Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   minunile Sfantului Nicolae (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13493)

steliana-steli 04.08.2011 13:15:44

minunile Sfantului Nicolae
 
buna ziua.v-as ruga pe toti cei care ati avut parte de ajutorul si minunile Sf Nicolae sa ni le spuneti si noua.multumesc

mirela.b 04.08.2011 18:26:23

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385917)
buna ziua.v-as ruga pe toti cei care ati avut parte de ajutorul si minunile Sf Nicolae sa ni le spuneti si noua.multumesc

Pentru mine Sfantul Nicolae, face minuni zilnic, sa nu mai spun ca an de an la ziua sfantului mi se intampla cate o bucurie....de exemplu acum 3 ani mi s-a dat vestea disparitiei tumorii de cancer pe care o aveam, chiar de ziua Sfantului.
Sfantul Nicolae mi-a fost si-mi este prietenul meu de nadejde in orice imprejurare a vietii, oriunde merg imi este alaturi,...mai mult, persoanele care mi-au fost alaturi in aceste incercari grele toate s-au numit Nicolae.
Cititi acatistul si veti vedea cate minuni neasteptate veti primi!

rodoal 05.08.2011 10:10:27

O sa ma repet ,40 de zile acatistul Sfintului Nicolae si Dumnezeu sa ne aiba in paza !
Daca locuiesti in Bucuresti, Miercurea si Vinerea se face slujba de maslu la biserica SF . GHEORGHE CEL NOU
unde se afla mina dreapta a SFINTULUI NICOLAE.
DUMNEZEU cuMAICA DOMNULUI SI CU TOTI SFINTII SA NE OCROTEASCA !

GLAdoS 06.08.2011 08:51:40

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385917)
buna ziua.v-as ruga pe toti cei care ati avut parte de ajutorul si minunile Sf Nicolae sa ni le spuneti si noua.multumesc

face minuni?

maria40 06.08.2011 08:58:33

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 386604)
face minuni?

Roaga-te sfantului Nicolae si atunci vei vedea.....

GLAdoS 06.08.2011 09:05:13

Citat:

În prealabil postat de maria40 (Post 386608)
Roaga-te sfantului Nicolae si atunci vei vedea.....

bine: Sf Nicolae, te rog, sa-mi trimiti un Lamborghini Reventon, si acopar eu costurile de livrare ;)
*fingers crossed*

misteria 06.08.2011 10:07:15

Inteleg ca ai umor, inteleg ca vb prin rationamente dar daca crezi puternic in ceva si o ceri , se intampla...Asa ca..ai grija ce iti doresti, ca poate castigi masina si apoi n-ai monetar destul sa ii platesti ....asigurarea...

GLAdoS 06.08.2011 10:39:04

Citat:

În prealabil postat de misteria (Post 386632)
Inteleg ca ai umor, inteleg ca vb prin rationamente dar daca crezi puternic in ceva si o ceri , se intampla...Asa ca..ai grija ce iti doresti, ca poate castigi masina si apoi n-ai monetar destul sa ii platesti ....asigurarea...

Daca chiar imi da eu trec inapoi la ordoxism sau la ce religie vrea...sau macar un test drive daca imi face rost si tot e ceva...hehe

antoniap 08.08.2011 10:34:40

Sa avem grija ca dorintele noastre sa fie placute lui Dumnezeu. Nu e bine sa fim ironici cand vorbim despre minuni ale sfintilor. Ei mijlocesc pentru noi ajutor daca si noi ne rugam si mai ales daca ceea ce am cerut ne este de folos spre mantuire. Dumnezeu nu ingaduie ca sfintii Sai sa fie batjocoriti.


Pedeapsa

[COLOR=#800000]Din cartea „Noi minuni ale Sf. Nicolae”[/COLOR]
[COLOR=#800000]Editura Cartea Ortodoxǎ, București, 2004[/COLOR]

[COLOR=#000000]Vreau să povestesc despre Biserica Sfântul Nicolae din satul Pelgora, raionul Tosnensk, în preajma căruia mi-am petrecut copilăria. La începutul războiului, în ea încă se mai slujea, însă din 1942, când s-a hotărât evacuarea populației, a fost închisă. După război, când m-am întors în sat, am găsit biserica întreagă și neatinsă: din depărtare i se vedeau crucile, care străluceau în soare. Erau foarte frumoase, din cristal înrămat în metal, reflectând razele soarelui. In biserică toate se păstraseră neatinse: icoanele, podoabele, obiectele de cult, pictura. Doar slujbe nu se mai ținuseră.[/COLOR]
[COLOR=#000000]In anii ’50, în sat și-au făcut apariția niște necunoscuți, care au început să scoată tot din biserică și să încarce în mașini, plecând într-o direcție numai de ei știută. Noi, copiii, urmăream toate acestea de la geamurile școlii, care se afla vizavi de biserică. După lecții, alergam să strângem de pe jos iconițele și cruciulițele căzute din mașini. Bunicul meu, fost staroste, plângea. Nu a mai putut afla nimic despre soarta obiectelor de cult. Biserica a fost transformată în depozit și apoi în sală de dans. Mai târziu a fost lăsată în paragină și în batjocura oamenilor necredincioși.[/COLOR]
[COLOR=#000000]In altar, pe perete, rămăsese însă fresca având chipul Sfântului Nicolae, de mărime naturală. Credincioșii se rugau și se închinau în fața ei.[/COLOR]
[COLOR=#000000]Primarul satului, împreună cu fostul președinte de colhoz, un necredincios, la rugămintea unei învățătoare cărea îi era frică să treacă pe lângă biserică, au acoperit însă cu vopsea fresca. Peste un timp, fiul necredinciosului a murit într-un accident, chiar în fața bisericii. Familia i s-a destrămat, iar el a plecat din sat. După o congestie cerebrală, primarul a orbit. Restul vieții și l-a petrecut neajutorat, îngrijit de soția sa. Toți credincioșii afirmau: „Aceasta este pedeapsa lui Dumnezeu, pentru că a pângărit lucrurile sfinte!”[/COLOR]
[COLOR=#000000]Imi este greu să privesc biserica. Părintele din Liubani a fost la noi. Ne-a spus că este greu de reconstruit biserica, pentru că nu sunt resurse.[/COLOR]
[COLOR=#800000]Lidia Erohina,[/COLOR]
[COLOR=#800000] orașul Sankt-Petersburg[/COLOR]

antoniap 08.08.2011 10:49:38

In timp ce postam, eu am selectat doar link-ul ,,Pedeapsa'', iar pe celelalte (Acatistul, imagini etc.), le-am observat deja postate abia dupa ce am expediat mesajul anterior. Cred ca este si aceasta o minune.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:33:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.