Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Fetele cuminti nu mai sunt la moda? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13666)

Mia Mia 25.08.2011 23:37:03

Fetele cuminti nu mai sunt la moda?
 
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?

AlinB 25.08.2011 23:55:21

Sigur ca sunt la moda, intotdeuna au fost, problema este cu ce moda vrei sa te potrivesti tu, a lumii sau a lui Dumnezeu..

glykys 25.08.2011 23:58:53

Din putina mea experienta, iti spun urmatoarele:

1. Dupa cum spunea parintele Paraian, nu trebuie sa ne asemanam lumii si chipului acestui veac. Deci noi nu trebuie sa fim in chipul descris de tine. Daca o fata vrea sa fie cuminte, apoi sa vrea asta nu pentru a-si gasi un sot sau pentru a asculta de parinti sau pentru a fi altfel decat celelalte, ci pentru a-i placea lui Dumnezeu.

2. Din ce am vazut eu, tipi care in adolescenta / tinerete erau crai, amatori de domnisoare care se imbraca sumar, care merg la bere pe stadion etc s-au casatorit apoi cu domnite virtuoase si devreme acasa. Pe de alta parte, tineri seriosi, la locul lor, gospodari, morali, care nu viseaza sa isi insele prietena, traiesc in concubinaj de lunga durata cu tinere serioase, gospodare, morale, care nu viseaza sa isi insele prietenul.

Acum, marturisesc ca si eu ma intrebam astazi vazand rochiile de mireasa cu crinolina de pe Lipscani, ce va fi si cum, dar stiu ca Dumnezeu le randuieste pe toate la timpul lor.

Deci fara grija, noi sa ascultam de Dumnezeu, nu de tiparele din ziua de azi!

florinbv 26.08.2011 00:19:10

Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda;

Da, au dreptate, nu mai sunt la moda. In general nu se mai promoveaza asta.
Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi?

Dupa cum vezi, nu prea mai conteaza partea spirituala pentru multi dintre oameni.
Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda?

Pentru unii sunt plicticoase, este vorba de cei care nu le merita.
Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului?

Isi vor cauta o fata pe masura lor.
Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta

Exista, stai linistita.

Nu vad de ce ar trebui sa ne intereseze prea mult ce este la moda si ce nu pentru ca moda nu este un etalon la care ar trebui sa ne raportam.
Avem la Cine sa ne raportam: la Dumnezeu.
Este adevarat ca se promoveaza un stil de viata si anti-crestin si se ataca familia, din ce in ce mai mult, dar, cu ajutorul lui Dumneze rezstam.

Mihnea Dragomir 26.08.2011 00:34:51

Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?

Cred că e mai mult decât o simplă modă. E vorba de o deriare a mentalităților. Fetele sunt și vor să fie mai puțin feminine. Vor să semene tot mai mult cu băieții. De la generalizarea purtării pantalonilor (fenomen care avusese loc deja pe vremea generației părinților mei, dar nu și a bunicilor), s-a trecut la noi aspecte ale masculinizării sau, mai bine zis, a ceea ce consideră a fi trăsături masculine. Fetele se înjură. Se bat. Beau zdravăn și râgâie. Sunt axate pe carieră. Dorința de a-și întemeia o familie, de a avea copii, a scăzut. Au loc bătăi între fete în școli, iar maniera de luptă nu este păruiala care mai avea loc (excepțional de rar) și când eram eu elev: fetele de acum se bat cu picioare în gură, copiind ce au văzut prin filme.

În cealaltă parte, vedem bărbați care sunt tot mai puțin bărbați. Poartă cercei, uneori și în nas. Își vopsesc părul, așa cum fac femeile. Rejectează trăsături care, timp de secole, au făcut parte din "modelul cavalerului": generozitatea, spiritul de sacrificiu, curtoazia, un cod al onoarei. În fond, adevărata bărbăție. Nu mai cultivă onoarea femeilor și nici a lor proprie. Efeminarea bărbaților (deși "emascularea psihologică" ar fi un termen mai potrivit) apare unde nu te aștepți. Sunt fascinat de moda prezentă pe "facebook" ori "tweeter" de exhibiționism prin publicitatea unor aspecte, în fond, anodine. Văd bărbați în restaurante care își fotografiază profiterolul cu telefonul mobil, apoi îi postează pe net. Asemenea lucruri arată o mai profundă modificare de mentalitate decât o simplă modă. Până acum puține decenii, asemenea modă ar fi prins la femei, dar nu la bărbați.

Noesisaa 26.08.2011 00:54:53

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 393697)
Cred că e mai mult decât o simplă modă. E vorba de o deriare a mentalităților. Fetele sunt și vor să fie mai puțin feminine. Vor să semene tot mai mult cu băieții. De la generalizarea purtării pantalonilor (fenomen care avusese loc deja pe vremea generației părinților mei, dar nu și a bunicilor), s-a trecut la noi aspecte ale masculinizării sau, mai bine zis, a ceea ce consideră a fi trăsături masculine. Fetele se înjură. Se bat. Beau zdravăn și râgâie. Sunt axate pe carieră. Dorința de a-și întemeia o familie, de a avea copii, a scăzut. Au loc bătăi între fete în școli, iar maniera de luptă nu este păruiala care mai avea loc (excepțional de rar) și când eram eu elev: fetele de acum se bat cu picioare în gură, copiind ce au văzut prin filme.

