Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

JoyDivision 10.05.2012 09:16:12

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444384)
Si eu impartasesc aceasta incredintare.

incredintarea mea este urmatoarea: nu cred ca Duhul Sfant face o lucrare incompleta in sensul de a da daruri precum vorbire in limbi, tamaduiri, profetii (deci lucrari mari de putere) si invataturi ...ioc!

adica vindeci bolnavul insa nu-l inveti corect adevarul care l-ar face liber spiritual (Ioan 8:32)? il lasi in invataturi stricate, ca dracii chinuie pe pacatosi in iad si altele asemenea care dezonoreaza numele Domnului? nu cred eu ca Duhul e in felul acesta, El care e Calauzitor! (1 Ioan 2:20)

ioanna 10.05.2012 09:59:28

Darurile Duhului Sfantne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.

ioan cezar 10.05.2012 12:09:12

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444410)
Darurile Duhului Sfantne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.

Ai pus punctul pe i, in modul cel mai simplu si limpede.
As mai aminti ravagiile pe care le face imaginatia intr-o minte si inima lipsite de curatie, de iubire jertfelnica.

JoyDivision 10.05.2012 14:30:10

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444410)
Darurile Duhului Sfantne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.

sa inteleg ca dumneavoastra credeti ca limbile (vorbirea in ~) nu au incetat? dar asta contravine conceptiei prezentata in cadrul Bisericii Ortodoxe.

ioanna 10.05.2012 15:01:31

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444489)
sa inteleg ca dumneavoastra credeti ca limbile (vorbirea in ~) nu au incetat? dar asta contravine conceptiei prezentata in cadrul Bisericii Ortodoxe.

Am vorbit eu despre asa ceva? Reciteste! Am subliniat ca darurile speciale nu se pot primi in lipsa unei baze spirituale, un om induhovnicit le primeste.

JoyDivision 10.05.2012 15:11:38

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444507)
Am vorbit eu despre asa ceva? Reciteste! Am subliniat ca darurile speciale nu se pot primi in lipsa unei baze spirituale, un om induhovnicit le primeste.

dar ati enumerat glossolalia printre aceste daruri pasibile de a se primi de un crestin induhovnicit.

ioanna 10.05.2012 15:17:53

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444508)
dar ati enumerat glossolalia printre aceste daruri pasibile de a se primi de un crestin induhovnicit.

Tu si Nicolae44 intelegeti ce vreti voi din mesajele mele :)

JoyDivision 10.05.2012 15:25:10

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444512)
Tu si Nicolae44 intelegeti ce vreti voi din mesajele mele :)

cu tot respectul, dar exact asta se intelege:

În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul:
Darurile Duhului Sfant ne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.


deci crestinul care-si cultiva trasaturi precum: blandete, smerenia, curatia, se poate astepta sa primeasca darurile asa-numite speciale de catre dumneavoastra si ati enumerat: profetii, tamaduiri, glossolalie, ceea ce denota ca dumneavoastra credeti ca vorbirea in limbi neintelese (pentru ca asta e glossolalia, nu ne referim la alte tipuri de vorbire in limbi precum xenolalia) poate exista si in ziua de astazi.

ioanna 10.05.2012 15:39:56

Am vorbit la modul general despre darurile speciale, nu m-am referit la o perioada anume . Evidentele ne indica ca harisma glosolaliei a fost specifica Bisericii primare si deasemenea stim ca ea va inceta (1 Corinteni 13:8). Am o mare rezerva fata de formele actuale de "neo-glosolalie", de multe ori insotite de inconstienta (mai ales in mediul sectelor desprinse din miscari np americane) si cred ca este mai de dorit a grai cinci cuvinte cu inteles, ca sa invete si altii, decat mii de cuvinte intr-un limbaj neinteligibil, indus. Daca ei chiar cred ca manifestarile extrem de dese din cadrul comunitatii lor sunt autentice, atunci ar trebui sa realizeze ca sunt o comunitate extrem de necredincioasa , care a luat-o pe un drum gresit, doar "minunile" sunt in primul rand pentru oamenii necredinciosi, o rechemare la ordine.

costel 10.05.2012 20:36:10

Dumnezeu le-a dat putere Apostolilor sa vesteasca Evanghelia in limba pe care o vorbea poporul unde ei propovaduiau. Glosolalia din zilele noastre inseamna a grai intr-o limba nestiuta de poporul in care te afli. Este o diferenta radicala intre grairea Apostolilor si cea din prezent. Si pentru acest motiv nu trebuie sa o primim pe cea din urma.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:37:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.