Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Windows 7 - probleme (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17794)

Parascheva16 16.03.2015 18:01:09

Windows 7 - probleme
 
De sambata seara, dupa un update la windows, mi-a aparut un mesaj ca windowsul meu nu e este original si ca numarul de licenta nu e valid. Chestiunea e ca, Windosul a venit cu calculatorul, a mers foarte bine 2 ani+.

I-am contactat pe cei de la Microsoft azi (in week-end nu au program), i-am zis care e problema, a cerut sa vada el ce si cum, ca dupa sa imi zica sa ii contactez pe cei de la Dell ptr. ca Windows-ul e pre-instalat de ei si ca doar ei pot rezolva problema. Iar la sfarsit sa imi spuna sa imi instalez Windows 8.1. Din cate am inteles, foarte multi cu Win7 au avut aceasta problema, si bineinteles ca s-a ivit teoria cum ca, cei de la Microsoft vor sa ii faca pe cei cu Win7 sa treaca pe Win8.

Nu cred ca Dell-ul e problema, desi probabil ca ar fi bine sa ii contactez si pe ei, ca sa fiu sigura.

Intrebarea mea. Aveti o idee cum as putea sa rezolv problema? Momentan nu vreau si nici nu imi permit sa imi schimb Windows-ul.

Barsaumas 16.03.2015 18:09:51

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584868)
De sambata seara, dupa un update la windows, mi-a aparut un mesaj ca windowsul meu nu e este original si ca numarul de licenta nu e valid. Chestiunea e ca, Windosul a venit cu calculatorul, a mers foarte bine 2 ani+.

I-am contactat pe cei de la Microsoft azi (in week-end nu au program), i-am zis care e problema, a cerut sa vada el ce si cum, ca dupa sa imi zica sa ii contactez pe cei de la Dell ptr. ca Windows-ul e pre-instalat de ei si ca doar ei pot rezolva problema. Iar la sfarsit sa imi spuna sa imi instalez Windows 8.1. Din cate am inteles, foarte multi cu Win7 au avut aceasta problema, si bineinteles ca s-a ivit teoria cum ca, cei de la Microsoft vor sa ii faca pe cei cu Win7 sa treaca pe Win8.

Nu cred ca Dell-ul e problema, desi probabil ca ar fi bine sa ii contactez si pe ei, ca sa fiu sigura.

Intrebarea mea. Aveti o idee cum as putea sa rezolv problema? Momentan nu vreau si nici nu imi permit sa imi schimb Windows-ul.

Stimata sora, exista ceva numit p2p, si mai specific programe gen bittorrent. ;) Cauti un torent cu Win 7, dupa ce ai instalat programul, il pui la insamantat, apoi scrii fisierul iso pe un dvd, instalezi si voila!
Asta e solutia usoara, de care unii frati zic ca e nu chiar kosher dpdv al legilor lumesti.
Solutia dificila e: www.ubuntu.ro. Sau cauti debian.ro. ;) Linux te invata singur, cumva. E si gratis, si legal. In Windows e mai simplu sa instalezi si sa configurezi ce ai nevoie, dar costa...sau daca nu costa, e manareala.
Roaga, gandeste, mai intreaba, si alege.

abaaaabbbb63 16.03.2015 18:15:58

Foloseste acest loader:

https://mega.co.nz/#!9EZykYgb!W9mqDA...7iUomgH1mjeZq0

Dezarhiveaza, si foloseste Windows Loader.exe

AlinB 16.03.2015 18:34:20

Calculatorul a fost cumparat de nou? Cu tot cu licenta?
Este licenta pe factura?

Ai sticker pe el de la Microsoft cu holograma si serialul de Windows?

CD de instalare sau "Recovery" ai primit o data cu calculatorul?

Ai schimbat ceva recent in calculator vreo piesa?

oaie_cugetatoare 16.03.2015 18:43:16

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584868)
De sambata seara, dupa un update la windows, mi-a aparut un mesaj ca windowsul meu nu e este original si ca numarul de licenta nu e valid. Chestiunea e ca, Windosul a venit cu calculatorul, a mers foarte

uita-te pe stickerul cu licenta de windows(ai licenta OEM) ca sa vezi
codul de activare, dupa care te duci la "Action Center" -ul ala din win7
si apoi dai sa-l reactivezi si cand iti cere cheia de activare, pui cheia
care este scrisa pe stickerul ala de licenta de la Windows.