Posibil ca am trait eu intr-un univers paralel, dar: desi marea majoritate a fetelor intr-adevar poarta (si) pantaloni, eu, personal, nu cunosc nici o fata care sa ragaie si sa bea zdravan (!!!). Sau care se bate. In liceu desi eram intr-o clasa aproape numai de fete (purtatoare de pantaloni, da), nu a fost macar o paruiala, despre bataile pe care le descrieti, ca in filme, nici pomeneala. In 4 ani. Multe dintre ele sunt deja casatorite, deci au si familia in vedere...

Nu spun ca nu exista genul de fete despre care vorbiti, dar nu cred ca e corect sa generalizam...

Miha-anca 26.08.2011 02:50:06

A fi sau a nu fi fata cuminte, e optiunea fiecarei fete si acest lucru nu tine de moda.
Faptul ca fetele cuminti nu prea au cautare, mie imi spune de fapt, ca Dumnezeu le apara de companie proasta.

LaPetiteMoc 26.08.2011 09:33:13

Aerul de generalizare pe care l-am citit in celelalte postari nu prea are acoperire in realitate. Am avut eleve (de liceu) cuminti si nu putine. Cele (cateva doar - intr-o clasa de cu 17 fete, doar doua) "necuminti" erau marginalizate in general de baietii clasei, evitate discret si civilizat.

Acum ar trebui precizat ce se intelege prin "fata cuminte". Fetele cuminti pe care le-am cunoscut erau dragute, aranjate, imbracate curat si decent, aveau un vocabular retinut dar bogat pentru discutii serioase, dadeau replici inteligente baietilor care cutezau sa faca vreun a propos nepotrivit. La petrecerile clasei dansau decent (isi alegeau impreuna muzica, pentru a respecta gusturile tuturor), se comportau intr-o maniera placuta, atractiva, dar care lasa sa se inteleaga ca acolo e limita.

Imi amintesc de un moment care mi-a placut mult in atitudinea lor ( a tuturor ): una din cele "necuminti" adusese un CD cu manele. Regula era sa puna fiecare, pe rand, muzica ce-i place. Cand au auzit despre ce fel de "muzica" este vorba, baietii nu au spus nimic, s-au privit intre ei semnificativ si au iesit toti discret din sala. Fetele i-au urmat in aceeasi discretie. Impecabil comportament!

NeInocentiu 26.08.2011 10:33:25

Ma scuzati, dar este vreo problema daca nu mai sunt la moda ?

AndreiM 26.08.2011 10:56:55

Eu sunt baiat si nu cred ca as putea sa ma casatoresc decat cu o fata cuminte.
Au vor fetele la moda sa fie sotii de "popa"?
Din cate am vazut, moda se recicleaza, deci probabil ca fetele "cuminti" vor fi la moda din nou, peste cativa ani.

ai2 26.08.2011 10:57:28

Citat:

În prealabil postat de florinbv (Post 393693)
Dupa cum vezi, nu prea mai conteaza partea spirituala pentru multi dintre oameni.

Cum sa nu? Tu nu te uiti la televizor cand sunt Pastele sau Moastele?

lore86 26.08.2011 11:07:31

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 393768)
Cum sa nu? Tu nu te uiti la televizor cand sunt Pastele sau Moastele?

nu stiu daca are vreo legatura cu partea spirituala.
Ci mai degraba cu un obicei mostenit de la mosi stramosi.
Multi il fac...ca asa e bine.
Deci, in cazul celor multi, nu stiu cat e vorba de evlavie sau spiritualitate.

costel 26.08.2011 11:30:47

Fetele cuminiti nu mai sunt la moda, dupa cum nu mai este un model nici omul bine placut Domnului. Omul din ziua de azi se pricepe sa pretuiasca noutatea ce duce in pacat si uita sa mai traiasca prin Dumnezeu si pentru Dumnezeu.

Cumintenia face parte din firescul umanului. Cine are ochi sa vada, dupa cum spune Scriptura, va intelege cat de minunata este pastrarea si cresterea ei.

Sfantul Nicolae Velimirovici spunea: "Generatiile trecute stiau ce este intelepciunea, stiau si cand au gresit si cand s-au departat de intelepciune. Si erau in stare sa se rusineze. In generatia noastra, multi, prea multi, nu mai stiu ce este intelepciunea si nici cat s-au departat de ea. Din aceasta cauza nu se mai vede roseata rusinii pe chipul pacatosului. Incet, incet se ingramadesc spre pieire".

laviniu 26.08.2011 11:44:05

Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?

Fetele cuminti au fost si raman "la moda", chiar daca nu au masini bengoase, nu-si modeleaza muschii la sala, nu consuma alcool, etc...E de preferat o fata cuminte, inteligenta, decat una plina de ifose si fite, care vorbeste prea mult zicand prea putin si care umbla cu arcanu dupa baietii plini de bistari!

heaven 26.08.2011 11:46:54

Oricat de cinic suna,este oarecum vorba despre "cerere si oferta"!
Daca si domnii zilelor noastre ar fi mai virtuosi,indreptati spre spiritualitate,moralitate,probabil si donsoarele in cauza s-ar stradui sa se apropie mai mult de aceste virtuti.
Desigur,veti spune ca in primul rand ar trebui sa o faca datorita iubirii de Dumnezeu si da,sunt de acord,insa,pe de alta parte traim in societate,nu in manastire si vrem,nu vrem,suntem influentati de cei din jur.
Tinerele fete deschid ochii intr-o lume in care sunt apreciate nu atat pentru puritatea sufletului si profunzimea mintii,ci cam in proportie de 80 %,daca nu mai mult,dupa calitatea ambalajului.Iar junii societatii noastre,deasemenea,nu mai sunt cautati pentru calitatilor lor interioare,ci mai mult dupa bunurile pe care le poseda si gradul influentei sociale pe care il detin.
Pe de o parte este firesc sa existe si aceste aspecte,insa ce a iesit din firesc este faptul ca ele au capatat o pondere exagerat de mare raportat cu partea cea mai importanta a fiintei umane-sufletul.

