Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   ORTODOXIA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1620)

cosmin_lovin 12.04.2007 19:50:36

Ortodoxia-dreapta credinta,singura care confera cu adevarat puterea deosebirii binelui de rau,a adevarului de minciuna .Spun sf.Parinti ca omul daca atunci cind infaptuieste raul n-ar fi convins ca face binele n-ar mai gresi.Se spune ca in iad gasim suflete care au avut multe virtuti,dar nu gasim nici unul care a avut smerenie.Smerenia o aflam doar in ortodoxie,sau o intrevedem doar caci e o virtute ascunsa pe care noi insa o luam de multe ori drept inapoiere sau saracie cu duhul in sensul laic al expresiei.Smerenia-parfumul florilor cand sunt calcate in picioare,definitie gasita de un copil.Cam asta face"singura ortodoxia"cum o numeste parintele Arsenie,iubeste si se roaga pt.toti deopotriva chiar pt.cei ce vor s-o stearga din istorie.Sf.Lumina care se pogoara in fiecare an de Sf.Inviere la Ierusalim doar in biserica ortodoxa si toate celelalte "biserici"iau lumina de la ortodocsi,spune mai mult decat toate saracele argumente omenesti.Sa ne ajute Domnul sa aflam toti Adevarul!

mirelat 14.04.2007 09:15:10

Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin
Se spune ca in iad gasim suflete care au avut multe virtuti,dar nu gasim nici unul care a avut smerenie.

Smerenia o aflam doar in ortodoxie,sau o intrevedem doar caci e o virtute ascunsa pe care noi insa o luam de multe ori drept inapoiere sau saracie cu duhul in sensul laic al expresiei.

Bine ai venit pe forum !

Mi-a placut tare mult ce-ai scris, mai ales despre smerenie.

14.04.2007 15:26:17

foarte froate frumos si emotionant!!! smerenia este parfumul florilor calcate in picioare....extraordinar jenica

cosmin_lovin 15.04.2007 21:04:50

Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin
Ortodoxia-dreapta credinta,singura care confera cu adevarat puterea deosebirii binelui de rau,a adevarului de minciuna .Spun sf.Parinti ca omul daca atunci cind infaptuieste raul n-ar fi convins ca face binele n-ar mai gresi.Se spune ca in iad gasim suflete care au avut multe virtuti,dar nu gasim nici unul care a avut smerenie.Smerenia o aflam doar in ortodoxie,sau o intrevedem doar caci e o virtute ascunsa pe care noi insa o luam de multe ori drept inapoiere sau saracie cu duhul in sensul laic al expresiei.Smerenia-parfumul florilor cand sunt calcate in picioare,definitie gasita de un copil.Cam asta face"singura ortodoxia"cum o numeste parintele Arsenie,iubeste si se roaga pt.toti deopotriva chiar pt.cei ce vor s-o stearga din istorie.Sf.Lumina care se pogoara in fiecare an de Sf.Inviere la Ierusalim doar in biserica ortodoxa si toate celelalte "biserici"iau lumina de la ortodocsi,spune mai mult decat toate saracele argumente omenesti.Sa ne ajute Domnul sa aflam toti Adevarul!

Multumiri pt.aprecieri,bineinteles ca ORTODOXIA nu poate definita in cuvinte trebuie s-o traiesti(termenul crestin practicant suna deja a pleonasm)ca sa-i simti unicitatea, frumusetea si curatia si sa ai certitudinea ca esti in Adevar si sa simti iubirea lui Dumnezeu-Creatorul pentru lume[Sf.Siluan Athonitul care a simtit aceasta iubire,a fost acuzat de unele voci neortodoxe ca iubeste pana si pe demoni,(spun Sf.Parinti ca pana si in iad pacatosii sunt biciuiti cu biciul iubirii lui Dumnezeu),si s-a rugat tot restul vietii sale pt.intreaga lume]Par.Staniloae,socotit pe drept cuvint cel mai mare teolog al sec.xx n-ar fi putut vorbi atat de avizat desre ortodoxie daca n-a fi trait-o autentic. Am scris despre ORTODOXIE dupa ce am vazut unele discutii pe forum,si pentru ca am fost si eu adeptul muz.rock,al doctrinei yoga,al filozofiei lui Cioran etc.si m-am gandit sa spun cat de putin si eu un cuvint in favoarea adevaratei credinte ORTODOXIA.Hristos a inviat!