Si mie la fel imi facea , cand imi reinstalam windowsul, chiar daca am licenta
Retail.Re-introduc licenta de windows , il reactivez si apoi ma lasa in pace.

Citat:

Din cate am inteles, foarte multi cu Win7 au avut aceasta problema, si bineinteles ca s-a ivit teoria cum ca, cei de la Microsoft vor sa ii faca pe cei cu Win7 sa treaca pe Win8.
Ete cucu.Chestia asta este deja fortata.Poti sa ai win7 pana cand expira suportul tehnic pt el(update-urile)
ba chiar poti sa-l folosesti si dupa aceea(insa teoretic n-ai mai avea suport pt update-uri).Chestie fain pt ca pe mine
nu ma intereseaza update-urile lor.Niciodata nu m-au interesat.:D

Parascheva16 16.03.2015 20:22:26

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 584873)
Calculatorul a fost cumparat de nou? Cu tot cu licenta?
Este licenta pe factura?

Da, a fost cumparat nou. Direct de la Dell. Mai vorbeam cu cei de la Microsoft daca nu aveam licenta?

Citat:

Ai sticker pe el de la Microsoft cu holograma si serialul de Windows?
Da, normal.

Citat:

CD de instalare sau "Recovery" ai primit o data cu calculatorul?
Da

Citat:

Ai schimbat ceva recent in calculator vreo piesa?
Nu.
*
Nu mi s-a intamplat doar mie. In Decembrie, dupa ce Microsoft a lansat un nou update, multi s-au terzit ca nu mai au Win7 valid. Unii au rezolvat problema, ori prin cei de la Microsoft, ori prin altii, ori au fost fataiti de colo colo(Microsoft ii trimitea la compania care a facut calculatorul, cei de la companie la Microsoft).Eu nu am avut probleme in Decembrie, dar am acum dupa alt update.

Parascheva16 16.03.2015 20:24:24

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 584870)
Stimata sora, exista ceva numit p2p, si mai specific programe gen bittorrent. ;) Cauti un torent cu Win 7, dupa ce ai instalat programul, il pui la insamantat, apoi scrii fisierul iso pe un dvd, instalezi si voila!
Asta e solutia usoara, de care unii frati zic ca e nu chiar kosher dpdv al legilor lumesti.
Solutia dificila e: www.ubuntu.ro. Sau cauti debian.ro. ;) Linux te invata singur, cumva. E si gratis, si legal. In Windows e mai simplu sa instalezi si sa configurezi ce ai nevoie, dar costa...sau daca nu costa, e manareala.
Roaga, gandeste, mai intreaba, si alege.

Eu am Windowsul cu licenta. Nu vad de ce sa apelez la bittorent. Eu am plait licenta, iar acum imi spun ca nu mai e valabila. Ceea ce e o greaseala ori de la ei, ori am patit eu ceva la calculator.

Barsaumas 16.03.2015 20:25:55

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584880)
Da, a fost cumparat nou. Direct de la Dell. Mai vorbeam cu cei de la Microsoft daca nu aveam licenta?

Da, normal.

Da



Nu.
*
Nu mi s-a intamplat doar mie. In Decembrie, dupa ce Microsoft a lansat un nou update, multi s-au terzit ca nu mai au Win7 valid. Unii au rezolvat problema, ori prin cei de la Microsoft, ori prin altii, ori au fost fataiti de colo colo(Microsoft ii trimitea la compania care a facut calculatorul, cei de la companie la Microsoft).Eu nu am avut probleme in Decembrie, dar am acum dupa alt update.

Intra in Control Panel, cauta update settings, si dezactiveaza update-urile. Cum corect zice oaie cugetatoare, update-urile Microsmenarilor sunt bune numai de ignorat.

Parascheva16 16.03.2015 20:28:04

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 584875)
uita-te pe stickerul cu licenta de windows(ai licenta OEM) ca sa vezi
codul de activare, dupa care te duci la "Action Center" -ul ala din win7
si apoi dai sa-l reactivezi si cand iti cere cheia de activare, pui cheia
care este scrisa pe stickerul ala de licenta de la Windows.

Si mie la fel imi facea , cand imi reinstalam windowsul, chiar daca am licenta
Retail.Re-introduc licenta de windows , il reactivez si apoi ma lasa in pace.