NeInocentiu 26.08.2011 11:48:42

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 393785)
Fetele cuminiti nu mai sunt la moda, dupa cum nu mai este un model nici omul bine placut Domnului.

Oare pe vremea Apostolilor omul bine placut lui Dumnezeu era la moda ? Sau pe vreme lui Noe ?

windorin 26.08.2011 12:38:57

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 393798)
Oare pe vremea Apostolilor omul bine placut lui Dumnezeu era la moda ? Sau pe vreme lui Noe ?

Bine spus.

Este bine ca fetele cuminti nu mai sunt la moda, pentru ca a face o moda din aceasta nu cred ca este un lucru bineplacut.
Cumintenia fetei/baiatului nu trebuie urmarita pentru a placea lumii, pentru a da bine, ori pentru a ridica pretentii.
A fi cuminte este un lucru tainic, vazut in afara numai de aceia care au mintea curata si iubitoare de curatie.
Ceilalti, care urmaresc poftele si slava lumii, fie nu vad cumintenia, fie o vad ca slabiciune si prostie.

Legat de fetele cuminti, zilele trecute am auzit un banc.
Chiar daca este poate teoretic, imi pare bun pentru a intelege mintea intunecata a omului contemporan.

Doi baieti vorbeau despre fete, cand vine vorba de o fata cuminte.
- Ai auzit, aceea este "fata-mare".
- Pai, daca nu au vrut'o altii, nu o vrem nici noi.

costel 26.08.2011 12:50:07

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 393798)
Oare pe vremea Apostolilor omul bine placut lui Dumnezeu era la moda ? Sau pe vreme lui Noe ?

Sigur nu, caci a placea lui Dumnezeu nu tine de un timp, de o moda. Multumesc pentru intrebare si pentru completarea lui windorin.

Adriana Cluj 26.08.2011 12:58:26

Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
Discutam zilele ..............ce credeti?

Ce cred au: ramai tu cuminte asa cum esti. Lasa la o parte prostelile astea asa-zise de "moda", nu tin de moda ci de lipsa de minte, lipsa de educatie, lipsa de dragoste familiala, lipsa de credinta... si multe altele, toate lipsuri.

Hector 26.08.2011 13:17:41

Barbatii aleg fete in functie de doua situatii:
La inceput este varsta ,,aventurilor" la care sunt barbatii care aleg fetele mai......,,la moda"(!). Insa trecand anii vor sa se ,,aseze", sa isi intemeieze o familie, sa aiba un copil (etc), si atunci aleg fete ,,mai cuminti". Orice barbat cu capul pe umeri si rational isi da seama ca nu iti poti intemeia o familie cu o pitipoanca ci ii trebuie una mai cuminte, mai serioasa, care sa se ocupe de casa, copil, etc.
Sunt convins ca sunt destui barbati care vor fete cuminti.

Citat:

este oarecum vorba despre "cerere si oferta"!
Total deacord!

andrei pavel 26.08.2011 13:20:14

Doamne ajuta,as vrea sa specific.....acest cuvant moda...precum si cuvantul criza....cred ca le folosim gresit intrebuintarea...nu vreau sa fiu critic...sau sa judec pe cineva.....fiecare suntem cu pacate....doar vreau sa precizez....smochinul din....pilda smochinului pe care a rostit-o Mantuitorul Iisus Hristos se refera...la cele exterioare...la felul de a te imbraca a te purta si multe altele....sa nu uitam ca acest smochin a fost taiat si aruncat in foc.Cred ca fiecare trebuie sa avem o legatura prezenta cu Dumnezeu iar daca vom suntem fii adevarati ai lui Dumnezeu cu siguranta...ca...cine va voii sa se casatoreasca va gasi o fata asemenea lui iar cine va vrea sa se calugareasca va gasi Manastirea potrivita lui.

LaPetiteMoc 26.08.2011 13:25:33

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 393814)

Legat de fetele cuminti, zilele trecute am auzit un banc.
Chiar daca este poate teoretic, imi pare bun pentru a intelege mintea intunecata a omului contemporan.

Doi baieti vorbeau despre fete, cand vine vorba de o fata cuminte.
- Ai auzit, aceea este "fata-mare".
- Pai, daca nu au vrut'o altii, nu o vrem nici noi.

