Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Bocitul mortului în casă si plimbatul sicriului deschis până la groapă,în afara legii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7671)

radu_trandafir 23.11.2009 21:44:26

Bocitul mortului în casă si plimbatul sicriului deschis până la groapă,în afara legii
 
Traim in Europa, tot acolo trebuie sa murim, după legi europene. Parlamentarii au aprobat în Senat o lege care nu mai are loc pentru tradiții, cum ar fi bocitul mortului în casă. Dar și plimbatul cu sicriul deschis până la groapă.

Viitoarea lege europeană îngroapă tradiția și impune ca, după deces, corpul să fie transportat cu o mașină specială la capela cimitirului. Rudele nemulțumite au și ele o mângâiere - firmele de pompe funebre vor fi obligate să aibă un fond de garantare, la fel ca și medicii.

Noua lege ar reglementa și felul în care trebuie să arate cimitirele. Toate trebuie să aibă capelă cu cameră frigorifică și perdea de arbori de jur împrejur. Permite și apariția cimitirelor private, lucru cu care Biserica nu se poate împăca. Odată adoptată legea, cimitirele vor trebui să aibă alei pietruite și asfaltate și, neapărat, canalizare.

Deocamdată, cimitirele aflate în subordinea administrațiilor locale sunt singurele care respectă condițiile cerute de viitoarea lege, doar pentru că sunt finanțate de la bugete locale. Însă, cele mai multe, adică peste 90 la sută, sunt locurile de veci ale bisericilor, care abia au gard de jur împrejur. Doar câteva, aflate la oraș, au capelă sau canalizare.

sursa: http://antena3.ro/stiri/romania/boci...gii_85740.html

windorin 23.11.2009 21:47:47

Are Domnul grija de Biserica si credinciosii Sai.
Sa ne straduim insa a inmulti rugaciunea.

Usor, usor, crestinii nu vor mai avea loc in oras.
Va incepe o migratie spre mediul rural. Acolo, lucrurile inca mai meg cat de cat normal.

Noesisaa 24.11.2009 19:21:37

Am impresia ca nu o sa mai fie voie cu bocitul in drum, nu acasa. SI de fapt nu o sa mai fie voie sa tii mortul acasa, va trebui dus la o capela neaparat. Si pana la urma ce o sa faca, o sa amendeze pe nu stiu care batrana ca boceste prea tare, sau cum anume. Ca daca dau amenzi se face galagia si mai mare. :D

Sunt lucruri de bun simt totusi. Si pana la urma urmei, am observat din proprie experienta ca atatea si atatea obiceiuri de inmormantare (si de nunta) nu mai au azi nici un fel de semnificatie, dar sunt facute de ochii lumii ca sa fie, ca asa trebuie, si ca sa fie pretexte pentru altceva. Cand am avut vara asta o inmormantare in familie, rudele au fost tare nemultumite, bineinteles nu fatis, ca, in loc sa o tinem pe bunica acasa, am tinut-o la biserica, ca na, ziceau ca doar acolo a trait, ce-ti trebuie biserica. Desi bunica ne lasase cu limba de moarte de multi ani ca vrea sa fie tinuta la biserica la care ii placea sa mearga. Si am intrebat-o pe mama care e problema. Si mi-a spus ca la tara cand moare un om noaptea se sta pana pe la 1-2 si se bea mult, se spun tot felul de glume, se rade, petrecere, nu alta, practic nu se mai tine seama nici de mort, nici de rudele apropiata care sufera. Fiindca asa-i traditia. Dar in biserica nu se da rachiu de pomana, daca e vineri se dau aperitive de post, biserica nu sta deschisa pana la 2 noaptea, nu se poate rade, nu poti sa te imbeti, trebuie sa fii decent...Stiu ca o fi fost la daci mare veselie cand murea cineva, dar mie mi se pare un lucru total anormal astazi. Cand iti moare cineva apropiat si pe care il iubesti suferi enorm, desi esti perfect constient ca moartea nu este sfarsitul, etc. Nu iti trebuie nici glume, si nici bocitoare platite.

