Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

grigotu 05.03.2015 17:27:01

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 583318)
Imi place autocaracterizarea ta.E un inceput bun, continua.

tu confunzi cele lumesti cu cele duhovnicesti si o faci pt ca vrei sa confunzi.

La ce comert bre ? Vanzarea de lumanari ?
Sa inteleg ca tu la serviciu esti platit in nasturi.

Biserica (instituția) amestecă cele lumești cu cele duhovnicești.

Eu nu vând vin, icoane, cruciulițe în biserici fără bon fiscal și nici nu impun target de vânzări în acest sens.

E nu încasez bani fără chitanță.

Cine a spus: "Dați Cezarului ce e al Cezarului!" ?! Eu sau cel ale cărui învățături pretindeți că le urmați?

oaie_cugetatoare 05.03.2015 17:33:25

Citat:

În prealabil postat de grigotu (Post 583322)
Biserica (instituția) amestecă cele lumești cu cele duhovnicești.

pai nu-i o institutie o doua lumii ? Dooh

Citat:

Eu nu vând vin, icoane, cruciulițe în biserici fără bon fiscal și nici nu impun target de vânzări în acest sens.
Pai daca obiectul tau de activitate este altul, normal.

Citat:

E nu încasez bani fără chitanță.
pt ca tu nu faci milostenie.E logic sa fie asa
Citat:

Cine a spus: "Dați Cezarului ce e al Cezarului!" ?! Eu sau cel ale cărui învățături pretindeți că le urmați?
Pai si nu se da Cezarului ce al cezarului? Se da.

grigotu 05.03.2015 17:41:50

O mică lămurire ...
 
Deoarece am vrut să-mi selectez în profil Religia / Confesiunea:

Sunt Creștin simplu, Nu Catolic, Nu Ortodox, Nu protestant, Nu martoru' lu' nu-știu-cine, Nu Baptist, nu ....

Nu vreau să convertesc pe cineva de la o confesiune la alta, nu vreau să spun că Catolicii sau Baptiștii sunt mai, mai, decât Ortodocșii etc.

Vorbesc despre Ortodoxism pentru ca aceasta este confesiunea comunității în care am crescut și ale cărei ritualuri am urmat.

La 14 ani am câștigat primii bani prin muncă, cu ei am fost la Patriarhie și am cumpărat o Biblie pe care am citit-o și studiat-o din scoarță în scoarță pentru că mereu mi-am dorit să cercetez pentru a putea crede în cunoștință de cauză, de atunci sunt doar CREȘTIN

Cu această postare închei polemica mea pe această temă pentru că cei înțelepți cedează primi.

Voi mai reveni pe forum, cu voia dumneavoastră pentru un schimb de idei bazat pe argumente.

Ioan_Cezar 05.03.2015 17:45:02

Păi ziceți foarte bine. Și uite ce puteți face: să mergeți la ora de religie (dacă mai există!) și să spuneți copiilor: măi copilași, e bine să dăm cezarului ... și toate celelalte. Puteți critica din interior anumite practici; din interiorul orei de religie, greșelile noastre. Și, ca să fiți crezut, arătați-le copiilor cum ați greșit de mii de ori și ce ați pățit după aceea. De pildă, arătați-le cum ați mințit și ce ați pățit. Cum v-ați îmbătat și ce a urmat. Cum ați furat și la ce a dus aceasta. Cum ați osândit și care au fost consecințele etc. Atunci ei vă vor crede.
Dar dacă faceți ca propriul copil să nu vină la ora de religie și să nu aibă parte de vreun mărturisitor și de un critic onest dinlăuntru, atunci vă rămâne doar să criticați din afară ceea ce ați fi putut sluji și îmbunătăți tocmai dvs. dinlăuntru, pentru copilul propriu și pentru mântuirea personală și a tuturor.
E greu, nu-i așa? E greu, știu, cum să nu fie greu să spargi carcasa care te iubește și care îți dă zilnic o firimitură de pseudo-pâine... Ajungi să o iubești și tu, cu recunoștință mare. Deh, fenomenul Stockholm, treaba cu sclavul îndrăgostit de asasin, boală veche.
De ce vă învățați copiii să devină sclavii minciunii și ai morții, bunilor? De ce nu vreți să îi lăsați să fie altfel decât voi? Când ziceți că îi iubiți, nu vedeți cât de mult vă iubiți pe voi înșivă și moartea voastră?
Dați-le șansa să își frământe mintea și cu altceva decât cu obsesiile voastre lumești! În ciuda faptului că voi nu puteți.
Nici eu nu pot învinge obsesia cărnii căzute (din care pleacă toate obsesiile și pe care se sprijină toată putrejunea), a cărei duhoare îmi cuprinde tot gândul și mi-l schilodește. Dar nu sunt atât de distructiv, încă, încât să nu îmi las copiii să poată ei, probabil, în viitor, ceea ce eu nu am izbutit niciodată.
Sunt sărac. Duhul meu nu are nimic bun. Dar știu pe Unul Care e Bogat și vreau ca urmașii mei să fie mai bogați decât sărmanul lor tată, prin Acela, Unul. Iar acest meșteșug al îmbogățirii nestricăcioase se deprinde și la ora de religie, pe care mulți o blamează atât de urât și de greșit.

cocacoc 05.03.2015 17:59:26

Ce se mai chinuie lumea acum sa informeze cu privire la cererea pentru religie.