mirelat 16.04.2007 05:00:52

Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin
Am scris despre ORTODOXIE dupa ce am vazut unele discutii pe forum,si pentru ca am fost si eu adeptul muz.rock,al doctrinei yoga,al filozofiei lui Cioran etc.si m-am gandit sa spun cat de putin si eu un cuvint in favoarea adevaratei credinte ORTODOXIA.Hristos a inviat!

Adevarat a inviat!

Ce frumos, curajos si in acelasi timp atat de angelic zici: "m-am gandit sa spun cat de putin si eu un cuvint"... sper sa nu te smintesti prea tare dupa ce citesti unele postari pe aici pe forum si sa-ti dea Dumnezeu puterea sa ramai la inima ta buna si simpla pe care ne-ai descoperit-o si noua. Doamne ajuta !

cosmin_lovin 20.04.2007 20:10:41

Citat:

În prealabil postat de mirelat

Mai mare este cel ce se roaga in chilia sa plingindu-si pacatele decat, cel, ce,converteste neamuri intregiun cuvant care mi-a dat de gandit,dar nu putem nici tace mereu caci vor striga pietrele.

petrurar 20.04.2007 20:58:17

Smerenia este tot una cu pocainta?
sau, smerenia produce pocainta?
ori pocainta induce smerenia in sufletul omului?
Am sa scriu un pasaj dintr-o carte a Sfintului Teofan Zavoritul, in ceea ce priveste pocainta.
Peri era un duh care a fost inselat si a cazut de la Dumnezeu, dar care si-a revenit si s-a intors in Cer, insa a gasit portile Raiului inchise.Pentru a intra in Rai i s-a spus ca trebuie sa aduca un DAR SCUMP.
Peri s-a intors pe pamint. A vazut un razboinic care era pe moarte si care plingea in timp ce se ruga la Dumnezeu pentru tara sa. Peri a luat lacrima si a dus-o in Cer. Insa portile Cerului nu s-au deschis, spunindu-i-se ca "toate virtutile de obste sint bune, dar ele singure nu pot duce la cer".
Peri s-a intors pe pamint si a vazut un barbat frumos pe moarte, alaturi de logodnica lui, care plingea.Au murit amindoi impreuna. Peri a luat o lacrima din ochii fetei si a dus-o la Cer, insa portile nu i s-au deschis. I s-a spus ca "numai virtutile manifestate in familie nu-l pot duce pe om la Cer".
Peri s-a intors pentru a treia oara pe pamint si a gasit pe cineva care se pocaia. A luat o lacrima si, pe cind se apropia de Cer, portile i s-au deschis.
Sfintii Parinti spun ca se face bucurie in Cer cind omul varsa lacrimi de pocainta, simtindu-si starea decazuta in care se afla.

Doamne Ajuta si ma iertati.

cosmin_lovin 22.04.2007 22:55:31

Citat:

În prealabil postat de petrurar
Smerenia este tot una cu pocainta?

frumoasa pilda!Problema e ca au venit la usa doua martore a lui Iehova(nu stiau crezul desi fusesera ortodoxe dar cunosteau in mare Biblia)si dupa o ora si jumatate de discutii cordiale in care le-am spus inclusiv de Sf.Lumina, au ramas la parerea ca e bine ce fac ele si ca slujesc pe Dumnezeu si nu sunt in inselare,(poate si-or fi pus macar niste vagi semne de intrebare dupa).Bineinteles ca un Par.Cleopa oferind o pilda vie de sfintenie ar fi salvat usor doua suflete de iad,dar noi oameni simpli nu putem nimic?De vina e pacatosenia noastra sau opacitatea celorlalti?Ne ramane cred calea cea mai simpla probabil si singura,pocainta si rugaciunea pt.aproapele.

cozia 23.04.2007 02:45:49

Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin
poate si-or fi pus macar niste vagi semne de intrebare dupa).Bineinteles ca un Par.Cleopa oferind o pilda vie de sfintenie ar fi salvat usor doua suflete de iad,dar noi oameni simpli nu putem nimic?De vina e pacatosenia noastra sau opacitatea celorlalti?Ne ramane cred calea cea mai simpla probabil si singura,pocainta si rugaciunea pt.aproapele.

