Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Spovedania Informatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13387)

coralina 25.07.2011 18:37:50

In primul rand la spovedanie nu intri in amanunte de genul asta. Spui c-ai furat si gata. Daca incepi sa insiri ca ai furat o pruna de pe-o taraba din piata cand aveai 5 ani, o jumatate de covrig de la colegul de clasa pe cand aveai 10 ani, samd, te prinde noaptea la spovedanie; acestea nu sunt elemente relevante.
In plus de asta, uneori e bine sa te abtii in a da amanunte despre pacatul savarsit pentru a nu-l sminti pe duhovnic.

AlinB 25.07.2011 18:49:18

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 381352)
In primul rand la spovedanie nu intri in amanunte de genul asta. Spui c-ai furat si gata. Daca incepi sa insiri ca ai furat o pruna de pe-o taraba din piata cand aveai 5 ani, o jumatate de covrig de la colegul de clasa pe cand aveai 10 ani, samd, te prinde noaptea la spovedanie; acestea nu sunt elemente relevante.
In plus de asta, uneori e bine sa te abtii in a da amanunte despre pacatul savarsit pentru a nu-l sminti pe duhovnic.

Nu-i chiar asa, depinde, daca e o patima, duhovnicul trebuie sa stie care a amploarea si profunzimea fenomenului.

AlinB 25.07.2011 19:09:38

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 381262)
Nu ți-a dispărut din memorie (sau mai știi? :39:) dar nu o folosiți simultan. Copii poți face și la software, dar numai pentru siguranță. Oricum software<>carte!

La baza lucrurile sunt identice.

Exista doua categorii de bunuri:
1. Materiale - care nu se pot imparti fara a se divide/imputina
Nu poti produce 1 unitate fara a depunde x unitati de efort. Orice unitate suplimentara necesita x unitati suplimentare de efort.

2. Spirituale - care se pot imparti fara a se divide/diminua
Sa produci 1 unitate implica x unitati de efort. Sa produci o unitate suplimentara nu presupune un efort sau in orice caz un efort infim.

In primul caz, nu poti avea ceva fara ca cineva sa piarda ceva sau sa depuna acel cineva un efort. Daca tu la randul tau nu oferi nimic pentru acel efort suplimentar se cheama furt.

In al doilea caz, faptul ca iti insusesti 1 unitate din ceva pentru care cineva n-a facut practic nici un efort suplimentar, nu vad cum s-ar numi furt, cu atat mai mult cu cat pentru celelalte n unitati produse a avut deja un castig substantial.

Desigur, producatorul X al bunului Y poate angaja pe Z care cu de la sine putere sa-ti administreze o bataie buna si sa-ti ia de 5 ori pretul de piata a bunului Y, in momentul in care te prinde ca folosesti o unitate din produsul spiritual Y fara sa-i dai lui X pretul arbitrar pe care il stabileste pentru bunul Y, pret obtinut inclusiv prin manevre imorale si semi-legale prin care a obtinut pozitie de monopol.

Si apropo, tu trebuie sa mai ai si procese de constiinta pentru asta. Pentru X e perfect legitim si moral.
Esti perfect de acord, da?

Citat:

Nu poți breveta chiar orice! Ideea, neacoperită de ceva concret nu se poate breveta!
Evident nu ai habar cum functioneaza sistemul de patente :)
Este mai sucit/paradoxal decat poti sa crezi.

Dar iar zii, consideri normal ca de exemplu cineva sa patenteze dublu click?


Citat:

Sunt o groază de brevete bazate pe alte brevete, așa că este ok!
Nu e ok. Ca sa ti se garanteze brevetul, trebuie sa demonstrezi ca brevetul tau este foaaarte departe de cel original.
Si chiar si asa, nu e garantat ca nu ai sa te trezesti cu un proces din partea detinatorului patentului original.
Ce zici, te-ar tine un proces cu Microsoft de exemplu?

Andy00 25.07.2011 21:48:42

Si daca am hacker-it pe cineva si am sters tot ce avea pe PC? Sau daca m-am dat pe mirc/mess femeie si am trimis la oameni "poze" care erau trojan si am vazut tot ce faceau in calculator si pe deaspura ii si speriam prin diferite mesaje? Aici mai este vorba de moralitate? sau de inconstienta unora?

coralina 25.07.2011 23:03:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381359)
Nu-i chiar asa, depinde, daca e o patima, duhovnicul trebuie sa stie care a amploarea si profunzimea fenomenului.