Timp de 12 ani cat am fost la scoala absolut nimeni nu ne-a informat ca puteam face cerere pentru renuntare la ora de religie.

abaaaabbbb63 05.03.2015 18:06:37

Citat:

În prealabil postat de cocacoc (Post 583330)
Ce se mai chinuie lumea acum sa informeze cu privire la cererea pentru religie.

Timp de 12 ani cat am fost la scoala absolut nimeni nu ne-a informat ca puteam face cerere pentru renuntare la ora de religie.

Pai si ce ti se pare anormal? Asa e firea umana, numai dupa interes.

oaie_cugetatoare 05.03.2015 18:08:36

Citat:

În prealabil postat de grigotu (Post 583328)
Sunt Creștin simplu,

Ia zi-mi si mie cum e asta.Ca eu nu stiu.Care sunt dogmele crestinului
"simplu"?

Citat:

Vorbesc despre Ortodoxism pentru ca aceasta este confesiunea comunității în care am crescut și ale cărei ritualuri am urmat.
pai se cam bate cap-n-cap cu afirmatia privind icoanele.
Citat:

La 14 ani am câștigat primii bani prin muncă, cu ei am fost la Patriarhie și am cumpărat o Biblie pe care am citit-o și studiat-o din scoarță în scoarță pentru că mereu mi-am dorit să cercetez pentru a putea crede în cunoștință de cauză, de atunci sunt doar CREȘTIN
Si eu pot sa citesc un tratat de medicina in chirurgie cardiaca, dar asta
nu inseamna ca sunt CHIRURG specializat in CHIRURGIE CARDIACA.

Pt ca daca as citi un astfel de tratat si apoi l-as opera pe unul, ala ar
muri pe masa de operatie, desi eu am citit acel tratat de chirurgie cardiaca
care explica cum se face operatia.


Exact aceiasi chestie se intampla si cu tine.Citesti Biblia si apoi tu
o interpretezi singur(in functie de cum iti canta pasarica la vremea respectiva) si pici in erezii mari (cum ar fi cea a icoanelor).

Astfel tu iti creezi propria ta credinta care nu are nimic de a face cu
crestinismul.Asa te lucreaza dracul inaltarii mintii.Creandu-ti erezii
pe care nici tu nu esti constient ca le faci.

Ei, crestinul trebuie sa citeasca Biblia, dar cele spuse in Biblie trebuie sa
le puna in aplicarea sub indrumarea unui duhovnic.

(exact cum un chirurg cand opereaza prima oara o face sub indrumarea
altui chirurg mult mai experimentat )

Problema este ca tu ai "operat" cu cele din Biblie dar ti-a "murit" pacientul
pe masa de operatie, iar pacientul esti chiar tu.
Tu practic, in mod inconstient, incerci sa te omori duhvniceste exact
cu cele interpretate de tine in mod personal din Biblie.

Citat:

Cu această postare închei polemica mea pe această temă pentru că cei înțelepți cedează primi.
Iar crestinii nu cedeaza primii in fata ispitelor.Vointa este o virtute crestina
pe care tu insuti o negi.

Citat:

Voi mai reveni pe forum, cu voia dumneavoastră pentru un schimb de idei bazat pe argumente.
Sunt tare curios cum este noua credinta asta a ta numita "crestinul simplu".
De abia astept sa-mi expui dogmele noii tale religii.

Desi atunci, cand iti faci propria religie, chestia asta intra in contradictie
cu "sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine", nu ?

oaie_cugetatoare 05.03.2015 18:11:59

Citat:

În prealabil postat de cocacoc (Post 583330)
Timp de 12 ani cat am fost la scoala absolut nimeni nu ne-a informat ca puteam face cerere pentru renuntare la ora de religie.

Pentru ca pana acum 12 ani, nimeni nu a declarat razboi Ortodoxiei de pe
aceste meleaguri.
Chestia cu ora de religie este inceputul, care ascunde un razboi si mai pervers.
Iar preotii stiu chestia asta, de asta este asa de mare polemica.
S-a inceput razboi impotriva Ortodoxiei, adica razboi impotriva Dreptei-Credinte.

cocacoc 05.03.2015 18:23:54

Deci biserica are nevoie de razboaie ca sa se apuce sa informeze in mod corect lumea, asta sa inteleg.

abaaaabbbb63 05.03.2015 18:31:56

Un video interesant de la Lucian Mandruta. E bine sa vezi si o alta latura a problemei.

https://www.facebook.com/video.php?v=10204024061703847


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:44:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.