Cosmin, sa fiu sincer din experientele mele cu ei,(statii de autobuz) nu cred ca si-au pus nici o intrebare. Nu uita ca ele au venit la tine sa "te salveze" nu tu pe ele, si ei vin blocati efectiv pe niste idei din care nu-i scoti. Tu ai fost singurul care ai pierdut irosindu-ti atita timp cu doua "surde si oarbe" si nu fi tu prea sigur ca Par Cleopa ar fi facut minuni. Poate nu stii dar majoritatea duhovnicilor nostrii " nu strica orzul pe giste" si-i trimit la plimbare una-doua.

Stiu, si eu sunt la fel, mindria ma ia pe sus si tind sa "dovedesc" eu ce pot, insa crede-ma ca nu are rost. Stii ce le spune eu mai nou, pentru ca trebuie sa ai citeva texte usturatoare care sunt ca crucea pe draci, ii arde:

1. Duhovnicul meu Ortodox nu imi permite sa vorbesc cu voi, (deoarece sunteti de la Diavol, daca se obraznicesc si continua sa te agaseze) si deci..la revedere.
2. Citi ani are religia voastra? 50-100 de ani?, iar daca ai de a face cu mormonii poti sa le adaugi, ..care cea care a fost scrisa din palarie?

Evident ca ne rugam pentru ei, pentru rataciti, pentru noi, care deseori ratacim, pentru toata lumea... si da, eu ma simt vinovat prin pacatosenia mea de ratacirea lor, de toate relele care se intimpla in lume.


cosmin_lovin 25.04.2007 19:30:09

Citat:

În prealabil postat de cozia
Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin
poate si-or fi pus macar niste vagi semne de intrebare dupa).Bineinteles ca un Par.Cleopa oferind o pilda vie de sfintenie ar fi salvat usor doua suflete de iad,dar noi oameni simpli nu putem nimic?De vina e pacatosenia noastra sau opacitatea celorlalti?Ne ramane cred calea cea mai simpla probabil si singura,pocainta si rugaciunea pt.aproapele.

Cosmin, sa fiu sincer din experientele mele cu ei,(statii de autobuz) nu cred ca si-au pus nici o intrebare. Nu uita ca ele au venit la tine sa "te salveze" nu tu pe ele, si

Stiu, si eu sunt la fel, mindria ma ia pe sus si tind sa "dovedesc" eu ce pot, insa crede-ma ca nu are rost. Stii ce le spune eu mai nou, pentru ca trebuie sa ai citeva texte usturatoare care sunt ca crucea pe draci, ii arde:

1. Duhovnicul meu Ortodox nu imi permite sa vorbesc cu voi, (deoarece sunteti de la Diavol, daca se obraznicesc si continua sa te agaseze) si deci..la revedere.
2. Citi ani are religia voastra? 50-100 de ani?, iar daca ai de a face cu mormonii poti sa le adaugi, ..care cea care a fost scrisa din palarie?

Evident ca ne rugam pentru ei, pentru rataciti, pentru noi, care deseori ratacim, pentru toata lumea... si da, eu ma simt vinovat prin pacatosenia mea de ratacirea lor, de toate relele care se intimpla in lume.

Doamne ajuta!Multum. de raspuns.Ai dreptate,sunt rare cazurile cand discutiile cu neortodocsii dau roade,cel mai bun ex. sinoadele ecumenice,dar nu e usor sa detii adevarul si sa taci in toiul unor avalanse de minciuni.Trebuie rabdare si smerenie,"prapastie de smerenie"cum spunea par.Arsenie P.,dar mandria e asa subtila ca de cate ori imi vine un gand modest mandria ma atentioneaza:"acum te smeresti"!


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:19:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.