Completez in varianta in care am auzit:

- Fata aceea e inca virgina.
- Ei, si? Ce, daca n-au vrut-o altii, eu is mai fraier?

andrei pavel 26.08.2011 13:36:37

LePetiteMoc.....vezi tu orice gluma...are si o parte esentiala....aici tragand lini orizontale si verticale....reiese ca......baietii care au auzit de fata...sunt draciii......iar fata.....modelul de crestin....oare pot salaslui dracii in un adevarat model de crestin??nu....nu au cu ce se hrani...Doamne ajuta

Patrie si Credinta 26.08.2011 13:38:46

Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?

acum,lasand la o parte toata faza cu placutul fata de Dumnezeu/lume,eu cred ca nu e vorba de moda,ci de durabilitate.Vrei o fata de unica folosinta,de one night stand?Ia una d-asta.Daca vrei sa fii dedicat cand esti cu cineva ia o fata normala la cap.Singurul motiv pentru care fetele astea sunt cautate e sunt acesibile si intersanjabile,deseori de baieti la fel de neanthertalieni si superficiali(uitandu-te pe imaginea de ansamblu nu este mai cautat acest gen de fete,doar se schimba intre ele).Eu personal consider o fata cuminte ca fiind foarte atragatoare.Are un sarm care o face foarte atragatoare si simpatica

andrei pavel 26.08.2011 13:44:12

Mia Mia...imi place gandirea ta...insa de ce nu folosim termeni de religie ca sa ne simplificam si anume......asa cum am postat si mai sus..dracul nu are ce cauta intr-un adevarat model de crestin...o pilda spunea cam asa:o persoana era demonizata si apropiati au dus-o la Sf Pavel cel Prost ca sa-i citeasca rugaciuni diavolul a inceput sa urle si sa tipe ca nu avea unde intra si Sf Pavel a zis sa intre in el....diavolul a iesit din acel om si a intrat in El ...insa imediat iesi....nu-i placea acolo....asa si acum....pustnicul Proclu Nicau a avertizat asupra faptului ca toti dracii din iad au iesit pe fata pamantului...datorita.....slabirii noastre duhobnicesti....au unde locui si petrece...Doamne ajuta

Azzuurra 26.08.2011 13:52:54

Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?

Buna.

Nu te cunosc, dar din postare m-am gandit ca e vorba de tine.

Si ceea ce vreau sa spun, sper sa le ajute si pe alte fete "indemnate de moda lumii" sa nu mai fie "cuminti".

Sunt doar niste intamplari din timpul facultatii, dar sper sa foloseasca.

Un grup de baieti si fete se duc la o petrecere, se cunoasteau si cam majoritatea erau perechi, teoretic. Petrecerea era simpla, putina muzica si se discuta. Si la un moment dat, "doar pentru distractie", s-au jucat adevar sau provocare, sau jocul era doar cu provocari.... In fine, doi care stateau mereu impreuna si se cunoasteau, au primit porunca sa se sarute. Oamenii fericiti, indeplinesc porunca. Si dupa i se da aceasi porunca si fetei Z si fata da un pupic simplu pe buze, genul juma de secunda si baiatu' a trebuit sa stea cu ochii inchisi. Si toti cand au vazut, mai ales un baiatul care s-a sarutat mai inainte, au inceput sa spuna ca trebuie sa se sarute serios si Z nu voia. Si pana la urma, prietena baiatului(Y), i-a spus ca Z e virgina si chiar el a zis "bun, bun, lasam asa". Si dupa tamtam "in secret" ca vai, chiar mai e virgina la varsta asta?(Mai ales baietii, deci nu e chiar atat de irelevant pentru ei).

Trece o perioada, si Y cunoaste un baiat mai in varsta, si foarte experimentat. Ies in grup mai multe fete si el. Si dansul direct le intreba pe fete cum sta treaba legata de subiect, si afla, nu era oricum nevoie de cuvinte. Pe drum, aceeasi poveste. Baiatul o intreba pe Y:"Chiar e virgina?".

Si ce se gandeste prietena buna Y s-o sfatuiasca pe Z(mai ales vazand reactia baietilor): uite, daca vrei poate sa te "initieze" prietenul meu ca el e priceput sau "de ce nu faci dragoste cu fostul tau prieten, ca sa-ti treaca de el o data".

...............................................

Alta situatie: 3 prietene: A, B, C. A ii povesteste lui B ca saraca de C s-a casatori cu prima ei relatie "serioasa" si o compatimea, ca n-a mai cunoscut alt barbat, ce penibil sa cunosti doar unu'... A si B au mai avut discutii contradictorii. Si la un moment dat, A ii spune lui B:" La cat de entuzisamat de mine este prietenul meu, iti dai seama cu ar fi fost daca eram virgina" si in ciuda a tot ceea ce afirma, aceasta fraza a fost surprinzatoare, "o dorinta sau chiar si un regret ca nu mai este cuminte."

Si as mai adauga ca mai exista indemnuri de tot felu', nu le cunosc pe toate. Ca de exemplu:"ce crezi, ca iti va ridica statuie sotul tau daca vei fi virgina cand te vei casatori", sau "ai nevoie de experienta cand te vei casatori, ca trebuie sa fii buna si la pat". Si in general, fetele care spun acest lucru au probleme din cauza pierderii virginitatii.

Unii barbati normal ca ar recomanda, nu ma refer la cei cuminti, ci la restu', ca doar cum isi fac ei experienta, pe "cheltuaiala" fetelor.

Si oricum, o fata cuminte, care a incheiat o relatie de lunga durata comparativ cu una care si-a inceput viata sexuala, are mai putin de suferit. Normal ca si pe prima o afecteaza despartirea, dar suferinta de dupa e altfel, si stii ca "cel potrivit pentru tine" va aparea la un moment dat, cand pentru celelalte, socul ca "nu vor ramane impreuna toata viata" e foarte mare, ca din cauza aceasta, a facut ea compromisuri.