Nu imi merge. Si cei de la Microsoft nu au reusit. Prima persoana nu a facut mare lucru si dupa m-a pus sa cumpar Win 8. Am vorbit cu alta persoana, si ea a stat cel putin o ora sa vada ce si cum, si tot nu a reusit. o.O
Citat:

Ete cucu.Chestia asta este deja fortata.Poti sa ai win7 pana cand expira suportul tehnic pt el(update-urile)
ba chiar poti sa-l folosesti si dupa aceea(insa teoretic n-ai mai avea suport pt update-uri).Chestie fain pt ca pe mine
nu ma intereseaza update-urile lor.Niciodata nu m-au interesat.:D
Teoria asta a aparut ptr. ca din cauza unui update de la Microsoft, multi s-au trezit cu licenta nevalida si acuzati ca sunt hoti. Apoi, mai sunt si cei de la suport care ziceau sa isi ia Win8, in loc sa te ajute sa iti rezolvi problema. Depinde de persoane. Unii au fost faini si au ajutat, altii te-au trimis la cumparaturi.

Parascheva16 16.03.2015 20:49:59

1 atașament(e)
Da, deci. Revin cu detalii.
Dupa neplacuta conversatie cu primul angajat Microsoft, am contactat alta persoana si am stat cu ea cel putin o ora. A dezinstalat update-ul cu pricina, dar nu a rezolvat problema. Apoi, a zis de virusi. A instalat si scanat de doua ori, dar nu a rezolvat problema. A spus ca mergem la level 2 si ca o sa primesc un telefon mai spre seara sa incercam din nou.

abaaaabbbb63 16.03.2015 20:54:13

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584888)
Da, deci. Revin cu detalii.
Dupa neplacuta conversatie cu primul angajat Microsoft, am contactat alta persoana si am stat cu ea cel putin o ora. A dezinstalat update-ul cu pricina, dar nu a rezolvat problema. Apoi, a zis de virusi. A instalat si scanat de doua ori, dar nu a rezolvat problema. A spus ca mergem la level 2 si ca o sa primesc un telefon mai spre seara sa incercam din nou.

Ia incearca asta:

http://support.microsoft.com/en-us/kb/2008385

AlinB 17.03.2015 01:06:00

E mai simplu de atat, in cel mai rau caz, reinstall.

cristirg 17.03.2015 01:24:32

-eu am un windows 7 "original",luat de pe torente,si de vreo 5 ani nu am avut nici o problema,totdeauna imi apare ca fiind genuine,pot face update-uri,pot sa folosesc gratis si antivirusul de la ei: microsoft security essentials
-daca vrei iti dau un iso,cu win 7

cristirg 17.03.2015 01:48:44

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584868)
Iar la sfarsit sa imi spuna sa imi instalez Windows 8.1. Momentan nu vreau si nici nu imi permit sa imi schimb Windows-ul.

-daca iti dau ei licenta gratis pt 8.1 se merita,pt ca merge mai repede,daca te obisnuiesti cu interfata metro
-in vara,anul asta,lanseaza win 10
-oricum e bun inca win 7

oaie_cugetatoare 17.03.2015 09:21:50

Atunci formateaza si reinstaleaza sistemul de operare, dupa care incearca
sa-l reactivezi din nou.
De asemeni va trebui sa stii ce fel de versiune de win7 ai:
(Basic Edition/Home Edition/Ultimare Edition).Tipul de cheie de activare
depinde si de versiunea de win7 folosita.

Inainte de a formata parititia de sistem, salveaza-ti datele importante pe care
le ai pe aceea partitie.

Daca iti va merge activarea , atunci nu mai instala update-urile de Microsoft.
Nici una din ele, niciodata.:105:

oaie_cugetatoare 17.03.2015 09:38:36

Citat:

În prealabil postat de cristirg (Post 584929)
-oricum e bun inca win 7

Si XP-ul e bun

AlinB 17.03.2015 11:01:08

Nu, nu mai este.

In principiu, depinde si de configuratia de retea. Daca il conectezi la Internet intr-un mod neinspirat, nu ai firewall configurat profesionsit (nu default -urile) te-ai ars.

