Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cum pot ajuta într-o astfel de situație? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18145)

Monnis 13.10.2015 13:59:59

Cum pot ajuta într-o astfel de situație?
 
De curând, am aflat un lucru tare trist: mămica unui coleg al copilului meu a plecat din lumea aceasta. Ce este și mai trist, se pare că a fost decizia ei să plece.
Era o persoană tare plăcută, o simpatizam, ne-am întâlnit la serbările copiilor, zile de naștere, ședințe cu părinții... își iubea copilul, nu-mi pot explica o astfel de decizie, dar nu asta este problema...
Am vorbit cu câteva mămici, am dori să ne implicăm cumva, dar în afara faptului că putem strânge niște bani (cu care nici nu știm prea bine ce poate fi făcut, fiindcă partea materială nu pare a fi o problemă...), nu are nimeni deocamdată nici o idee concretă.
Cu privire la rugăciunea ce poate fi făcută o să vorbesc cu părintele, dar dacă aveți sugestii, sunt bine-venite.
Cum aș putea fi de folos într-o astfel de situație? Cum să-i spun copilului meu să-și ajute colegul? Ce ar putea ajuta?

Copacel 13.10.2015 14:15:47

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 602856)
Am vorbit cu câteva mămici, am dori să ne implicăm cumva, dar în afara faptului că putem strânge niște bani (cu care nici nu știm prea bine ce poate fi făcut, fiindcă partea materială nu pare a fi o problemă...),

O inmormantare decenta avand doar strictul necesar,fara masa de dupa costa
cam 1300 de EURO.
Indifirent de partea materiala, ar fi bine daca ati putea participa in masura
in care puteti la aceste cheltuieli.

Baiatul proababil in urmatoarele saptamani va face depresie, acum este in stare de soc si nici nu realizeaza cele intamplate.Sa va ganditi la un psiholog pt el sau incerca sa-l prinzi in acelasi activitati cu fiul tau.Ii duci pe amandoi
in excursii, la teatru, etc, etc.Foarte important este sa nu creada ca este singur sau se simta singur.Asta dublata
de depresia cronica ce va urma, il poate impinge la un gest necugetat, in ideea ca vrea sa se duca dupa mama lui.

AlinB 13.10.2015 14:16:18

Pai elementul cheie in toata povestea asta ramane tatal.

AlinB 13.10.2015 14:17:44

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 602857)
O inmormantare decenta avand doar strictul necesar,fara masa de dupa costa
cam 1300 de EURO.
Indifirent de partea materiala, ar fi bine daca ati putea participa in masura
in care puteti la aceste cheltuieli.

Cu loc central sau cu un preot care il recomanzi tu si ia "doar" 1000 euro ?

Copacel 13.10.2015 14:20:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602860)
Cu loc central sau cu un preot care il recomanzi tu si ia "doar" 1000 euro ?

Nush ce e aia loc central ? Clarifica

AlinB 13.10.2015 14:26:04

Daca n-ai observat, omul e focusat pe sarcina sufleteasca a copilului, nu pe problemele materiale care le implica situatia creata.

Astea intr-un fel sau altul trec, insa trauma pe care a suferit-o copilul are dimensiuni pe care cineva ca tine probabil nici nu si le poate inchipui macar.

Copacel 13.10.2015 14:32:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602863)
Daca n-ai observat, omul e focusat pe sarcina sufleteasca a copilului, nu pe problemele materiale care le implica situatia creata.

Cheltuielile cu inmormantarea pot genera un stres in plus pe capul familiei.
De aceea este bine sa se participie la cheltuieli, daca efectiv se doreste o
mana de ajutor.

Monnis 13.10.2015 14:36:55

Vă mulțumesc, o să am în vedere sugestiile!
Băiatul merge la psiholog, știe că mamei i s-a făcut foarte rău și a plecat din lumea asta.

Monnis 13.10.2015 15:11:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602858)
Pai elementul cheie in toata povestea asta ramane tatal.

Păi aici e și dilema mea, pentru că va trebui să găsim o modalitate de a comunica și de a afla cum putem ajuta, fără să lezăm sau să sâcâim în vreun fel un om aflat într-o situație grea și pe care nici nu-l (prea) cunoaștem.

Copacel 13.10.2015 15:19:39

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 602869)
Păi aici e și dilema mea, pentru că va trebui să găsim o modalitate de a comunica și de a afla cum putem ajuta, fără să lezăm sau să sâcâim în vreun fel un om aflat într-o situație grea și pe care nici nu-l (prea) cunoaștem.

Pai e simplu.Il intrebi daca are nevoie de ajutor material pt ca o inmormantare
costa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:59:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.