Adica daca cineva s-ar arunca sa-si incepa realatiile intime inainte de nunta ar trebui sa-si asume responsabilitatea ca s-ar putea ca acela sa nu fie singurul, chiar daca cred asta cu tarie momentan. Si oricum, fetele se schimba dupa, si "sunt putin mai disperate" din acest motiv fata de relatie(nu ma refer la cele care de la inceput isi doreau sa cunoasca mai multi parteneri).

Lasand la o parte ceea ce spune lumea, ca bietii sunt smecheri si fetele sunt curve, problema este de natura interioara. Adica un baiat care a avut relatii cu diferite femei, are incredere in el, iar fetele(care isi dorisera un singur barbat) devin deznadajduite si cu fiecare relatie, "durerea e mai mare".

Cu toate ca am vorbit pentru fete, porunca "sa nu fii desfranat" se refera atat la fete, cat si la baieti. Dar despre "provocarile si indemnurile" primite de baieti, ar trebui sa vorbeasca cineva de sexul masculin.

Indiferent ce-ar spune un barbat dupa casatorie despre faptul ca ai fost cuminte, virginitatea se pastreaza pentru tine, in primul rand sa stii ca ai facut voia Lui Dumnezeu, dar de ce nu, si pentru confortul tau psihic. Si asa nu pici in capcane de genul experientei sau ridicarii statuii.

Si mai exista explicatia hormonilor. Probabil sunt mai privilegiate cele mai calme din fire fata de cele agitate, dar pana la urma capu' conduce corpu' si nu invers. Si am vazut si fete agitate, care pazindu-si mintea, au ajuns cu bine la casatorie, chiar daca a avut loc la o varsta mai inaintata.

Ultimul lucru: E se duce la Duhovnic si-l intreba ce sa faca, ce sa le raspunda celor care ii spun ca e bine sa castige experienta inainte de casatorie. Si Duhovnicu' ii raspunde(aproximativ cuvintele lui):" N-ai nevoie de experineta. Asa cum ai invatat sa mananci si sa mergi, asa inveti sa le faci pe toate, la momentul potrivit. Si tu sa-i spui: stii ce inseamna porunca sa nu fii desfranat? Stii cat de grava e desfranarea? E canonisita 7 ani. E n-am suficiente cunostinte ca sa-ti explic cat de grav este ce ma indemni, du-te la un preot si el iti va explica. ........ Daca eu fur, sunt constient de asta, si nu inseamna ca trebuie sa-l conving si pe altu' sa fure, ca stiu ca fac un pacat. "

LaPetiteMoc 26.08.2011 13:54:52

Citat:

În prealabil postat de andrei pavel (Post 393848)
LePetiteMoc.....vezi tu orice gluma...are si o parte esentiala....aici tragand lini orizontale si verticale....reiese ca......baietii care au auzit de fata...sunt draciii......iar fata.....modelul de crestin....oare pot salaslui dracii in un adevarat model de crestin??nu....nu au cu ce se hrani...Doamne ajuta


Exact, partea nevazuta (Adevarul relevat) este cea prezentata de tine.

Doamne, ajuta!

AndruscaCIM 26.08.2011 14:30:58

Citat:

În prealabil postat de Mia Mia (Post 393666)
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?

Opinia catorva cunoscuti nu poate insemna ca e si a majoriotatii, cel putin partea cu iesitul musai la bere/pe stadion...imi suna aiurea, si sunt convinsa ca exista o multime de baieti penbtru care stadionul nu e ceva esential.

In rest, mi se par chiar lucruri normale...si practic nu vad de ce ar lipsi neaparat partea spirituala in cazul unei fete care arata bine, iese la terase/restaurant cu prietenul/prietenii( si serveste apa plata/minerala, suc, bere, vin...etc), conduce o masina, si stie cum sa ii ia pe baieti ( mai cu seama daca sunt mai multi in peisaj)....:39:

heaven 26.08.2011 14:54:32

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 393831)
Barbatii aleg fete in functie de doua situatii:
La inceput este varsta ,,aventurilor" la care sunt barbatii care aleg fetele mai......,,la moda"(!). Insa trecand anii vor sa se ,,aseze", sa isi intemeieze o familie, sa aiba un copil (etc), si atunci aleg fete ,,mai cuminti". Orice barbat cu capul pe umeri si rational isi da seama ca nu iti poti intemeia o familie cu o pitipoanca ci ii trebuie una mai cuminte, mai serioasa, care sa se ocupe de casa, copil, etc.
Sunt convins ca sunt destui barbati care vor fete cuminti.

Da,dar ce ne facem cu foarte multi barbati ai zilelor noastre care cauta femeia cuminte si de casa pentru a-si intemeia o familie si continua iuresul tineretii in paralel cu alte femei?
Bineinteles ca asta se aplica in aceste timpuri aproape in mod egal si la femei: sunt n cazuri in care ele au un baiat "de casa" alaturi si pe langa isi traiesc pasiunea cu altcineva.
Cred ca asta este rezultatul superficialitatii vremurilor pe care le traim,pentru ca o relatie,pentru a se construi si a indeplini nevoile ambilor parteneri presupune o implicare profunda, multa munca,mai ales cu sinele si apoi cu celalalt.E vorba de multa disponibilitate,intelegere,acceptare,capacitate de daruire,dar si de cunoastere personala si reciproca.
Putini isi mai bat capul cu profunzimile unei relatii in doi:este mai simplu,practic si rapid sa ai acasa pe cineva care sa iti confere stabilitate si in alta parte o a doua persoana alaturi de care "sa iti traiesti viata"...trist,dar adevarat.
Multi traiesc intr-o familie singuri in doi,duc vieti paralele,desi...aparent sunt impreuna.

heaven 26.08.2011 15:33:53

Citat:

În prealabil postat de Azzuurra (Post 393860)
.