AlinB 17.03.2015 11:05:56

Nu prea e indicat sa dezafectezi de tot download -urile.
E bine sa lasi macar cele de securitate sau sa dai "Download" cu "Manual Install".
Adica sa ti le downloadeze dar le instalezi dupa vreo saptamana doua, ca sa fii sigur ca nu sunt probleme. Si ca sa stii ca nu sunt probleme trebuie sa mai verifici site -urile de specialitate.
Windows nu e atat de "user friendly" pe cat se spune.

Am dat si eu o cautare se pare ca da, este de la update -urile automate de windows, unul anume a busit activarea.

Dupa ce dezinstalezi update -ul respectiv, trebuie reactivat.

Cred ca se poate incerca si pe calea interfetei utilizator dar metoda recomandata este din cmd.

Asta e metoda cea mai simpla:

Dezinstalare update cu problema + Reactivare windows din UI:

http://www.infoworld.com/article/285...x8004fe21.html

Sau reactivare windows din cmd:

http://www.whatvwant.com/this-copy-o...easy-solution/

Daca nu merge, salvare date & reinstalat windows - e mai sigur.
Si ochii pe update -uri desigur.

Nu e prima data cand MS o data in bara cu update -urile:

20 epic Microsoft Windows Automatic Update meltdowns
http://www.infoworld.com/article/288...meltdowns.html

Parascheva16 17.03.2015 22:02:57

Citat:

În prealabil postat de cristirg (Post 584929)
-daca iti dau ei licenta gratis pt 8.1 se merita,pt ca merge mai repede,daca te obisnuiesti cu interfata metro
-in vara,anul asta,lanseaza win 10
-oricum e bun inca win 7

Win 10 o sa fie gratuit ptr. cei cu Win 7, Win 8 si Win 8.1.
Nu, Win 8.1 nu e gratuit ptr. Win 7.

Parascheva16 17.03.2015 22:08:46

Am reinstalat Windows-ul.

Cei de la Microsoft nu au sunat inapoi. :)) Tipic.

@Alin Si au si aia de la Microsoft am incercat cu dezinstalarea update-ului in cmd, si reactivarea lui prin cmd etc. si nimic. Am intrebat-o pe aia daca isi revine daca upgrade la win 8.1 sau daca reinstalez windows-ul, si asta am si facut.
*

cristirg 17.03.2015 22:13:50

-ar fi bine sa-ti instalezi drivere,softuri,setari...antivirus+ anti malware (malwarebytes)
-si sa faci back-up (cu acronis true image live cd) ca sa ai pt zile negre

oaie_cugetatoare 17.03.2015 22:25:34

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 585097)
Win 10 o sa fie gratuit ptr. cei cu Win 7, Win 8 si Win 8.1.

Uite chiar acum ma inghesui la win10.Chiar acum...:21:

cristirg 17.03.2015 22:34:41

-arata fain win 10,e ca win 7,fara metro ui,dar mai fain,si cred ca mai rapid:

http://s4.postimg.org/o6ul3qbgd/Win_...Menu_Large.jpg

oaie_cugetatoare 17.03.2015 22:50:01

Citat:

În prealabil postat de cristirg (Post 585105)
-arata fain win 10,e ca win 7...

parca e facut de mine in MSPaint cand ma plictisesc. Au facut astia din Paint
un OS :=))

Linux, pe vremea cand MS nu stia sa pronunte vista.
https://www.youtube.com/watch?v=4QokOwvPxrE
Tin minte ca atunci multi erau zeci de ferestre minimizate in taskbar.
Noi, astia cu linuxul eram boeri(si suntem inca :p ) foloseam Desktopuri
Virtuale (Workspaces) .
Au bagat si astia de Win ceva in genul asta, dar extrem de prost optimizat.
Pe linux, desktopurile virtuale au suport built-in din kernel, din 1991.

Si acum imi aduc aminte, cand modificam setarile de performanta din kernel,
inclusiv PWM-ul microprocesrolui si apoi recompilam kernel o juma de zi
Dar merita nene, merita.:71:

Dar oricum pt userul de acasa, win isi face treaba.Insa pt high octane performance throughput, raw power
use linux.
With linux, the bottleneck is your imagination.

Barsaumas 17.03.2015 23:10:33

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 585099)
Am reinstalat Windows-ul.

Cei de la Microsoft nu au sunat inapoi. :)) Tipic.