Deci bine ar fi sa se mai renunte la unele lucruri care nu au rost si nici nu-s crestinesti.

elizabeta 24.11.2009 19:24:49

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 184808)
Am impresia ca nu o sa mai fie voie cu bocitul in drum, nu acasa. SI de fapt nu o sa mai fie voie sa tii mortul acasa, va trebui dus la o capela neaparat. Si pana la urma ce o sa faca, o sa amendeze pe nu stiu care batrana ca boceste prea tare, sau cum anume. Ca daca dau amenzi se face galagia si mai mare. :D

Sunt lucruri de bun simt totusi. Si pana la urma urmei, am observat din proprie experienta ca atatea si atatea obiceiuri de inmormantare (si de nunta) nu mai au azi nici un fel de semnificatie, dar sunt facute de ochii lumii ca sa fie, ca asa trebuie, si ca sa fie pretexte pentru altceva. Cand am avut vara asta o inmormantare in familie, rudele au fost tare nemultumite, bineinteles nu fatis, ca, in loc sa o tinem pe bunica acasa, am tinut-o la biserica, ca na, ziceau ca doar acolo a trait, ce-ti trebuie biserica. Desi bunica ne lasase cu limba de moarte de multi ani ca vrea sa fie tinuta la biserica la care ii placea sa mearga. Si am intrebat-o pe mama care e problema. Si mi-a spus ca la tara cand moare un om noaptea se sta pana pe la 1-2 si se bea mult, se spun tot felul de glume, se rade, petrecere, nu alta, practic nu se mai tine seama nici de mort, nici de rudele apropiata care sufera. Fiindca asa-i traditia. Dar in biserica nu se da rachiu de pomana, daca e vineri se dau aperitive de post, biserica nu sta deschisa pana la 2 noaptea, nu se poate rade, nu poti sa te imbeti, trebuie sa fii decent...Stiu ca o fi fost la daci mare veselie cand murea cineva, dar mie mi se pare un lucru total anormal astazi. Cand iti moare cineva apropiat si pe care il iubesti suferi enorm, desi esti perfect constient ca moartea nu este sfarsitul, etc. Nu iti trebuie nici glume, si nici bocitoare platite.

Deci bine ar fi sa se mai renunte la unele lucruri care nu au rost si nici nu-s crestinesti.


Sunt perfect de-acord.

elenavioletacocos 25.11.2009 09:30:06

Noi lucrand in acest domeniu am citit legea si o respectam ! Insa pot spune atat UE ne va ingradi de la an la an libertatea de a trai decent ,de a ne exprima etc. Acum vad aici ce vedeam in-afara ! intre 1999-2001 s.a dat o lege in Spania ,care scotea cimitirul in-afara orasului.Prietena mea Rocio mi-a `povestit cum rudele ei au fost dezgropate si ingropate in cimitirul nou facut in-afara orasului,un cimitir cu alei,cu pomisori ,cu fantana arteziana in mijloc ,frumos,nimic de zis ! cei care nu vroiau sa plateasca pentru rude ,mai aveau optiunea de a-i pune la o groapa comuna! asta ne asteapta si pe noi,din pacate ! pe noi UE ne-a obligat sa ne aliniem la conditiile impuse de ei ,ca sa putem sa facem capela mortuara ! si stiti cat ne-a frecat sanepidul ? pai ca nu avem nu-s ce filtru ,ca ne trebuie nu mai stiu ce ,desi noi am facut ca la carte,dar ca sa le dam lor o spagutza au trebuit sa inventeze ceva ,care in lege nu era ,dar cine putea sa ii contrazica ?
lege exista dar prea putini o respecta ! aici magazinele funerare au sicriele la vedere,vara chiar le scot in strada,ceea ce eu una nu vad normal ,dar stati sa vedeti cum or sa fie triate de UE ! in spania in aproape 9 ani eu nu am vazut un magazin de funerare ,de cimitir nu mai zic ,toate fiind ascunse ,ca sa nu traumatizeze populatia ! asta e bine ...insa nu tot ce zic baietii din UE este bine !
acum cu D-zeu inainte ,noi incercam sa aducem un folos comunitatii noastre,sa vedem cat o sa reusim ,caci nici nu am facut deschiderea oficiala ,urmeaza sa o facem ,si deja au inceput sa ne muste de poponetz anumite persoane care lucreaza pe la spital ,si au si firma funerara(in lege exista un articol unde se spune ca cei ce lucreaza in acest domeniu la stat,nu au voie sa faca firma !) ! si nu ar fi buba ca are firma...e vorba despre cum trateaza decedatul si familia acestuia! ca sa iti poti lua decedatul de la spital ,trebuie sa cumperi sicriul de la aceasta persoana ,si tot ce mai e nevoie ,altfel isi bate joc de tine si iti da ruda ,cand are ea chef,ce ziceti e uman ? nu mai zic corect !
singurul lucru de care ma bucur cu aceasta lege este ca cei care nu lucreaza in conditii umane si igienice vor disparea ! eu am vazut cum lucreaza sotul meu : curat,atent cu decedatul ,nu il trateaza ca pe o bucata de carne ,ci ca pe un om ! eu una nu as vrea sa pic pe mana unei asemenea persoane ,sa ma arunce in frigider cu alte 5 persoane ,si sa injure ,si sa ma schimonoseasca la fata !
am vrut UE ,atunci sa ne asumam responsabilitatea alegerii noastre !

andreicozia 25.11.2009 18:12:18

Citat:

În prealabil postat de elenavioletacocos (Post 184953)
eu nu am vazut un magazin de funerare ,de cimitir nu mai zic ,toate fiind ascunse ,ca sa nu traumatizeze populatia ! asta e bine !

