Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Vara lui Mihai - Legenda (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4619)

silverstar 27.09.2008 17:54:59

In toamna aceasta va mai fi… Vara lui Mihai?… Legenda

Perioada cuprinsa intre 29 septembrie si 14 octombrie, cand se astepta o incalzire trecatoare a timpului, este numita Vara lui Mioi sau Vara lui Mihai.

Se spune ca Mioi sau Mihai, dupa ce a strans recolta boierului la care muncea ca argat, a vrut sa-si stranga recolta de pe petecul lui de pamant. Numai ca vremea nu-i era deloc prielnica. Ploua, era frig, vantul sufla cu putere.
Atunci, Mihai disperat, a iesit pe prispa casutei lui si cu capul dat pe spate, cu mainile-nnaltate a ruga spre cer, a strigat:
- Doamne, daruieste-mi te rog, si mie cateva zile de vara sa-mi strang recolta ca sa am ce da de mancare copiilor la iarna.
Dupa strigatul lui disperat, cerul s-a deschis si Dumnezeu i s-a aderesat astfel lui Mihai:
- Stiu ca esti un om credincios, Mihai, de aceea iti voi darui o bucata de vara, zile in care sa-ti poti strange si adaposti si recolta ta.

Prelucrare personala


Urmariti cum va fi vremea in aceasta perioada - 29 sept - 14 oct - in zona in care locuiti si spuneti si aici.

Qquasar 09.10.2008 17:02:07

Eu stiam ca se numeste vara arhanghelilor si ca e pe la SF Arhangheli Mihail si Gavriil.

anamariab 09.10.2008 23:23:08

Citat:

Īn prealabil postat de Qquasar (Post 95028)
Eu stiam ca se numeste vara arhanghelilor si ca e pe la SF Arhangheli Mihail si Gavriil.


[color=green]De fapt, se numeste vara lui Mioi si este pomenita si pe site-ul crestinortodox, pe 28 sau 29 sept.
silverstar :oops: [/color]

Ratacitorul 09.10.2008 23:54:39

Indiferent cum se numeste nu are nimic de a face cu religia ci cu folclorul sau superstitiile!

anamariab 10.10.2008 01:08:59

Citat:

Īn prealabil postat de Ratacitorul (Post 95072)
Indiferent cum se numeste nu are nimic de a face cu religia ci cu folclorul sau superstitiile!

[color=green]... sigur ca nu are nimic de a face cu religia. Eu nu am prezentat-o din punct de vedere religios. ;)
Dar, sa se caute pe www.crestinortodox.ro, Vara lui Mioi si va fi gasita o informare pe care eu am prelucrat-o... :) [/color]

anamariab 10.10.2008 09:20:25

Legenda divinitatii omului...
 
[color=green]O legenda veche spune ca mai demult oamenii erau buni. Dar au profitat atat de mult de puterea divina din ei incat Brahma, stapanul tuturor zeilor, a decis sa le ia aceasta putere si sa o ascunda intr-un loc unde va fi imposibil de gasit. Tot ce i-a ramas sa faca era sa gaseasca ascunzatoarea potrivita.

A fost convocat consiliul zeilor pentru a se gasi solutia.

Zeii au sugerat: "De ce sa nu ingropam puterile omului in pamant?"

Brahma a raspuns: "Nu, nu vom face asta pentru ca omul va sapa adanc si le va gasi."

Atunci zeii au spus: "In acest caz, sa le trimitem divinitatea pe cel mai adanc fund al oceanului."

Dar Brahma a raspuns din nou: "Mai devreme sau mai tarziu omul va explora adancurile oceanului si cu siguranta ca o vor gasi si o vor aduce la suprafata."

Astfel zeii au concluzionat: "Nici pamantul, nici oceanul nu sunt locuri unde puterea divina sa fie in siguranta, insa alte idei de ascunzatoare nu mai avem."

Brahma a exclamat dintr-o data: "Iata ce vom face cu divinitatea omului! O vom ascunde adanc inauntrul lui pentru ca este singurul loc unde nu va cauta."

De atunci incoace, conform legendei, omul a cautat in toata lumea, a explorat, a urcat si a sapat cautand ceva ce a fost in tot acest timp inauntrul lui.

Eric Butterworth, Descopera puterea dinauntrul tau
[/color]

anamariab 10.10.2008 09:51:31

[color=green]Scuze! Am gresit! Legenda de mai sus trebuia postata la "Povesti cu talc".[/color]


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:01:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.