Indiferent ce-ar spune un barbat dupa casatorie despre faptul ca ai fost cuminte, virginitatea se pastreaza pentru tine, in primul rand sa stii ca ai facut voia Lui Dumnezeu, dar de ce nu, si pentru confortul tau psihic. Si asa nu pici in capcane de genul experientei sau ridicarii statuii.

Si mai exista explicatia hormonilor. Probabil sunt mai privilegiate cele mai calme din fire fata de cele agitate, dar pana la urma capu' conduce corpu' si nu invers. Si am vazut si fete agitate, care pazindu-si mintea, au ajuns cu bine la casatorie, chiar daca a avut loc la o varsta mai inaintata.

Virginitatea trupeasca a partenerilor nu este musai si cheia catre o viata de familie fericita si implinita...nici pe departe!
Sunt multi care s-au casatorit astfel si mai apoi s-a dovedit a fi un dezastru.
Deasemenea sunt multi care din temeiuri religioase sau de alta natura raman feciori pana dupa 30 de ani,insa daca discuti cu ei,iti dai seama ca sunt un conglomerat de frustrari si dorinte sexuale refulate.Iar fanteziile sexuale care le bantuie mintea si limbajul sunt mai ceva decat in filmele cu 3 de x si in tot cazul mai abitir de la cei care au o activitate sexuala cu un partener de viata.
Insa,altfel,sa te fereasca sfantul de ce ti-ar putea auzi urechile daca aud de cineva ca traieste in pacat!Nu exista judecatori mai aspri ca ei...
Asa ca,indiferent cine ce ar spune,pentru mine virginitatea nu este sinonima cu puritatea interioara,pentru ca este nevoie de mult mai mult de atat pentru a atinge acel prag.
Asa dupa cum nu cred ca toti cei care se afla uniti prin taina cununiei si tin cu strictete posturile,chiar au habar sa daruiasca iubire si au o traire spirituala alaturi de consoarta.
Cred ca ar trebui sa ne ferim sa punem prea mult accentul pe forma si sa uitam de fond...

Dumitru73 26.08.2011 15:48:55

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 393890)
Virginitatea trupeasca a partenerilor nu este musai si cheia catre o viata de familie fericita si implinita...nici pe departe!
Sunt multi care s-au casatorit astfel si mai apoi s-a dovedit a fi un dezastru.
Deasemenea sunt multi care din temeiuri religioase sau de alta natura raman feciori pana dupa 30 de ani,insa daca discuti cu ei,iti dai seama ca sunt un conglomerat de frustrari si dorinte sexuale refulate.Iar fanteziile sexuale care le bantuie mintea si limbajul sunt mai ceva decat in filmele cu 3 de x si in tot cazul mai abitir de la cei care au o activitate sexuala cu un partener de viata.
Insa,altfel,sa te fereasca sfantul de ce ti-ar putea auzi urechile daca aud de cineva ca traieste in pacat!Nu exista judecatori mai aspri ca ei...
Asa ca,indiferent cine ce ar spune,pentru mine virginitatea nu este sinonima cu puritatea interioara,pentru ca este nevoie de mult mai mult de atat pentru a atinge acel prag.
Asa dupa cum nu cred ca toti cei care se afla uniti prin taina cununiei si tin cu strictete posturile,chiar au habar sa daruiasca iubire si au o traire spirituala alaturi de consoarta.
Cred ca ar trebui sa ne ferim sa punem prea mult accentul pe forma si sa uitam de fond...

virginitatea este ca un sigiliu pe o scrisoare.
te bucuri de continutul scrisorii sau de faptul ca sigiliul este intact?
sau mai conteaza ca sigiliul a fost rupt daca scrisoarea aduce vesti rele?

heaven 26.08.2011 15:53:57

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 393894)
te bucuri de continutul scrisorii sau de faptul ca sigiliul este intact?

Personal as trece peste orgoliul de a ma supara ca sigilul a fost rupt,daca scrisoarea aduce vesti bune si in egala masura nu m-ar incalzi prea tare un sigiliu care ar arata ca respectiva scrisoare este doar pentru mine,daca ea m-ar intrista si mi-ar aduce vesti ce mi-ar amari inima... :)