Da de unde, nu se mai traumatizeaza nimeni pe masura ce iubirea intre semeni se stinge vazind cu ochii, lumea devine tot mai indiferenta in fata mortii.
In SUA si CANADA cosciugele se vind deja la WALLMART( il cumperi in Oferta odata cu varza si cartofii si il tii ca parintele Anatolie pentru zile negre), facind concurenta serioasa firmelor de pompe funebre care cer cu nerusinare aproape 10 000 $ pentru un cosciug semi-decent- -bataie de joc- de parca mintuirea o sa se faca mai cu spor daca esti inmormintat in lemn de stejar sau de PFL sau pur si simplu intr-o cutie de carton mai zdravana

Fani71 25.11.2009 23:47:23

Sunt de acord cu ce spune Noesisaa, dar mi se pare totusi inuman, rece, si 'tabuizant', sa nu mai ai voie sa pastrezi mortul acasa pana la inmormantare, sa nu mai poti sa tii cosciugul deschis. Intotdeauna mi s-a parut ca aici, occidentul greseste. Nu poti sa iti iei ramas bun de la persoana iubita acasa, sa stai sa te rogi, sa vina lumea sa isi ia ramas bun.. Sigur, se poate si la morga, dar este altceva. Pacat ca se introduce si in Romania regula asta.

Noesisaa 25.11.2009 23:52:24

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 185267)
Sunt de acord cu ce spune Noesisaa, dar mi se pare totusi inuman, rece, si 'tabuizant', sa nu mai ai voie sa pastrezi mortul acasa pana la inmormantare, sa nu mai poti sa tii cosciugul deschis. Intotdeauna mi s-a parut ca aici, occidentul greseste. Nu poti sa iti iei ramas bun de la persoana iubita acasa, sa stai sa te rogi, sa vina lumea sa isi ia ramas bun.. Sigur, se poate si la morga, dar este altceva. Pacat ca se introduce si in Romania regula asta.

Aaa, dar cum sa iti iei ramas bun de la morga??? Brrrrrrr. Nu, e vorba ca sa nu se tina mortul acasa, ci la biserica. Poti sa iti iei ramas bun si de la biserica, nu e problema. Bineinteles ca asa ceva nu va putea fi implementat in Romania nicicum. Pana la urma ce o sa faca? O sa amendeze familia mortului? Vor confisca mortul si il vor duce la o capela special amenajata, in ciuda familiei? Ar fi de-a dreptul ilar.

Fani71 26.11.2009 00:05:26

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 185272)
Aaa, dar cum sa iti iei ramas bun de la morga??? Brrrrrrr. Nu, e vorba ca sa nu se tina mortul acasa, ci la biserica. Poti sa iti iei ramas bun si de la biserica, nu e problema. Bineinteles ca asa ceva nu va putea fi implementat in Romania nicicum. Pana la urma ce o sa faca? O sa amendeze familia mortului? Vor confisca mortul si il vor duce la o capela special amenajata, in ciuda familiei? Ar fi de-a dreptul ilar.

A, asta e altceva, daca este dus la biserica (dar daca familia nu este credincioasa?). Desi cred ca ar trebui sa lase oamenii sahotarasca daca vor sa il tina acasa.
Aici in occident asa este, daca nu ma insel, esti obligat sa il tii la morga.
Chiar brrrr

elizabeta 26.11.2009 00:17:39

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 185281)
A, asta e altceva, daca este dus la biserica (dar daca familia nu este credincioasa?). Desi cred ca ar trebui sa lase oamenii sahotarasca daca vor sa il tina acasa.
Aici in occident asa este, daca nu ma insel, esti obligat sa il tii la morga.
Chiar brrrr

Capela nu a totuna cu morga...
...dar nu e bine, oricum.....
noi n-am vrut s-o ducem pe mama la capela, a stat acasa pana in ziua inmormantarii


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:28:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.