Asa e, insa atunci te va intreba duhovnicul amanunte, daca ai furat mult / putin, un ou / un bou, samd.

Mihailc 25.07.2011 23:14:06

Dar că discutăm aiurea pe internet să-i spunem duhovnicului? Sau că facem pe consilierii și psihologii, sau că dezinformăm/infectăm creierele altora cu tot felul de aberații? Sau că pierdem ore întregi înmulțind vorba fără niciun folos?

AlinB 25.07.2011 23:14:09

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 381562)
Asa e, insa atunci te va intreba duhovnicul amanunte, daca ai furat mult / putin, un ou / un bou, samd.

Poate are o jena :)

De obicei trebuie sa vina ca imbold al constiintei.

Stii tu, cand te duci la doctor si te dor toate alea, din start te plangi, ca e asa si pe dincolo..junghiul ala e mai tare, ala mai suferibil, acolo intzeapa..etc. ca sa stii ca pleci sigur vindecat si nu-i scapa doctorului nimic..

DragosP 26.07.2011 07:23:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 381375)
La baza lucrurile sunt identice.

Exista doua categorii de bunuri:
1. Materiale - care nu se pot imparti fara a se divide/imputina
Nu poti produce 1 unitate fara a depunde x unitati de efort. Orice unitate suplimentara necesita x unitati suplimentare de efort.

2. Spirituale - care se pot imparti fara a se divide/diminua
Sa produci 1 unitate implica x unitati de efort. Sa produci o unitate suplimentara nu presupune un efort sau in orice caz un efort infim.

Hai să ne limităm la exemplele concrete date de tine.
1. Să faci o copie după un soft și să mi-o dai mie se cheamă furt și complicitate la furt.
2. Să cumperi o carte, să o citești și să mi-o dai și mie s-o citesc nu se cheamă furt. Ca dovadă: bibliotecile.
A, că eu cumpăr o sticlă de whisky, o beau și am o revelație asupra modului de realizare a lui, fac la fel și vând produsul rezultat în fix aceeași formă/denumire, da, se numește fals, furt, înșelătorie.

Citat:

In primul caz, nu poti avea ceva fara ca cineva sa piarda ceva sau sa depuna acel cineva un efort. Daca tu la randul tau nu oferi nimic pentru acel efort suplimentar se cheama furt.

In al doilea caz, faptul ca iti insusesti 1 unitate din ceva pentru care cineva n-a facut practic nici un efort suplimentar, nu vad cum s-ar numi furt, cu atat mai mult cu cat pentru celelalte n unitati produse a avut deja un castig substantial.

Desigur, producatorul X al bunului Y poate angaja pe Z care cu de la sine putere sa-ti administreze o bataie buna si sa-ti ia de 5 ori pretul de piata a bunului Y, in momentul in care te prinde ca folosesti o unitate din produsul spiritual Y fara sa-i dai lui X pretul arbitrar pe care il stabileste pentru bunul Y, pret obtinut inclusiv prin manevre imorale si semi-legale prin care a obtinut pozitie de monopol.
Dacă intrăm în discuții ipotetice poți găsi și tu, pot găsi și eu o groază de exemple unde moralitatea n-are nici o legătură cu legea.

Citat:

Evident nu ai habar cum functioneaza sistemul de patente :)
Este mai sucit/paradoxal decat poti sa crezi.
Tragi concluzii pripite în ceea ce mă privește

Citat:

Si chiar si asa, nu e garantat ca nu ai sa te trezesti cu un proces din partea detinatorului patentului original.
Ce zici, te-ar tine un proces cu Microsoft de exemplu?
Depinde. Pe unii îi ține.:5:

ai2 26.07.2011 09:05:33

Ce fain va argumentati voi furturile! Asa o sa faceti si la judecata de apoi?

AlinB 26.07.2011 10:15:40

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 381773)
Ce fain va argumentati voi furturile! Asa o sa faceti si la judecata de apoi?

Nene, fara contributie intelectuala la chestiune, abtine-te.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:54:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.