zaharia_2009 26.08.2011 16:26:13

Ca in mai toate discutiile , multi useri exagereaza intr-un sens sau altul depasind cu mult firescul discutiei si imbrincindu-se pe tarimul filosofiei sterile si inflate .
Asa se face ca unii nu dau doi bani pe virginitate dezavuind-o sau ponegrind-o direct si fara rezerve iar altii mai versati, mai cu ,,dare de cugetare" conditioneaza virginitatea de lucrui absurde si inguste incit fara a dezavua direct aceasta virtute adopta draceasca stratagema prin care nu mai pot vedea padurea de copaci .
Trebuie spus din capul locului ca virginitatea psihofizica este un dar de la Dumnezeu si inca pastrata ca virtute nu prin voia oamenilor ci a Domnului care nu a decis sa inlature ,,friul cinstei de pe poarta vietii".
Cei care si-au pierdut virginitatea in conditii de necinste sau chiar de batjocura (ca asa au vrut ei sa ajunga de batjocura diavolului ) desigur ca nu vor cinsti aceasta virtute tocmai pt. a nu se denigra pe ei insisi si pt. acestia de multe ori se inventeaza stratageme : nu mai stiu , de exemplu, ce este virginitatea si necesita a li se da o definitie (vai de ei !) , nu mai stiu ce este viata in duh si adevar dar stiu ce este ,,moda in duh si adevar" si in functie de ea isi intocmeste scara de virtuti si patimi ale lumii , conditioneaza pierderea virginitatii de reusita musai in casatorie ... s.a.m.d.
Multe ne sunt date sa vedem chiar din partea multor oameni cu pretentie (oare pretentii la ce , sau in ce ?)numai o cinstire unanima a acestei virtuti , nu !

Virginitatea nu are sinonim si nu necesita definitie pt. ca ea este o realitate, o stare de fapt care nu depinde decit de Dumnezeu si in rest de nimeni . Desfrinarea , da, depinde numai de oameni si de ispititorul care este imbratisat astfel.
Cu virginitatea nu se face troc : daca as sti ca nimeresc rau in casatorie , pai m-as distra si eu ca altele ! Sau : daca as sti ca este numai pt. mine ... as fi de acord !
Cu virginitatea nu se conditioneaza si nu se explica nici binele din casnicie si nici raul si esecul .
Ea este daru lui Dumnezeu si care se cinsteste toata viata avind punctul culminant taina cununiei si a incunurarii virtutii mirilor ; aceasta se incununeaza (asta este semnificatia incununarii mirilor !) in cadrul slujbei .
Dar degeaba esti tu sora virgina , adica degeaba esti incununata in mod firesc de la dumnezeu, daca dupa ce te casatoresti tu nu mai sti nimic : nu mai sti de biserica , nu mai sti de duhovnic, nu mai sti de parinti si socrii, nu mai sti de sfintele canoane si nu mai sti de supunerea de buna voie si de ascultare, nu-ti cunosti obligatiile si rolul in familie .
Ne stiind de toate acestea , netraind cu adevarat in duhul cel adevarat , indiferent daca barbatul tau este un virtuos sau nu , atunci cu lesne cazi in bratele diavolului si incepi incet, incet ca si gindirea ta sa nu mai fie ca cea a duhovnicului, ca cea a sfintilor parinti , a Sfintei Evanghelii ci sa te asmeni din ce in ce mai mult cu rasvratitul si intunecatul diavol .
Daca mama ta si taticul tau , daca duhovnicul tau si mai apoi daca tu insuti nu te-ai pregatit pt. viata de familie atunci lesne incepi sa gindesti ca acest dar al lui Dumnezeu pus in tine spre cinstire (numai fecioarele se cinstesc , metresele niodata, ele doar se folosesc !!) nu a fost de nici un folos !
Virginitatea nu este un lucru izolat , nu este o virtute degeaba , ci din contra ea are multa si profunda insemnatate , cel putin de a segrega femeile dupa ceea ce isi fac ele cu mina lor !

Am mai spus-o si a mai spus-o si alte surori , ca pe siteul ,,ortodoxiatinerilor" exista un capitol f. frumos, si cu discutii anexe, despre virginitate in care cele mai frumoase postari provirginitatea le-au facut fetele !
Cinste celor care au educatie duhovniceasca si care apreciaza la justa valoare aceasta virtute ... ca de birfa toti suntem buni !!

Azzuurra 26.08.2011 16:37:36

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 393890)
Virginitatea trupeasca a partenerilor nu este musai si cheia catre o viata de familie fericita si implinita...nici pe departe!
Sunt multi care s-au casatorit astfel si mai apoi s-a dovedit a fi un dezastru.
Deasemenea sunt multi care din temeiuri religioase sau de alta natura raman feciori pana dupa 30 de ani,insa daca discuti cu ei,iti dai seama ca sunt un conglomerat de frustrari si dorinte sexuale refulate.Iar fanteziile sexuale care le bantuie mintea si limbajul sunt mai ceva decat in filmele cu 3 de x si in tot cazul mai abitir de la cei care au o activitate sexuala cu un partener de viata.
Insa,altfel,sa te fereasca sfantul de ce ti-ar putea auzi urechile daca aud de cineva ca traieste in pacat!Nu exista judecatori mai aspri ca ei...
Asa ca,indiferent cine ce ar spune,pentru mine virginitatea nu este sinonima cu puritatea interioara,pentru ca este nevoie de mult mai mult de atat pentru a atinge acel prag.
Asa dupa cum nu cred ca toti cei care se afla uniti prin taina cununiei si tin cu strictete posturile,chiar au habar sa daruiasca iubire si au o traire spirituala alaturi de consoarta.
Cred ca ar trebui sa ne ferim sa punem prea mult accentul pe forma si sa uitam de fond...


De acord. Dar poate sunt si exceptii persoanele de 30 de ani de genul cum ai spus tu.

Citat:

În prealabil postat de Azzuurra (Post 393860)
Si am vazut si fete agitate, care pazindu-si mintea, au ajuns cu bine la casatorie, chiar daca a avut loc la o varsta mai inaintata.

