Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

iuliu46 06.02.2012 22:25:27

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427605)
„Pavel” poate fi un slujitor hirotonit al bisericii si poate fi si orice crestin plin de Duhul Sfant.

Nu este neaparat necesar sa fie un apostol sau un slujitor hirotonit.
Atunci cand Saul a fost umplut de Duhul Sfant cel care a venit si s-a rugat pentru el a fost Anania. Despre Anania ni se spune ca era „un ucenic”. Fapte 9:10

Vedem in cazul samaritenilor ca, pentru a primi Duhul Sfant, biserica din Ierusalim au trimis pe Petru si pe Ioan, doi apostoli.

Diferentele intre un „Pavel” contemporan si Pavel din Scripturi sunt multe si mari. Dar Duhul Sfant care lucreaza astazi in credinciosi este acelasi.

Total de acord cu tine Pavel a primit duhul sfant in cadrul bisericii de la Anania.Dar cine a fost primul Pavel ? Adica cine a fost primul Anania mai exact ? Cum a inceput toata miscarea penticostala ? Cineva trebuia sa fi fost depozitarul duhului .:1:

penticostalul 06.02.2012 22:38:56

Aha, asta era...
Depozitarul Duhului Sfant nu este un om singur ci a fost de-a lungul secolelor si este si astazi Biserica.

Miscarea Penticostala a inceput la Pentecost in urma cu 2000 de ani.
Ea s-a manifestat cu mai multa sau mai putina intensitate de-a lungul secolelor si se manifesta si astazi tot la fel.
Miscarea Duhului Sfant in nici un caz nu apartine in exclusivitate Bisericii Penticostale ci se manifesta oriunde exista interes, curatie morala, cautare sincera lui Dumnezeu si a lucrarilor Lui.

stefan florin 06.02.2012 22:58:05

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427590)
Ai citit in Biblie ceva despre vorbirea in limbi?

Citeste macar un verset. Hai sa zicem Faptele Apostolilor 19:6, traducere ortodoxa - Și punându-și Pavel mâinile peste ei, Duhul Sfânt a venit asupra lor și vorbeau în limbi și prooroceau.

In ce limbi vorbeau crestinii din Efes cand Scriptura sustine ca s-au umplut de Duhul Sfant?
In aceleasi limbi vorbim si noi.

crestinii din Efes vorbeau in limbilie straine care erau in circulatie atunci. Pe cand voi acum...ma indoiesc. Cand am pomenit de limba martiana, m-am referit la faptul ca voi vorbiti minte limbi nepamante, adica limbi nevorbite de nimeni pe Tera.

penticostalul 06.02.2012 23:09:14

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427618)
crestinii din Efes vorbeau in limbilie straine care erau in circulatie atunci.

De unde stii tu mai Stefane ce fel de limbi vorbeau crestinii din Efes?
Biblia spune doar atat: „vorbeau în limbi”. Eu as zice sa ramanem la ce este scris.
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427618)
Cand am pomenit de limba martiana, m-am referit la faptul ca voi vorbiti minte limbi nepamante, adica limbi nevorbite de nimeni pe Tera.

Dar pe asta de unde o stii tu mai Stefane?
Tu cunosti toate limbile pamantene si i-ai ascultat pe toti cei care vorbesc in limbi si ai ajuns la concluzia ca... vorbesc in limbi nepamantene?
Eu cred ca vorbesc in limbi foarte pamantene.

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427618)
minte limbi nepamante ...Tera

Eu ma mai rog in limbi asa, din cand in cand, si, prin urmare inteleg si ce incerci tu sa zici pe aici in limba martiana...:)
Dar incearca te rog sa folosesti limba romana. Sa inteleaga si ceilalti forumisti...

iuliu46 06.02.2012 23:11:14

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427613)
Aha, asta era...
Depozitarul Duhului Sfant nu este un om singur ci a fost de-a lungul secolelor si este si astazi Biserica.

Miscarea Penticostala a inceput la Pentecost in urma cu 2000 de ani.
Ea s-a manifestat cu mai multa sau mai putina intensitate de-a lungul secolelor si se manifesta si astazi tot la fel.
Miscarea Duhului Sfant in nici un caz nu apartine in exclusivitate Bisericii Penticostale ci se manifesta oriunde exista interes, curatie morala, cautare sincera lui Dumnezeu si a lucrarilor Lui.

Deci nu e nimic special in Biserica Penticostala ? Oamenii pot fi in continuare catolici sau ortodocsi pentru ca exista Duh Sfant peste tot ?

stefan florin 06.02.2012 23:16:58

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427621)
De unde stii tu mai Stefane ce fel de limbi vorbeau crestinii din Efes?
Biblia spune doar atat: „vorbeau în limbi”. Eu as zice sa ramanem la ce este scris.

Dar pe asta de unde o stii tu mai Stefane?
Tu cunosti toate limbile pamantene si i-ai ascultat pe toti cei care vorbesc in limbi si ai ajuns la concluzia ca... vorbesc in limbi nepamantene?
Eu cred ca vorbesc in limbi foarte pamantene.


Eu ma mai rog in limbi asa, din cand in cand si inteleg ce incerci tu sa zici pe aici in limba martiana...:)
Dar incearca te rog sa folosesti limba romana.

Uite vezi, nu ai citit cu atentie Biblia. Ce zice in Fapte 2:4-12?
"Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer.
Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei VORBIN IN LIMBA SA.
Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?
Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!
Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta? "
Vezi prietene, Biblia ne spune in ce limbi vorbeau primii crestini, cum zici tu ca nu se stie in ce limbi s-a vorbit atunci? Pe cand voi acum...

iuliu46 06.02.2012 23:20:18

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427623)
Uite vezi, nu ai citit cu atentie Biblia. Ce zice in Fapte 2:4-12?
"Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer.
Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei VORBIN IN LIMBA SA.
Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?
Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!
Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta? "
Vezi prietene, Biblia ne spune in ce limbi vorbeau primii crestini, cum zici tu ca nu se stie in ce limbi s-a vorbit atunci? Pe cand voi acum...

Pai or vorbi tot in limbile de atunci .N-ai auzit vre-un manz , varza, barza ...etc. atunci cand ai fost la penticostali ? :24:

penticostalul 06.02.2012 23:21:20

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427622)
Deci nu e nimic special in Biserica Penticostala ? Oamenii pot fi in continuare catolici sau ortodocsi pentru ca exista Duh Sfant peste tot ?

Da, ai inteles bine.
De fapt, este chiar recomandat ca cei care au dobandit Duhul Sfant sa ramana in bisericile lor pentru a fi acolo sare si lumina.
Adica a influenta pozitiv.

iuliu46 06.02.2012 23:28:13

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427625)
Da, ai inteles bine.
De fapt, este chiar recomandat ca cei care au dobandit Duhul Sfant sa ramana in bisericile lor pentru a fi acolo sare si lumina.
Adica a influenta pozitiv.

Pai ce inseamna sa primeasca Duhul Sfant daca deja il au din biserica lor ?

ioanna 06.02.2012 23:29:34

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427625)
Da, ai inteles bine.
De fapt, este chiar recomandat ca cei care au dobandit Duhul Sfant sa ramana in bisericile lor pentru a fi acolo sare si lumina.
Adica a influenta pozitiv.

Un om care a dobandit Duh Sfant nu-si va parasi niciodata comunitatea, caci omul acela e despatimit, n-are duhul mandriei, nici al egoismului, deci se va gandi intotdeauna la fratii sai, nu la "mantuirea" sa individuala, cautand alte "biserici".


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:19:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.