Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9571)

eodor nastasa 27.05.2010 23:48:01

Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age...
 
Mai baieti si fete, bag io de seama ca, din toata "babiloneala" de pe forumu' ista, care mi se perinda pe sub ochii mei de soim(!+2), se naste o noua era...timid, ce-i drept, sau mai pe'ntelesu' tuturora, se pune temelia lu' new age-u', fara ca multime dintre voi sa realizati asta. Acu', daca stau io stramb si ma gandesc(?) drept, se pare ca, cu toate ca unia dintre voi, negati cu vehementa, scandalizati in intrinsecu' lu' inteligenta voastra de bun simt, Biblia nu minte cu nici o iota, atunci cand afirma ca vremurile is aproape si ca multi or sa se sminteasca..

Ce-i de facut ? Hm, nu mare lucru, ca nu se poate sa ne punem contra ori'n curmezis...Da, daca, si numai daca, ma'ntrebati pe mine(conditie nenecesara, fie vorba'ntre noi), io va dau un sfat crestinesc si prietenesc, din toata inima, mai, plecati in munti si nu mai deschideti gura in veci.

p.s. Eu deja imi fac bagaju'.

innocentul 28.05.2010 00:14:33

iarta-ma frate
 
iarta-ma, din cauza mea pleci, nu? sa te intorci cand te-oi chema eu!:)

colaps 28.05.2010 00:18:17

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 253799)
Mai baieti si fete, bag io de seama ca, din toata "babiloneala" de pe forumu' ista, care mi se perinda pe sub ochii mei de soim(!+2), se naste o noua era...timid, ce-i drept, sau mai pe'ntelesu' tuturora, se pune temelia lu' new age-u', fara ca multime dintre voi sa realizati asta. Acu', daca stau io stramb si ma gandesc(?) drept, se pare ca, cu toate ca unia dintre voi, negati cu vehementa, scandalizati in intrinsecu' lu' inteligenta voastra de bun simt, Biblia nu minte cu nici o iota, atunci cand afirma ca vremurile is aproape si ca multi or sa se sminteasca..

Ce-i de facut ? Hm, nu mare lucru, ca nu se poate sa ne punem contra ori'n curmezis...Da, daca, si numai daca, ma'ntrebati pe mine(conditie nenecesara, fie vorba'ntre noi), io va dau un sfat crestinesc si prietenesc, din toata inima, mai, plecati in munti si nu mai deschideti gura in veci.

p.s. Eu deja imi fac bagaju'.

Solutie mai buna ar fi sa ne gasim frumusel o manastire retrasa, ne tundem monahi, ne tragem dulama pe noi, ne inarmam cu Crucea lui Hristos intr-o mana si cu mataniile in cealalta si suntem pregatiti pentru razboiul cel "duhovnicesc", alaturi de tactica desavarsita a postului permanent si a rugaciunii ;)

Of, of, de-ar exista VOINTA si CURAJ, multe s-ar face...

eodor nastasa 28.05.2010 00:52:13

iarta-ma frate, a lu' "inocentu'"
 
Citat:

În prealabil postat de innocentul (Post 253807)
iarta-ma, din cauza mea pleci, nu? sa te intorci cand te-oi chema eu!:)

Mai da pesa importanta, te mai crezi mai "inocentu"-le, vaz ca dai pe dinafara de modest ce-mi esti. Cum sa plec mai din cauza ta ? Pai daca ar fi sa fie din cauza ta, as ramane mai, nu as pleca...as ramane "sa-ti frec un pic ridichea" ca vaz ca urla piosenia in tine ca "pacificu in gara de nord" ! Mai plec ca nu vreau sa fiu partas, mai. Si de intors ma-ntorc cand vreau io mai, nu cand vrea vantu'...iarta-ma frate...

eodor nastasa 28.05.2010 01:22:17

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 253808)
Solutie mai buna ar fi sa ne gasim frumusel o manastire retrasa, ne tundem monahi, ne tragem dulama pe noi, ne inarmam cu Crucea lui Hristos intr-o mana si cu mataniile in cealalta si suntem pregatiti pentru razboiul cel "duhovnicesc", alaturi de tactica desavarsita a postului permanent si a rugaciunii ;)

Of, of, de-ar exista VOINTA si CURAJ, multe s-ar face...

Pai, nu m-ai inteles, tocmai de VOINTA si CURAJ ii vorba...vointa de a lasa (macar o vreme) de o parte "placerea" luptei(virtuale), "dulceata" suficientei atunci cand adversarul zbiara "mei-dei, mei-dei, I'm hit !", curajul de a te rupe de "hartuiala" inclestarilor..in biti(mai ca-i plang de mila lu' procesoru', ca de ar avea gura...ce'ar mai zbiera, mama, mama) !
Despre VOINTA si CURAJUL alea de-s bune in lumea reala, nu duc lipsa, ba din contra, pot da si la altii...

eodor nastasa 28.05.2010 01:45:58

Pentru "inocentu"
 
Traducere
Hai sa-ti spui ce vaz io, si nu vezi tu, nuanta de-ti scapa tie, frate, io vaz un
"crestinism prin corespondenta la distanta in varf de tastatura", o otrava care ne dezumanizeaza, transformandu-ne in username-uri, tu vezi o "cale de socializare si exprimare", unde poti sa-ti etalezi "plenipotenta" fara prea mari remuscari ori complexe, ca doar nu-l privesti in ochi pe tovarasu' de socializare, io vad o unealta perfida care ne dezbina si ne izoleaza, tu vezi o unealta foarte folositoare in comoditatea ei...
eu vad otrava care da dependenta, tu vezi bucuria dependentei de otrava...si mai prietene as putea sa-nsir o mie de vorbe aici, dar mi-a cam ajuns, asa ca, ramaii cu bine...si nu uita ! Cu masura cu care judeci, cu aia vei fi judecat...

penticostalulmantuibil 28.05.2010 01:51:48

Shunsaplecamincaremunti?

eodor nastasa 28.05.2010 02:02:30

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 253830)
Shunsaplecamincaremunti?

Paipotisapleciinmuntiidobrogeicadoarsuntaproape!

colaps 28.05.2010 02:13:03

Care munti dom'le ca ne mutam in Siberia nu ne mai gaseste new age-ul si masoneria in veci acolo:

http://listverse.files.wordpress.com...0/image-14.jpg

eodor nastasa 28.05.2010 02:15:38

n-are legatura cu asta, da nu puteam pleca asa, fara sa zic si lu' ateii' un pont...
 
(adicatelea o caramida mica tot au pus si ei la asta, da asta-i, n-au stiut, asa ca...ii iertam)
Mai, vaz ca sunteti rosi de intrebarea lu' existenta si a lu' existarea, va vanz un pont, mai azvarliti bazaconiile alea de tratate si mai stiu io ce cititi voi acolo, si cititi mai Biblia, mai da cititi-o cu atentie, detasati mai, si fara idei preconcepute mai, ca acolo o sa gasiti raspunsurile la'ntrebarile de va framanta si va roade mai, la toate mai...hai incercati mai, ca nu doare, si-o sa vedeti ca am avut dreptate mai!:36::103:


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:18:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.