doamne miluiește ne pe noi și ne mântuiește!
Amin !

cristiboss56 07.06.2015 21:06:02

O, iubite și Preadulce lisuse Hristoase, cine Te-a rugat pentru mine ca să mă aduci în această lume și să mă nasc din părinți buni și credincioși (...)? Cu cât trebuie, dar, să Te iubesc mai mult și să-Ți mulțumesc pentru acest dar atât de mare și pentru binefacerea pe care mi-ai dat-o? Chiar și sângele meu de l-aș vărsa, tot nu aș putea să-Ți mulțumesc€.

€žMântuitorul meu Preadulce, cine Te-a rugat pentru mine ca să mă rabzi de atâția ani pe mine, cel ce din vârsta copilăriei păcătuiesc, și nu Te scârbești de mine, văzându-mă nedreptățind, furând, mâniindu-mă, lăcomindu-mă după mâncăruri și după altele, pizmuind și toată răutatea săvârșind, iar pe Tine, Dumnezeul meu, ocărându-Te prin faptele mele?
Tu, Doamne al meu, nu ai trimis moartea ca să mă ia, în păcate aflându-mă, ci cu îndurare m-ai răbdat pe mine care, dacă aș fi murit, veșnic m-aș fi osândit. O, bunătatea Ta, Doamne!€

mara2008 07.06.2015 21:28:18

Antiteze
 
Antiteze
de Radu Gyr
N-ai dezmierda, de n-ai sti sa blestemi;
surâd numai acei care suspina
Azi n-ai zâmbi, de n-ar fi fost sa gemi
de n-ai fi plâns, n-ai duce-n ochi lumina.

Si daca singur rana nu-ti legai
cu mâna ta n-ai unge rani straine
N-ai jindui dupa un colt de rai
de n-ai purta un strop de iad în tine.

Caci nu te-nalti în slavi pâna nu cazi
cu fruntea grea în pulberea amara.
Si daca-nvii cu cântecul de azi
e c-ai murit cu lacrima de-aseara.

cristiboss56 07.06.2015 21:42:35

Rugaciunea Sfântului SILUAN ATHONITUL pentru lume:
Doamne, îndreptează-ne, precum o mamă duioasă își îndreptează copiii săi mici.
Dă fiecarui suflet să cunoască bucuria mântuirii Tale și puterea ajutorului Tău.
Dă ușurare sufletelor chinuite ale poporului Tău și pe noi, pe toți, ne învață prin Duhul Sfânt, să Te cunoaștem pe Tine.
Se chinuiește sufletul omenesc pe pământ, Doamne, și nu poate să se întărească cu mintea întru Tine, pentru că nu Te cunoaște pe Tine, nici bunatatea Ta.
Mintea noastra este întunecată de grijile lumești și nu putem pricepe bunătatea dragostei Tale. Tu ne luminează.
Milostivirii Tale toate îî sunt cu putință.
Tu ai spus în Sfânta Evanghelie, că morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și vor învia. Așa fă acum: ca sufletele noastre moarte să audă glasul Tău și să învie, întru bucurie.
Rugăciunea Sfântului SILUAN ATHONITUL pentru smerenie:
Rugați-vă pentru mine, toți Sfinții, ca sufletul meu să învețe smerenia lui Hristos. Sufletul meu însetează dupa ea, dar nu o poate atinge și o caut plângand, ca un copil ce s-a pierdut de mama lui: “Unde ești Tu, Domnul meu? Te-ai ascuns de sufletul meu și te caut cu lacrimi”. “Doamne, dă-mi puterea de a mă smeri înaintea măreției Tale”. “Doamne, a Ta este Slava în Cer și pe pămant. Dă-mi mie, zidirii tale firave și smerite , Duhul Tău cel Sfant”. “Mă rog bunatății Tale, Doamne, privește asupra mea din înălțimea Slavei Tale și dă-mi puterea de a Te lauda zi și noapte, căci sufletul meu Te-a iubit prin Duhul Sfânt. Tânjesc după Tine și Te caut cu lacrimi”. “Doamne, dă-ne Duhul Sfânt. Prin El Te vom slăvi zi și noapte, căci dacă trupul nostru e slab, Duhul Tău e viu și dă sufletului puterea de a Te sluji cu râvnă. El întarește în sufletul nostru iubirea Ta, îl linișteste întru Tine cu o odihnă desavârșită și nu mai vrea să se gândească decât la iubirea Ta”. “Doamne, mintea mea lipsită de putere nu poate ajunge la Tine. Ca și regele Avgar Te chem: “Vino, și tămăduiește-mi rănile gândurilor mele cele rele și Te voi lăuda ziua și noaptea, Te voi vesti oamenilor, ca toate neamurile să știe ca Tu Doamne, săvârșești minuni ca și altădată, ierți păcatele, sfințești și dai viață”.
Rugăciunea fericitului Arhimandrit SOFRONIE, ucenicul Sfântului SILUAN ATHONITUL către PreaSfântul Duh Dumnezeu:
Vino, Cela Ce Singur ești Sfânt, Sfințește-mă și curățeste-mă de toată întinăciunea.
Vino, Cela Ce Singur ești Viu cu adevarat și vindecă-mă de moartea care m-a lovit.
Vino, Lumina adevărată și fă lăcașul Tău în mine, pentru toată veșnicia.
Rugăciunea fericitului Arhimandrit SOFRONIE, ucenicul Sfântului SILUAN ATHONITUL către Mântuitorul Hristos Dumnezeu:
Doamne, Iisuse, Tu ești lumina venită pentru a mântui lumea.
Luminează ochii cei duhovnicești ai inimii mele și mă învrednicește ca să umblu înaintea Feței Tale ca la lumina zilei, fără a face pași greșiți.
Rugăciunea fericitului Arhimandrit SOFRONIE, ucenicul Sfântului SILUAN ATHONITUL către Dumnezeu Tatăl:
O, Tu Cel Care ești, o Dumnezeule Tată, Atotputernice Stăpâne ;
Tu ne-ai zidit și ne-ai adus întru această viață.
Dă-ne nouă să Te cunoaștem pe Tine, Singurul Dumnezeu adevărat.
Rugăciunea fericitului Arhimandrit SOFRONIE, ucenicul Sfântului SILUAN ATHONITUL pentru smerenie:
Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeule Sfânt și mare, Tu Însuți învață-mă smerenia Ta.
Ascultă-mi rugăciunea și miluiește-mă pe mine, păcatosul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:30:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.