Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

AlinB 14.12.2011 16:26:12

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 405289)
P.S. Unii se întreabă de ce a permis Dumnezeu atâtea confesiuni diferite?
Eu cred ca unul dintre motive este tocmai acesta: sa ne modeleze răbdarea unora prin ceilalti, sa ne facă în stare sa răbdam împotrivirea.
Doamne ajută!

Sa vada daca ereticii ii rabda pe credinciosi, sau credinciosii pe eretici?

Profetul de carton 14.12.2011 17:15:10

Eu nu stiu la ce impotrivire se refera "penticostalul". Adica nu pot toti sa aiba dreptate, ci numai o idee este corecta si biblica, restul gresite. Amalgamul acesta de religii si culte este opera demonilor.

AlinB 14.12.2011 17:38:40

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 414930)
Eu nu stiu la ce impotrivire se refera "penticostalul". Adica nu pot toti sa aiba dreptate, ci numai o idee este corecta si biblica, restul gresite. Amalgamul acesta de religii si culte este opera demonilor.

Da, este pacat ca tocmai ei care se lauda ca dorm pe Scriptura, se trezesc cu Scriptura in mana, sunt incapabili sa citeasca in Scriptura despre crdintele gresite care indeparteaza pe oameni de mantuire.

Pentru ei, tot ce are un Hristos pe undeva in tablou e ok, este "biserica locala", eventual cu un adevar partial, dar tot adevar, cum minciuna Doamne fereste, erezia pierzatoare de suflet si pacat de moarte? Pai de unde sa stie asta ca in "scripturica" lor "eres" a fost inlocuit la traducere cu "certuri de partide" adica na..o chestie asa...vaga si indefinita, curvia, lacomia, doar astea duc la iad si ele sunt exclusiv apanajul ortodocsilor, erezia in nici un caz, nici usturoi n-a mancat nici gura nu le miroase..cel putin pana deschid gura si din pacate nu se pot abtine sa o tina inchisa..

Mai tragic este ca si romano-catolicii au inceput sa impartaseasca punctul lor de vedere, probabil de la Vatican II incoace, nu degeaba au fost "binecuvantati" si ei cu miscari "carismatice", de care am obsercat ca toti se feresc (care mai au miros cat de cat intact) dar nimeni nu vrea sa se dezica, ca deh, ele sunt cu aprobare de sus.

Profetul de carton 14.12.2011 17:45:49

Miscarea de reinnoire carismatica...de fapt, ce au ei in comun? doar experienta vorbirii in limbi si cazutul pe spate? ca daca trecem in reviste invataturile si practicile existente in fiecare cult care are o miscare carismatica in sanul sau, vedem ca sunt contrare, diferite de la o grupare la alta !

penticostalul 14.12.2011 18:14:14

„Miscarea de reinnoire carismatica” reusește sa sa aduca o unitate de invidiat intre indivizi care pot avea opinii contrare in chestiuni minore dar gandesc la fel in privinta marilor doctrine ale crestinismului.

A adus unitate chiar si pe forum. Intre un ortodox si un profet nondenominational.

Profetul de carton 14.12.2011 18:59:52

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 414965)
„Miscarea de reinnoire carismatica” reusește sa sa aduca o unitate de invidiat intre indivizi care pot avea opinii contrare in chestiuni minore dar gandesc la fel in privinta marilor doctrine ale crestinismului.
.

chestiuni minore? refuzul de a saruta icoanele si de a se inchina inaintea lor, caracteristici ale neoprotestantilor, refuzul de recunoaste pe papa ca loctiitor al lui Cristos, sunt chestiuni minore?

"marile doctrine ale crestinismului" ???? inchinarea la sfanta Parascheva, pe care voi penticostalii o considerati o uraciune (am dat numai un exemplu), nu este importanta in cadrul ortodoxiei? si multe alte chestiuni !

Profetul de carton 14.12.2011 19:53:17

Ce ar putea avea in comun carismaticii neoprotestanti cu carismaticii catolici, daca neoprotestantii nu recunosc, in primul rand, preotia? nu mai vorbesc de papa. Nu recunosc taina spovedaniei, nu au sarbatorile traditionale. Stiti voi cate canoane au incalcat neoprotestantii prin teologia lor aplicata? repet, vad ca nu ma fac inteles: Vorbirea in limbi poate fi liantul care leaga grupari religioase care nu au aceleasi invataturi ? Nu vi se pare normal ca invataturile comune sa autentifice vorbirea in limbi prezenta in aceste grupari? Daca invataturile sunt distincte, automat nu poate fi acelasi Duh !

penticostalul 15.12.2011 01:25:45

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=59

Theodor_de_Mopsuestia 15.12.2011 03:02:19

Sustin parerea fratelui penticostalul...
 
...intr-o anume privinta. Ca sa fiu mai precis, este vorba de faptul ca este evidenta existenta "vorbitului in limbi" inaintea oricarei formulari de dogme/canoane. Asa ca, pana la un punct, definit foarte clar de Biserica noastra, aceasta precedenta da si un primat. Am citit cuvantarile acelor Papi care s-au adresat miscarii carismatice, si nu pot decat sa aprob si sa urmez ce a hotarat Biserica mea in aceasta chestiune. Noi avem frati de credinta, care se roaga in maniera de extaz mistic definita ca fiind carismatica, glosolalie. Faptul ca eu, personal, am o structura neaplecata, deocamdata, altfel decat ca si analiza conceptuala, catre aceasta practica extatica, nu m-ar indreptati sa "arunc cu piatra" in motivatiile si practicile lor.
Quod attinet penticostalii, cum am mai scris, am cunoscut...si, mai sa fie, erau numai genul opus imaginii de propaganda care ii infatiseaza ca pe niste obsedati ai prozelitismului si pneumatolatriei extatice. Cu totii, mai bine zis, toate (e vorba de ex-colege) erau oameni de inalta tinuta.
Mai la indemana, e suficient sa vedem cum posteaza fratele penticostalul si d-na Doriana, in raport cu alti NP... Si cand s-a pus problema prezentei/colaborarii unui preot pe sectiuni mai spirituale ale forumului, cine era in lista, printre altii? "Da, domne, erau ereticul ala de scotian si sectantul ala penticostal...Nt-nt... Adica, ce intelege, bre, un sectant din Paterice?!" Uite ca l-a luminat Duhul pe fratele in Cristos sa inteleaga...si cat a inteles, a si aplicat...si, cum am zis, se vede asta in postari...

Profetul de carton 15.12.2011 09:11:58

Domnule Theodor, dar dumneavoastra stiti ca exista vorbire in limbi si in grupuri necrestine? si ca vorbirea in limbi neintelese exista in istorie dinainte de momentul penticostei, la profetese pagane? spre exemplu, la sibile?
Iar astazi, vorbesc in limbi tot felul de samani, vraci.
Repet intrebarea: poate acelasi Duh Sfant sa dea invataturi diferite, dar aceleasi daruri? De ce "duhul" nu rezolva problema invataturilor si practicilor diferite, ca asta aduce la unitate, invatatura comuna corecta, nu niste manifestari extatice.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:43:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.