Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 14.02.2012 20:47:11

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 395733)
privesc aceasta miscare, aprobata si sustinuta de Sfantul Parinte, ca fiind una din caile autentice de spiritualitate crestina in Biserica Catolica.

am pus o intrebare mai demult, cand activam pe forumul catolic, daca Duhul sfant produce acele manifestari in cadrul catolicismului carismatic fiind recunoscute de papa ca autentice, de ce nu le regasim in toate congregatiile catolice? si de ce au aparut relativ recent, pana acum in BC nu exista Duhul sfant? Adica, logica imi spune, ori sunt de la Domnul aceste manifestari si atunci trebuie imbratisate de toti catolicii, ori nu sunt de la Domnul si atunci majoritatea catolicilor trebuie sa se delimiteze de ele!

Profetul de carton 14.02.2012 20:50:42

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 395733)
Desi fratii crestini de pe forum, de confesiune penticostala, au o credinta destul de diferita de a noastra in cateva puncte importante, acest curent si aceasta cale sunt ceva ce avem in comun.

hmmm....se vede cat de subiectiv si superficial sunteti!

va aduc ca proba/argument pe domnul "ucenic", acesta a afirmat ca fenomenul "slain in the spirit" este demonic, a afirmat asta in calitate de penticostal; ori catolicii carismatici sunt destul de familiarizati cu "slain in the spirit", si-l accepta! --->asta ar fi o problema si un motiv de "despartire" si nu de unitate, nu credeti?

iuliu46 14.02.2012 21:02:01

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429617)
am pus o intrebare mai demult, cand activam pe forumul catolic, daca Duhul sfant produce acele manifestari in cadrul catolicismului carismatic fiind recunoscute de papa ca autentice, de ce nu le regasim in toate congregatiile catolice? si de ce au aparut relativ recent, pana acum in BC nu exista Duhul sfant? Adica, logica imi spune, ori sunt de la Domnul aceste manifestari si atunci trebuie imbratisate de toti catolicii, ori nu sunt de la Domnul si atunci majoritatea catolicilor trebuie sa se delimiteze de ele!

poate si aici avem o manifestare a duhului :1:

http://www.antena3.ro/life-show/biza...er-155148.html

stefan florin 14.02.2012 21:24:58

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429530)
As dori sa prezint un cunoscut lucrator carismatic, "pastorul Chris", de care se leaga o miscare carismatica din Romania si anume "strajerii".


Iata proclamatia lui de credinta:

Pe baza parteneriatului meu, sunt zilnic transportat de la un nivel glorie la altul. Cresc zilnic in putere si in vitalitate; boala si infirmitatea nu au loc in trupul meu.
……………………………………………………………………………………………………..
Nici o arma faurita impotriva mea nu va avea succes. Eu am viata lui Dumnezeu in mine.Sanatatea si infirmitatea nu au loc in mine Nici o boala nu ma va insoti vreodata, nici o neputinta nu se va lipi de trupul meu.
……………………………………………………………………………………………………….
Cristos locuieste in mine;trupul meu este templu Duhului Sfant;de aceea refuz sa ma obisnuiesc cu orice fel de infirmitate. Cuvantul lui Dumnezeu in mine biruieste orice stare de boala. Trupul meu radiaza de sanatate si vitalitate. Eu sunt binecuvantat din orice directie.
………………………………………………………………………………………………………
Asteptarile diavolului cu privire la mine au fost rasturnate sunt indestructibil si inepuizabil. In calea mea nu exista moarte si nici esec. Eu umblu pe carari binecuvantate, de prosperitate si biruinta.
……………………………………………………………………………………………………….
Tot ceea ce am nevoie pentru o viata prospera si glorioasa este disponibil pentru mine. Viata mea va fi in permanent o marturie a bunatatii si harului lui Dumnezeu in Numele puternic al lui Isus. Amin.




Observatii: Efectul acestor declaratii sunt posibile “pe baza parteneriatului meu…”(“semanarea semintelor” , zeciuieli si daruri) asa cum se afirma la inceputul acestor “Proclamatii” si nu numai in “Numele lui Isus asa cum se afirma in finalul acestei “Proclamatii”.
Aceasta “rugaciune – proclamatie” a “partenerilor” pastorului Chris nu are nicio asemanare cu rugaciunea “Tatal nostru” pe care Isus a spus-o.

Observati cata infatuare razbate din aceste declaratii-proclamatii de credinta?

Viata prospera si glorioasa…pentru asta s-a rugat vreodata Pavel, care a spus ca cetatenia lui este in Ceruri, si ca a muri este un castig? Pai carismaticii astia au facut din Dumnezeu un tonomat, baga o moneda, adica o rugaciune si primesc ce vor ei, masini, haine luxoase, vile, vindecare de orice boala, orice practic!

“Trupul meu radiaza de sanatate si vitalitate”…ce hilar! sa ne gandim la cei care si-au dat trupul sa fie ars pentru Cristos…aceia nu-si doreau cu orice pret sanatate si vitalitate!

"Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi". (Isaia 14:13-14)

nutucutu 14.02.2012 21:28:41

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429617)
am pus o intrebare mai demult, cand activam pe forumul catolic, daca Duhul sfant produce acele manifestari in cadrul catolicismului carismatic fiind recunoscute de papa ca autentice, de ce nu le regasim in toate congregatiile catolice? si de ce au aparut relativ recent, pana acum in BC nu exista Duhul sfant? Adica, logica imi spune, ori sunt de la Domnul aceste manifestari si atunci trebuie imbratisate de toti catolicii, ori nu sunt de la Domnul si atunci majoritatea catolicilor trebuie sa se delimiteze de ele!

Domnule, papa nu are cum sa recunoasca faptul ca nu stiu ce manifestare particulara a unui om ar purcede de la Duhul Sfint. Papa a aprobat miscarea de reinoire carismatica, iar asta inseamna cu totul si cu totul altceva.
Va tot cramponati de nu stiu ce manifestari, cind v-am mai spus ca miscarea de reinoire carismatica nu are legatura cu aceste manifestari sau vorbitul in limbi.


Apoi, de unde ati scos-o ca toti catolicii trebuie sa imbratiseze nu stiu ce manifestari care sint de la Duhul Sfint? Tocmai asta ne invata miscarea de reinoire carismatica: ca fiecare dintre noi a fost creat pentru a face un lucru individual pe pamint. Iar prin acel lucru (caruia i se mai spune si carisma, sau har), fiecare om Il poate sluji cel mai bine pe Dumnezeu. Asa ca, daca un membru al acestei miscari, de exemplu, simte chemarea de a se face doctor, iar pentru asta chiar se inscrie la Facultatea de Medicina, devine doctor si incearca sa-L urmeze si sa-L slujeasca pe Domnul practicind aceasta meserie, si e evident ca e un doctor cu har si daruire care face mult bine aproapelui, eu nu il voi urma niciodata pe acel om. Pentru ca mi se face rau cind vad singe si chiar lesin. Este evident ca eu nu pot fi doctor, insa trebuie sa-mi gasesc carisma pentru care Dumnezeu m-a creat astfel incit sa-I aduc slava Domnului prin viata mea. Iar gasirea acestei carisme ne ajuta sa fim niste slujitori plini de entuziasm si daruire, nu niste oameni anosti si plictisiti de viata noastra.

Profetul de carton 15.02.2012 08:50:18

Domnule "nutucutu" nu are nicio legatura exemplul dat, cu alegerea unei meserii,fie doctor, fie inginer; aici e vorba de "darurile Duhului sfant", pe care carismaticii catolici spun ca le au, intrebarea mea este "de ce nu si le-ar dori si restul catolicilor, care sunt majoritari", si "de ce Biserica catolica nu a avut pe toata durata existentei ei pana in prezent aceste daruri, si le are incepand cu o data recenta si nu per ansamblul ei ci in cadrul unei minoritati".

Profetul de carton 15.02.2012 08:52:36

Domnule "nutucutu", spuneti ca "odihna in duhul" sau "slain in the spirit", acea cadere pe spate, nu apare la catolicii carismatici, imi pare rau, dar nu sunteti documentat!

http://www.youtube.com/watch?v=Obsv5...45ABD0587A9750

Deci sa fim intelesi! am venit cu dovezi, cu argumente.
Caderea pe spate, rasul sfant, ca si alte manifestari pe care le gasim in Biblie ca vorbirea in limbi sau proorocia, apar la carismatici fie ca sunt catolici fie ca sunt neoprotestanti! Insa acele fenomene extreme precum "caderea pe spate", nu apar la penticostali.
Prin urmare cei doi useri care, nestiind cum stau lucrurile, au vazut un numitor comun intre catolici si penticostali, (tocmai aceste manifestari), ei bine se inseala, deoarece lucrurile nu stau tocmai asa!

Profetul de carton 15.02.2012 09:08:51

Pe vremea cand citeam acest topic, fara sa am cont activ, am constatat cu stupoare cata otrava imprastie acest domn, userul "penticostal". M-am gandit, cineva trebuie sa intervina si sa-l stopeze, prezentand argumentat, cu dovezi, exact cum stau lucrurile. Deci dumnealui ridica in slavi miscarea carismatica, insa sa recapitulam:
-miscarea carismatica contine neoprotestanti (grupari independente, interconfesionale, unele cu statut de cult in anumite tari), dar si catolici! ei au ca numitor comun, acel blessing, care se primeste cu punerea mainilor si care determina un lesin, cadere pe spate, numita "odihna in duhul". Nu vorbirea in limbi este numitorul comun, deoarece daca cititi marturisirile de credinta ale carismaticilor de orice tip, semnul pentru botezul cu Duhul Sfant nu este neaparat vorbirea in limbi, asa cum o considera penticostalii.
-penticostalii (cel putin cei din Romania, pentru ca in Occident demarcatia intre penticostali si carismatici nu este intotdeauna fixa), sunt contra caderilor pe spate, contra rasului sfant deci contra acelor manifestari care identifica pe carismatici! sa fie clar lucrul acesta, si aveti marturia domnului "ucenic", expusa chiar prin doua mesaje identice.
-------------------------------------------------
asa ca pretentia domnului catolic care a initiat acest topic, este absurda! informatiile oferite de userul "penticostalul" care a facut un talmes balmes incat nu se mai intelege nimic, sunt eronate si prin urmare sunt nocive.