Prin asta am facut referire la "fond". Adica si paza mintii e foarte importanta.

Da, nu inseamna ca cei care respecta credinta si poruncile, vor avea o casatorie perfecta.

Dar e bine din toate punctele de vedere, sau asa cred eu, si din punct de vedere spiritual si psihologic, sa-ti pastrezi fecioria pana la casatorie. Nu e o garantie a fericirii de dupa, dar poate e o garantiei " a fericirii" si pacii interioare pana in momentul casniciei.

Mihnea Dragomir 26.08.2011 17:29:37

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 393890)
Deasemenea sunt multi care din temeiuri religioase sau de alta natura raman feciori pana dupa 30 de ani,insa daca discuti cu ei,iti dai seama ca sunt un conglomerat de frustrari si dorinte sexuale refulate.Iar fanteziile sexuale care le bantuie mintea si limbajul sunt mai ceva decat in filmele cu 3 de x si in tot cazul mai abitir de la cei care au o activitate sexuala cu un partener de viata.
Insa,altfel,sa te fereasca sfantul de ce ti-ar putea auzi urechile daca aud de cineva ca traieste in pacat!Nu exista judecatori mai aspri ca ei...

Acesta este fariseism, nu este urmarea autentică a Mântuitorului. Virginitatea este dar de preț, tot mai greu de aflat și de menținut. Desigur, e vorba de virginitatea de dragul Mântuitorului și nu din alte motive, cum ar fi de exemplu "ce o să zică X".

maria32 26.08.2011 17:57:17

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 393700)
Posibil ca am trait eu intr-un univers paralel, dar: desi marea majoritate a fetelor intr-adevar poarta (si) pantaloni, eu, personal, nu cunosc nici o fata care sa ragaie si sa bea zdravan (!!!). Sau care se bate. In liceu desi eram intr-o clasa aproape numai de fete (purtatoare de pantaloni, da), nu a fost macar o paruiala, despre bataile pe care le descrieti, ca in filme, nici pomeneala. In 4 ani. Multe dintre ele sunt deja casatorite, deci au si familia in vedere...

Nu spun ca nu exista genul de fete despre care vorbiti, dar nu cred ca e corect sa generalizam...

din pacate cam asta este realitate generatiilor de astazi, poate dvs sunteti o generatie ceva mai veche. Nu e vorba de a generaliza, insa majoritatea cam asa se poarta :(

George.m 26.08.2011 18:37:21

Nu cred ca o fata doreste sa fie cuminte, sa traiasca intr-un mod placut lui Dumnezeu pentru a fi la moda.
Putin ii pasa daca se crede despre ea ca e "invechita".
Important pentru ea e sa se impartaseasca de Viata, sa nu piarda comuniunea cu Cel Viu.
Daca moartea sufleteasca e la moda, prefera sa fie demodata; ea cunoaste cat de bine e sa-L aiba pe Hristos.
Iar o fata crestina, o fecioara crestina, poate fi, cu ajutorul lui Hristos, o sotie crestina, o mama crestina, o bunica crestina.

NeInocentiu 26.08.2011 18:40:27

Ce intelegeti prin "fata cuminte" ?
S-ar putea ca persoane diferite sa aiba definitii diferite (care sa difere mai mult sau mai putin)

heaven 26.08.2011 18:54:48

Se pare ca "unii" ( vad ca se folosesc din plin atacuri pe forum,invelite intr-o ambiguitate cu subinteles ;) )...nu reusesc sa vada padurea pe ansamblu pentru ca se lovesc de fiecare trunchi de copac in parte!
Asadar sa "ma" explic:
eu nu am spus ca fecioria trupeasca nu este un lucru mare pentru cei care o pot tine,insa motivele sa fie de ordin spiritual si persoana in cauza sa fie casta si la minte si in trairea interioara,altfel,daca tot a adus aminte cineva de fariseism,acesta nu ar fi decat o inselare fata de tine insuti in primul rand,adica trupeste sa fii neatins,dar mintea si sufletul sa iti fie adevarate enciclopedii de kamasutra,la care mai adaugam trufia si incisivitatea fata de ceilalti,pentru ca refularea dorintelor sexuale pe termen lung au de multe ori ca rezultat agresivitatea marita si asta pentru ca abstinenta nu este insotita de o traire spirituala autentica,ci doar de urmarea precum calul cu ochelari a unor sabloane invatate,fara de a le pricepe sensul profund!
@Azzura: sunt exceptii in societate,insa in randul persoanelor cu astfel de conceptii (forma fara fond- urmarea dogmelor,insa fara o traire interioara autentica) sunt destule cazuri.A,desigur o sa fiu intrebata cum stiu ca acei oameni nu au o astfel de traire,ca doar nu sunt Dumnezeu?Desigur nu sunt,insa nu trebuie sa fii filosof sa iti dai seama ca acolo unde vezi atata violenta,invidie,judecare de aproape in mod excesiv,uneori chiar ura si desconsiderarea fata de sexul opus sau fata de relatiile intime dintre doi oameni...ceva nu este in regula si ca persoana respectiva rataceste pe o cale care "seamana...dar nu rasare",cu ceea ce ar trebui sa insemne crestinismul in viata unui om.

ioanna 26.08.2011 19:08:03

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 393933)
Ce intelegeti prin "fata cuminte" ?

o fata cu o atitudine echilibrata si frumoasa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:02:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.