Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Impartasania (Taina Euharistiei) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5020)
-   -   Caderea dupa Impartasanie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18006)

deeana 15.07.2015 11:05:08

Caderea dupa Impartasanie
 
Dupa o perioda de abstinenta si post am primit Sfanta Taina a Impartasaniei. Eu ma casatoresc in septembrie si desi am avut relatii trupesti cu viitorul sot as fi vrut macar acum pe ultima suta de metri sa ma pastrez pana la casatorie. Din pacate la o saptamana dupa Impartasanie am cazut din nou in patima desfranarii si am avut si o iesire nervoasa foarte urata si violenta la adresa lui cauzata de gelozie. Motivul nici nu stiu daca a fost real sau inchipuit, in trecut el mi-a dat mai multe motive pentru a nu avea incredere in el dar intre timp a promis ca s-a schimbat, ca ii pare rau ca a gresit si stie ce vrea, familie si copii nu aventuri cu alte femei. Imi este foarte greu sa il cred insa, diavolul mi-a prins slabiciunea si sarpele geloziei ma chinuie in fiecare zi in general pe motive inchipuite. Mi-e foarte greu sa lupt cu gandurile mele si uneori mantuirea pentru mine pare imposibila. Acum sunt deznadajduita si ma gandesc ca am necinstit Sfanta Taina a Impartasaniei si imi va fi mie spre osanda in loc sa fie lucratoare. Voi ce parere aveti?

DragosP 15.07.2015 11:42:15

Și noi la fel. Sau nu.

fallen 15.07.2015 11:50:50

Rezista, o sa fie bine! Sunt ispite, si vor mai fi, dar trebuie sa ai incredere in Dumnezeu...

CristianR 15.07.2015 11:52:33

Părerea mea este că ai nevoie de o spovedanie, la care să mărturisești ceea ce ai scris aici.

florin.oltean75 15.07.2015 11:53:54

Citat:

În prealabil postat de deeana (Post 595708)
Dupa o perioda de abstinenta si post am primit Sfanta Taina a Impartasaniei. Eu ma casatoresc in septembrie si desi am avut relatii trupesti cu viitorul sot as fi vrut macar acum pe ultima suta de metri sa ma pastrez pana la casatorie. Din pacate la o saptamana dupa Impartasanie am cazut din nou in patima desfranarii si am avut si o iesire nervoasa foarte urata si violenta la adresa lui cauzata de gelozie. Motivul nici nu stiu daca a fost real sau inchipuit, in trecut el mi-a dat mai multe motive pentru a nu avea incredere in el dar intre timp a promis ca s-a schimbat, ca ii pare rau ca a gresit si stie ce vrea, familie si copii nu aventuri cu alte femei. Imi este foarte greu sa il cred insa, diavolul mi-a prins slabiciunea si sarpele geloziei ma chinuie in fiecare zi in general pe motive inchipuite. Mi-e foarte greu sa lupt cu gandurile mele si uneori mantuirea pentru mine pare imposibila. Acum sunt deznadajduita si ma gandesc ca am necinstit Sfanta Taina a Impartasaniei si imi va fi mie spre osanda in loc sa fie lucratoare. Voi ce parere aveti?


Dumnezeu iarta milioane de pacate, neinchipuit de mari.

Nu iarta El oare un suflet mic pe care-l iubeste nespus?

Toata viata noastra este asa - un lung sir de caderi si ridicari succesive.

Cine crede ca este altceva, nu are o perspectiva realista cu privire la conditia omului in lume.

Dupa puteri incercam sa nu cadem. Dar aceasta ii este cu neputinta omului.

-------

In ceea ce priveste gelozia, sfatul meu este sa inveti sa lasi evenimentele sa curga. In orice directie.

Toate se intampla cu voia Lui Dumnezeu.

Cu cat dam celorlalti libertate mai mare, cu atat devenim mai liberi noi insine.

Dragostea adevarata nu poate straluci decat in aerul libertatii.

ovidiu b. 15.07.2015 12:26:23

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 595716)
Părerea mea este că ai nevoie de o spovedanie, la care să mărturisești ceea ce ai scris aici.

Sunt de aceeași părere.

deeana 15.07.2015 15:41:17

Asta voi face saptamana viitoare, o sa ma duc sa ma spovedesc, oricum ma duc cat de des pot doar ca ma simt atat de prost fata de duhovnicul meu pentru increderea pe care mi-a acordat-o, (nu ma mai impartasisem de vreo doi ani de zile) si pe care nu am meritat-o si pentru ca L-am vandut pe Mantuitorul nostru mai rau decat Iuda la prima ispita si asa fac mereu:(. Cateodata ma intreb ce rost au toate pentru ca Dumnezeu ne cunoaste cel mai bine si stie ca il vom trada si stie ce vom alege si cu toate astea cu atata dragoste si bunatate ne ofera tot doar ca noi sa fugim din nou de langa El

AlinB 15.07.2015 15:54:18

Si cu ce te-a ajutat sa incepi spovedania pe Internet?

ovidiu b. 15.07.2015 15:55:45

Asta numai spovedanie nu poate fi. Să nu mai zic că miroase a troll. Iar dacă nu e troll, mai rău își face decât bine.

deeana 15.07.2015 16:21:38

Nu este spovedanie pe internet, din cate stiu este un forum crestin ortodox unde sunt mii de frati intru Hristos cu caderi si ridicari, m-am gandit ca sfaturile lor ma pot ajuta sa scap de deznadejde. Multumesc pentru cuvintele frumoase florin.oltean75 si fallen.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:50:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.