@Alin Si au si aia de la Microsoft am incercat cu dezinstalarea update-ului in cmd, si reactivarea lui prin cmd etc. si nimic. Am intrebat-o pe aia daca isi revine daca upgrade la win 8.1 sau daca reinstalez windows-ul, si asta am si facut.
*

In concluzie: si platesti, si cu probleme te alegi. Deh, Microsoft e o paradigma a capitalismului.

Igor_Paslusnik 17.03.2015 23:19:51

"Deșertăciunea deșertăciunilor, toate sânt deșertăciuni!" - Ecclesiasticul 1, 2.

oaie_cugetatoare 17.03.2015 23:20:45

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 585121)
"Deșertăciunea deșertăciunilor, toate sânt deșertăciuni!" - Ecclesiasticul 1, 2.

Ce ai frate ? Te apuca la ore fixe ? :24:

Barsaumas 17.03.2015 23:29:23

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 585110)
parca e facut de mine in MSPaint cand ma plictisesc. Au facut astia din Paint
un OS :=))

Linux, pe vremea cand MS nu stia sa pronunte vista.
https://www.youtube.com/watch?v=4QokOwvPxrE
Tin minte ca atunci multi erau zeci de ferestre minimizate in taskbar.
Noi, astia cu linuxul eram boeri(si suntem inca :p ) foloseam Desktopuri
Virtuale (Workspaces) .
Au bagat si astia de Win ceva in genul asta, dar extrem de prost optimizat.
Pe linux, desktopurile virtuale au suport built-in din kernel, din 1991.

Si acum imi aduc aminte, cand modificam setarile de performanta din kernel,
inclusiv PWM-ul microprocesrolui si apoi recompilam kernel o juma de zi
Dar merita nene, merita.:71:

Dar oricum pt userul de acasa, win isi face treaba.Insa pt high octane performance throughput, raw power
use linux.
With linux, the bottleneck is your imagination.

Ce zici, ii recomandam surorii noastre sa treaca pe GNU/Linux sau pe BSD? (eu sunt nitel BSD-ist). Eu folosesc Arch/Chakra/Frugalware (sunt mort dupa rolling si semi-rolling, iar managerul pacman e o opera de arta) si FreeBSD.

oaie_cugetatoare 17.03.2015 23:51:16

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 585123)
Ce zici, ii recomandam surorii noastre sa treaca pe GNU/Linux sau pe BSD? (eu sunt nitel BSD-ist). Eu folosesc Arch/Chakra/Frugalware (sunt mort dupa rolling si semi-rolling, iar managerul pacman e o opera de arta) si FreeBSD.

Poate sa incerce Ubuntu, e cel mai aproape de Windows.Face trecerea mai
rapida de la win la linux.Apoi mai trarziu poate sa incerce si alte distro.:25:

Barsaumas 18.03.2015 00:29:07

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 585125)
Poate sa incerce Ubuntu, e cel mai aproape de Windows.Face trecerea mai
rapida de la win la linux.Apoi mai trarziu poate sa incerce si alte distro.:25:

Stii ce este nostim?
Am o nostalgie pentru EOL releases de la Ubuntu.
Drept pentru care acum folosesc Ubuntu 7.10 bine-merci in virtual.

http://askubuntu.com/questions/91815...ported-release

https://help.ubuntu.com/community/EOLUpgrades

Upgrade merge gaitan.
Parascheva, incearca www.ubuntu.ro. Daca vrei aplicatii Windows, exista emulatorul Wine, gnome-thumbnailer si alte ajutoare (iti explicam eu si oaie_cugetatoare orice nelamurire). :)
Editii mai vechi de Ubuntu seamana mai mult cu icspeul, asa ca ar fi o tranziitie buna. Adica mai lina.

tabitha 18.03.2015 06:27:54

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 585121)
"Deșertăciunea deșertăciunilor, toate sânt deșertăciuni!" - Ecclesiasticul 1, 2.

Mda... să nu ne lipim de ele. Doamne ajută!

Barsaumas 18.03.2015 09:41:54

Parascheva, uite ceva, 100% legal (daca nu ai pretentii prea mari ca user). E (un fel de) Windows, si poti instala ce iti doresti.
www.reactos.org

Oaie, ce parere ai de baietii astia?

AlinB 18.03.2015 15:20:10

Mult mai instabil decat windows -ul propriuzis.

Lasa fata in pace..


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:37:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.