Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   A aparut prima aplicatie de facut cruce pe telefon (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12231)

mela me 16.02.2011 16:06:48

A aparut prima aplicatie de facut cruce pe telefon
 
M-a mirat foarte tare cand am gasit articolul...voi ce parere aveti?

"Vesti bune pentru toti credinciosii tehnologizati care vor sa respecte canoanele bisericesti insa, in acelasi timp, deseori sunt prea ocupati, sau ar dori sa o faca intr-un mod modern, care sa nu atraga atentia in public. O firma de software din Bucuresti a lansat astazi pe piata prima aplicatie pentru facut semnul crucii pe telefonul mobil.
Adresata in special telefoanelor cu touch-screen si cu sistem de operare Android, Symbian sau IOS (Motorola, Htc, Samsung, Nokia, iPhone) aplicatia “Bogdaproste” permite utilizatorilor sai sa faca semnul crucii intr-un mod discret si modern, de fiecare data cand trec pe langa o biserica, direct pe ecranul telefonului mobil.

Conectata la GPS-ul telefonului, aplicatia sesizeaza momentul in care credinciosul se apropie la mai putin de 50 de metri de un lacas de cult, avertizandu-l pe acesta prin semnale auditive si luminoase sa scoata telefonul din buzunar si sa faca semnul crucii in mod corect, unind cele patru puncte de pe ecran in sensul indicat. In plus, daca utilizatorul face semnul crucii in fata aceleiasi biserici de mai multe ori in aceeasi saptamana, el primeste automat titlul de “Enorias fruntas” si poate debloca mai multe trofee, wallpaper-uri si ringtone-uri bisericesti.

“Ideea mi-a venit intr-o zi in timp ce mergeam pe strada”, spune Cristian Ionescu, creatorul aplicatiei. “Sunt crestin-ortodox practicant si fan iPhone si de multe ori in drumul spre serviciu sau spre casa treceam pe langa biserici fara sa-mi dau seama si fara sa-mi fac semnul crucii asa cum ar trebui. Lucrul asta ma tulbura teribil. Folosind “Bogdaproste” sunt sigur ca nu am sa mai ratez nicio biserica de acum inainte. In plus, toti prietenii mei de pe Facebook, Hi5 si Twitter vad cand fac semnul crucii pentru ca aplicatia se leaga automat la retelele sociale. Doar saptamana asta, de exemplu, am facut semnul crucii pe mobil in fata a 14 biserici si am acumulat 3200 de puncte. Daca trec de 5000 de puncte castig trofeul Sf. Petru!”.

Disponibila gratuit, atat in varianta pentru iPhone cat si in cele pentru Android si Symbian, aplicatia “Bogdaproste” a fost pana la aceasta ora descarcata deja de peste 5.000 de utilizatori. Creatorul sau nu vrea sa se opreasca aici. “La urmatorul update vreau sa introduc un modul special dedicat pelerinajelor la Sfintele Moaste”.

Contactat telefonic de reporterii nostri, purtatorul de cuvant al Bisericii Ortodoxe Romane nu a dorit sa faca niciun comentariu oficial pe aceasta tema".

http://www.trombon.ro/files/images/4...ruce_10451.jpg

dianagroza 16.02.2011 16:16:46

Mi se pare o tampenie!!
Cum adica sa fac cruce intr-un mod discret?? Ar insemna sa-mi fie rusine sa o fac, iar daca mie imi este rusine cu Dumnezeu ce se intampla cu mine cand Lui Dumnezeu Ii va fi rusine cu mine?
O Biserica nu este cat o pana ca sa nu o observ. Iar in conditiile in care am trecut fara sa-mi dau seama imi cer iertare. Dar de aici pana la a face o cruce pe telefon, in locul uneia ortodoxe, mi se pare o idiotenie.

Melissa 16.02.2011 16:20:39

Citat:

În prealabil postat de dianagroza (Post 338501)
Mi se pare o tampenie!!
Cum adica sa fac cruce intr-un mod discret?? Ar insemna sa-mi fie rusine sa o fac, iar daca mie imi este rusine cu Dumnezeu ce se intampla cu mine cand Lui Dumnezeu Ii va fi rusine cu mine?
O Biserica nu este cat o pana ca sa nu o observ. Iar in conditiile in care am trecut fara sa-mi dau seama imi cer iertare. Dar de aici pana la a face o cruce pe telefon, in locul uneia ortodoxe, mi se pare o idiotenie.

Eu nici nu m-am obosit sa deschid linkul,la asa titlu.Din cate relatezi, bine am facut!Si ai mare dreptate in ce spui!Clar!:53:

Iosif77 16.02.2011 16:23:55

E doar o alta bataie de joc de tip „cuviosul ilarie”.

costel 16.02.2011 16:29:46

Multa ignoranta. Se pierde din vedere ca multe in viata cer relatie, iar asta nu ti-o poate da aplicatia.

AlinB 16.02.2011 18:33:47

Citat:

În prealabil postat de Iosif77 (Post 338503)
E doar o alta bataie de joc de tip „cuviosul ilarie”.

100% corect.

Desi n-a dat link -ul, informatie e de pe un site specializat in astfel de 'glume'.

Culmea e ca tocmai crestinii au ajuns sa faca propaganda acestui soi de blasfemii.
Asta spune destul de multe despre discernamant..

antoniap 16.02.2011 18:51:23

Cu semnul crucii trebuie sa ne insemnam noi, nu telefoanele. Nu telefoanele au nevoie de ajutor divin, ci noi. Si nu orice fel de cruce, ci o cruce mare.
Cum facem cruce? - Page 2
A face o cruce mare atunci cand treci pe langa o biserica inseamna a-L marturisi pe Hristos.

colaps 16.02.2011 19:21:08

O mizerie ! Rușine ignorantului care a făcut-o !
Da de ce domnule să facem discret să nu atragem atenția ? Că se uită țiganu sau alt aiurit cu gura căscată dacă faci ? Să se aleagă, noi suntem creștini și nu ne este rușine să facem semnul Sfintei Cruci!

I-auzi la ei .... ce prostie strigătoare la cer !

horatiu.miron 16.02.2011 20:49:38

Ca parinte spiritual al Cuviosului Ilarie, va pot spune ca mirosul nu ma-nsala. Acest articol miroase a trombon.ro

Lescamona 16.02.2011 20:59:33

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 338610)
Ca parinte spiritual al Cuviosului Ilarie, va pot spune ca mirosul nu ma-nsala. Acest articol miroase a trombon.ro

Articolul este de pe Trombon :4: din aceeasi categorie cu "A aparut o aplicatie pentru telefoane care contabilizeaza pacatele"


http://www.trombon.ro/sci-tech/a-apa...elefonul-mobil


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:53:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.