Mihnea Dragomir 15.02.2012 09:37:24

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429678)
Domnule "nutucutu" nu are nicio legatura exemplul dat, cu alegerea unei meserii,fie doctor, fie inginer; aici e vorba de "darurile Duhului sfant", pe care carismaticii catolici spun ca le au, intrebarea mea este "de ce nu si le-ar dori si restul catolicilor, care sunt majoritari", si "de ce Biserica catolica nu a avut pe toata durata existentei ei pana in prezent aceste daruri, si le are incepand cu o data recenta si nu per ansamblul ei ci in cadrul unei minoritati".

Doama nutucutu (fiindcă este vorba de o utilizatoare care aparține sexului frumos) a încercat să vă transmită ideea că oamenii sunt diferiți. Ca urmare, în Biserică există o pluralitate de feluri de a ne ruga, de moduri de a-L urma pe Domnul și, în anumite limite, chiar în teologie și credință. Ca să înțelegeți mai bine: toți călugării ortodocși se îmbracă în negru. Vrei să fii călugăr ortodox ? Atunci trebuie să te îmbraci în negru. Dimpotrivă, lumea catolică este mult mai "colorată". Unii călugări catolici se îmbracă în negru, de exemplu iezuiții. Alții se îmbracă în maro și își trag o frânghie înm jurul mijlocului: sunt franciscanii minoriți. Alții se îmbracă în alb și în loc de frânghie au șiraguri cu mărgele de lemn: sunt ioaniții. Din faptul că există un ordin de călugări catolici care umblă desculți, nu trebuie să înțelegem că toți călugării trebuie să umble desculți.

Pe mine nu m-a dăruit Duhul Sfânt cu darul de a cădea ca fulgerat. Nici nu cred că Îl urmez pe Domnul mai bine umblând desculț. Prin urmare, asemenea moduri de manifestare a credinței nu sunt haine pentru mine, ceea ce nu înseamnă că cineva care ar practica asemenea practici nu ar fi creștin sau catolic. În schimb, m-a dăruit Duhul Sfânt cu o bucurie inexprimabilă de a asculta muzica de orgă. Un motet mă înalță pe mine mai mult decât 1000 de fâlfâieli din mâini. Ar fi putut fi altfel, s-ar fi putut să mă simt mai înălțat dacă particip la Sf Liturghie pe piciorange (catalige). Dacă ar exista mai mulți ciudați, ca mine, care să găsească că sunt mai aproape de Cer pe piciorange, nu ar fi nicio problemă să se întrunească și să meargă la episcop sau chiar la Papa, să le ceară permisiune pentru asmenea cult particular. Probabil că episcopul, sau Papa, le-ar cere să redacteze un regulament. Apoi, ar cerceta dacă există ceva contrar Bibliei sau Sfinților Părinți în acel regulament. Dacă nu există, ei vor aproba Congregația Creștinilor Pe Picioroange, la început provizoriu (ad experimentum), apoi, după o vizitație apostolică în care constată progresele noastre spirituale pe picioroange, ori dacă acest lucru nu ne-a smintit cumva, vom beneficia de aprobare definitivă.

Ei bine, exact același lucru se întâmplă și cu carismaticii. Avem autoritate care ne spune dacă cineva este catolic sau nu este catolic. Avem episcopi și îl avem pe Papa. Dacă ei, pe care i-a pus Domnul ca să supravegheze și să conducă Biserica, spun despre carismatici că sunt catolici, nu cumva ar fi o îndrăzneală cam mare pentru mine să susțin contrariul ? Cu ce autoritate aș face-o ?

Și nu ar fi asta o manifestare de orgoliu și spirit sectar de tip "Biserica suntem noi" ? Ceva de genul "numai noi, catolicii de tradiție bizantină, suntem adevărații catolici. Romano-catolicii, siro-malabrezii, antiohienii și Creștinii pe Picioroange vin direct de la necuratul !" ?

Profetul de carton 15.02.2012 09:55:38

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429683)
Pe mine nu m-a dăruit Duhul Sfânt cu darul de a cădea ca fulgerat.

Exista oare, acest dar...?

In fine. Nu m-ati inteles: daca aceea este lucrarea Duhului sfant, este de dorit sau ar trebui sa existe in toata Biserica Catolica, nu doar intr-o factiune minoritara. Ori e de la Domnul si atunci practicati-o si dvs., ori nu e de la Domnul si atunci rejectati-o.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:30:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.