Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce am invatat astazi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9492)

glykys 18.05.2010 22:44:37

Ce am invatat astazi
 
Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.

truthtostone 18.05.2010 22:59:24

Eu am invatat astazi ca diavolul strange mai multe probleme impotriva ta ca sa te loveasca cu toate deodata.Se pare ca nu se complica doar cu una singura.Are prostul obicei de a lovi un om aflat la pamant deja.

Se pare ca ii place.

windorin 19.05.2010 00:11:16

Astazi mi'am dat inca o data seama ca Dumnezeu ma iubeste.
Cata manie am in inima mea si cat judec pe aproapele... si El tot imi da ravna si dorinta de a'L cauta.

casiana 19.05.2010 10:01:37

Azi am invatat ca atunci cand crezi suficient de mult ca exista bine in oameni, el va iesi la suprafata, oricat de adanc ar fi ascuns.

Samy02 19.05.2010 15:24:41

Ce-am invatat astazi?....ca omul oricat de crestin ar fi el , tot te judeca si mai ales iti pune o eticheta in frunte pe care nu o poti da jos , oricat te-ai chinui sa-i demonstrezi ca totusi ai ceva bun in suflet . Dumnezeu e singurul care ne iubeste…..mult de tot….

Adisor 20.05.2010 00:25:29

Citat:

În prealabil postat de casiana (Post 250111)
Azi am invatat ca...
atunci cand crezi suficient de mult ca exista bine in oameni, el va iesi la suprafata, oricat de adanc ar fi ascuns.

Aceasta e cale pe care ne putem mantui.

Rodica50 20.05.2010 06:24:36

Am inteles ca, pe lume,copiii vin curati ca niste ingeri. Ceea ce devin - rodul celor intalnite in viata. Sa avem grija de copii!

casiana 20.05.2010 14:02:19

Am invatat ca nu varsta unei persoane e importanta, ci capacitatea de a invata. E o dovada de imaturitate sa te crezi mai destept doar pentru ca esti mai in varsta.

Rodica50 20.05.2010 15:05:47

Nu este suficient numai sa inveti- invatam toata viata- tineri de la batrani si batrani de la tineri. Important este sa probezi cu calitatea de OM.

Pelerinul 20.05.2010 15:09:52

Astazi am invatat inca un capitol din Dreapta socoteala...calea de mijloc, judecarea aproapelui:
- sa nu iti faci statui din cei vii si tineri caci se darama de doua ori mai repede decat le-ai construit.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:12:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.